Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Je elektrotechnika vědní obor nebo je to otázka manuální zručnosti řemeslníka?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je elektrotechnika vědní obor nebo je to otázka manuální zručnosti řemeslníka?  (Přečteno 17730 krát)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 14.10.2011, 08:12 »

Nevedieť zasádrovať husí krk, tak sa asi urazím, lebo sa za špičkového IT pracovníka neskromne považujem. ...
Věřím, že umíte, znám takových lidí dost.
Ale také jsem se setkal se špičkovými odborníky na IT, u kterých "manuální schopnosti" končí na konektoru RJ, připojit vodiče k modemu na rozvod, to je pro ně neskutečný problém...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Josef Filip
« Odpověď #19 kdy: 16.10.2011, 09:35 »


Tak koukám na tuto diskuzi a chtěl bych také něco napsat a popsat příběh jak jsem dospěl ke svému názoru.
Jsem vyučeny autoelektrikář a pracoval tak cca 10 let až do doby, kdy jsem začal mít kožní potíže s ropnými produkty a musel ze zdravotních důvodů změnit obor.
Napadlo mě, že nejbližší mi bude asi běžný elektrikář, dodělal jsem si s pomocí UP vyhl.50 a nastoupil do práce.
Tam začalo mé zklamání a po zjištění že tato práce je z 80% o mlácení, řezání, vrtání do zdi a sádrování a z 20% o zapojování, byla moje představa o elektrikařině pryč.
To nemluvím o tom, že po třech letech u této firmy jsem už pracoval naprosto samostatně, měl svého učedníka a za peníze o 30% horší než na autech.
No bylo mi jasné, že tahle práce mě opravdu nenaplňuje.
Dodělal jsem si elektroprůmysl ovku a nastoupil jako servisní technik CNC strojů a automatizačníc h linek, kde pracuji už zase skoro 10 let.

Moje zkušenost
ELEKTROTECHNIK 90% diagnostika závad, programování, měření/10% lehká manuální práce (nutná alespoň základní znalost jazyků, norem, programování, měrení)  

AUTOELEKTRIKÁŘ  70% diagnostika závad, měření/ 30% manuální práce (nutná základní znalost programování, měření)  

STAVEBNÍ ELEKTRIKÁŘ  70% těžká manuální práce/ 30% zapojování (nutná znalost norem)

Nechci nikoho urazit nebo ponížit popisuji tady jen svou vlastní životní zkušenost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #20 kdy: 16.10.2011, 09:46 »

Tak koukám na tuto diskuzi a chtěl bych také něco napsat a popsat příběh jak jsem dospěl ke svému názoru.
Jsem vyučeny autoelektrikář a pracoval tak cca 10 let až do doby, kdy jsem začal mít kožní potíže s ropnými produkty a musel ze zdravotních důvodů změnit obor.
Napadlo mě, že nejbližší mi bude asi běžný elektrikář, dodělal jsem si s pomocí UP vyhl.50 a nastoupil do práce.
Tam začalo mé zklamání a po zjištění že tato práce je z 80% o mlácení, řezání, vrtání do zdi a sádrování a z 20% o zapojování, byla moje představa o elektrikařině pryč.
To nemluvím o tom, že po třech letech u této firmy jsem už pracoval naprosto samostatně, měl svého učedníka a za peníze o 30% horší než na autech.
No bylo mi jasné, že tahle práce mě opravdu nenaplňuje.
Dodělal jsem si elektroprůmysl ovku a nastoupil jako servisní technik CNC strojů a automatizačníc h linek, kde pracuji už zase skoro 10 let.

Moje zkušenost
ELEKTROTECHNIK 90% diagnostika závad, programování, měření/10% lehká manuální práce (nutná alespoň základní znalost jazyků, norem, programování, měrení)  

AUTOELEKTRIKÁŘ  70% diagnostika závad, měření/ 30% manuální práce (nutná základní znalost programování, měření)  

STAVEBNÍ ELEKTRIKÁŘ  70% těžká manuální práce/ 30% zapojování (nutná znalost norem)

Nechci nikoho urazit nebo ponížit popisuji tady jen svou vlastní životní zkušenost.

Velice pěkně popsáno!  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Radek_Štrubl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 16.10.2011, 15:03 »

Řekl bych že obojí je to o neustálém vzdělávání i o manuální zručnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
wilix
« Odpověď #22 kdy: 16.10.2011, 22:47 »

vyz výše - provádění elektroinstala cí je de-facto z velké části práce na úrovni zednického přidavače - 70% času člověk stráví s "majzlem a kladivem, fankou...". Osazení běžných instalačních přístrojů ( zásuvky, vypínače) v běžné domovní instalaci vyžaduje taky spíš zručnost než  znalosti, zapojení vyrobeného rozvaděče - zřejmě taky spíš o zručnosti.
Takže z tohoto hlediska elektrikář - specializovaný stavební dělník.
Z druhého pohledu - automatizace ,  inteligentní instalace, servis složitějších strojů... - spíše technik ( tady pokud se dotyčný neúčastní jen tak že dle projektu nenatahá a nezapojí kabeláž.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #23 kdy: 18.10.2011, 22:24 »

Tam začalo mé zklamání a po zjištění že tato práce je z 80% o mlácení, řezání, vrtání do zdi a sádrování a z 20% o zapojování, byla moje představa o elektrikařině pryč.
To nemluvím o tom, že po třech letech u této firmy jsem už pracoval naprosto samostatně, měl svého učedníka a za peníze o 30% horší než na autech.
STAVEBNÍ ELEKTRIKÁŘ  70% těžká manuální práce/ 30% zapojování (nutná znalost norem)
V podstatě máte pravdu, v současnosti to tak opravdu bývá, ale já pamatuji z dob svých začátků v hlubokém sociku, že ani stvební elektrikáři neskali zdi a nedělali průrazy do betonu, to nám přineslo až současné neumětelství, očůrávání a snižování nákladů (na nepravých místech). Tenkrát se na stavbách daleko víc dbalo na profesní dělbu práce, sekání prováděli pomocní dělníci, elektrikáři tahali a zapojovali, ovšem podle projektů od projektantů a parťáci či mistři měli k dispozici zpracované podklady pro realizaci včetně rozpočtu s normohodinama od přípraváře, aby si svou stavbu zvládli s přehledem uřídit.
Dnes se tohle všechno najednou chce po vyučeném chlapíkovi, myslím, že to není dobře!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 23 dotazů.