Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Musí být hromosvod připevněný k fasádě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být hromosvod připevněný k fasádě?  (Přečteno 46825 krát)
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #36 kdy: 04.09.2011, 07:43 »

Bohužel fotografie jsem někam uložil a nemůžu je najít. Kdo se pohybujete v okolí Vysokého Mýta, můžete se jet podívat na základní školu do Cerekvice nad Loučnou. Co tam montážní firma předvedla se skrytým hromosvodem to je děs. Svody jednoduše zavedla do polystyrenu bez nějaké ochrany. Po drátu do fasády zatéká. Nemají pospojované zakládací lišty a připojené ke svodům. Zkušební svorka je natvrdo zakrytá zateplením (vůbec se neobtěžovali montovat krabice pro ZS) takže ji prostě nenajdete, jen můžete věštit kde se asi nachází. No prostě mazec. Ona to taky nedělala odborná firma, ale elektrozednící . Doporučil jsem na místě okamžitě firmu ze stavby vypudit a všechno nechat předělat na jejich náklady.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Pavel111
« Odpověď #37 kdy: 16.11.2011, 00:10 »

Vynikajici diskuze.... jen by me zajimalo jestli nahodou na serveru o zatepleni budov by nepsali ze hromosvod se nema delat protoze prece pravdepodopnos t ze do toho domu uhodi je 0.0 nic...

K teplu
zelezo ma prostup tepla 58W/mK, polystyren 0,037 W/mK - tedy cca 1567x vic tepla tim projde

Ano tyc o rurezu 5mm a delce 30cm prezentuje napr. v Brne tepelny unik 5W/rok, tedy naprosty pakatel.

Nestavim pasivni dum a jestli bude nizkoeenergeti cky to nevim a netouzim po tom... Ale studoval jsem dost o domech a tom co se ma delat v teto oblasti.

Nejde totiz jen o to teplo. Kdyz mate stary barak bez zatepleni tak tim utece tolik ze je prakticky jedno jestli tam nekde je dira. Zajimave je kdyz do stareho vesnickeho baraku s metrovymi zdmi z plnych cihel date nova okna... logicky usetrite na topeni a mnohonasobne vic nez ten pakatel za zezenou kotvu, ale vetsinou vam barak zacne plesnivet u oken. coz je dano tim, ze misto kastle ma to okno par centimetru a okolo nej je material s daleko vetsi propustnosti, zima si tak najde cestu stenou okolo oken na 10cm tak projde nejvic tepla a o dost vic nez o kus dal metrovou zdi. Tento most je take pakatel v cene tepla, ale vytvori studene misto vedle tepleho (okna) a tim se zde projevi rozdil teplot odpovidajici rosnemu bodu a staci co vypotite jako obyvatel to se vysrazi na spalete. Typicke reseni problemu je mikroventilace, ta vytvori vzduch za oknem dostatecne studeny aby tam nebyl potrebny rozdil teplot pro roseni spalet.
Druhe reseni je spalety oblepit polystyrenem.

A toto je totez tazatel chce predejit problemum s naslednyma konstrukcema!!! a ne usetrit korunu rocne... Proste je to nutnost pri te sile zatepleni.

Jen tak pro vasi informaci zkuste stena z derovanych cihel (poroterm) 24cm a k tomu EPS
kdyz to bude 5cm EPS, tak 2/3 tepla zadrzi EPS a 1/3 stale cihla - protlucenim kotvy zas nezpusobite takovy extrem v prostredi - jeste je tu furt 1/3 zatepleni z cihly
kdyz to bude 20cm EPS tak uz 90% chyta EPS a cihlu lze temer zanedbat u 30cm EPS uz cihla cini jen 6% tepelne ochrany domu.

Tedy otazka vešího zateplení a kotvení není otázkou kolik uteče kotvou, ale aby to vubec fungovalo a kotvy jsou jen tím detailem který se musí vyřešit (nebo tam dát jen běžných cca 10cm zatelení a vyjde že ochlazené místo v interiéru rosení nezpůsobí).


Zpět k původnímu tématu hromosvodu.
Přikládám foto mého řešené skrytého hromosvodu v 20cm EPS - nekotvil jsem pod EPS, ale po nalepeni zařízl do povrchu. Trubka je dle normy s vnitřním průřezem min 29mm, navíc netříštívá - odolá 750N - je to FXP40 cena 21 Kč za 1m bez DPH.
Detail výstupu z fasády zároveň ukazuje jednu drobnost zateplených domů, je tam vysoká skladba střechy - tady mám 30cm vaty a tudíž i jakákoliv smyčka na svodu nebude zdaleka tak malá jak na domech s menší izolací.  Tady samozřejmě je střecha šikmá a je to tak nejvyšší bod budovy a nebude se zatáčet po plášti zpět a smyčka tam nevznikne, ale i kdyby to bylo na druhé straně tak je daleko větší a tím i meší riziko propálení.

Na opačné straně domu jsou svody viditelné a přichycené k okapu (snížíl jsem tím počet nutných kotvení do fasády).

Ke kotvení - kotvím ještě zábradlí které je daleko těžší než hromosvod.

řešení od www.dosteba.cz je dost drahé, navíc základem většiny přípravků je kov, jen jej modifikují.
Pro účely elektro, hromosvodu i okapů je dostatečná montažní deska do zateplení MDZ od KOPOSu (cena 199 vč. DPH v Hornbachu - bohužel ve velkoskladech elektro to mají dokonce i dražší). Pro vypínače a zásuvky mají také KDZ - krabice do zateplení - cena zcela identická.
Toto řešení je dobré, limit je 20cm, pro kratší se uřízne. Reálné foto namontované MDZ viz příloha - pak se šroubuje přes fasádu bežnými krátkými vruhy - nosnost jedné MDZ je 20kg.

Pro přichycení zábradlí u francouzského okna se mi MDZ jevila jako nedostatečně nosná. Nakonec jsem to řešil deskou z pěnového skla. (velmi lechký materiál s prostupem odpovídajícím cca 2/3 hodnot EPS - vyrabí to v deskách 60x80cm a v tloušťkách do 12cm, ja lepil 2ks 10cm na sebe. Pracuje se s tím jako s itongem, řezání, tvrdost, vrtání apod... tedy pak do toho klidně zatlučete hřeb nebo hmoždinku a přichytíte co potřebujete. Proti tomu aby to nahradilo polystyren stoji velmi vysoka cena 6500 Kč bez DPH na m3. Já potřeboval 0,1m3 tedy 650Kč a udělal z toho 10 kotev. Foto viz příloha 4 - je to přilepené na běžné fasádní lepidlo (výrobce doporučuje lepit asfaltovým lepidlem, ale konzultace se stavebními techniky - je to lepší, ale kvůli té troše nebudete hřát asfalt). Nadto je to zakotvené stejně jako EPS. Jen pozor ve stavebninách to nevedou skladem a výrobce to sice rád pošle ale jeho dopravné je opravdu maso (v mém případě toptrans - váha 35kg = 2 desky dopravné 922 Kč a desky samotné 780 Kč obojí vč. DPH). Pokud na té fasádě ještě není perlinka tak se to dá dodělat.

Jinak těm co psali o kotvení samotného EPS, tak na fotkách je vidět jak se to má dělat při větším zateplení. Kromě toho, že kotvy nejsou ze železa jak byli v 90-tych letech, mají jen železný trn uprostřed, který je na konci plastový kvůli zateplení, tak se celý terčík utopi ještě pod EPS zátku, aby se chránil i ten plast.



* PB053932x.jpg (62.3 KB, 804x1072 - prohlédnuto 2240 krát.)

* PB053950x.jpg (74.46 KB, 804x1072 - prohlédnuto 4373 krát.)

* PB093996x.jpg (79.42 KB, 1072x804 - prohlédnuto 4248 krát.)

* PB093977x.jpg (61.25 KB, 643x858 - prohlédnuto 1685 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #38 kdy: 16.11.2011, 00:36 »

Chyby na jímací soustavě:
Vodič je veden v trubce a není uchycen.
Údaj 29 mm vnitřní světlosti pochází z normy zrušené v lednu 2009.
Netříštivá, to je zajímavý údaj, jen jaksi není normativně specifikován.
Ty úchyty té instalační trubky jsou zkoušeny jak? Předpokládám, že mají parametry dle ČSN EN 50 164-4 jinak to ani nejde.
Drát není nahoře uchycen a zajištěn proti sesuvu.

Důležité věci, které nerozpoznám:
Krabice na zkušební svorku by měla být podle ČSN EN 50164-5, měla by umožňovat měření a snadné rozpojení, má být určena pro venkovní rozsah teplot (-40 + 80°C).
Předpokládám ochranu vůči zatečení vody po svodu do fasády (takový ten kroužek).

Až, na ten hromosvod pěkný příspěvek. Zateplení objektů je pro mne v poslední době velmi zajímavé téma pro rozšíření znalostí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
IM
« Odpověď #39 kdy: 16.11.2011, 00:38 »

K extravagantním u domu si pořiďte oddálený hromosvod a máte po problému.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel111
« Odpověď #40 kdy: 16.11.2011, 10:58 »

K fotkam hormosvodu: toto je stav před dokončením, 2 svody podél okapů budou relizovány po dokončení fasády a teprve potom bude řešena jímací soustava. Drát tedy na fotce je jen položen na střeše, pokračování bude až bude fasáda, podbití a zbylé svody.

To Hajek - nepobažuji se za profika na nic v silnoproudu ani hormosvody. A ani za odborníka na zateplení. Jen mám vzdělání SPŠE a elektrotechnic kou fakultu.

Ad konstukce - diskuze zde jsou obvykle jen o tom přečtěte si normu. Lepší jsou knihy, přečetl jsem 3 - všechny doporučené kolegou co řeší hromosvody i na daleko nebezpečnějšíc h objektech typu rozvoden VVN, elektráren apod..
V literatuře nenajdete žádné rozumné popisy na skyté svody. Obvykle je tam pár fotek které uvidíte i na každé nově stavěné ulici, zasekat drážku do zdi vsadit běžný husí krk a protáhnout drát. vzít venkovní krabici na špalík ze zřeva aby vylezla přes zateplení a pak nechat obalit polystyrénem. Těch 29mm je z jedné z knih které popisují ochranu před bleskem dle nové normy.
Při velké snaze pak naleznete na netu fotky jak vypadá skrytý hromosvod po úderu bleskem... nic pěkného. Dle všeho co jsem nastudoval jsem toto realizoval s tím, že vím, že při velkém výboji to poškodí fasádu a hromosvod vytrhne. Při malém projde i běžný skrytý hromosvod prakticky v jakémkoliv husím krku. Toto by doufám mělo odolat střednímu úderu (navíc v mém případě je vidět nedaleký panelák a za ním je kopec - upozorňuji, že dle valící koule ochrana tím panelákem nevyšla a hromosvod bych měl mít)

Ta obvyklá konstrukce do zdi přec celý polystyrén je dle mého špatně hned ze několika důvodů:
1. větší riziko smyšky okolo okraje střechy
2. narušení tepelné ochrany domu
3. odklonění dole do měřících svorek opět od domu
4. zanesení dřeva mezi EPS jako podpěty pod krabici riskuje zvlhnutí a trouchnivění dřeva
5. obvykle chybí zesílení v místě přechodu do země (nelze ohnout dostatečně tuhý materiál z měřícího místa zpět ke zdi, takže se tam dá většinou běžný drát - z cca 10 domů jen na jednom tam zavedli FeZN pásek 4x30, jinak jsem viděl jen husí krk s drátem)

Uchycení zde je pouze kompletním opěněním - pevnostně ta trubka drží k fasádě určitě lépe než když to po 1m přichytím na MDZ desku. Fotky jsou z doby provádění, takže na spodní části ještě není pěna vidět nahoře již je. Stejně je uchycena i krabice.

Krabice byla velikostně volena záměrně tak aby se svorka do ni vlezla s velkou rezervou. Stačí tedy povolit ony šrouby a svorka sjede dolu mimo dosah drátu na střechu - tím dojde k rozpojení a ani se nemusí demotnovat celá.

Jestli krabice vydrží -40 jsem nezkoumal, jedná se o nástěnnou krabici pro vnější rozvody (opět jsem viděl většinou obvyklé řešení běžných čtvercových krabic do zdi velikosti 100 či 125mm - což se mi nelíbilo).

Ad husí krk - nedokázal jsem nají přesné požadavky, takže to skončilo mým dotazem na technické oddělení firmy Rexel a ten použitý je jejich doporučením.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #41 kdy: 16.11.2011, 11:36 »

... tepelny unik 5W/rok, tedy naprosty pakatel.
Co to je?  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 16.11.2011, 12:46 »

Moc diskuzi nerozumím, k čemu se takové problémové domy vlastně staví?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
J.Patúc
« Odpověď #43 kdy: 17.11.2011, 16:40 »

K extravagantním u domu si pořiďte oddálený hromosvod a máte po problému.  Škleb
Aj bez ironie je stožiarový bleskozvod v tomto prípade dobrý nápad, ale aj v iných prípadoch, napr. starý dom bez zemnenia, anténa na streche ( tú by som tam najradšej nevidel ),  FV panely na streche....
A tiež pospojovači s bleskozvodom by sa potešili Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Honza Jirák
« Odpověď #44 kdy: 18.11.2011, 17:04 »

Pokud chce někdo pasivní dům na 100%,  pak by se měl vzdát dalších vymožeností v ostatních domech zcela běžných. Ten držák satelitu může být první příklad.
Loni jsem na takové stavbě řešil právě satelit, internet, televizi atd...
Skončilo to klasickým sadovým sloupem VO postaveném na okraji pozemku, na něm všechny antény, včetně GSM repeateru (je to v údolí mimo civilizaci),  protažené hluboko pod zemí (požadavek projektanta, netuším proč stavař nejsem) dovnitř do domu, na vstupu podlahou několikrát těsněno a izolováno - pokud možno vše optickým vláknem, metalické je vlastně jen napájení.

Investora to stálo pár desítek tisíc, ale spokojený zákazník je to nejdůležitější .
taková perlička - na vedlejším sloupu byl podle projektu aktivák "chránící" celý pozemek, to jsem jen lehce rozporoval, ale moje práce tam skončila tak netuším jak dopadli.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
AB
« Odpověď #45 kdy: 20.11.2011, 15:36 »

Loni jsem na takové stavbě řešil právě satelit, internet, televizi atd...
Skončilo to klasickým sadovým sloupem VO postaveném .......,  včetně GSM repeateru .... vše optickým vláknem, metalické je vlastně jen napájení.

Mohl bych se zeptat, jakou technologii jste použil pro převod GSM signálu na optické vlákno a uvést typ vnitřního opakovače GSM v budově (s optickým vstupem)? To je zajímavé řešení, zajímalo by mě porovnání s klasickým svodem koaxem se svodičem .....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #46 kdy: 20.11.2011, 16:02 »

Napájení nelze realizovat po optickém vláknu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
J.Patúc
« Odpověď #47 kdy: 20.11.2011, 16:49 »

Napájení nelze realizovat po optickém vláknu?
Myslíte napájacie vodiče vzdialeného zariadenia vedla optického vlákna ( kabelu )? Stráca sa význam optického vlákna a blesková vlna môže prejsť zo vzdialeného zariadenia, pokial nie je dostatočne chránené, do budovy prijmu TV a internetu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #48 kdy: 20.11.2011, 21:10 »

Myslíte napájacie vodiče vzdialeného zariadenia vedla optického vlákna ( kabelu )? Stráca sa význam optického vlákna a blesková vlna môže prejsť zo vzdialeného zariadenia, pokial nie je dostatočne chránené, do budovy prijmu TV a internetu.

Nikoli, myslím přípojení budovy k rozvodné síti. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #49 kdy: 21.11.2011, 13:52 »

Nikoli, myslím přípojení budovy k rozvodné síti. Úsměv
Něco jako reflektor a na dostatečnou vzdálenost FV panýlek?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #50 kdy: 21.11.2011, 15:54 »

Něco jako reflektor a na dostatečnou vzdálenost FV panýlek?
Ano, jistě by to posunulo úroveň těchto nízkoenergetic kých domů dál.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
J.Patúc
« Odpověď #51 kdy: 21.11.2011, 17:32 »

Loni jsem na takové stavbě řešil právě satelit, internet, televizi atd...
Skončilo to klasickým sadovým sloupem VO postaveném na okraji pozemku, na něm všechny antény, včetně GSM repeateru (je to v údolí mimo civilizaci),  protažené hluboko pod zemí (požadavek projektanta, netuším proč stavař nejsem) dovnitř do domu, na vstupu podlahou několikrát těsněno a izolováno - pokud možno vše optickým vláknem, metalické je vlastně jen napájení.
Napájení nelze realizovat po optickém vláknu?
Něco jako reflektor a na dostatečnou vzdálenost FV panýlek?
Ano, jistě by to posunulo úroveň těchto nízkoenergetic kých domů dál.
angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Garaj
« Odpověď #52 kdy: 01.12.2011, 11:46 »

Keďže diskuzia o hromozvodoch na nizkoenergetic kých a im podobných domoch a zateplovaní sklzla až na túto veselú úroveň, nedá mi,aby som aj ja neprispel svojou troškou do mlyna.
Polystyrén akýkoľvek, lisovaný,extrudovaný a i..ný, vždy bol je a bude uhlovodík-rokmi vyprcháva-stráca sa, jednoducho je to tak,či sa nám to páči alebo nie.
Ak si niekto pamatá na činžiaky, medzi panelmi boli vkladané dosky z polystyrénu (námietka,že to bol obyčajný polystyrén sa neprijíma) po cca 10-15 rokoch boli medzery medzi panelmi prázdné z nasledovných dôvodov:

1/izolácia sa stratila-vyprchala-uhlovodík vydržal najviac 15-20 rokov  
2/Polystyrén vyžrali vtáky alebo zvieratká-to sa deje aj teraz.

Takže, ak má niekto ilúzie,že zateplenie z akéhokoľvek polystyrénu vydrží určite viac ako 25 rokov,tak mu držím palce.
Už to niekto videl naozaj?
a opýtal sa výrobcu, či dá záruku viac ako 25 rokov na polystyrénové dosky?
Som voči polystyrénu zaujatý a mám voči nemu averziu, to je pravda, preto príjmem akékoľvek  odpovede, bez emócií.
Skúste ma presvedčiť o opaku.
Mám zateplený dom tiež polystyrénom ale len tam, kde to budú môcť moji následovníci aj po 20 rokoch bez velkých problémov obnoviť.
Všade inde som dal minerálnu vlnu (vatu) volajte to akokolvek, ale drží to dobre.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #53 kdy: 07.12.2011, 21:56 »

Už je téma vyčerpáno?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je opravdu nepřípustné spojovat měď a pozinkovaný drát?
 Jaká je nutnost hromosvodu?
 Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
 Je mozne pouzit zemnic z nerezu?
 Musi byt k hromosvodu pripojeny vsechny okapove zlaby?
 Je nutná instalace hromosvodu u rodinného domu pokud je nad domem vedení vvn?
 Hromosvod a zemnící páska. Jen položit, zalít betonem a samozřejmě vyvést na povrch?
 Jakou zvolit vzdálenost svodu hromosvodu od izolace budovy polystyrenem?
 Může vést hromosvod i vzhůru?
 Sundali hromosvod, s tím že je nedaleko kostelní věž a tudíž není potřeba!
 Jaké má být správné provedení pro celoplechovou střechu?
 Jak určitě nedělat hromosvod?
 Kolik má být jímacích tyčí a svodů hromosvodu na nový RD?
 Prý mohu mít hromosvod i na stromě!?
 Jak zajistit správnou ochranu proti přepětí WI-FI routeru?
 Mohli byste mi poslat materiály k nastudování hromosvodů?
 Je normální hromosvod skrytý v zateplení budovy?
 Může se kabel nn vést vedle hromosvodu?
 V jakem pořadí zapojit přepětovou ochranu DEHN 275?
 Existují svody hromosvodu v barvě omítky?
 Musím mít na RD hromosvod?
 Je potrebny bleskozvod na garáž ktorú budem stavať vzdialenú od domu 6m?
 Jak daleko od zateplené fasády má být hromosvodný svod ?
 Je instalace skrytých svodů hromosvodu oprava alebo rekonštrukcia?
 Musí se na plechové střeše provést hromosvod?
 Jak správně provést uzemnění hromosvodu?
 Je možné upevniť zvod bleskozvodu na zvod rýny?
 Jak je to s bleskem, je opravdu hromosvod ochrana?
 Jak vybudovat kvalitni zemneni pro hromosvod?
 Je vhodné spojiť bleskozvod a uzemnenie rozvodu nn ?
 Je treba urobiť prjekt aj pre jednoduché bleskozvody?
 Není připojení zábradlí k hromosvodu zbytečné?
 Jak udělat hromosvod, když není kam zatlouci zemnicí tyče?
 Ako ochrániť kovové potrubie na plechovej streche pred bleskom?
 Můsí řešit projekt menšího hromosvodu (RD) projektant "ČSN EN 62305" ?
 Znáte normu, která popisuje jímač v ochranném úhlu antény?
 Aká je najvhodnejšia trasa pre bleskozvod?
 Ako upevniť jímaciu tyč bleskozvodu?
 Můžete mi poradit s konstrukcí hromosvodu na budově do tvaru L?
 Ako najrozumnejšie urobiť bleskozvod v prípade kovodielně?
 Je potřeba instalovat hromosvod na řadové garáže s plechovou střechou ?
 Máme nechat instalovat hromosvod ještě před fasádou nebo po ní?
 Nebudu potřebovat u rekonstrukce hromosvodu více svodů, než původní dva?
 Musím u nového domu navýšit počet svodů bleskosvodu?
 Smí se na hromosvod montovat anemometr od meteostanice?
 Je rozumné instalovat na stromy hromosvod?
 Jak se zakresluje hromosvod do plán elektroinstalace rodinného domu?
 Je káď s vodou při svodu hromosvodu nebezpečná?
 Je toto řešení hromosvodu 100% v pořádku?
 Jde o správnou realizaci hromosvodu?
 Je tento bleskozvod spravne na projektovany?
 Přehled škod co způsobil blesk 2012
 Je přípustné napojení přerušeného vodiče hromosvodu?
 Je nutný hromosvod na starý řadový dům?
 Jak udělat revizi podle starých norem 2007?
 Ani smrt na stadionu s příznivci ESE nehne?
 Musim u starého hromosvodu zachovat cu lano?
 Je bezpečné slepé rameno hromosvodu v bytě?
 Je potrebná jímacia tyč aj ku komínu?
 Jak přimět firmu revitalizující panelák neporušovat normy pro hromosvod?
 Jaká je bezpečná vzdálenost hromosvodu od kovového plotu?
 Je možné vést hromosvod půdním prostorem?
 Mozu sa umietsnit zemniace tyce v blizkosti obytnej pivnice?
 Je mozne odbocit hlavny uzemn. vodic zo skusobnej svorky bleskozvodu?
 Je ukončení hromosvodu v zemi bez zemnících pásků je špatně?
 Musi byt svod hromosvodu ze dvou stran radoveho domu?
 Lze na starou střechu dosadit nový hromosvod?
 Může být hromosvod připevněn na kovovém parapetu?
 Musí být hromosvodové svody pod omítkou v husím krku?
 Ako overiť že vodič je pripojený na hromozvod?
 Mám se řídit při instalaci hromosvodu se striktně dle projektu?
 Je nutný bleskosvod na boudu na terase bytového domu?
 Má být žluto/zelený vodič spojen s jímačem a hromosvodem?
 Je pocet zemniacich tyci na bleskozvod v poriadku?
 Má smysl zrušit anténní stožár, když má dům vložkovaný komín ?
 Co dělat na chalupě se starými jímači bez spolehlivých zemničů?
 Mohou svody hromosvodu vést po okapových rourách?
 Opravdu Evropská unie nařídí povinně hromosvody?
 Je potrebné riešiť bleskozvod pre kemping?
 Může hromosvod procházet polykarbonátem?
 Může nebo dokonce se musí soused připojit k mému hromosvodu?
 Musí se při instalaci solárních panelů na střechu instalovat i hromosvod?
 Musím mít na RD více svodů z hromosvodu?
 Musí mít dřevěný altánek hromosvod?
 Mohu vést svod hromosvodu k uzemnění v zemi ?
 Jak vážný problém je přerušený svod hromosvodu?
 Jak upevnit 2m oddálený jímač?
 Jsou 4x2m jímací tyče na ploche střeše z fólie opravdu nutné?
 Lze využít svod hromosvodu jako přímo nosič pro koaxiání kabel?
 Jaká je bezpečná vzdálenost hromosvodu od domovní přípojky nn?
 Může být kovový předěl balkónů nebezpečný pokud je součástí hromosvodu?
 Jak dodatečně nainstalovat zemnič u novostavby RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.075 sekund, 23 dotazů.