Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Je nutné pro zapojení varné desky nebo sporáku použít sporákový vypinač?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je nutné pro zapojení varné desky nebo sporáku použít sporákový vypinač?  (Přečteno 53821 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 29.02.2012, 09:00 »

Dodržet musíte např.  NV 378/2001 § 2 písmeno e).
Ve většině návodů se pak dozvíte, že Do pevného rozvodu před spotřebičem
musí být zabudované zařízení pro
odpojení spotřebiče od elektrické sítě,
u něhož je vzdálenost rozpojených
kontaktů všech pólů min. 3 mm.


  Citován návod výrobce Mora...,  kde tedy možosti doporučené většinou výše aplikovat nemůžete...
                        




...                                                  angel

Přesně tento požadavek splňuje jistič, je součástí pevného rozvodu, elektricky je před spotřebičem (pokud to výrobce míní mechanicky, nešla by otevřít trouba, tak nemůže před spotřebičem být) a 3mm splní také.








Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #19 kdy: 29.02.2012, 17:10 »

Osobně vypínač (sporákovou kombinaci) před sporák nebo varnou desku obvykle neosazuji, jen vyloženě na přání zákazníka.
Z norem ČSN ani z návodu výrobce povinost tohoto vypínače podle mého soudu přímo nevyplývá.
Předpokladem je tedy samostatný okruh, se samostatným jištěním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
IM
« Odpověď #20 kdy: 01.03.2012, 00:13 »

Osobně vypínač (sporákovou kombinaci) před sporák nebo varnou desku obvykle neosazuji, jen vyloženě na přání zákazníka.
Z norem ČSN ani z návodu výrobce povinost tohoto vypínače podle mého soudu přímo nevyplývá.
Z hlediska bezpečnosti a obsluhy laikem je vypínač s doutnavkou určitě vhodný, aniž budeme posuzovat jeho nutnost. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vítězslav Vaněk
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 01.03.2012, 09:52 »

V době kdy byl tento vypínač u všech sporáků si pamatuju že ho uživatelé i vypínaly když se nevařilo.Čeho jsem byl doma svědkem:Vypnutá sec. síť,po skončení práce zapnuto ale nějak divně,přišlo několik zapnutí rychle po sobě(jako byto zapínal nožovou pojistkou) v tomto okamžiku se zapla varná deska s dotykovým ovládáním a to celá, zhruba po 20 sec. síť vypnuta.Opětov né zapnutí po 10min. normálním způsobem a vše O.K.Mám z toho divný pocit,co by kdyby..... Vypínač nemám!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Sláva
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 01.03.2012, 10:35 »

....Vypnutá sec. síť,po skončení práce zapnuto ale nějak divně,přišlo několik zapnutí rychle po sobě(jako byto zapínal nožovou pojistkou) v tomto okamžiku se zapla varná deska s dotykovým ovládáním a to celá, zhruba po 20 sec. síť vypnuta.Opětov né zapnutí po 10min. normálním způsobem a vše O.K.Mám z toho divný pocit,co by kdyby.....
19. století - století páry (citát ze známého filmu)
21. století - století RESETů!

Pokud se zapne nějaký spotřebič, který je řízen procesorem, probíhá jakási inicilizace, u složitějších přístrojů i něco jako spouštění operačního programu...
Pokud v té chvíli dojde k poklesu nebo krátkodobému výpadku, může se stát prakticky "cokoliv",  protože řídící program může "zabloudit",  napájecí napětí nemusí spadnout pro všechny okruhy stejně, něco se "vynuluje",  něco ne...
Seriozní výrobce by to měl mít ošetřené, měl by používat automatický RESET při poklesu napájení, Watchdog,...
Je otázkou jestli dokážou všichni všechno "uhlídat"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 01.03.2012, 18:24 »

Pouze bych připoměl, že původně se sporákovka instalovala jako společný odpojovací prvek, protože v rozvaděči před byla 3xpojistka.
Navíc je sporákovka hnusná, nevím, proč si kazit design obkladů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #24 kdy: 01.03.2012, 18:35 »

Navíc je sporákovka hnusná, nevím, proč si kazit design obkladů.
Toto provedení je estetičtější jak původní, tradiční sporákovky


* sporákovka.jpg (462.17 KB, 1920x1028 - prohlédnuto 1446 krát.)

* sporákovka 2.jpg (204.58 KB, 1920x1028 - prohlédnuto 1245 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 01.03.2012, 18:40 »

Já vím, ale vypínač někde kolem sporáku bude časem stejně zamaštěný a hnusný a to jakýkoli.

Jinak Ti posílám bodík za rychlost, by mne zajímalo, jak na ty vše iformace tak rychle chodíš.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 01.03.2012, 18:46 »

Já vím, ale vypínač někde kolem sporáku bude časem stejně zamaštěný a hnusný a to jakýkoli.

To tedy ne, u nás doma je sporákovka a je krásně čistá. Špína u sporáku je důsledek špatné výchovy, nikoli nevhodnosti sporákovky.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #27 kdy: 01.03.2012, 18:48 »

Jsem přece důchodce, živnost jsem skončil loni a mám prdlajs co na práci.
Dovedu si představit ten vypínač u zásuvkového hnízda pracovní desky (stejně tam vede kabelová trasa) a pokračovat kabelem za sporák, kde skončím v krabici, určené pro přechod na poddajný přívod.


* svorkovnice.jpg (186.27 KB, 1920x1028 - prohlédnuto 856 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 01.03.2012, 18:49 »

To tedy ne, u nás doma je sporákovka a je krásně čistá. Špína u sporáku je důsledek špatné výchovy, nikoli nevhodnosti sporákovky.  Mrknutí
Taky jsem si ji těď naleštil tanecek tanecek tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 01.03.2012, 18:51 »

Jsem přece důchodce, živnost jsem skončil loni a mám prdlajs co na práci.
Dovedu si představit ten vypínač u zásuvkového hnízda pracovní desky (stejně tam vede kabelová trasa) a pokračovat kabelem za sporák, kde skončím v krabici, určené pro přechod na poddajný přívod.
Tak tohle řešení se mě nelíbí vůbec protože vkládá nové zbytečné spoje mezi elektrárnu a husu v troubě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Z
« Odpověď #30 kdy: 02.03.2012, 00:48 »

Už asi 30 let máme na přání manželky všechny okruhy v kuchyni (kromě ledničky) vypínané jedním vypínačem (sporák přes stykač). Když jdeme ven nebo spát, tak vypínač prostě vypneme a nemusíme pak přemýšlet, jestli jsme vypnuli varnou konvici nebo některý trouba nenechal zapnutou troubu. A párkrát se už stalo, že tento vypínač sloužil i jako "nouzové vypnutí" v okamžiku, kdy nešel vypnou ponorák, odšťavňovač apod. Jo, jedna mikrovlnka ho neměla ráda - ještě chvíli po zapnutí nereagovala, ale do půlminutky byla "ready". Nutné to tedy není, ale osobně si toto řešení nemohu vynachválit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #31 kdy: 02.03.2012, 10:26 »

Už jsem viděl při provádění revizí tak nešťastně dané "sporákovky" že po jejich otevření jsem se zhrozil...
všechno mastné, kontakty jedna koule mastnoty...... ..atd.......a některé dobře probité,kvalitní uhlíkový spoj!
Izolační stav - velmi špatný !
To raději nic nedávat ,než jich mít takové ! Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 02.03.2012, 10:33 »

Už jsem viděl při provádění revizí tak nešťastně dané "sporákovky" že po jejich otevření jsem se zhrozil...

To je pravda, špatné umístění přímo nad sporákem je pro každý přístroj smrt. Je to na odstřel toho kdo to tam namontoval. V jedné hospodě jsem viděl sporákovku přímo nad velkým friťákem, tedy viděl, až po utření byla vidět. Prý co tam namontuji aby to vydrželo. Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #33 kdy: 04.03.2012, 15:19 »

Montovat "nové typy" sporákovek je docela o pěkné nervy.

Člověk se musí obalit velkou dávkou trpělivosti... ..a když už se vá konečně po 15 minutách podaří ty dráty zapojit a namačkat do krabice,přiděláte šroubkama a dát kryt,tak nakonec zjístíte,že jde s vypínačem špatně "klapat"........takže znova.......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 24 dotazů.