Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Musí být sporáky ve velkokuchyni připojeny přes spínače?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být sporáky ve velkokuchyni připojeny přes spínače?  (Přečteno 28305 krát)
Vojtěch Nádvorník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 19.01.2012, 07:21 »

No, kdybych projektoval "podle zvyklostí",  tak žádný problém nevyvstal. Já ale projektoval dle platných norem (které jsou doporučené...) a z výše uvedeného důvodu estetiky jsem si dovolil jako přístroj pro odpojení využít jistič v rozvaděči, čímž jsem bez diskuse naplnil literu zákona... Jenže to nebylo "podle zvyklostí" a tak vyvstal problémek, který se záhy vyřešil těmi obrovskými spínači na zdi a tak jsem bohužel nedosáhl toho, že elektroinstala ce bude jednak bezpečná ale i hezká...  Pláč
Prostě jsou lidé, kteří nechtějí hledat řešení, ale vnutí vám své řešení a sice z pozice moci, v tomto případě dodavatel technologie a revizák.
Těch případů už jsem zažil více, v případě revizáků jsem vždy narazil na totální neústupnost a odmítnutí jakéhokoliv kompromisu, v případě požárních techniků staveb mám jednoho, se kterým sedíme nad věcí a najdeme schůdné řešení pro obě strany, čehož si vážím.
Nejsem prostě projektant, který projektuje "podle zvyklostí",  ale projektant, který projektuje dle norem a předpisů, někdy s ohledem na estetiku, někdy s ohledem na kapsu investora...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #19 kdy: 19.01.2012, 08:02 »

Jak to ?  V případě "havárie" vypnu celou kuchyni....neb udu hledat který vypínač je pro ten daný spotřebič ?Většinou v tom bývá chaos ....
Když tam nebude pro daný spotřebič ?
Vypínač má sloužit třeba pro servis....ne pro havárii.....
(PS pokud někdo obhajuje vypínač pro vypnutí v případě "nehody"....)

Svoji reakcí jsem chtěl dát jasně najevo, že původní příspěvek (dotaz) nebyl o centrálním vypínání. Jedná se zde přece naprosto o jiný problém. Přečtěte si prosím ještě jednou původní dotaz a zjistíte, že se zde bavíme o servisním vypínání jednotlivých zařízení.
Pokud se zde budeme bavit o bezpečném centrálním vypnutí, pak máte zajisté pravdu.

Jistě nechtěně, ale stočil jste diskusi jiným směrem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 19.01.2012, 08:09 »

Uvedená TNI obsahuje dobrý návod ohledně kuchyní. Nevím proč to není v normě, když se jedná o "obyčejnou" národní normu.
Jinak bych pouze vytáhl ten název centrální STOP tlačítko. Smysl je jasný. Po stránce názvosloví podobných bezpečnostních úkonů, ale tento název myslím nehraje se žádným z nich. Jaké jsou tedy požadavky - spínací nebo rozpínací kontakt?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 19.01.2012, 17:22 »

Těch případů už jsem zažil více, v případě revizáků jsem vždy narazil na totální neústupnost a odmítnutí jakéhokoliv kompromisu.... ............

No divte se jim když se pod to musí podepsat a mít za to zodpovědnost. Možná jste s nimi jednal způsobem, který prosazoval pouze vaše řešení a chtěl jste ústupek vždy jen na nich  Mrknutí. Už jsem viděl návod k pánvi kde byl předřazený vypínač v přívodu dostupný obsluze a umožňující vypnutí a uzamknutí předepsán v návodu výrobcem. Já bych ty vypínače nezatracoval, možná v budoucnu umožní jednoduchou obměnu technologie bez dodatečných nákladů. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #22 kdy: 19.01.2012, 20:05 »

No, kdybych projektoval "podle zvyklostí",  tak žádný problém nevyvstal. Já ale projektoval dle platných norem (které jsou doporučené...) a z výše uvedeného důvodu estetiky jsem si dovolil jako přístroj pro odpojení využít jistič v rozvaděči, čímž jsem bez diskuse naplnil literu zákona.

Nejsem prostě projektant, který projektuje "podle zvyklostí",  ale projektant, který projektuje dle norem a předpisů, někdy s ohledem na estetiku, někdy s ohledem na kapsu investora...

TO: Nádvorník

Zde nejde o žádné zvyklosti, ale o naprosto jeden ze základních bezpečnostních požadavků pro provoz elektrických zařízení ve zvlášť nebezpečných prostorách.
O tom, zda jste naplnil literu zákona bez diskuzí, by vám asi lépe vysvětlil nějaký právník, při prvním úrazu zaměstnance kuchyně (laika) při manipulaci na hlavním rozvaděči kuchyně. Doporučuji si přečíst odpověď ing. Melena.

Podle vašeho vyjádření je zřejmé, že vám chybí praktické zkušenosti z provozu kuchyní. Než začnete projektovat tato zařízení, měl byste zajít na exkurzi do několika provozů velkokapacitní ch kuchyní a popovídat si  s odpovědnými pracovníky (vedoucími kuchyní).  Určitě by vás potom nenapadla taková šílenost,  jako je náhradní řešení využití jističe v rozvaděči, místo hlavního vypínače přívodu umístěného přímo v provozu. Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #23 kdy: 19.01.2012, 20:43 »

Uvedená TNI obsahuje dobrý návod ohledně kuchyní. Nevím proč to není v normě, když se jedná o "obyčejnou" národní normu.
Jinak bych pouze vytáhl ten název centrální STOP tlačítko. Smysl je jasný. Po stránce názvosloví podobných bezpečnostních úkonů, ale tento název myslím nehraje se žádným z nich. Jaké jsou tedy požadavky - spínací nebo rozpínací kontakt?


V případě použití hřibového tlačítka, jakožto prvku nouzového vypnutí,(nouzového zastavení),  rozpínací kontakty.
V ČSN 33 2000-5-537, čl. 537.4.3, druhý odstavec.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Marian Hanzalík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 19.01.2012, 21:10 »

Ponechat ve vzdáleném rozvaděči bez možnosti vlastního visacího zámku, vypnutý obvod pouze jističem a zanořit ruce do odkrytovaného stroje, považuji za velice nebezpečné.


Stačí dať do googlu: Lockout-tagout
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 20.01.2012, 07:45 »

V případě použití hřibového tlačítka, jakožto prvku nouzového vypnutí,(nouzového zastavení),  rozpínací kontakty....
To je jasné, ale formulace o funkci tlačítka/ nouzové vypnutí / není v TNI nijak uvedena. Je tam pouze termín centrální stop tlačítko. Důvod montáže je uveden z bezpečnostních důvodů a umístění u vstupních dveří. To může taky znamenat možnost spolehlivého vypnutí rozsáhlé technologie v mimopracovní době.
Pokud by to tlačítko mělo sloužit k nouzovému vypnutí nebo zastavení, potom jedno tlačítko u vstupních dveří do kuchyně / tím myslím varnu /,  která má rozměry třeba 50x50m bude asi celkem nepraktické. To by potom musely být ty tlačítka přímo na jednotlivých pracovištích a to se mi zdá přitažené za vlasy. Než někdo přeběhne kuchyň aby vypl kolegyni robota, tak to může udělat hlavním vypinačem toho stroje...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vojtěch Nádvorník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 20.01.2012, 08:01 »

Ale já se těm vypínačům zas tak moc nebráním, je mi jasné, že je lepší, pokud tam budou, jenom jsem chtěl aby mne někdo přesvědčil, že tam striktně být musí... A revizákům jsem určitě nevnucoval svůj názor, jenom mne například zarazila v jednom případě jeho totální arogance, když jsem mu doslova před nosem mával normou (snad jedna z nejpoužívanějš ích 33 2130) a on na to, že ho žádná norma nezajímá a že pokud neustoupím, tak prostě neudělá revizi... Ustoupil jsem  Mrknutí
Co se týče zmíněného úrazu laika u rozvaděče, to bychom mohli také zmínit možný úraz elektrickým proudem právě u tohoto vypínače, pokud někdo odstraní jeho kryt...
Příště tam určitě ty vypínače rovnou naprojektuji a vyberu si sám nějaké hezké (prohledám celý svět) a až mi investor začne nadávat, že mu tahám peníze z kapsy, odkážu ho na tuto diskusi  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marian Hanzalík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 20.01.2012, 08:14 »

....... když jsem mu doslova před nosem mával normou (snad jedna z nejpoužívanějš ích 33 2130) a on na to, že ho žádná norma nezajímá a že pokud neustoupím, tak prostě neudělá revizi...

Pokial revízny technik vysloví vetu, že jeho platná norma nezaujíma, viac by som s nim nekomunikoval. On má kontrolovať podľa platnej legislatívy a nie vlastného ega. Je to na jeho výmenu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 20.01.2012, 08:28 »

Kuchyň jsem zatím žádnou neprojektoval a také nevím, jak často se těmito vypínači stroje v rámci údržby a čištění vypínají.  Ale aby nemusela být na bílé kachlíčkované zdi nějaká ohromná litinová kráva, přesahující samotné rozměry vypínaného stroje Úsměv ,  nestačilo by sem nainstalovat rozpínací tlačítko - hříbek, aktivující podpěťovou spoušť příslušného jističe v rozvaděči? 2Ax1,5 kabel a rozpínací tlačítko by němělo být o moc dražší, než výkonový třípólový vypínač. Pokud jde především o funkci bezpečnostního vypnutí a jen vyjímečné servisní vypínání, po kterém není problém dojít příslušný jistič v rozvaděči opět "nahodit",  asi bych se při návrhu snažil jít touto cestou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 20.01.2012, 08:45 »

Jako majitel bych tam chtěl centrální vyp. se zámkem, aby mě tam nikdo po nocích nevařil načerno Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vojtěch Nádvorník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 20.01.2012, 09:07 »

Tlačítko a vypímací spoušť je samozřejmě zajímavé řešení, ale to je přesně to, že to neřeší servisní vypnutí a tedy tu "krabici" na zdi, čemuž jsem se chtěl vyhnout...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #31 kdy: 20.01.2012, 09:13 »

Tlačítko a vypímací spoušť je samozřejmě zajímavé řešení, ale to je přesně to, že to neřeší servisní vypnutí a tedy tu "krabici" na zdi, čemuž jsem se chtěl vyhnout...

Vždy podpěťová spoušť.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Vojtěch Nádvorník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 20.01.2012, 09:55 »

??
Katalog ABB:

Vypínací spoušť - dálkové vypnutí přístroje s přiloženým napětím...
Podpěťová spoušť - ochrana zátěže v případě poklesu napětí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #33 kdy: 20.01.2012, 13:59 »

?
Katalog ABB:

Vypínací spoušť - dálkové vypnutí přístroje s přiloženým napětím...
Podpěťová spoušť - ochrana zátěže v případě poklesu napětí...

V případě použití hřibového tlačítka, jakožto prvku nouzového vypnutí,(nouzového zastavení),  rozpínací kontakty a podpěťová spoušť. Je jedno zda ovládá jistič, anebo stykač.
Vypínací spoušť tam nemá co dělat!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Vojtěch Nádvorník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 20.01.2012, 14:39 »

Jasně, blbě jsem to pochopil...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Co si myslíte o účinnosti indukčních vařičů?
 Jde zapojit varná deska na jednofázový obvod?
 Lze zapojit část sporáku dočasně do zásuvky?
 Je vhodné zapojit lednici na samostatný zásuvkový okruh?
 Jaký zvolit kabel pro zapojení sporáku?
 Mohu připojit varnou desku na 400V i když to schéma neřeší?
 Ako pripojiť sklokeramickú varnú dosku?
 Kdo by věděl o opraváři co by mi opravil indukční desku Blomgerg ?
 Jak je to s připojením francouzké indukční desky?
 Jak zapojit sklokeramickou desku na 3f
 Je tato konkrétní indukční deska opravdu vhodná do paneláků?
 Jak zapojit desku Candy PVD 642/1 N na 380-415 V3N~?
 Jak zapojit sporák na 15A jistič v panelákovém bytě?
 Musí mít spotřebiče nad 20A ve školní kuchyni předřazen proudový chránič?
 Jaké zvolit elektro spotřebiče pro vytápění a ohřev vody pro byt 2+1 do 60m2?
 Stačí vybírat troubu dle napětí?
 Je zapojení indukční desky a digestoře na jeden 3-fázový okruh podle normy?
 Ako zapojiť elektrický sporák?
 Co obnáší výměna plynového sporáku za elektrický?
 Co říkají odborníci na pračku v kuchyňské lince a dodržení bezpečnosti?
 Ako zapojiť sklokeramickú varnú dosku?
 Máte tip na indukční desku pro 1f obvod s jištěním 20A?
 Potvrďíte mi závazně správné připojení trouby a varné desky?
 Není holý nerozum použít v novostavbě RD 1f indukční varnou desku 7,2kW?
 Jakou sklokeramickou desku a vestavnou troubu pořídit místo sporáku na 400V?
 Doporučíte ke sklokeramické desce samostatný 3. stupeň přepěťové ochrany?
 Existuje automatizace pro odvětrávání páry nad varnou deskou?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 23 dotazů.