Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Proč nepraskla žárovka, když vypadl jistič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč nepraskla žárovka, když vypadl jistič?  (Přečteno 4312 krát)
Albi
« kdy: 15.01.2012, 21:02 »

Rozsvítila jsem lustr, ozvala se rána a vypadl třífázový jistič, nahodila jsem jej,
ale na lustru pak všechny žárovky svítily. Nevíte prosím, co se stalo - obyčejně
přece žárovka praskne?
Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 15.01.2012, 21:19 »

Jednou se mi stalo totéž, na kraji přetržené a vibrující vlákno se posledním závitem zachytilo za přívodní drátek. Nějakou dobu to ještě svítilo, ale už si nepamatuji jak dlouho.
Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Khun Václav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 15.01.2012, 23:20 »

Jednou se mi stalo totéž, na kraji přetržené a vibrující vlákno se posledním závitem zachytilo za přívodní drátek. Nějakou dobu to ještě svítilo, ale už si nepamatuji jak dlouho.

Kdysi jsem na internetu viděl video "jak podomácku opravit žárovku" nebo tak nějak. Jednoduše žárovku pod napětím všeljak natáčeli (vysela ještě v objímce na kusu licnové dvojlinky) dokud se vlákna nespojila. Tím že "přeskočila jiskra" se k sobě vlákno "přivařilo" a žárovka vesele svítila dál. Ovšem zajisté s menší životností a spolehlivostí.
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 15.01.2012, 23:53 »

Kdysi jsem na internetu viděl video "jak podomácku opravit žárovku" nebo tak nějak. Jednoduše žárovku pod napětím všeljak natáčeli (vysela ještě v objímce na kusu licnové dvojlinky) dokud se vlákna nespojila. Tím že "přeskočila jiskra" se k sobě vlákno "přivařilo" a žárovka vesele svítila dál. Ovšem zajisté s menší životností a spolehlivostí.

Potvrzuji, toto někdy funguje, párkrát jsem to občas také udělal. Jde však o prodloužení životnosti spíše o hodiny než dny - nestalo se mi, že by se vlákno svařilo, pouze se konce dotýkají ale na vedení proudu a svícení to stačí. Na dočtení knížky před spaním je to pohodlnější řešení, než vstávat z postele.  Mrknutí

Rána u paní Albi ale může mít i jiný důvod. Někde mohl být zkrat, který se zapnutím "odpálil". Pokud jsou všechny žárovky skutečně v pořádku (nenastalo zmiňované náhodné spojení vlákna),  tak by to chtělo důkladnější kontrolu instalace.
Zaznamenáno
Peter_svk
« Odpověď #4 kdy: 16.01.2012, 17:18 »

Potvrzuji, toto někdy funguje, párkrát jsem to občas také udělal. Jde však o prodloužení životnosti spíše o hodiny než dny - nestalo se mi, že by se vlákno svařilo, pouze se konce dotýkají ale na vedení proudu a svícení to stačí. Na dočtení knížky před spaním je to pohodlnější řešení, než vstávat z postele.  Mrknutí

Rána u paní Albi ale může mít i jiný důvod. Někde mohl být zkrat, který se zapnutím "odpálil". Pokud jsou všechny žárovky skutečně v pořádku (nenastalo zmiňované náhodné spojení vlákna),  tak by to chtělo důkladnější kontrolu instalace.
A ešte sa to bude robiť častejšie, po úplnom vyradená edisonových žiaroviek  Nerozhodný
Zaznamenáno
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 16.01.2012, 19:09 »

khun: zrovna nedávno jsem takhle napravoval žárovku do digestoře - vzácnou 60w svíčkovku.. v sobotu navečer když jsem neměl náhradní.
Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 16.01.2012, 19:18 »

http://www.youtube .com/watch?v=RgxCmPoubrw



* oprava zarovky.jpg (828.9 KB, 1920x1028 - prohlédnuto 434 krát.)
Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 17.01.2012, 14:27 »

Tohle jsem před mnoha lety také vymyslel, sám, nezávisle. Nápady holt nechodí po horách  Super!

Hodně záleží na tom, jak moc se vlákénko podaří zkrátit. Jednou se mi podařilo stovku rozzářit nevídaným výkonem, ale to fakt bylo na minuty. Zato když vlákno praskne někde na konci, může to tak vydržet i týdny.

Samozřejmě podobná řešení nedoporučuji  Mrknutí
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 22 dotazů.