Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Může být ve stropu nad vanou/sprcháčem bodovky 12V, výšky 2,5m?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může být ve stropu nad vanou/sprcháčem bodovky 12V, výšky 2,5m?  (Přečteno 12162 krát)
pepa111
« kdy: 21.02.2012, 20:29 »


Může být ve stropu nad vanou/ sprcháčem bodovky na 12V, ve výšce nad 2,2m,  trafo nejspíš bezpečnostní (SELF) nebude a je umístěno mimo prostor 2.
Co na to říkají revizáci?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 21.02.2012, 23:59 »

Rozhodující je výška měřená od podlahy. Stačí ochrana elektrickým oddělením, SELV být nemusí. Pokud to bude 2,5 m, jste v zóně 2 a je to v pořádku.  Pokud by to bylo 2,2 m, jste v zóně 1 a tam musí výrobce svítidel umožňovat v návodu montáž v zóně 1.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 22.02.2012, 06:37 »

A také jste v místnosti s vanou nebo sprchou, kde se předpokládá zvýšená vlhkost a tak pro toto prostředí musí mít svítidlo vhodné krytí, provedení musí odpovídat prostředí a to by mělo být jasné z "podkladů seriozního výrobce".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
pepa111
« Odpověď #3 kdy: 22.02.2012, 20:09 »

2,5 m nad podlahou je doopravdy zóna 2 ?? A bodovky s nějakým IP 44 se dělají? Díky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 22.02.2012, 20:23 »

2,5 m nad podlahou je doopravdy zóna 2 ?
Ano. Strana 13 ČSN 33 2000-7-701 ed. 2.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marián K
« Odpověď #5 kdy: 22.02.2012, 20:41 »

Svetlá výška miestnosti podľa stavebného zákona je 2,6m. 2,5m teda logiku má.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 22.02.2012, 23:50 »

A bodovky s nějakým IP 44 se dělají? Díky

Ano, dělají. Dá to trochu víc práce je najít, ale existují.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 23.02.2012, 06:58 »

Ale designový výběr NIC-MOC. Já sám jsem k nám do koupelny a sprchového koutu nainstaloval klasiku bodovky na 12V a abych řekl pravdu, vůbec mě to netrápí. Bezpečné to je a pokud bodovka za 10 let zrezne, vyměním ji za další. A nikdo mě nepřesvědčí, abych si to udělal jinak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Juraj Hámorský
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 23.02.2012, 07:24 »

Ale designový výběr NIC-MOC. Já sám jsem k nám do koupelny a sprchového koutu nainstaloval klasiku bodovky na 12V a abych řekl pravdu, vůbec mě to netrápí. Bezpečné to je a pokud bodovka za 10 let zrezne, vyměním ji za další. A nikdo mě nepřesvědčí, abych si to udělal jinak.

Tiež to odporúčam takto. Bezpečné napätie, klasicke svietidla a najlepšie zdroj mimo kúpelky.
Avšak stretávam sa s problemom, kde chcú dva svetelné okruhy. Riešením je použiť 2x zdroj, alebo vypínať už 12V. Čo je podľa vás lepšie?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 23.02.2012, 15:52 »

Avšak stretávam sa s problemom, kde chcú dva svetelné okruhy. Riešením je použiť 2x zdroj, alebo vypínať už 12V. Čo je podľa vás lepšie?

Rozhodně je lepší vypínat zdroj. Pokudy by jste spínal až sekundár, tak vám ten zdorj bude zbytečně na prázdno žrát energii dříve odejde do křemíkového nebe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 23.02.2012, 16:14 »

Musím se přiznat, že mě u bodovky nikdy nenapadlo řešit design, vždy jsem si myslel, že je to skleněné kolečko a kolem něj kovové kolečko (nebo čtvereček). Jak vypadají ty designové bodovky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #11 kdy: 23.02.2012, 16:27 »

Já našel třeba bodovku 59763/11/10 .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 23.02.2012, 18:37 »

Rozhodně je lepší vypínat zdroj. Pokudy by jste spínal až sekundár, tak vám ten zdorj bude zbytečně na prázdno žrát energii dříve odejde do křemíkového nebe.
A navíc cesta přes vypínač může významně prodloužit vedení a pak u napětí 12 V vzniká nepříjemný problém s průřezy a úbytky napětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #13 kdy: 23.02.2012, 19:03 »

Ale designový výběr NIC-MOC. Já sám jsem k nám do koupelny a sprchového koutu nainstaloval klasiku bodovky na 12V a abych řekl pravdu, vůbec mě to netrápí. Bezpečné to je a pokud bodovka za 10 let zrezne, vyměním ji za další. A nikdo mě nepřesvědčí, abych si to udělal jinak.

Naprostý souhlas, pouze bych upozornil na mechanické zabezpečení proti pádu, kamarád si takhle leží ve vaně a na holým pupku najednou přistála rožhavená žárovka - prý vycákal celou vanu tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 24.02.2012, 07:59 »

A navíc cesta přes vypínač může významně prodloužit vedení a pak u napětí 12 V vzniká nepříjemný problém s průřezy a úbytky napětí.
To je správná připomínka! Na to se někdy zapomíná!

A když si pro žárovky dáte zdroj, který má DC výstup, poměrně rychle si při vypínání DC okruhů "vyrobíte krátery na kontaktech",  vypínače tolik nevydrží (omlouvám se pokud to některý výrobce má u svých vypínačů ošetřené).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 24.02.2012, 20:01 »

Mám to doma úplně stejně, jen se děsím chvíle, kdy tu rozpálenou skleněnou krytku žárovky mladá přestříkne sprchou. Mám obavu z toho, že to sklo nevydrží a sprcháč bude plný malých skleněných střípků.
Až na to dojde, dám info
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 24.02.2012, 21:09 »

Mám to doma úplně stejně, jen se děsím chvíle, kdy tu rozpálenou skleněnou krytku žárovky mladá přestříkne sprchou. Mám obavu z toho, že to sklo nevydrží a sprcháč bude plný malých skleněných střípků.
Až na to dojde, dám info
Já to mám taky tak. A s tím sklíčkem to je pravda. Akorát se utěšuju tím, že pokud to nebude úplně ledová voda, tak je naděje, že to sklo vydrží. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
pepa111
« Odpověď #17 kdy: 27.02.2012, 20:08 »

Rozhodující je výška měřená od podlahy. Stačí ochrana elektrickým oddělením, SELV být nemusí. Pokud to bude 2,5 m, jste v zóně 2 a je to v pořádku.  Pokud by to bylo 2,2 m, jste v zóně 1 a tam musí výrobce svítidel umožňovat v návodu montáž v zóně 1.

V normě jsem četl a píší tam, že v zóně II je nutná ochrana SELF, z čeho prosm vycházíte? Elektrické oddělení jsem tam nenašel. Dky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 23 dotazů.