Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Je spínání bojleru ve vt v souladu s podmínkami ČEZu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je spínání bojleru ve vt v souladu s podmínkami ČEZu?  (Přečteno 73830 krát)
Jan Močarník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 16.02.2012, 21:12 »

Dnes jsem pročítal různé diskuse a taky připojovací podmínky čezu a v první řadě se chci zeptat jestli jsem pochopil zapojení bojleru u dvoutarifní sazby správně viz. schéma v příloze...

Pokud chápu, tak při nízkém tarifu HDO "propojí" sv. modrý vodič (ze stykače pro bojler) se svorkovnicí PEN. U několika lidí jsem viděl, že mohou zapnout bojler i při vt a takže to mají udělané jako je na schématu ta červená cesta ze stykače někam na PEN?

Je dané schéma v pořádku nebo tam mám nějakou chybu? Může se bojler vůbec spínat na vt když má vlastně celé zapojení blokování proti tomu aby neběžel celý den? Pročetl jsem si podmínky a vypadá to že to není v rozporu s nimi, je to tak?

Nechci odpověď typu pozvěte si elektrikáře, protože se to nechystám nikde realizovat, pouze chci pochopit zapojení bojleru na nt i vt.


* bojler2.JPG (97.22 KB, 1164x656 - prohlédnuto 39126 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 16.02.2012, 22:33 »

Je to v pořádku. To červené může být využitelné třeba při nutnosti zapnout bojler mimo tarif, protože došla teplá voda. Nebo se to může hodit, když je třeba bojler nějakým způsobem zkoušet, tak se nemusí hledat jak se to v rozvaděči připojí, ale jen se prostě zapne jisitč (vypínač).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 16.02.2012, 22:43 »

...Pročetl jsem si podmínky a vypadá to že to není v rozporu s nimi, je to tak?
Nejde o to, jestli to je nebo není v rozporu s připojovacími podmínkami.
Blokování spotřebičů v době VT stanovuje cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu jako podmínku pro přiznání dvoutarifu.
Není nelegální mít tam ten spínač, ale je nelegální používat ho s dvoutarifem jindy než v mimořádných situacích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 16.02.2012, 22:50 »

Ale jde to řešit elegantněji: stykač se 3 polohami I, 0, II, na I běží na NT ,  0 mezipoloha je vypnuto a II sepnuto mechanicky na VT  tarif- když je potřeba teplá voda. Jsou volně v prodeji.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jan Močarník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 16.02.2012, 23:09 »

Děkuji všem za rychlé reakce, jsem rád že jsem si to dokázal ze všech informací poskládat dohromady a navíc tedy správně.  tanecek


A teď opravdu jen teoreticky  Mrknutí ta PEN svorka nebo můstek v elektroměrovém rozvaděči musí být zaplombovaná, předpokládám že z toho důvodu aby si někdo nemohl "přepínat" sám nejspíš odpojením některého sv. modrého vodiče... je to tak?

Tady bych vás ještě chtěl poprosit o vysvětlení k čemu složí cívky v elektroměru a spínači, a co se stane když by se na můstku odpojily které dráty...  jak vlastně funguje celý proces toho přepínání mezi VT a NT.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 17.02.2012, 07:43 »

Pokud se budeme bavit o klasickém starším mechanickém elektroměru, má jedno měřicí zařízení a pomocí cívky elektromagnetu je možné převodové kolečko posunout tak, aby měřená hodnota pohybovala horním nebo spodním počítadlem.
Pokud je zapnutý NT, neprochází cívkou proud, mechanicky je "zařazeno" spodní počítadlo. Pokud cívkou prochází proud, elektromagnet přehodí převody a zařadí horní počítadlo. Když dojde k poruše cívky (nebo jiného komponentu) a cívkou neprochází proud ani když HDO vyhodnotí VT, počítá elektroměr trvale odběr na NT. Toho by se dalo dosáhnout i odpojeném ovládacího drátu, proto je celé zapojené pod plombovaným krytem.
O odpojení PEN v tomto případě nemůžeme mluvit. To je trochu složitější a může to mít vážně dopady na funkci spotřebičů i zdraví uživatele!
Pokud by se odpojil na nulovém můstku vodič N pro elektroměr, je otázkou jak by elektroměr měřil a jestli by něco naměřil. Proto je nulový můstek plombovaný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #6 kdy: 17.02.2012, 17:36 »


Není nelegální mít tam ten spínač, ale je nelegální používat ho s dvoutarifem jindy než v mimořádných situacích.

No nevím jak by se tvářil revizní technik při schvalování dvoutarifu,kdyby tam tento vypínač byl  Smutek

Odběrateli elektřiny se přece musí technicky zabránit aby v době VT byly spotřebiče zapojené přes stykač blokovány.  Takhle mu to krásně usnadníte.

Zákazník laik toto přece nemá na starosti. Všechny páčky v rozvaděči jsou navrchu (tedy i vypínač) ,všechny spotřebiče fungují a víc ho nezajímá.


Ale jde to řešit elegantněji: stykač se 3 polohami I, 0, II, na I běží na NT ,  0 mezipoloha je vypnuto a II sepnuto mechanicky na VT  tarif- když je potřeba teplá voda. Jsou volně v prodeji.  angel

Ten samý případ. Je dovoleno tyto stykače s manuálním ovládáním instalovat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marian Hanzalík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 17.02.2012, 17:51 »

Odběrateli elektřiny se přece musí technicky zabránit aby v době VT byly spotřebiče zapojené přes stykač blokovány.

Mal som 120l bojler Tatramat, ktorý mal už z výroby tlačítko na rýchloohrev. Prívod do bojlera bol aj trvalý, aj cez stykač. Po stlačení tlačítka bojler zacal hriať (aj na VT),  po ohriatí a vypnutí termostatu ďalej fungoval normálne iba na NT.

Inak z hľadiska zdravého rozumu nechápem prečo zákazníka obmedzovať v spotrebe na VT, keď si to zaplatí. Záujem distribútora by mal byť čo najviac predať za čo najvyššiu cenu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 17.02.2012, 18:04 »

To Kamil Táborský:
Víte k čemu slouží NT?
K regulování spotřeby dodavatelem energie, aby si mohl na povel, když má přebytek mohl zregulovat spotřebu. Ve velkém výkonu místně, nebo celoplošně.
Když si přepnu doma bojler na ohřev vody, když mám náhodou nedostatek, jak pozná dodavatel, že mi doma zrovna běží sporák 5 kW? Mám potřebu zaplatím si víc za kW. Nebo jiný žrout elektřiny.
Neni to nezákonné, tudíž je to povolené.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 17.02.2012, 20:25 »

...
Neni to nezákonné, tudíž je to povolené.

Tohle by byl možná dobrý "oříšek" pro právníky.
Dodavetel schválí pro odběratele dodávku elektřiny v levnější sazbě ale chce mít možnost regulovat síť tím, že některé spotřebiče připojí v době, kdy by energie mělo být dost.
Taková možnost "něco za něco" - dám ti to levněji, ale budu rozhodovat o tom, kdy ti to dám.

Věřím, že ani právníci by na to neměli jednoznačný názor, jestli si mohu zapnout blokovaný spotřebič kdykoliv ,  i za cenu vyšší než při NT.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 17.02.2012, 21:32 »

...Věřím, že ani právníci by na to neměli jednoznačný názor, jestli si mohu zapnout blokovaný spotřebič kdykoliv...
To je úžasné, kolik se toho dá vymyslet kolem jasně dané podmínky
 
"9. Odběratel musí zajistit technické blokování topných elektrických spotřebičů v dobách platnosti vysokého tarifu.
10. V dobách platnosti nízkého tarifu může distributor blokovat přímotopný elektrický spotřebič v maximální celkové délce 2 hodiny denně s tím, že jednotlivá vypnutí nesmí být delší než 30 minut a přestávky mezi vypnutím nesmí být kratší než jedna hodina."

Jediné, nad čím mohou spekulovat právníci, je, jak moc musí být mimořádná situace, při níž to technické blokování topidel odběratel deaktivuje. Výklad kdykoliv by byl hodně odvážný.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 17.02.2012, 23:49 »

Ano, ten stykač to umí, po přijmutí signálu HDO se přepne do stavu ohřívání NT. Takže já osobně v tom nevidím problém...
Co na to řeknou kolegové?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 18.02.2012, 07:44 »

ČEZ nemůže obcházet domácnosti a kontrolovat zda jsou všude všechny bojlery v době VT vypnuté.

ČEZu jde hlavně o obchod - když někdo koupí elektrickou energii dráž, proč ne.

Když regulace zatížení sítě povelem HDO nebude funkční (lidé budou blokované psotřebiče zapínat vypínat jak se jim to bude hodit) ČEZ by jistě zvýšil rozdíl cen el.en. mezi NT a VT aby odběratele motivoval. Vzhledem k tomu, že tento rozdíl se spíše zmenšuje, tak lze předpokládat že cenová politika ČEZu je právě taková, aby se lidé nebáli odběrů el.en. i ve VT.

Prostě HDO není jediný regulační mechanismus, další regulační mechanismus je cena.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Václav 3
« Odpověď #13 kdy: 19.02.2012, 02:07 »

Selský rozum velí ohřívat vodu v boileru levně na NT, ovšem nastanou situace, kdy je třeba vody daleko více a cena spotřebované elektřiny je nepodstatná  (malování, zabijačka...),  pak přichází ke slovu spínač, který umožní provoz ve VT. Velice výhodný je také při servisních zásazích.

Pokud je používán tímto způsobem, nelze nic namítat, v případě,že je ho třeba zapínat každý druhý či třetí den, tak to znamená buď závadu boileru nebo jeho malý objem.

Pamatuji doby, kdy ještě v 70. létech bylo blokování stykačem kontrolováno a plombováno RZ a spínač byl nepřípustný, to byla také doba, kdy RZ nepovolovaly mnohdy boilery a NT, což vedlo k tomu, že v některých oblastech byla polovina boilerů provozována bez blokování na tehdejší sazbu B.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Močarník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 22.02.2012, 19:30 »

Selský rozum velí ohřívat vodu v boileru levně na NT, ovšem nastanou situace, kdy je třeba vody daleko více a cena spotřebované elektřiny je nepodstatná  (malování, zabijačka...),  pak přichází ke slovu spínač, který umožní provoz ve VT. Velice výhodný je také při servisních zásazích. Pokud je používán tímto způsobem, nelze nic namítat.

Osobně jsem podobného názoru, jako výše citovyný, ale nemám ještě tolik znalostí a zkušeností jako vy, ale myslím že by to mělo být takto OK...


Díky VŠEM za reakce  Mrknutí  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mk.klasek
« Odpověď #15 kdy: 30.06.2012, 21:02 »

,
zjistil jsem, že nám bojler spíná pořád, kdykoli termostat zaznamená nutnost ohřevu, bez ohledu na čas, kdy máme  NT, na který je napojený. V ČEZu mi sdělili, že se jedná o poruchu spínače v bojleru. Skutečně tam je spínač nebo spínání na NT řízeno v rozvaděči?

Děkuji za odpověď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 30.06.2012, 21:21 »

Je několik možností.
Zkuste si napsat stav elektroměru, oba tarify, a za 24 hodin se podívejte, jestli se změnily obě hodnoty.
Kdyby snad VT zůstal a odběr to napočítalo jen u NT, je možné, že je vadný přijímač HDO.
Pokud se zmaní hodnota NT i VT, bylo by vhodné ověřit správnost zapojení, protože "přilepený, přivčřený" kontakt stykače se nedá vyloučit, ale moc bych na něj nesázel. A při vadné cívce stykače, přerušeném nějakém spoji,... by naopak ohřívač TUV nehřál vůbec.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
radekm
« Odpověď #17 kdy: 01.07.2012, 01:51 »

a co situace, kdyz mam pred eletromerem klasicke sroubovacvi pojistky a tu spravnou prepalim, odstranim a pod, tak mam nizky tarif nonstop. Co mi za to kdo muze, ze jsem omylem prepalil pojistku a mam NT furt? ano, nejde mi cast baraku?  To ze si to v rozvodnici upravim tak ze pojedu na dve faze distributor nezjisti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Opravdu je bojler ovládá HDO jinými povely než kotel?
 Jaký je princip dálkového spínání nočního proudu?
 Jaký zvolit kabel na ovládání stykače nočního proudu?
 Proč HDO přerušuje střední a ne fázový vodič?
 Problém s HDO
 Co si počít s HDO bez signalizačních vodičů?
 Jak splnit podmínky tarifu D26d?
 Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
 Jak je to dnes s tím blokováním spotřebičů?
 Jak zajistit vyblokování jiných spotřebičů aby mi nevypadl jistič?
 Vyrábi někdo zásuvku s kontrolkou pro signalizaci HDO?
 Je možno HDO někde nechat seřídit, případně opravit?
 Nemáte někdo kontakt kdo má v Libereckém kraji pravomoc vyměnit přijímač HDO?
 Musím k dvousazbě dovést ještě nějakou zvlášť fázi zvlášt?
 Lze zapojit běžný ohřev bojleru na noční proud a rychloohřev na normální?
 Mohu použít jako ovládací nulu pro HDO z kabelu CYKY 3x2,5B?
 Ako funguje dvojtarifný elektromer?
 K čemu jsou potřeba dvoje spínací hodiny?
 Je možné použít vodič PE pro přenos signálu HDO?
 Jsou opravdu nutné tři žíli v kabelu od HDO?
 Existuje nějaké šikovné řešení, abych poznal, že jde právě o nižší sazbu?
 Vyplatí se přejít k levnějšímu dodavateli energie nebo zůstat u ČEZu?
 Jakým způsobem se přepínají sazby HDO?
 Jak se liší elekřina pro catering od té "standardní"?
 Jak propojit signál HDO do chatky s přívodem CYKY 4x...?
 Poradítemi se sbastlením skříně elektroměru na HDO?
 Jaké potřebuji parametry pro stykač HDO (noční proud)?
 Co znamenají tenké modré dráty s označením T a A?
 V čem tkví úspora při použití tarifů NT a VT při přímotopném ohřevu?
 Je možné ješte dnes ušetřit na NT a VT ?
 Vysílá se HDO impulz pro přímotopy i mimo topnou sezonu?
 Kdo zajišťuje spotřebiteli HDO?
 Může poškodit přijímač HDO ovládání cívky z jiné fáze, než L1?
 Jak mají pracovat počítadla dvojsazbového elektroměru ?
 Existuje ještě "noční proud"?
 Jak připojit HDO bezdrátově?
 Jak deaktivovat blokování přímotopu po dobu vysokého tarifu?
 Nebo co musim udelat, aby akumulacky/elektricky sporak reagovaly na HDO?
 Jak lze opravit stykač, aby nedrnčel?
 Může mít HDO SPÍNAČ do zásuvky uplatnění v domácnosti ?
 Proč musí mít každý elektroměr svoje HDO?
 Nespíná mi stykač NT, kde hledat chybu ?
 Kolik vést drátů ke stykači bojleru?
 Proč spínačky spustí bojler i při vysokém tarifu?
 Jak ovládat spotřebič HDO? Jde to "bez drátu od elektroměru"?
 Jak zapojit dvojsazbový elektroměr a ovládání HDO?
 Kdo odpovídá za funkčnost přijímače HDO a jak zjistím, že závada je v něm?
 Mám nahlásit obráceně zapojené HDO nebo to mám ututlat?
 Co se rozumí pojmem dvoutarifní spotřebič?
 Ako to funguje, aby sa mi blokovali spotrebice s vyssou spotrebou v case tarify?
 Jak velký odběr je ekonomický pro dvousazbu?
 Ako funguje prenos signalu HDO a ake su potrebne k tomu zariadenia?
 Je přípustné mít nainstalován HDO pokud ho nepoužívám?
 Je nutné viesť samostatný signálny vodič pre HDO z elektromeru?
 Proč mi nepřepíná tarif na elektroměru?
 Je možné stykač od HDO a následný bojler jistit jedním jističem?
 Je v pořádku, že ve skříni s jističi "lupne" při sepnutí nízkého tarifu?
 Jak se jistí cívka stykače blokující spotřebiče ve vyšší sazbě?
 Čo spraviť s nevyužitými vodičmi v kábli HDO?
 Jak přivést signál HDO do podružného rozvaděče, když k tomu chybí kabel?
 Může se při znovuzapnutí hlavního jističe přepnout sazba na nízký tarif?
 Je možné umístit HDO až v domovním rozvaděči?
 Jak najít vodič z HDO?
 Jaké máte časy spínání HDO ?
 Je možné spínať elektrokotel stykačom priamo z rozvádzača?
 Jak rozumet casum spinani HDO?
 Mohu dostat sazbu D45 i bez blokování HDO?
 Čím přivést signál HDO k novému rozvaděči?
 Jaké je schéma stykače ovládaného HDO a spínající ohřívač?
 Co je potřeba k dvoutarifu v paneláku?
 Je pro signál nt HDO krátký impuls nebo trvá po celou dobu NT?
 Jak zapojit elektrokotel na signál HDO když kotel nemá tento vstup?
 Mám s podomácku vyrobeným přímotopem nárok na tarif přímotop?
 Jak změnit distribučí sazbu z d25d na d01d?
 Jak zapojit zasuvku na HDO?
 Je nutné pro HDO pro TUV a přímotopy dělat změny v instalaci a rozvaděči?
 Lze spouštět kotel Protherm Rejnok mimo nt tedy bez HDO?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.073 sekund, 23 dotazů.