Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Jak prokázat vadné zapojení vypínače ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak prokázat vadné zapojení vypínače ?  (Přečteno 25379 krát)
Rudolf Parisch
*
Offline Offline


Elektromontáže, revize


WWW
« kdy: 18.01.2012, 09:31 »



Jak prokázat vadného zapojení vypínače řazení 1?

Na montáž topných kabelů do o kapových žlabů jsem si najal firmu s platným živnostenským oprávněním pro elektromontážn í práce. Kabely byly zapojené přes vypínač řazení číslo 1 s kontrolní doutnavkou umístěnou ve společných prostorech. Ten firma zapojila obráceně a tak kabely v poloze vypnuto a se zhasnutou kontrolkou, topily. Když přišlo vyúčtování od dodavatele el. energie byla zaznamenána obrovská spotřeba ( u dvou bytových domů  domů vznikla škoda 167 000,- kč ) . Uvedené práce jsem reklamoval a chtěl uhradit vzniklou škodu. Odpovědí mi byl dopis od právníka firmy od oné firmy, že oni vše zapojili správně. Právník, kterého se chystám si najmout po mě chce " prokázání vadného zapojení vypínače" . Chtěl bych touto cestou požádat kolegy, kteří mají s podobnou reklamavcí zkušenosti o radu jak prokázat vadné zapojení vypínače ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 18.01.2012, 16:22 »

U základního zapojení vypínače s řazením 1 je normální "očekávanou" funkcí, že při vypnutém vypínači kontrolka (doutnavka) svítí, při zapnutém vypínači je "vyzkratovaná" a tak svítit nemůže.

Co je psáno, to je dáno!
Máte projekt, ve kterém by byl jasně zpracován váš požadavek na způsob signalizace?
Máte revizní zprávu, ze které by bylo jasné, že zapojení a funkce odpovídá projektu?
Máte něco jako "návod k obsluze",  kde by výrobce (zhotovitel) popsal jat to funguje, jak se to má ovládat, jak jsou indikovány provozní stavy (vypnuto, zapnuto, porucha,...)?

"Hlavou zeď neprorazíš. Papírem někdy ANO"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 18.01.2012, 16:30 »

Z dotazu jsem pochopil, že doutnavka měla být zapojena jako signalizační, ale ve skutečnosti byla zapojena jako orientační.
Jenže  Zlej
To si nikdo nevšiml, že doutnavka svítila při poloze páčky či kolébky dole? Že jsou to nesouhlasné stavy oproti požadavku? Co kontrolní přejímka?
A možná jim u vypínače chyběl 3 vodič N. Pokud tam není, snad by to byl důkaz, že to bylo nejen špatně zapojeno, ale i špatně "zakabelováno" a montér to zapojil, jak byl zvyklý  Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 18.01.2012, 16:59 »

Takže jste chtěli ušetřit na teplotním čidlu a jeho vyhodnocovacím prvku. To je jasné. Tak to se vám asi moc nepovedlo, neboť by jste se při použití těchto prvků nemuseli o topné kabely vůbec starat.
Přes klasický vypinač řazení č.1 by to zapojil opravdu jen blb, to mi věřte. Pak totiž může zcela jistě nastat tento problém a také nastal.
Jsem přesvědčený, že nic nevysoudíte. Je tu tvrzení proti tvrzení.
Měl být instalovaný spínač s kontrolkou SIGNALIZAČNÍ a ne orientační, přesně jak píše kolega Doležal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 18.01.2012, 17:12 »

Je tu tvrzení proti tvrzení.
Pokud byla v projektu uvedena signalizační doutnavka a dvoužilový kabel bez N k vypínači montovala tatáž firma, pak naděje na úspěch je převeliká.
I kdyby firma ten špatný kabel nenatáhla, měla při montáži vypínače hlásit neshodu. Holt každý nemá zavedený systém kvality.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 18.01.2012, 17:18 »

Ano, to je pravda. Díky chybějícímu vodiči "N" by se hodně zvedla šance na úspěch peníze vysoudit zpět, neboť by se tím dokázal jasný úmysl provedeného zapojení, jenž způsobilo uvedené škody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Khun Václav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 18.01.2012, 17:29 »

Ovšem za předpokladu že je projekt...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 18.01.2012, 17:43 »

Nechci rýpat, ale nemají být tepelné spotřebiče vypínány v obou pólech?  ??
A co se píše ve výchozí revizi? Tam popis zařízení není?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 18.01.2012, 18:09 »

Takže jste chtěli ušetřit na teplotním čidlu a jeho vyhodnocovacím prvku. To je jasné. Tak to se vám asi moc nepovedlo, neboť by jste se při použití těchto prvků nemuseli o topné kabely vůbec starat.
Přes klasický vypinač řazení č.1 by to zapojil opravdu jen blb, to mi věřte. Pak totiž může zcela jistě nastat tento problém a také nastal.
Jsem přesvědčený, že nic nevysoudíte. Je tu tvrzení proti tvrzení.
Měl být instalovaný spínač s kontrolkou SIGNALIZAČNÍ a ne orientační, přesně jak píše kolega Doležal.
Kolega Horský má naprostou pravdu. Řídící algoritmus, který vyhodnocuje zda topit nebo netopit je docela složitý a v žádném případě to nemůže zvládnout člověk prostou obsluhou vyp/zap. To ví každý projektant a také ví, že úspory při správném ovládání topných kabelů stonásobně zaplatí náklady na instalaci čidel a řídící jednotky. Proto by žádný projektant, pokud neprošel lobotomií, nevytvořil projekt na zřejmě docela rozsáhlé vytápění okapů stylem ručního vypínače zap/vyp. Proto žádný projekt nejspíš neexistuje, nebo ano, ale stoprocentně včetně všech čidel a řídící jednotky.

Takhle to vypadá, když se šetří za každou cenu. Jen ta cena za úsporu je pak dost vysoká....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 18.01.2012, 19:20 »

Mě spíše udivuje, že tazatel má v profilu pod obrázkem napsané elektromontáže a stavby. A nechá si udělat elektriku od někoho?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 18.01.2012, 19:38 »

Mě spíše udivuje, že tazatel má v profilu pod obrázkem napsané elektromontáže a stavby...
Mě zase udivilo, že si nikdo nevšimnul, že zařízení "nefunguje jak má",  když byla jeho funkce "obrácená"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #11 kdy: 18.01.2012, 20:30 »

Já tomu nerozumím. Neumím spínač řazení jedna zapojit obráceně. Umím strojek namontovat vzhůru nohama. Ale na to přijdu dost rychle, protože to zkouším.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 18.01.2012, 21:50 »

Mě spíše udivuje, že tazatel má v profilu pod obrázkem napsané elektromontáže a stavby. A nechá si udělat elektriku od někoho?

Mě vůbec ne. Také si nechávám některé zakázky udělat od jiných kolegů, když třeba nestíhám a tak podobně.

I podle mne máte šanci na úspěch jen v tom případě, jestli že tu bude  nesoulad s projektovou dokumentací. Jestli ta chybí, máte smůlu a bude to tvrzení, proti tvrzení. Pak si můžeme říct, že je to ukázkový příklad, kdy se šetřit na dokumentaci nevyplatilo.

Já tomu nerozumím. Neumím spínač řazení jedna zapojit obráceně. Umím strojek namontovat vzhůru nohama. Ale na to přijdu dost rychle, protože to zkouším.


Jirko  Palec vzhůru

PS: jinak k reakcím kolegů nemám co dodat. Použití řídících prvků u topných kabelů, bylo hned druhou věcí na školení, po vysvětlení jak vlastně topné kabely fungují. Hlavně ty samoregulační.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
boris stopka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



technik elektromeroveho servisu ZSE a.s.


« Odpověď #13 kdy: 18.01.2012, 22:05 »

Vsetko co dodal pan Jiří Schwarz vam bolo krasne zdelene.Zaujim a ma jedna vec kde boli termostaty a kontrola celej zostavy na vyhrievanie.St rasne podivne riesenie zapinat to cez 1 vyp.´a este z dutnavkou.To musely byt neaky zaciatocnici v obore ktory asi zacinaju na trhu s najnizsou cenou prace i materialu:TOT IBA MOJ NAZOR
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

ked neco nevim tak studujem az vim otem skoro  secko potom sa bavim otem co nevim
raj
« Odpověď #14 kdy: 18.01.2012, 22:26 »

Sice si o "projektech na výměnu žárovky" myslím své, ale v tomto případě by se asi hodil co?  Mrknutí
Nemáte ani objednávku či jiné zadání?  Popsal někdo montážníkům co se po nich žádá?
Ne?
Tak to máte smůlu.

Montážní firma namontovala vypínač s řazením 1 tak, jak je obvyklé.
To jim jako obhajoba bohatě stačí.
Jediné, co můžete zkusit je hrát to na umístění onoho vypínače.
Není "obvyklé" mít jej na "neobvyklých" místech. (což zde nepoznáme)
Soud tak může uznat alespoň částečnou vinu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 18.01.2012, 22:32 »

K té částce - škodě 167000Kč. Při odhadem 5Kč/kWh to je spotřebovaných 33400kWh. Při ročním provoze cca 91,5kWh denně, celé vytápění by muselo mít kolem 3,8kW (a při odhadovaném příkonu 1m kabelu cca 190m kabelu, to by na bytový dům možná mohlo i být). To si nikdo třeba rok nevšimnul, že nějak vylezla spotřeba, že loni v zimě to rozmrazování nefungovalo?
Tak jako kolegové zde jasně vidím šetření na nesprávném místě - místo regulátoru v ceně kolem 10 tísíc, případně i úplně jednoduchého termostatu do 2 tisíc (když už se muselo šetřit, mohli jste si tam nechat ten vypínač ale alespoň ten termostat tam měl být jako pojistka aby se netopilo při +20°C) máte fakturu na 167000.
Škoda je, že se pravděpodobně nedozvíme jak to celé bylo (kdo to vymyslel, co stálo ve smlouvě pokud vůbec nějaká byla, že samozřejmě nebyl projekt, kdo byl iniciátorem skvělé úspory na regulaci...).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 18.01.2012, 22:42 »

Je to tak.
Zapomeňte na to, že by soud přiznal náhradu za propálenou elektřinu za delší období, než 1 měsíc. To je více než dostatečná doba k tomu, aby odběratel poznal, že se nové zařízení po uvedení do provozu chová jinak, než se od něj očekává.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 18.01.2012, 22:55 »

Fuk Tomáš: to je pravda.
Neb odběratel má povinnost kontrolovat odběrné zařízení.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak vyzkoušet 1fáz motor pračky?
 Je vyhodnejsie zhotovenie alebo kupa štartéra kompresora mrazničky?
 Co dělat, když dělá elektrikář něco jiného, než druhý?
 Kdo opraví elektrocentrálu?
 Je potrebny ochranny nulovy vodic k ponornemu cerpadlu ?
 Jak zabránit opalování kontaktů u membránového čerpadla?
 Jak opravit poškozený kabel někde pod omítkou?
 Kde hledat chybu ve starem 380V rozvodu RD?
 Kolik může stát oprava indukční varné desky?
 Co si počít s navrtaným PE vodičem?
 Jak v solarni lampe priletovat medeny dratek k staniolovemu polepu?
 Jak opravit přívodní šňůru ponorného čerpadla?
 Jak opravit porušený kabel pro HDO?
 Jak opravit přeseknutý kabel?
 Poradíte mi proč po mém zákroku nejdou zásuvky?
 Může mi neznámý floutek neustálým vypínáním přívodu zničit některé spotřebiče?
 Co vše může poškodit záměna N za L2 na přívodu objektu?
 Kde mohu vypnout obvody bytové instalace, kvůli výměně panel. krabic?
 Kdo mi vymění pojistkovou skříň?
 Mohu si sama vyměnit pojistky v bytě a jak na to?
 Prečo mi skúšačka detekuje napätie na nezapojenom vodiči?
 Proč mi fázovka svítí na svorkách PEN v zásuvce, ale v rozvodné krabici už ne?
 Způsobí navrtání uzemnění vyhození jističe?
 Jak napravit "zapadlé" elektroinstalační krabice?
 Jak opravit provrtaný kabel?
 Jak bezbolestně posunout svítidlo v sádrokartonovém podhledu?
 Je možné použít samostatné vodiče z kabelu CYKY?
 Jak zazdít ustřižený živý kabel?
 Jak opravit navrtané AL dráty v omítce?
 Jak správně postupovat při drobných oprávách elektroinstalace?
 Kde přesně měrit proud na jističích v rozvodové skříni?
 Co hrozí, když jsem dal Wago svorky přímo do zdi bez krabice?
 Jak vyřešit porušenou izolaci kabelu ve světle?
 Jak opravit poškozenou izolaci CYKY ve zdi ?
 Jak se profesionálně opravuje poškozené vedení?
 Čím spojit a zaizolovat kabely k vánočním světýlkům?
 Jak vhodně vyřešit špatně zvolený typ kabelu aniž bychom znovu sekali do zdi?
 Ako vymeniť poistkovú skrinku v starom byte za ističe?
 Mohu si sám vyměnit ložiska v motoru cirkulárky?
 Pomůže poruše elektromotoru jen výměna kondenzátoru?
 Opravovat ustřihané vodiče nebo natahovat celé znovu?
 Jak opravit porušený zásuvkový vodič pod vypínačem?
 Jak vyřešit renovaci 30ks rozvaděčových dvířek v bytovém domě?
 Je bezpečné opravit izolaci kabelu CYKY 5x2,5mm2, kdy je vidět jádro N vodiče?
 Jaká je obvyklá cena za přemístění rozvaděče z chodby domu do bytu?
 Jak by vyměnil vypínač hodinový manžel?
 Jak moc je nutná oprava CYKY 3x2,5 kabelu při poškození jeho pláště?
 Kde koupit kryt na svítidlo OS-P14?
 Není oprava LED žárovky nebezpečná práce?
 Ako opraviť spínanie svetla do povodného stavu?
 Stačí při naříznutí vrchního pláště kabelu pouze oprava izolační páskou?
 Proč wapka vyhazuje jistič?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.072 sekund, 24 dotazů.