Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Je nutné pospojování ve sklepě vyvést do hlavního rozvaděče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je nutné pospojování ve sklepě vyvést do hlavního rozvaděče?  (Přečteno 24096 krát)
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 08.10.2011, 23:43 »

To Zbyněk Bok:
Tak to jste ještě nezažil ES ověření! Tam těch papírů a vyjádření je potřeba poněkud více než u tohoto případu. Toto je  vegeeet
Státní správa vyžaduje dokumenty, povolení, revize, plány provedení atd.... Nakonec to zkontroluje a vydá /možná/ rozhodnutí.
A my malí mravenečkové to musíme splnit, jak nařizují.
Mimo mísu: čím se živíte?  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Zbyněk Bok
« Odpověď #19 kdy: 09.10.2011, 11:02 »

Ale pánové, vy jste mě trošku nepochopili Super!

Já nehodlám a ani nechci kritizovat či podceňovat vaše nabyté vědomosti a znalosti. A vůbec neříkám, že jste k nim přišli snadno...

Ale systém, kdy zákazník chce prostě jenom připojit 1 zařízení a musí k tomu mít
1.projektanta - který stejně hlavně opíše stavební připravenost
2.elektrikáře - který to zapojí podle projektu
3.revizáka - který to všechno zkontroluje a nakonec řekne, že to ten projektant neudělal dobře, protože jak jsem z této diskuze pochopil, je to na člověku a vůbec ne na vyhláškách ČSN, tak se na mě nezlobte, že jsem naštvaný !!
To je prostě pro mě bor.... !!

Když už je to tak složité ,  tak proč tohle všechno neudělá 1 člověk??? Proč to tedy není tak, že 1 osoba se přijede podívat, navrhne řešení, provede ho a podepíše se pod to, že to je v pořádku a podle ČSN ??
Proč potom já jako obyčejný zákazník se mám dohodovat jestli revizák je moc přísnej a nebo projektant málo přísnej. Kde já pak budu hledat pravdu??? Ať je za to odpovědná 1 osoba a tu pak já zaplatím.

Ale je vidět ,  že na jednoduchou otázku, kterou jsem na počátku celé diskuze položil, existuje miliony vyhlášek ale řešení, to je vědecká práce !! A to je to ,  co mi vadí, to je celé.....
Vaší práci  ....

P.S: Joo, a to, čím se živím, to opravdu nevyřeší mou otázku, jestli zelený drát, který bude plnit funkci pospojování zapojím do zásuvky a nebo to potáhnu do rozvaděče....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 09.10.2011, 12:51 »

 A jsme zase na začátku, kdyby jste měl kvalitně zpracovanou projektovou dokumentaci, tak to tu teď nebudete řešit. podivej

 Proč jste si na vaši realizaci nevybral firmu, která provede vše -projekt, realizaci i revizi? Nikdo vás nenutil aby jste si na každou činnost vybral někoho jiného. Je vcelku standartní, že firma provádějící realizaci má cenu revize v rozpočtu. Pokud by jste trval na nezávislém revizákovi tak ho stejně musíte zaplatit.

 Nějak nechápu o co vám tu jde. Chtěl jste radu co s pospojením. Odpovědí jste dostal několik, ale ani s jednou nejste spokojen. Co chcete slyšet?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #21 kdy: 09.10.2011, 13:45 »

Když už je to tak složité ,  tak proč tohle všechno neudělá 1 člověk?

Protože jeden člověk nemůže obsáhnout takový obrovský rozsah předpisů a navíc víc hlav víc ví. Samozřejmě vám to může vše udělat jedna firma, ale stejně v té jedné firmě bude víc lidí, kteří budou mít rozdělenou práci na tu projekční, montážní a revizní. Stejně tak jako když si kupujete auto. Kupujete jej od jedné značky, ale celé ho od návrhu, přes výrobu až po testování nedělal jeden člověk.
Pokud se vám to nelíbí, že by jste měl začít projektem, tak nebrečte tady, ale běžte se vyplakat na rameno zákonodárcům, kteří to tak nastavili a pokuste se zalobovat pro změnu. Přeji mnoho úspěchů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 09.10.2011, 17:37 »

Bolo by ideálne mať profesionálneh o elektrikára ako "priateľa na telefóne",  ktorý by - samozrejme za protihodnotu - riešil aj to, na čo sa zabudlo alebo s čím sa nepočítalo. Ale nie vždy sa to podarí. Mám takého iba vodára. S projektantom elektro sme nevedeli nadviazať rozumný partnerský vzťah. RT mi bol viac nápomocný.

Dobre poznám pocit p. Boka, ktorý sa čuduje, že je zrejme prvý na svete s tepelným čerpadlom, lebo inak sa nedá pochopiť, že by sa u neho mal skúmať problém, ktorý určite už bol 1000 razy predtým na iných stavbách vyriešený.

Mám za sebou inštaláciu TČ Nibe a mám aj revíziu. Projekt bol robený na iný typ, ale Nibe mal lepšiu ponuku v čase realizácie. Čítal som vtedy inštalačné návody k obom aj stavebnú pripravenosť k Nibe. O pospájaní si nepamätám žiadnu zmienku.

Na záver iba opíšem moju inštaláciu. Do TČ zvonku vedú iba dve plastové nevodivé hadice, nemám preto povinnosť ich pripojiť na hlavné ochranné pospájanie. Rozvody kúrenia v dome sú tiež z plastu, taktiež nie je čo pripojiť. Toľko k ochrannému pospájaniu pre celú budovu. V strojovni je zriadené ešte miestne doplnkové ochranné pospájanie podľa pravidiel ako v kúpeľni, a preto môžem, ale nemusím nevyhnutne mať samostatný vodič do rozvádzača. Opakujem, že tak je to u mňa a inde môže byť situácia iná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
« Odpověď #23 kdy: 10.10.2011, 09:37 »

To: Zbyněk Bok, pospojování ve sklepě je nutné vyvést do hlavního rozvaděče nebo svorky HOP, neboť se jedná o hlavní domovní pospojování.
Proč řešíte jestli dát či nikoli nějaký drát ? Proč třeba nevynecháte nějaké potrubí a tím by jste ušetřil taky.
Tvrdíte, že máte stavební připravenost, ale k čemu a podle čeho?
Projekt - realizace - revize a nejlépe od jedné firmy. Šetříte opravdu na nepravém místě a asi nevíte, že šetřit budete teprve používáním TČ tedy pokud se vám nepodaří ušetřit hodně již při jeho zprovoznění.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #24 kdy: 10.10.2011, 10:55 »

Pane Bok, ono ještě před montáží TČ je potřeba udělat několik věcí:
1) Zjistit, jak moc velký výkon budete potřebovat. To musí někdo spočítat (část projektování).
2) Zajistit energii (vyběhat si tarif pro TČ, ...). To znamená výpočet příkonu a prodiskutování u distributora. Ideálně s projektem - může tam být druhý elektroměr jenom pro TČ...
3) Pokud něco vede ven (na střechu,...) a máte hromosvod, je potřeba, aby to někdo zkontroloval a spočítak, jak daleko ta věc může být od hromosvody, aby vám doma neskákaly blesky z radiátoru. Zase výpočty...
4) Zkontrolovat kabeláž, jestli ten výkon zvládne - opět hromada výpočtů.
5) Vy jako investor budete chtít dopředu kalkulaci. Takže si firma musí sepsat materiál, vytáhnout ceny,...

Pokud už se dělají všechny ty výpočty a kontroly, bez kterých je realizace nemožná, tak je nesmysl nechtít to oficiálně v jednom dokumentu a nenechat si to podepsat. možná si zaplatíte navíc dvě hodiny práce, ale získáte za to
1) Závaznou smlouvu, co a jak bude uděláno.
2) Vyhente se překvapením jako bourání měsíc staré omítky nebo rušení dovolené z finančních důvodů.
3) V případě problému můžete vy (nebo váš právník) jednoduše ukázat prstem na viníka - projektant, montér,... a ten vše platí.
4) Můžete projekt rozhodit mezi několik firem vybrat si lepší nabídku, pokud je projektant nezávislý.
5) Pokud montážník něco odrbe, můžete ho vytahat za uši (nebo peněženku, dle libosti) a dožadovat se provedení podle projektu - úpravy a předělávky grátis.
6) Ze zákona máte povinnost po celou dobu provozu budovy nebo technologie mít aktuální dokumentaci. Tzn. projekt a při "modernizacích" vyznačit změny...
7) Montér nemůže svévolně nic měnit a natáhnout vás.

Myslím, že za přenesení výpočtů na papír a razítko na něm tyhle výhody stojí, i když montérovi může vadit, že je nad ním dohled, máte na něho bič a ještě vás nemůže natáhnout.

Co se revizáka týká, tak to je jakási kontrola provedení před zapnutím. A je to ten, kdo za vás najde vydrbávky montéra typu slabší dráty nebo levnější konakty na menší proud, než má být. S autem taky jezdíte na STK a rozvody plynu po připojení kontrolujete, jestli těsní...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #25 kdy: 10.10.2011, 21:29 »


Ale je vidět ,  že na jednoduchou otázku, kterou jsem na počátku celé diskuze položil, existuje miliony vyhlášek ale řešení, to je vědecká práce ! A to je to ,  co mi vadí, to je celé.....
Vaší práci  ....

P.S: Joo, a to, čím se živím, to opravdu nevyřeší mou otázku, jestli zelený drát, který bude plnit funkci pospojování zapojím do zásuvky a nebo to potáhnu do rozvaděče....

A to je právě to. Zdánlivě jednoduchá otázka může docela záludnou. Troufám si říci, že na 98% bude potřeba připravit vodič pospojení až k HOPce, nebo do rozvaděče, společně s přívodem pro TČ. ALe bez znalosti místních podmínek je to jen odhad, bez záruky. A o to zde jde celou dobu. Jsou. Rada nalezená na internetu stejně nemá pro vás žádnou váhu. Tedy hlavně právní. Ale když vám to udělá najmutá firma, tak za to ručí. Proto zde neustále dokola opakujeme. Najděte si ve svém okolí odborníky a nechte je to udělat. Pokud se vám na postupu firmi něco nezdá, najděte si vlastního(nezávislého) revizního technika a nechte si to prověřit od něj. Při jeho výběru nekoukejte na cenu ,  ale na to, jestli se snaží z vás dostat všechny podklady a jestli má zájem opravdu měřit. Nejlépe kdyby vám dělal během prací i odborný dozor. Pak je zde jakási jistota, že bude vše v pořádku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Vladimír Huba
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 11.10.2011, 00:47 »

Nič v zlom, pán Bok. Ale vaše uvažovanie je typické pre prípad laik versus elektrika.
Som si istý, že pri otázke zavedenia plynu by vás takéto myšlienkové pochody ani nenapadli. Ak ide o plyn, všetci vedia, že potrebujú projekt, montážnika a revíziu.
To isté platí aj pre elektriku. Je totiž presne také isté vyhradené zariadenie ako plyn.
Lenže, ako hovorí staré rímske príslovie - elektrike a futbalu rozumejú všetci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ži a nechaj žiť
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 K čemu je u venkovní rozvodnice plochý železný vodič?
 Jak správně provést laicky hlavní pospojování?
 Jakým zpusobem se provádí společné pospojování při výměně vodovodních trubek z kovových na plastové?
 Je vhodné udělat pospojování-přizemnění na trubky ve sklepě?
 Jaký zvolit průřez zemnícího vodiče u RD?
 Jak řešit uzemnění u starého domu?
 Jaký vodič použít na pospojení plynové karmy?
 Je bezpečné zapojit uzemnění spotřebiče na žz drát?
 Jak správně provést doplňující pospojení v koupelně?
 Jak se správně provádí uzemnenie inštalácie?
 Jak odstranit brum z el. sítě, slyšitelný z Hi-Fi přístroje?
 Jako dodatečně přizemnit rozvod v zemi?
 Jak uzemnit plynové potrubí v koupelně?
 Jak uložit do výkopu zemnící desku?
 Proč jiskří zž vodič pospojování po doteku plynového přívodu?
 Jsou nutné pro dva domy dva zemníci pásky nebo stačí jeden?
 Jak se propojují spotřebiče s průtokáčem v koupelně?
 Je nutno spojit uzemnění od zákl. zemniče k rozvaděči v domě?
 Možem pospojovať aj rúru ktorá slúži ako studňa?
 Čo všetko na doplnkové pospojovanie?
 Je nutné překlemovat část vodovodního páteřního rozvodu?
 Mám propojit sběrnici PE s hlavním domovním pospojením?
 Jak připojit místní ochranné pospojování v koupelně?
 Treba pripojit tkz. suchu podlahovku k ekvipotencialni svorkovnici ?
 Lze nahradit zemnící pásek 30/4 zemnícím vodičem 8mm?
 Musím pospojovat bojler ve sklepě?
 Čím spojit ochranné pospojení ??
 Kdy je nutno vybudovat uzemnění domu?
 Jaké navrhujete u tohoto domu řešení? Izolovat či spojit vše se vším?
 Je nutno dodatečně přizemnit starší elektroměr, který nemá zemnicí svorku?
 Jak mám správně realizovat uzemnění pro chatu?
 Musím spojit radiátorové stoupačky procházející koupelnou ochranným pospojením?
 Jaký je rozdíl mezi hlavním a doplňujícím pospojováním?
 Jak přizemnit anténní stožár?
 Je treba urobiť pospojovanie plynomeru?
 Jak správně provést uzemnění dřevěné chaty?
 Jaký používáte antikorozní nátěr na spoje zemničů v blízkosti studny?
 Kde treba pripojiť hlavné domové uzemnenie?
 Je vhodné spojiť bleskozvod a uzemnenie rozvodu nn ?
 Ako urobiť v paneláku dodatočne ekvipotenciálne pospojovanie?
 Mohu z nuláku vyvést koncovky uzemnění?
 Bude u vaničky umístěné v prostoru bez spotřebičů třeba uzemnění?
 Stačí uzemnenie elektrokotla proviest pomocou svorky na vstupe a výstupe?
 Kde se vnitřní instalace připojí na uzemnění?
 Je nutné uzemnění elektroinstalace RD?
 Jak provést uzemnění/pospojování pračky?
 Proč u základového zemniče pro hromosvod mám procházet skrz izolaci dvakrát?
 Musí se uzemnit malá centrála ?
 Mám zemnit AL parotěsnou folii v podkroví?
 Stačí na chatku 5x4m 1 jímač a 1 zemnicí tyč?
 Stačí dát v koupelně na kostru CU6 mm2 jako třeba na boiler?
 Jak provést uzemnění a pospojování u staršího objektu?
 Aký ma dôvod spojenie bleskozvodu s PEN vodičom ?
 Proč jsou spojeny PEN vodiče dvou samostatných okruhů?
 Je správne prepojiť stožiar (CYA 16) so zariadením?
 Jaký průměr má mít průběžný vodič bytů ochranné uzemnění?
 Jaké provedení přizemnění je dostačující?
 Ako vznikne potencionál mezi spojeným PEN a vodovodom?
 Podle čeho správně provést základový zemnič?
 Co je to vodič pro ochranné pospojování ?
 Mám zakopat tyč, připojit uzemnění a odpojit chránič od země?
 Platí hodnota max. 2 Ohm pre spoločný zemnič bleskozvodu a nn prípojky?
 Správné pospojení technologií uvnitř budovy je základ!
 Mám přizemnit bod rozdělení v paneláku?
 Jak udělat jednoduše pospojení ÚT v celém RD a +el. kotel umístěných v garáži?
 Jak připojit "kovový" přímotop, když v přívodním kabelu není ochranný vodič?
 Udělat u rekonstrukce nové uzemnění nebo nechat staré?
 Je nutné celoplechový rozváděč spojit s vodovodním potrubím?
 Lze HOP připojit k ochrannému pospojování k hromosvodu pomocí Cu6mm?
 Jak dosáhnout dobrého uzemnění?
 Je nutné pospojení bojleru a el. kotle v pracovní místnosti?
 Jak udělat uzemnění na skále?
 Je potřeba po 55m na zahradě nové zemnění?
 Je nutné k plastové elektroměrové skříni položit a vyvést i zemnící pásek?
 Mám připojit k pospojování radiátor ústředního topení v koupelně bytového domu?
 Je nutné pospojení spotřebičů třídy I v RD mimo koupelnu?
 Dalo by se v koupelně zakopat uzemnění?
 Mohu propojit uzemnění dvou RD vzdálených 13m od sebe?
 Je prosím někde v normě povinnost pro uznání záruky přizemnit bojler?
 Kde vzít vodič pospojování pro dodatečný elektrický sprchový kout?
 Jak provést zemnění domu a volně stojící garáže?
 Je možné, že na celém paneláku (4vchody) jsem nenašel ekvipoteciální přípojnici?
 Kam v RE připojit vodič ochranného pospojování z mého RB ?
 Musí být topení v koupelně s plastovou vanou připojeno na PE?
 Má/musí být doplňkové ochr. pospojení v koupelně připojeno na byt. rozvodnici?
 Musí se stavební rozvaděč přizemnit v místě?
 Musí být uzemnění u rodinného domu vždy?
 Jak vytvořit uzemnění když u RD chybí strojený základový zemnič?
 Jak provést uzemnění u starého řadového domu?
 Jak pospojit topný žebřík v koupelně když není kam připojit ochranný vodič?
 Jak uzemnit vložku komínu případně ho spojit se soustavou hromosvodu?
 Musí být v každém bytě paneláku průběžný vodič pospojování?
 Může CY 4mm2 v DOPu v koupelně měnit obložení?
 Mohu využit zemnící pasek sousedícího domu?
 Jak realizovat zemnění u již hotových základu?
 Má se přípojka přizemnit již u pojistek nebo až v rozvaděči?
 Jak se dá zkontrolovat funkčnost uzemnění a nuláku?
 Jak uzemnit podružné rozvodnice v rodinných domech?
 Měl bych výložník svítidla pospojit silným drátem s hromosvodem?
 Je propojení FeZn pásku mezi 2 rozvaděče nebezpečné?
 Jak uzemnit hospodářskou budovu připojenou k rodinnému domu?
 Co hrozí při přerušeném zemnícím pásku?
 Je nutné pospojování v RD, je-li vodoinstalace tažená v plastu?
 Položili by jste do betonové desky pod bazen zemnicí pásek?
 Proč je nutné doplňkové pospojování bojleru?
 Je pocet zemniacich tyci na bleskozvod v poriadku?
 Jak umístit zemnící pásek ke kari síti pod bazén?
 Je vhodné vyvést ze základů společně vývody pro hromosvod a domovní rozvaděč?
 Ktera norma narizuje uzemneni rekreacniho objektu, drevostavby?
 Co si počít když bytové družstvo nechce řešit ochranné pospojování?
 Potrebuje plechovy nadzemni bazen uzemneni?
 Je zrusene uzemneni pojistkove skrine korektni?
 Je nutné po rekonstrukci domu dodělat uzemnění?
 Je napětí 0,7-1V mezi radiátorem a kostrou PC v pořádku?
 Je nutné připojovat rozvaděč na základový zemnič, neudělá pak škodu blesk?
 Kam zapojit ochranný vodič v panelákovém bytě TN-C?
 Je nutné chatu bez přípojky, pouze s fotovoltaikou, zemnit?
 Kdy je přizemnění bodu rozdělení PEN zahradního rozvaděče efektivní?
 Jak může být funkční základový zemnič zalitý v betonu základové desky domu?
 Je možné spojit uzemnění elektriky, plynového rozvodu a hromosvod když není HOP?
 Treba pripojiť hlínikovú pergolu na ochranné uzemnenie?
 Mám položit zemnící pásek do výkopu k rozvodům elektřiny po zahradě?
 Uzemňuje se rozvaděč RD samostatně nebo k zemnícímu pásku v pasech?
 Je v blízkosti trafostanice nutné zemnění domu?
 Má být lodní kontejner uzemněn PE vodičem nebo zemnící tyčí?
 Je v pořádku vést uzemnění pro rozvaděč v podlaze RD?
 Je k doplnění přizemnění k bodu rozdělení vhodná zemnící tyč?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 22 dotazů.