Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Jsou potřeba dva kabely pro zasuvky a světla?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jsou potřeba dva kabely pro zasuvky a světla?  (Přečteno 42344 krát)
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 07.02.2012, 22:42 »

To je zatím asi nejlepší nápad... Rozumně posoudit co je tam třeba, co je tam v plánu...

Pokud tam bude jedno světlo a jedna zásuvka, využívaná vyjímečně pro nějakou nabíječku nebo podobný menší spotřebič, dalo by se to stvořit jako jeden okruh, jištěný 10A, s ohledem na zásuvku by to mělo být přes chránič.
Pokud tam toho budete používat víc a víc a ještě víc, platí "maximální konfigurace",  která už tu taky byla zmíněna - přívod kabelem 5x... a rozvodnice s jištěním jednotlivých okruhů...
Bez ohladu na to, co tam bude, je kabel 5x2,5 isteny z jednej faze (tak ako to bolo v prvom prispevku) zle.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #19 kdy: 07.02.2012, 23:11 »

je docela zajímavé ,že se poslednídobou množí takovéto nápady na natažení zásuvek a světel pomocí jednoho kabelu na jednu fázi. Nedávno se mně na to u nás taky jeden člověk ptal. Odpověď si dovedete představit kolegové ji tu velice dobře popsali. V tomto případě sdružený obvod nebrat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
O. Hošek
« Odpověď #20 kdy: 07.02.2012, 23:23 »

V první řadě vám musím poděkovat. Už v tom mám jasno. Dokonce jsem už začal vysekávat drážky podle vašeho modelu.

Ale zároveň se musím divit, čeho se tady člověk nedočká...
Existují různé typy lidí, kteří fušují do elektroniky.
1.Laik kutil- co přece nepotřebuje rady a možná to i zapojí správně,ale spíš ne.
2.Laik dotazovatel - co se sem příjde zeptat a pak to podle Vašich rad zapojí.
3.Zkušený laik - který sic není z oboru,ale už má rozhled.

Sem přeci chodí lidé, kteří mají zájem si nechat poradit. A co jsem si všiml, tak se spoustě diskuzí je jim poraděno ať si na toho seženou elektrikáře.
Jako je mi jasné,  že si chránite to svoje "know-how",  ale jako až tak?
To aby si člověk doma nemohl ani zapojit zasuvku  Smutek

TO Kafáč:Rozvodná krabice je normálně na stěně v chodbě. Společná stěna s garáží. Bohužel jsem zadavatel, projektant, investor a zhotovitel v jedne osobě. Doba je zlá  Mrknutí


PS: Z rozvodné skříně půjde kromě těch dvou okruhů i kabel pro 400V. Asi ho už rovnou nachysám pro TN-S, ale protože nemam žádný takový spořebič (kompresor i CO2 beží na TN-C ) tak tam stejně dám 4-kolíkové zásuvky a v nich to spojím na PEN takže zase TN-C.

PS2: Než jsem to sesmolil... Bude tam toho hodně, flexa 2x,vrtačka 2x, několik montážních lamp, kompresor, CO2, bruska a tak prostě. Proto jsem se i pustil do té rekonstrukce, protože už nebylo místo kam zapojovat  Zlej
Jinak samozřejmě, že rozvodnou skřín si nechám udělat od fy. Zas až tak se necítím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #21 kdy: 07.02.2012, 23:40 »

Tak poku to mate naplanovane na dilnu kde podle toho co píšete bude docela dost nářadí tak bych volil dle doporučení myslím kolegy Hasaly natáhnout jeden hlavní přívod 5x a osadit podružný rozvaděč a to buď v provedení se zásuvkami nebo pouze samostatný rozvaděč s jistícími prvky a od něj pokračovat standardní instalaci pro dílnu.
PS: máte pravdu doba je zlá tak se nesmíte divit, že spousta kolegů nechce odpovídat a radit ze svého know-how, protože se tím prostě normálně živíme a bohužel v dnešní době musíme chodit na různá školení, přezkoušení atp. a to bohužel stojí taky peníze. Neberte to, že je to něco proti vám ale jedná se i o to, že ve chvíli kdy se něco stane někdo za to bude zodpovědný a pokud vyhoří dům tak se pojišťovna bude chtít na někom zahojit. Těžko jim asi budete říkat, že vám někdo poradil na diskuzi, že to máte takto udělat. Minimálně by jste si pak na svoje dílo měl nechat udělat revizi a zpracovat alespoň základní dokumentaci skutečného provedení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
akademik.richard
« Odpověď #22 kdy: 08.02.2012, 10:56 »

Do "elektroniky" si klidně fušujte, když vás to baví. Ale elektriku by jste neměl znásilňovat. I ta "blbá zásuvka" doma je vyhrazeným elektrickým zařízením. El. instalace je "komplexní řetěz" a ta blbá zásuvka se může stát jejím nejslabším článkem. A jak známo, v krizové situaci nás nejslabší článek nepodrží, nýbrž praskne. Je mi celkem jedno, co si kdo doma dělá a ani mi to nepřísluší komentovat. Nicméně, když už Vy jste ztratil pud sebezáchovy, myslete alespoň na své nevinné blízké. Třeba si někdy váš syn půjde do Vaší dílny něco vyvrtat..
ad: PS2: Cítíte se docela na dost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 08.02.2012, 14:10 »

PS: Z rozvodné skříně půjde kromě těch dvou okruhů i kabel pro 400V. Asi ho už rovnou nachysám pro TN-S, ale protože nemam žádný takový spořebič (kompresor i CO2 beží na TN-C ) tak tam stejně dám 4-kolíkové zásuvky a v nich to spojím na PEN takže zase TN-C.

Stavím se taky za tu podružnou rozvodnici (podle toho, co plánujete).

Ale k té zásuvce : Natáhnout si nové vedení k podružné rozvodnici TN-S je podle mě dobrá volba. V hlavní rozvodnici bute mít bod rozdělení - zjistěte si, jak se to správně dělá, nebo si to raději nechte udědlat. Ale za bodem rozdělení už není přípustné vodiče N a PE spojit. Nerozumím tomu, co myslíte tím, že "kompresor beží na TN-C". Kompresor má připojení buď 3P+PE, nebo 3P+N+PE, popř. 3P+N nebo jen 3P pokud by byl v třídě II (což asi není). Vodič PEN ale do něj nevede, a pokud ano, je zapojen špatně.
Takže k řešení máte několik možností :
* Výměna vidlice za 3P+N+PE
* Instalace zásuvky 3P+N+PE a použití redukce 3P+N+PE -> 3P+PE
* Instalace zásuvky 3P+N+PE i 3P+PE vedle sebe - 3P+N+PE bude zapojena 3P,N,PE ,  3P+PE jen na 3P a PE. (Přimhouřím oko nad tím, že norma nepřipouští použití 4-pólových zásuvek v domácnosti.)

V každém případě vodiče N a PE po rodělení již nespojujte.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
O. Hošek
« Odpověď #24 kdy: 08.02.2012, 16:44 »

Kompresor je  připojen pomocí 3P+PE vodičů.
Takže v té 4-polové zásuvce neni potřeba zapojovat N vodič spolu s PE pro vytvoření PEN?
Takže ho stačí jenom pěkně zaizolovat a počkat až ho spotřebič bude potřebovat = instalace nové zásuvky.
Říkám to správně?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 08.02.2012, 17:05 »

Kompresor je  připojen pomocí 3P+PE vodičů.
Takže v té 4-polové zásuvce neni potřeba zapojovat N vodič spolu s PE pro vytvoření PEN?
Takže ho stačí jenom pěkně zaizolovat a počkat až ho spotřebič bude potřebovat = instalace nové zásuvky.
Říkám to správně?
Najspravnejsie, co mozete povedat je: zavolam si na to niekoho, lebo tomu nerozumiem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 08.02.2012, 17:13 »

Najspravnejsie, co mozete povedat je: zavolam si na to niekoho, lebo tomu nerozumiem.

PS. V ziadnej zasuvke nenajdete PEN
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #27 kdy: 08.02.2012, 17:18 »

Kompresor je  připojen pomocí 3P+PE vodičů.
Takže v té 4-polové zásuvce neni potřeba zapojovat N vodič spolu s PE pro vytvoření PEN?
Takže ho stačí jenom pěkně zaizolovat a počkat až ho spotřebič bude potřebovat = instalace nové zásuvky.
Říkám to správně?
tak jak to ctu tak souhlasim s kolegou Hudzikem. Vemte si tam elektrikáře pokud nechápete ani základní princip 3f sítě tak se na to vykašlete a radši si  svou prací vydělejte na to aby jste mohl zalatit elektrikáři. Nebo taky nebudete mít za chvíli kde dělqat až vám to vyhoří  Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
O. Hošek
« Odpověď #28 kdy: 08.02.2012, 19:24 »

Ano, zavolat si elektrikaře je taky řešení.
A nebo mě prostě a stručne poradíte jak zapojit 5 vodičový kabel soustavy TN-S na 4 kolikovou zasuvku.

1. Spojit PE a N. To je podle p. Kelbicha špatne.
2. Zapojit pouze PE. To je zase špatne podle p. Hudzíka

Přikládám obrázek (mimochodem stáhnutého z tohoto fóra) kde je znázorněno několik variant, pro lepší přehled.


* 33 2000-4-46 ed2 NK zásuvkové připojení.JPG (119.07 KB, 1247x892 - prohlédnuto 1125 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #29 kdy: 08.02.2012, 21:13 »

Ano, zavolat si elektrikaře je taky řešení.
A nebo mě prostě a stručne poradíte jak zapojit 5 vodičový kabel soustavy TN-S na 4 kolikovou zasuvku.

1. Spojit PE a N. To je podle p. Kelbicha špatne.
2. Zapojit pouze PE. To je zase špatne podle p. Hudzíka


Pro tuhle dílnu musíte mít RCD 30mA na všech zásuvkách podivej. A musí to zapojit ten, kdo tomu rozumí a dokáže si to po sobě změřit a zkontrolovat. Jinak pravděpodobně nastanou následující situace:

1. Když pak spojíte PE a N, bude 60% proudu unikat po PE a RCD ani nenahodíte.
2. Když budete sebevrah a v zásuvce použijete 3+N, tak
a. Může dojít k zavlečení potenciálu z N na kostru při přerušení vodiče N nebo PEN směrem k trafostanici
b. Pokud bude kostra spotřebiče vodivě spojena se zemí, RDC ani nenahodíte
c. RDC bude přerušovat ochranný vodič - nepřípustné.
3. Když použijete 3+PE, nebude fungovat hodně spotřebičů. Hlavně pokud používají 230V například pro stykač (kompresor),  osvětlení (stojanová vrtačka),  posun drátu (COčko)...
4. Když prohodíte L a PE, odpočívejte v pokoji.
5. Když prohodíte fáze, to se pak dějí věci. Kompresor zničíte, cirkulárka místo řezání hází fošny kolem sebe,...
6. Když bude blbý kontakt na fázi, můžete rovnou odepsat některý motor, pokud u sebe nemá vyhovující ochrany.

A to je jenom zapojení jedné pitomé zásuvky... U zásuvek se o kutilských vychytávkách zásadně nediskutuje. Buď to bude uděláno profesionálně, nebo můžete dílnu zavřít kvůli nefunkční instalaci a pokud se zámečničinou živíte, tak to bude dražší, než elektrikář a revizák. Nehledě na riziko, že bez RZ vás ještě jako živnostníka budou dřív nebo pozděj popotahovat úřady...

Navíc se ze zákona jedná o VTZ a v něm nemá laik co dělat bez ohledu na to, co pochytil  podivej Buďte si jistý, že v případě průšvihu se toho hned chytne vyšetřovatel, po něm právníci a pokud náhodou vybruslíte z ohrožení z nedbalosti, pojišťovna vám nedá ani halíř a v případě úrazu si budete z rozhodnutí soudu splácet vlastní léčbu. A to i v případě trvalých následků...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 08.02.2012, 21:52 »

Ano, zavolat si elektrikaře je taky řešení.
A nebo mě prostě a stručne poradíte jak zapojit 5 vodičový kabel soustavy TN-S na 4 kolikovou zasuvku.

1. Spojit PE a N. To je podle p. Kelbicha špatne.
2. Zapojit pouze PE. To je zase špatne podle p. Hudzíka

Přikládám obrázek (mimochodem stáhnutého z tohoto fóra) kde je znázorněno několik variant, pro lepší přehled.

Takhle na dálku se vám poradit  nedá. Je potřeba vědět co máte za stroje a tudíž jaké potřebují zásuvky. Nehledě na to, že zřizujete elektroinstala ci dnes a proto musíte postupovat podle platných norem. Zásuvky 400V tedy 5 kolíkové přes proudový chránič. To ve svém okolí nemáte známého elektrikáře který by vám poradil jak si co připravit a pak to zapojil? Ale to asi není to pravé ořechové co? Já těm pitomcům a vejtahům ukážu! Jak já umím elektriku! Vždyť co to je zapojit pár drátů. Stejně vás od Vašeho úmyslu nikdo a nic neodradí tak alespoň hodně štěstí a ať se vám a nikomu nic nestane.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 08.02.2012, 22:20 »

4kolikova zasuvka obsahuje L1, L2, L3 a PE.. napajat sa z nej mozu len spotrebice, ktore NEVYZADUJU N (napr. asynchr. motory, zvaracky a pod) .. v tomto pripade sa N vodic nezapaja nikde a PE vodic nesmie viest pracovny prud(napr napajanie cievok stykacov a podobne). Pokial v zariadeni napajanom 4kolik potrebujete 230V jedine riesenie je trafo 400V/230V(24V.) (co sa na ovladanie pouziva). Aj v tomto pripade sa ale jedna o siet TN-S.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
O. Hošek
« Odpověď #32 kdy: 08.02.2012, 22:34 »

TO p. Vašák:
Velmi úsměvné  Škleb ...

S tím rozvodem 230V (už) problém nemám. Jenom těch 400V mě trápí.
Elektrikáře už domluveného mám, přijde prokonzultovat rozvodnou skřiň, tak rovnou poradí i ty zásuvky.
Jako když to nejde, tak to nejde. Nedá se nic dělat.

Už budu vědet víc, tak dám vědět, popř. přidám nějaké foto z prací (pokud o to bude někdo stát).

PS: Já vám všem ukážu  Mrknutí  tanecek

PS2: Teď mě napadlo (jen čistě ze zvědavosti) ,  pokud tedy zapojím vše podle normy na 5 kolíkové zásuvky, jak potom předělám vydlice na spotřebičích? To je otázka do pranice že? (výměnu spotřebičů samozřejmě nepovažuju za řešení).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 08.02.2012, 23:31 »

Vidlice se normálně vymění za pětikolíkové a pokud bude potřeba, vymění se i kabel.... tanecek
Nebo se použije prodávaná redukce z 5 kolíku na 4 kolík... angel
Nikoliv na prodlužovačky!! Nikdy nevíte co se připojí na konec, proto jedině 5 kolíkové a 5 žilové prodlužovačky!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
O. Hošek
« Odpověď #34 kdy: 09.02.2012, 00:10 »

Vidlice se normálně vymění za pětikolíkové a pokud bude potřeba, vymění se i kabel.... tanecek
Nebo se použije prodávaná redukce z 5 kolíku na 4 kolík... angel

Jak potom zapojím takový 5 žilový kabel na el.motor, kde byl predtím 4 žilový? 
Zase jedině 3P + PE !

Co dělá takový adaptér?
V návodu pro Adaptér A-1653/43 (z 16A/5 na 16A/4) je napsáno:
"Použití adaptéru 5p/4p je podmíněno symetrickou zátěží, protože 4-polová zásuvka má zapojení 3P+PE"

Když jsem se na to ptal tady:
Kompresor je  připojen pomocí 3P+PE vodičů.
Takže v té 4-polové zásuvce neni potřeba zapojovat N vodič spolu s PE pro vytvoření PEN?
Takže ho stačí jenom pěkně zaizolovat a počkat až ho spotřebič bude potřebovat = instalace nové zásuvky.
Říkám to správně?
... tak mě bylo mě naznačeno, že tomu nerozumím. (abych to uvedl do souvislostí, ptal jsem se na použití 4-kolíkové zásuvky na 5 žilový vodič).

Stačilo říct ANO.


Takže moje poslední dnešní otázka zní: Z koho tady děláte hlupáka?  ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #35 kdy: 09.02.2012, 04:58 »

Nikdo z vás hlupáka nedělá, ovšem zapojit pětivodičový kabel na vidlici 3L+PE nelze. Pokud zařízení potřebuje ke své funkci vodič N, není jiná cesta než použít vidlici 3L+N+PE (5P) a poté ji zapojit do patřičné, správně zapojené zásuvky. Vodič PEN nelze vést přes jakoukoliv zásuvku.

Pokud použijete zásuvky 5P všude (vřele doporučuji!) pak nemáte problém s připojením čehokoliv a kdekoliv. U starších strojů s 4P vidlicí ji pouze vyměníte za 5P v tom případě, že stroj obsahuje pouze motor nebo třeba trafo zapojené jen na fáze a PE. V případě, že stroj potřebuje ke své funkci také vodič N (např. osvětlení,  ovládání stykači s cívkou 230V nebo trafo pro ovládání zapojené na primáru na 230V) vyměníte též přívodní kabel za pětivodičový, kde zeleno/žlutý vodič připojíte na PE ve vidlici a v zařízení na zemnící svorku (kostru stroje) a modrý vodič připojíte na N ve vidlici a v zařízení ho zapojíte jako napájecí pro jednofázové odběry. Nová zařízení bývají osazena vidlicemi 5P, takže u nich nebude problém vůbec.

Prodlužovací šňůry musí mít pět vodičů zapojených na správné svorky bez jakýchkoliv propojek!

Adaptér - redukce z 5P (vidlice) na 4P (zásuvka) je plně v souladu s bezpečnostními předpisy, protože je zapojen tak, že kolík N není nikam připojen, jsou zapojeny jen tři fáze a ochranný vodič (PE)

Ještě se ptáte, jak zapojit na pětižilový kabel zásuvku 4P - jednoduše, zapojí se fázové vodiče a vodič PE na příslušné kontakty, vodič N zůstane nezapojený, nevyštípnutý a zaizolovaný pro budoucí použití se zásuvkou 5P. Toto je možné pouze v pevné instalaci.
 
Aby bylo jasno:

L (L1, L2, L3) = fáze, živý vodič (Live),  barvy vodičů černá, hnědá, šedá

PE = ochranný vodič, zemnění, (Protection Earth),  barva vodiče zeleno/žlutá

N = nulový vodič, střední vodič, (Neutral),  barva vodiče modrá

PEN = společný ochranný a nulový vodič, barva vodiče zeleno/žlutá, někdy použity na koncích modré značky, v současné době lze u nových instalací použít pouze tam, kde je průřez vodiče 10mm2 a větší, tzn. přívody do domu, podr. rozvaděče.

4P, 5P = počet pinů, kolíků
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Kolik může stát rozšíření obvodu o další dvě zásuvky?
 Kolik zásuvek je možno napojit na jistič 10A?
 Musí mít plynový kotel samostnatný přívod a jistič?
 Je možné v jedné rozbočné krabici rozbočit více obvodů?
 Je opravdu nutné rozdělení zásuvkového a světelného okruhu?
 Je možné okruhy nejprve připojit k svorkovnici a teprve poté ke rozvodnici?
 Je potřeba světelný i zásuvkový okruh pro digestoř, zrcad. skříň, sprch. box?
 Mohu připojit v kuchyni vestavnou mikrovlnou troubu a myčku na společný okruh?
 Kolik halogenových světel mohu připojit na zásuvku jednoho obvodu?
 Jaké rezervní kabely doporučíte při realizaci nové elektroinstalace?
 Jaký může nastat problém v případě připojení myčky na obvod pračky?
 Můžete se mi vyjádřit k mému plánovanému zatížení obvodů?
 Může se dle platných norem použít na zásuvkový obvod vodič CYKY 3x 1,5 Cu?
 Je společný obvod na zásuvky i světla v koupelně v rozporu s normou?
 Zapojují se chrániče na každou místnost zvlášť?
 Proč jsou proudové chrániče 25A a 40A?
 Jak zapojit jednofázový obvod z krabice 400V?
 Kolik jističů může být připojeno na jedné fázi?
 Mohu mít jen jeden okruh v zahradním domku?
 Je možné na stávající zásuvkový obvod připojit další jistič?
 Jak se rozhodnout, které obvody před a které za chránič?
 Kolik je dobré připojit obvodů pod jediný chránič v RD?
 Je dovolené užít v jedné místnosti zásuvkové obvody připojené na různé fáze?
 Může pračka na společné zásuvce s výpočetní technikou tuto poškodit?
 Mohu udělat společný okruh pro venkovní světla a zásuvku 230V ?
 Může být zásuvkový okruh kabelem 3x1,5mm?
 Mohou být odbočné krabice kvůli estetice nepřístupné?
 Mohu napájet pětivodičovým kabelem tři zásuvkové obvody 230V?
 Ako najlepsie rozdelit uvedene kuchynske spotrebiče na 4 okruhy?
 Je možné vést jedním kabelem 3x2,5 tři různé okruhy?
 Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
 Mohu pripojit svetlo rovnou do cokolady na okruh?
 Je možné v Acidurce rozdělit PEN na PE a N a do sporáku jít kabelem 5x2,5?
 Když mám tř jistič JIK 50 500V str. M10A,mohu za něj dát 16A jistič na zásuvky?
 Je možné vytiahnúť 1f zásuvky z vedenia k 3f zásuvkám?
 Mohu použít kabel 3f v síti TN-C nově pro dva 1f obvody?
 je mozne zapojit 1F svodic prepeti pouze na jeden zasuvkovy okruh?
 Je možné v ČR ukončit dvoufázový vývod v zásuvce 230V/16A?
 Lze mít 2 ledničky a zásuvku na kuchynské lince na jeden okruh ?
 Mohu přidat jistič do rozvodu v bytě?
 Který "náhradní" okruh využít pro zásuvku v koupelně?
 Jak odstranit problém dvou obvodů v jedné krabici?
 Může být část zásuvkového vedení v Cu1,5mm?
 Jak rozdělit jednu fázi na tři pokud je to potřeba?
 Mohu z bývalého světla udělat zásuvku ?
 Mohu vést ochranný vodič samostatně?
 Jak zvýšit počet zásuvkových obvodů v kuchyňském koutu?
 Je možné vést do pětirámečku vedení data a nn?
 Pokud vede do zásuvky zvlášť fáze, musí být zvlášť i nulák s ochranou?
 Mohu mít světelný a zásuvkový okruh ve společné krabici ve zdi?
 Za jakých podmínek lze realizovat souběh vedení 230V ke spotřebičům?
 Nejsou dva zásuvkové okruhy v nové garsonce málo?
 Zrevidujete protažení přívodu venkovní terasy z vnitřního obvodu?
 Mohu v sadrokartonu natahnout zasuvky 3x1.5 J?
 Kam ve staré PL (nejlépe na stavající jističe) připojit extra obvod pro PC?
 Co použít aby proud tekl pouze jedním směrem?
 Musí mít pračka a sporák každý samostatný jištěný obvod?
 Lze kombinovat zásuvky a světla ve společně jištěném obvodu?
 Kolik světelných obvodů mohu dát na jeden proudový chránič?
 Moze byt chladnicka na 10A istici spolu so svetlami?
 Kolik spotřebičů a prodlužovacích přívodů lze použít na jeden obvod?
 Co si počít pokud v novostavbě bytu máme nedostatečný počet jištěných obvodů?
 Může být jeden světelný okruh na celý RD včetně terasy v exteriéru?
 Lze průtokový ohřívač a kotel jistit stejným jističem na jednom obvodu?
 Je treba dodrzet poradi vodicu na PEN svorkovnici?
 Je kabel 4x2.5 pro dvě zásuvky vhodný přívod?
 Lze zapojit cirkulační čerpadlo do plynového kotle i tepelného čerpadla zároveň?
 Je možné rozdeliť 4 okruhy TN-C na viac?
 Jak bezpečně rozdělit 3 fáze na 3 jednofázové okruhy?
 Může být CYKY 3x1,5 a CYKY 3x2,5 střídavě v jednom okruhu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.