Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaké napětí mají elektrické svíčky na vánočním stromku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké napětí mají elektrické svíčky na vánočním stromku?  (Přečteno 13163 krát)
Daniel Novák 36
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 26.11.2011, 17:57 »

Mám 50 vnitřních elektrických svíček.
Zapojí  se normálně do zásuvky 230V.
Dělá to na mě dojem, že žárovičky jsou zapojeny vedle sebe, neboť některé nesvítí některé svítí, nicméně po vytažení jedné žárovičky (jedno zda svítící či nesvítící) z patice všechny zhasnou.
V OBI jsem objevil různé náhradní žárovičky s napětím 1.5V, 2.5V, 5V možna i dalsi.
Na původních žárovičkách není nic napsáno.
Jaké náhradní žárovičky mám koupit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #1 kdy: 26.11.2011, 18:04 »

Jestli jste to koupil u našich vzácných  Škleb větnamských spoluobčanů ,nic neopravujte a všechno vyhoďte !!Pokud je vám život milý..... tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 26.11.2011, 18:08 »

To je jedno, kde to kúpil.
95% všetkých elektrických vianočných ozdôb je "Made In China",  a 90% z nich sú šmejdy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 26.11.2011, 18:24 »

Je-li všech 50 žároviček v jednom okruhu, pak je napětí 230/50 = 5V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Daniel Novák 36
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 26.11.2011, 18:33 »

Je-li všech 50 žároviček v jednom okruhu, pak je napětí 230/50 = 5V.

díky za odpověď, myslím, že je lepší opravit (mimochodem cca 15 let staré) starší sadu svíček, než koupit novou, řekl bych provedením horší sadu a podporovat tvorbu elektroodpadu, tam kde to neni nezbytné... ještě jednou diky a pěkné svátky... :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 27.11.2011, 14:19 »

Je to jedna z možností, že jsou na 5V, ale stačí, aby byla náhradní na trochu jiný proud a buď bude svítit málo, nebo poměrně rychle praskne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 27.11.2011, 15:00 »

díky za odpověď, myslím, že je lepší opravit (mimochodem cca 15 let staré) starší sadu svíček, než koupit novou, řekl bych provedením horší sadu a podporovat tvorbu elektroodpadu, tam kde to neni nezbytné... ještě jednou diky a pěkné svátky... :-)

Dnes už vánoční svíčky žárovkové jsou trochu za.......obzor em... tanecek
máme nové technologie které jsou bezpečnější !!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Petr M
« Odpověď #7 kdy: 28.11.2011, 14:26 »

Dnes už vánoční svíčky žárovkové jsou trochu za.......obzor em... tanecek
máme nové technologie které jsou bezpečnější !

Myslíte rtuťovou euroobloukovku?  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 28.11.2011, 17:07 »

Myslíte rtuťovou euroobloukovku?  Škleb

I to je možné....
Ale asi neznáte optiku..... Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 28.11.2011, 19:20 »

"Dělá to na mě dojem, že žárovičky jsou zapojeny vedle sebe, neboť některé nesvítí některé svítí, nicméně po vytažení jedné žárovičky (jedno zda svítící či nesvítící) z patice všechny zhasnou."

Ve skutečnosti bývají zapojené do série. Mají ale speciální konstrukci, která způsobuje, že když dojde k přepálení vlákna, dojde uvnitř ke zkratu a ostatní žárovky tedy nezhasnou. Zvětší se však na nich napětí a další žárovky tedy budou odcházet dříve, proud se bude zvětšovat, teplota růst... Nevím jak to mají soudruzi v číně vymyšlené, ale pravda je, že o požáru z tohoto důvodu jsem ještě neslyšel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #10 kdy: 28.11.2011, 19:47 »

Citace
Nevím jak to mají soudruzi v číně vymyšlené, ale pravda je, že o požáru z tohoto důvodu jsem ještě neslyšel.

Měl jsem před léty koupené el. svíčky asi u /Vietnamců/ kupovala to žena a na stromku (umělém) to svítilo jeden večer při dárcích a něco jsem cítil...hned jsem to vypnul a svíčky přilepily plast ze stromečku na sebe.....možná by to i hořelo nebýt stálé pozornosti.... hned to letělo do koše a ten rok byl bez svítilniček..! tanecek zle

Popálil jsem si od svíček prsty (tak to pálilo).....věřím že od nich by to i hořelo..!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav 3
« Odpověď #11 kdy: 29.11.2011, 08:20 »



Ve skutečnosti bývají zapojené do série. Mají ale speciální konstrukci, která způsobuje, že když dojde k přepálení vlákna, dojde uvnitř ke zkratu a ostatní žárovky tedy nezhasnou. Zvětší se však na nich napětí a další žárovky tedy budou odcházet dříve, proud se bude zvětšovat, teplota růst...

Jedná se o tzv. samozkratovací obvod, který je známý již mnoho let, řádově tak 60 až 70. Bývá umístěn mezi paticí a baňkou žárovičky a je tvořen specielně zoxidovaným drátkem namotaným na vývody z baňky, který izoluje při běžném pracovním napětí žárovičky (obvykle do 20V) a v případě, kdy dojde k přerušení vlákna žárovičky, soustředí se na něm celé napětí sítě, oxidy se prorazí, vývody se spojí do zkratu a žárovička se tím přemostí a zbytek soupravy svítí.  Tento systém používal i československý výrobce vánočního osvětlení již v 60. létech minulého století, ovšem na přilepeném návodu na krabici bylo upozornění, že vadná žárovka se musí ihned vyměnit. To bylo i u souprav s 12 světélky s žárovkami 20V, kde by zkrat v jedné neměl v té době vadit (11x20=220, síťové napětí bylo tehdy také 220V). Jenže tehdá nebyl výrobek, který by neprošel zkušebnou...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pepanovič
« Odpověď #12 kdy: 29.11.2011, 14:30 »

Taky existují žárovečky, které mají v baňce pružný spínací kontakt zapojený paralelně k vláknu, který je držen v rozpojeném stau napnutým vláknem žárovičky. Když se toto přepálí, tak kontakt sepne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 23 dotazů.