Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Akú ochranu termokábla proti blesku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Akú ochranu termokábla proti blesku?  (Přečteno 10485 krát)
občan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 19.10.2011, 22:55 »

Ochrana proti prepätiu a blesku sa pripája na vstupe napájacieho napätia v hlavnej rozvodnici domu.
Toľko som sa dočítal tu na fóre.
Logicky predpokladám, že napätie naindukované z blesku sa najskôr dostane na termokábel umiestnený v odkvape na streche.
Odtiaľ sa rozšíri do celej rozvodnej siete v dome.
Citlivú elektroniku nezachráni ani ochrana D v každej zásuvke, ani ochrana B a C v rozvodnici umiestnenej na prízemí domu.
Prečo dávať ochranu na vstupe pred ističmi a nie na streche v malej podružnej rozvodnici?

Aj keď len teoreticky, postupoval by som takto:
Termokáble v odkvapovej rúre cez studený vodič v ochrannej plastovej trubici prisvorkované v podružnej rozvodnici tesne pod strechou so združenou ochranou B+C napr. typ FLP-B+C MAXI.
Odtiaľ trojžilovým káblom do hlavnej rozvodnici domu.
Navyše by som posilnil vodič PE z podružnej rozv. s väčším priemerom, ktorý by som tiež prisvorkoval na uzemňovaciu lištu PE v hlavnej rozvodnici. Istenie prúdovým chráničom považujem za samozrejmé.

Je môj predpoklad správny, alebo sa mýlim?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 19.10.2011, 23:28 »

Já si raději zatopím doma, proč by měl mít okap tepelnou pohodu a já mrznout, případně ještě vyhořet od blesku, protože nijaké skutečné a v praxi fungující řešení neexistuje (alespoň jsem oněm nikdy neslyšel, a když tak to byl kompromis splnitelný za "laboratorních" podmínek) opravdu nechápu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #2 kdy: 20.10.2011, 00:06 »

Na www.kniska.eu si stáhněte KníŠku 2.0 její kapitola 5 řeší tuto problematiku do detailu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 20.10.2011, 07:16 »

...nijaké skutečné a v praxi fungující řešení neexistuje (alespoň jsem oněm nikdy neslyšel, a když tak to byl kompromis splnitelný za "laboratorních" podmínek) opravdu nechápu.
Kdybys prošel výstaviště MSV, mohl ses v pavilonu Z setkat se slovensky hovořícím zástupcem firmy, nabízející topné kabely do okapů.
Dozvěděl jsem se, že s hromosvodem ještě problém neměl...a bezpečnost je tam zajištěna proudovým chráničem...
Jeden z nás asi nepochopil o čem je řeč.
---------------
Okap je něco trochu jiného, ale "nemám rád" lidi, co si dají topný kabel i do chodníku, aby nemuseli vzít do ruky hrablo nebo lopatu, ale pak dělají gesta jak chodí do posilovny...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 20.10.2011, 08:09 »

Tepelná pohoda okapu: ono po každé zimě vyměňovat měděné svody není taky žádná láce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
občan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 20.10.2011, 09:52 »

Já si raději zatopím doma, proč by měl mít okap tepelnou pohodu a já mrznout, případně ještě vyhořet od blesku, protože nijaké skutečné a v praxi fungující řešení neexistuje (alespoň jsem oněm nikdy neslyšel, a když tak to byl kompromis splnitelný za "laboratorních" podmínek) opravdu nechápu.

Ak je na plochej streche pol metra snehu a začne sa pri teplote +1 C topiť, voda steká odkvapovou rúrou. Po pár hodinách klesne vonkajšia teplota na -1 C a voda zamrzne. Niekoľko dní stačí na totálne upchatie rúry ľadom. Na ďalší deň voda začne pretekať po vonkajšom obvode rúry. Vsiakne do omietky aj do muriva. Navyše hrozí prasknutie rúry pod vplyvom tlaku rozpínajúceho sa ľadu. O nebezpečných cencúľoch (rampúchoch) ani nehovoriac. Vygoglite si slovo Fenix a prečítajte si niečo od slovenského výrobcu termokáblov.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 20.10.2011, 11:39 »

Ak je na plochej streche pol metra snehu ...
"Dědkové" asi nebyli žádní blbci, když stavěli sedlové střechy, na horách s hodně velkým sklonem...
Ale když se chce nějaký "hlupák s kulatým razítkem člena ČKAIT" zviditelnit, dokáže klidně vyprojektovat kanalizační vpusť výš než je vozovka!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
občan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 23.10.2011, 09:40 »

Na www.kniska.eu si stáhněte KníŠku 2.0 její kapitola 5 řeší tuto problematiku do detailu.
Ďakujem za info. Našiel som tam všetko, čo som hľadal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 23.10.2011, 16:13 »

Já si raději zatopím doma, proč by měl mít okap tepelnou pohodu a já mrznout, .............. .......

Nesouhlasím. V okapu nejde o tepelnou pohodu, ale především o škody na majetku a taky bezpečnost. Často vídám pěkné a historické domy se zničenou fasádou po zimě. Na chodníkách napadaný sníh a kusy ledu, nebo rampouchy. Následné opravy, často opakované vychází mnohem dráž, než instalace a provoz těchoto kabelů. To nepočítám možné úrazy od padajících kusů ledu a rampouchů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 23.10.2011, 19:19 »

Nesouhlasím. V okapu nejde o tepelnou pohodu, ale především o škody na majetku a taky bezpečnost. Často vídám pěkné a historické domy se zničenou fasádou po zimě. Na chodníkách napadaný sníh a kusy ledu, nebo rampouchy. Následné opravy, často opakované vychází mnohem dráž, než instalace a provoz těchoto kabelů. To nepočítám možné úrazy od padajících kusů ledu a rampouchů.


O.K. chtěl jsem si pouze trochu před zimou rýpnout, mnoho budov vídám stavěných ve stylu (hlavně abych nemusel vzít nikdy lopatu do ruky, protože bych si mohl narušit tréninkový program v posilovně tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak si vybrat typ svodiče přepětí?
 Proč chalupář zemřel zásahem blesku když byl v ochranné zóně hromosvodu?
 Jak ochráním PC a Audio/Video techniku před přepětím (způsobené jakkoliv)?
 Lze instaloval ochranu, která řeší i případ, kdy se na nuláku objeví přepětí?
 Musí se udělat nová instalace po zásahu kulovým bleskem?
 Jak spojit zemnící drát se zemnící pásovinou?
 Patri bleskozvod pod alebo nad zateplení?
 Je možné dokázat konkrétní škody po úderu blesku?
 Bude tato varianta uzemnění hromosvodu a rozvaděče bezpečná a funkční ?
 Lze kombinovat napěťovou a proudovou ochranu u zásuvek?
 Jak mám ochránit 8 pc v jedné kanceláři?
 Je vzdálenost 20cm svodu hromosvodu od plynového vedení v pořádku?
 Opravdu tato přepěťová ochrana ochrání spotřebiče před zničením?
 Bylo by možné realizovat ochranu před bleskem u rodinného domu v dubnu 2009 ?
 Odpojovat televizní přijímač před bouřkou?
 Bude muset být v novostavbách přepěťová ochrana ?
 Co udělat proto aby nebyl u RD hromosvod?
 Můžete mi poradit zapojení svodiče přepětí na rodinném domku?
 Co dělat, když je opravdu nejvyšším bodem na domu anténa?
 Kde podle vás je hranice mezi opravou a rekonstrukcí hromosvodu?
 Kto má zabezpečiť ochranu pred bleskom, při dodatečné montáži klima na střechu?
 Musí se na plechové střeše provést hromosvod?
 Jaká musí být vzdálenost svodu od zateplené fasády domu?
 Jaký svodič přepětí tř. C na UPC Internet?
 Může se dle nové normy v nových projektech RD anténní stožár uzemňovat?
 Ako spravne chranit tento typ kominu proti blesku?
 Jak je to s bleskem, je opravdu hromosvod ochrana?
 Jak vybudovat kvalitni zemneni pro hromosvod?
 Bude dobré umiestniť prepetovú ochranu tr. B a C mimo hl. rozvadzača?
 Za jakých podmínek mohu skrýt svod hromosvodu pod omítku?
 Jak chránit el. instalaci před bleskem do blízkého stožáru?
 Jaký má význam vypnutí hlavního vypínače uvnitř domu za bouřky?
 Je nebezpečné za bouřky v Praze nosit deštník?
 Je tato ochrana parabolickej antény pred úderom blesku urobená dobre?
 Můžete mi poradit s konstrukcí hromosvodu na budově do tvaru L?
 Jak ochránit plechovou buňku před bleskem?
 Je třeba chránit kolo, resp. cyklistu před bleskem?
 Může nést někdo zodpovědnost za to, že "poslal přepětí k sousedovi"?
 Je blesk opravdu nevyzpytatelný?
 Přehled škod co způsobil blesk 2012
 Sledujete blesky kolem vás?
 Mohla bouřka narušit elektrický obvod v garáži?
 Byl příčinou požáru v Rovni odpojený svod hromosvodu?
 Je přepěťová ochrana v novostavbách povinná?
 Proč uhodil blesk potřetí do přibližně stejného místa?
 Hrozí při úderu blesku nebezpečí prostřednictvím pospojování?
 Jak předejít poškození hladinového spínače po úderu bleskem v okolí?
 Může být strom v těsné blízkosti budovy nebezpečím z hlediska úderu blesku?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 23 dotazů.