Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Jaká může být příčina padání centrálního proudového chrániče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká může být příčina padání centrálního proudového chrániče?  (Přečteno 31466 krát)
Tržický
« Odpověď #18 kdy: 13.02.2012, 16:06 »

Minulý týden jsem byl na dvou opravách s padáním centrálního chrániče.příči na byla - voda v zásuvkách prodlužovacích kabelů.Kabely ,např k počítači byli umístěny pod okny a skapávající voda z parapet se dostala do koncovek prodluž. kabelů.Chce vytahat zásuvky a vysušit,i vidlici,kde se udělá vodivá cesta proti kostře.Záludné je to v tom,že to může i několik hodin držet a až po nějakém čase vybaví chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel P.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 13.02.2012, 17:12 »

problém odstraněn, všem velice děkuji za cenné rady a zkušenosti. Jak zde bylo řečeno, byla a je to kombinace více problémů najednou a bylo zjištěno toto:
-centrální chránič je 30mA, toto budu muset ještě řešit
-nesprávně je zapojen stykač HDO, toto také budu muset řešit
-zapomenutý kabel k venkovnímu zvonku, který ležel pod sněhem; vyřešeno
-v zásuvce, ze které manželka vytáhla vidlici šňůry od vysavače(jak jsem se později dozvěděl) došlo zřejmě  k proražení izolace uštípnutým koncem druhého vodiče, i když jsem si myslel že tot se za norm.okolností stát nemůže; odstraněno

nyní vše funguje i s 30mA chráničem a špatně zapojeným stykačem HDO, ale na toto pozvu odborníka :-)

díky všem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 13.02.2012, 17:21 »

Taky bych si to typnul. Ale už jsem zaregistroval developera, který to tak realizuje. Nelze paušalizovat a vyjet na tazatele, že je centrální chránič chyba může způsobit nedorozumění.
Centralny chranic je jedno z  extremnych rieseni. Druhy extrem je istico-chranic na kazdy okruh (co je z hladiska noriem idealne - porucha v jednom obvode ja velmi presne lokalozovana a nema vplyv na okruhy ostatne). Osobne mam v byte instalovany centralny chranic (3izbak) a za asi 5rokov od montaze ani jeden vypadok (a ano, testujem ho)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 13.02.2012, 17:43 »

Mimochodem, o nevhodnosti centrálního chrániče bych si dovolil polemizovat. Takový 300mA selektivní chránič bych doporučil nejenom pro dřevostavby.

S věkem u chráničů slábne magnetický obvod a stává se tak citlivější. Vzhledem k tomu, že první požadavek na instalaci FI pochází někdy z roku 96, nebude těch "unavených" chráničů tolik.

O nevhodnosti centrálního chrániče jsem naprosto přesvědčen a neustoupím do té doby, dokud bude vodič N přes spínaný kontakt. Stačí závada jednoho kontaktu a plovoucí nula zajistí výměnu elektroniky.

Co mohu posoudit z pravidelných měření na místech kam se vracím, tak se projevuje spíš opak. Chrániče nejsou pravidelně vybavovány zkušebním tlačítkem a vypínají později nebo vůbec.  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 13.02.2012, 17:46 »

O nevhodnosti centrálního chrániče jsem naprosto přesvědčen a neustoupím do té doby, dokud bude vodič N přes spínaný kontakt. Stačí závada jednoho kontaktu a plovoucí nula zajistí výměnu elektroniky.

Co mohu posoudit z pravidelných měření na místech kam se vracím, tak se projevuje spíš opak. Chrániče nejsou pravidelně vybavovány zkušebním tlačítkem a vypínají později nebo vůbec.  Nerozhodný
U bytovej 1F pripojky problem s N vodicom nehrozi,,
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 13.02.2012, 18:17 »

U bytovej 1F pripojky problem s N vodicom nehrozi,,

Ano, v tomto případě je to jen nevhodné a nepohodlné, již to není nebezpečné.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #24 kdy: 13.02.2012, 18:18 »

Co mohu posoudit z pravidelných měření na místech kam se vracím, tak se projevuje spíš opak. Chrániče nejsou pravidelně vybavovány zkušebním tlačítkem a vypínají později nebo vůbec.  Nerozhodný

S tím mám zkušenost taky, ale to je naprosto jiný druh závady.

Nemusíte mít závadu na kontaktu N, stačí, když upadne vodič ze svorky. A nepotřebujete ani ten kontakt.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 13.02.2012, 18:19 »

O nevhodnosti centrálního chrániče jsem naprosto přesvědčen a neustoupím do té doby, dokud bude vodič N přes spínaný kontakt. Stačí závada jednoho kontaktu a plovoucí nula zajistí výměnu elektroniky.

Řešením může být namísto proudového chrániče použití chráničového relé, či monitorování reziduálního proudu.
Zajímalo by mne kolik revizáků "ze sta" by s tímto mělo potíž?

Existuje proudový chránič bez "N" kontaktu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 13.02.2012, 18:26 »

Řešením může být namísto proudového chrániče použití chráničového relé, či monitorování reziduálního proudu.
Zajímalo by mne kolik revizáků "ze sta" by s tímto mělo potíž?

Proč potíž? Třeba v bodových svářečkách je to naprosto běžné.

Existuje proudový chránič bez "N" kontaktu?

Pokud by kontakt N nebyl vypínán tak by se spolehlivost rovnala dobré svorce a nevýhoda by byla odstraněna. Jestli je takový chránič u nás k dostání netuším.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 13.02.2012, 18:36 »

Proč potíž? Třeba v bodových svářečkách je to naprosto běžné.

Pokud by kontakt N nebyl vypínán tak by se spolehlivost rovnala dobré svorce a nevýhoda by byla odstraněna. Jestli je takový chránič u nás k dostání netuším.

Několik revizáků mě odvětilo, že např. monitoring+vypínání nepovažijí za plnohodnotný chránič, a to i v případě, že je splněna doba vypnutí, abych řekl pravdu, nejsem si "pro sebe" zcela jist Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #28 kdy: 13.02.2012, 18:47 »

Monitoring se používá ve zdravotnictví, aby se třeba při operaci nekousla vrtačka v kosti. Nevím, k čemu by vám byl, až začne hořet kabel a vy nebudete doma.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 13.02.2012, 18:57 »

Monitoring se používá ve zdravotnictví, aby se třeba při operaci nekousla vrtačka v kosti. Nevím, k čemu by vám byl, až začne hořet kabel a vy nebudete doma.
Kolego, píšu monitoring+odpojení (myšleno odpojení např. stykačem a to jen vodičů vedení)

Jako revizák k takovému řešení máte, či nemáte připomínky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #30 kdy: 13.02.2012, 19:06 »

Přiznám se, že nevím. Mrknu, který předpis to řeší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 13.02.2012, 19:36 »

...
Existuje proudový chránič bez "N" kontaktu?
Není tak dělaný jednomodulový jističochránič od Bonegy?  Nebo si to pletu s jiným výrobcem? Ale určitě jsem od něčeho takového viděl katalogový list nebo podobný dokument.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #32 kdy: 13.02.2012, 19:42 »

Ten je napěťově závislý, nelze použít v ČR.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 13.02.2012, 19:53 »

Ten je napěťově závislý, nelze použít v ČR.
5-53  je zrušena Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #34 kdy: 13.02.2012, 20:12 »

Uff, dejte mi čas. Začínám nějak nestíhat změny rotace zeměkoule volantem EU.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 13.02.2012, 21:04 »

Řešením může být namísto proudového chrániče použití chráničového relé, či monitorování reziduálního proudu.
Zajímalo by mne kolik revizáků "ze sta" by s tímto mělo potíž?

Setkávám se s tím u jednoho zákazníka na elektrocentrál ách ATLAS COPCO QAS, hlídací relé (dokonce nastavitelné jak dI 10ms - 500ms, tak čas). Problém s tím nemám, je to originál od výrobce schválené na náš trh.

Ovšem pokud je někdo z kolegů chytřejší (jako že je určitě  tanecek) a má na tuto problematiku jiný názor tak si ho rád přečtu. např. p.Beláň, jeho názor by mě hodně zajímal. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Může chránič vypadnout i při vypnutém hlavním vypínači?
 Proč mi vybavuje proudový chránič?
 Proč vypadává centrální proudový chránič po natopení el. ohřívače vody?
 Proč mi vybavuje proudový chránič, po provizorním připojení rozestavěného domu?
 Proč mi proudový chránič vypíná?
 Proč proudový chránič vypíná při spojení vodičů PE a N?
 Proč vybavuje PCH při větším odběru i z okruhů mimo tento PCH ?
 Je chyba v proudovém chrániči, či ve mně?
 Proč mi při natahování jističe vypadává proudový chránič?
 Proč proudová ochrana vypíná osvětlení bazénu?
 Proč vypne fíčko při vypnutém jističi a styku N a PE?
 Proč mi nepravidelně vypíná proudový chránič?
 Preco plynova varna doska vyhadzuje prudovy chranic?
 Proč vybavuje chránič při zapnutí vysavače?
 Proč vypíná proudový chránič když k tomu nemá dle mého názoru důvod?
 Proč vybavuje proudový chránič, když je izolační odpor OK?
 Proč mi vypadává nový proudový chránič při zapojení vrtačky?
 Prečo vybavuje prúdový chranič, keď v obvode nieje nič zapojené?
 Prečo podla Vás neustále vyhadzuje prúdový chránič?
 Preco mi drtic odpadu vyhadzuje prudovy chranic ?
 Proč vybaví proudový chránič při vypnutí elektrické trouby?
 Proč vypadává proudový chránič v noci jednou za 14 dní?
 Kdo by odstranil příčinu vybavování proudového chrániče u Domašova?
 Může vypínat chránič z důvodu poklesu napětí?
 Je správně zapojený chránič, pokud vybavuje po sepnutí čehokoliv?
 Proč vybavuje centrální proudový chránič?
 Proč vybavuje proudový chránič?
 Z jakého důvodu nepravidelně vybavuje proudový chránič u čerpadla?
 Jak odhalit padání proudového chrániče?
 Jaký je důvod výpadku chrániče při připojení plynové hadice ke sporáku?
 Jak odhalit příčinu pravidelného padání proudového chrániče v určitou dobu?
 Proč bojler vyhazuje proudový chránič, přestože před tím několik hodin v běžel?
 Jak odhalit příčinu vybavování proudového chrániče charakteristiky G?
 Máte nějaký tip nebo představu co s tím, když padá proudový chránič?
 Jak zabránit vlhkosti v zásuvce s proudovým chráničem?
 Proč světelný okruh vybavuje proudový chránič?
 Proč chránič vybavuje při spouštění spotřebiče s výkonem nad 2kW?
 K čemu je na chrániči červené tlačítko, když po stisku nejde chránič už zapnout?
 Proč vypíná proudový chránič po zapojení nového obvodu do rozvaděče?
 Proč bojler po připojení pouze PE vodičem vybaví proudový chránič?
 Proč trouba vyhazuje po nahřátí proudový chránič?
 Proudový chránič začal divně vybavovat, co s tím?
 Je nějaká možnost zapojení akumulačních kamen do okruhu s chráničem?
 Jak vyřešit náhodné vypínání proudového chrániče NDR v bytovce?
 Proč vypadává proudový chránič, když se zvýší příkon odběru?
 Proudový chránič nevypíná když je problém s uzemněním?
 Proč mi vybavuje chránič když chci zapojit obvod světel v koupelně?
 Proč začala zásuvka sama o sobě shazovat proudový chránič?
 Proč po rekonstrukci elektroinstalace pračka vypíná proudový chránič?
 Muže vyhazovat Multifunkční relé SMR-B/230 proudový chránič ?
 Co může způsobovat vybavování chrániče při připojení nového ponorného čerpadla?
 Proč vybaví chránič při zapnutí spotřebiče mimo chráněný okruh?
 Může prodlužka způsobovat shození jističe?
 Proč nezapojená fáze shazuje proudový chránič?
 Proč chránič vypína i když není pod napětím?
 Proč nová vypnutá trouba vyhazuje hl. Jistič po přiojení kovovou pl. hadicí?
 Proc vybavi proudovy chranic pri zapojeni DRO?
 Proč po zapojení LED a spuštění spotřebiče s větším odběrem vybaví chránič?
 Jak nahodit starý jistič z roku 1972?
 Proč vypíná chránič obvod se spínacími hodinami v závislosti na jejich umístění?
 Je možné aby vypnutá sušička vyhazovala proudový chránič?
 Je správné, že proudový chránič vypne při úderu blesku do nedalekého sloupu?
 Čím ponorné čerpadlo vybavuje chránič, když ne unikajícím proudem?
 Proč trouba vyhazuje proudový chránič?
 Proč vypadává proudový chránič při zapojení trafa mimo proudový chránič?
 Proč vybavuje čtyřpólový chránič i bez spotřebičů?
 Proč dálkově ovladaná zasuvka SOLIGHT DY 08 vypíná proudový chránič?
 Proudový chránič vybaví při vypnutém jističi - je to normální?
 Proč elektrický gril shazuje proudový chránič?
 Proč po zapojení pohonu vrat vypadává proudový chránič?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.