Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Je potrebne v autodielni projektovat RCD na svetelne okruhy?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je potrebne v autodielni projektovat RCD na svetelne okruhy?  (Přečteno 15268 krát)
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« kdy: 05.09.2011, 21:49 »

Je potrebne v autodielni projektovat RCD na svetelne okruhy? Svietidla su ziarivkove mimo dosahu. V dielni sa nevykonavaju lakovacie prace len lepenie folii na okna.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 06.09.2011, 01:11 »

Bez znalosti vnějších vlivů se asi k odpovědi nedostanete.  nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 06.09.2011, 06:46 »

Myslím, že chránič je již tak osvědčená věc, že by se elektrikář měl spíše ptát:
Co mě brání ho instalovat, nikoli jestli tam musí být.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 06.09.2011, 07:35 »

Přestože chránič je již dlouho osvědčená věc, nevidím v tomto případě důvod na světelné obvody chránič dávat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 06.09.2011, 07:47 »

Přestože chránič je již dlouho osvědčená věc, nevidím v tomto případě důvod na světelné obvody chránič dávat.

A podle čeho tak soudíte? Znáte vnější vlivy? Nepiužívají se nějaká ředidla k umytí oken, nebo nejsou v tomto prostoru ještě jiná rizika? Bez těchto znalostí si říkám, že je to trochu troufalé tvrzení.

Spíš jde o to, z jakého důvodu byl tento dotaz položen. Chce někdo rozporovat chránič předepaný projektantem, nebo se někdo snaží sám provést elektroinsatal aci bez projektové dokumentace?
Projektant se jistě obeznámil se všemi skutečnostmi a riziky v dílně, podle nich určil vnější vlivy a navrhnul řešení (chránič na světla) Těžko mu oponovat bez jeho podkladů.
Jestli jde ale o vynechání důležitého kroku a to projektové dokumentace, tak bych se velmi bál něco poradit, bez místních znalostí a určení rizik v této dílně. Připomíná mi to trochu ruskou ruletu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jozef BABJAK
« Odpověď #5 kdy: 06.09.2011, 08:01 »

Myslím, že chránič je již tak osvědčená věc, že by se elektrikář měl spíše ptát:
Co mě brání ho instalovat, nikoli jestli tam musí být.

Navrhujem tento výrok vyryť zlatými písmenami do mramorovej dosky a následne túto dosku omlátiť o hlavu každému, kto sa snaží vyhnúť inštalácii prúdového chrániča.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #6 kdy: 06.09.2011, 08:32 »

Navrhujem tento výrok vyryť zlatými písmenami do mramorovej dosky a následne túto dosku omlátiť o hlavu každému, kto sa snaží vyhnúť inštalácii prúdového chrániča.

 Palec vzhůru  pravda pravdoucí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 06.09.2011, 08:47 »

Tak já si řeknu o tu "ránu mramorovou deskou do hlavy"  Vyplazuji jazyk

Zkoumal bych jestli tam opravdu musí být a pokud ano, tak samostatný, ne společný se zásuvkami!
Já bych jako zbytečné bezpečnostní riziko viděl stav, kdy budu pracovat s nějakým spotřebičem a kvůli nějakému problému mi zhasne světlo!  Hněv

Obecně nejsem proti používání chráničů. Ale někdy je použití chrániče tak trochu nešťastné. Kdo si někdy "v suterénu bez oken" při měření nebo jiné činnosti na rozvaděči vyhodil centrální proudový chránič, asi si umí představit tu radost,...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jozef BABJAK
« Odpověď #8 kdy: 06.09.2011, 12:52 »

Dalo by sa oponovať, že ak si aj "v suteréne bez okien" zhodím chárnič dotykom na živú časť alebo v dôsledku prerazeného spotrebiča, tak za tú tmu budem vcelku vďačný. Ja osobne radšej potme, ale živý.

V dielni by možno bol výhodou práve centrálny chránič na všetko: ak mi už zhasnú svetlá, nech sa aj vypne cirkulárka.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #9 kdy: 06.09.2011, 13:32 »

Každoádně bez ohledu na vnější vlivy, chránič by to chtělo. Bude tam pravděpodobně smrtící kombinace automechanika a nářadí. Neznám moc automechaniků, co by dělali rozdíl mezi 12V DC a 230V AC. Drát jako drát, jenom se tam dá jiná žárovka... piskaci
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #10 kdy: 06.09.2011, 13:56 »

Je pravda, že by se mělo postupovat dle výsledků protokolu určení vnějších vlivů. Pokud si budeme instalace navrhovat jen tak, podle svého svědomí a svých zvyklostí, je to samozřejmě špatně.
Musíme jasně rozlišovat, kde chránič použít a kde ne. To však není úkolem elektromontéra, ale projektanta, tak to prosím necháme na nich a budeme si dělat svoji práci, které rozumíme.
Naflákat všude proudové chrániče není žádný problém a ten kdo to dělá se jen sichruje pro případ, že by někde něco pohnojil. Myslím, že to není dobře a smrdí to těžkou neprofesionali tou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 06.09.2011, 14:27 »

Vnější vlivy pro uváděnou dílnu samozřejmě neznám. Při "pouhém" lepení folií na okna, jak je psáno v úvodním dotazu, nepředpokládám použití proudu stříkající vody. Který jiný z řady vnějších vlivů by měl přimět projektanta k osazení chrániče na světelné obvody ? Možná tam předepíše vyšší krytí IP ale proč proudový chránič, která norma ho k tomu má přimět ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #12 kdy: 06.09.2011, 14:45 »

Žádná. Pokud jde o pevně montovaná svítidla vhodné do dílenského prostředí a jsou dodržena všechna pravidla jejich montáže, pak není potřeba chránič osazovat. Není důvod a v ČSN to nenajdete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Petr M
« Odpověď #13 kdy: 06.09.2011, 14:51 »

Vnější vlivy pro uváděnou dílnu samozřejmě neznám. Při "pouhém" lepení folií na okna, jak je psáno v úvodním dotazu, nepředpokládám použití proudu stříkající vody. Který jiný z řady vnějších vlivů by měl přimět projektanta k osazení chrániče na světelné obvody ? Možná tam předepíše vyšší krytí IP ale proč proudový chránič, která norma ho k tomu má přimět ?
Na druhou stranu, norma obsahuje minimální požadavky na bezpečnost. A pokud neexistuje něco, co by jeho použití zakazovalo (vznik škody nebo újmy na zdrvaí při jeho vypadnutí),  tak ničemu nevadí, když tam bude.

Co že se tam bude dělat, až naši genitální zákonodárci zakážou fólie na sklech nebo začne víc vynášet jiná forma tuningu? Bude se po změně nějak zasahovat do elektroinstala ce? Když ano, budou případně zahrnuty světla, nebo se jenom přidají zásuvkoý okruhy dle potřeby?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
« Odpověď #14 kdy: 06.09.2011, 14:53 »

Je to velmi zajímavá debata, samozřejmě by se mělo vycházet z určení vnějších vlivů. Projektant by měl být perfektně seznámen s prováděnými technologickým i postupy a podle toho vypracovat projekt. Jestli jsou světla pevně namontovaná na stropě, mají zvýšené krytí a jsou na samostatném okruhu, tak si myslím, že je pouze věcí osobní domluvy, jestli projektant tuto navýšenou investici pro bezpečnost prosadí.
Ještě doplnění pro vyjádření p. Babjaka - je velmi hezké, že když vám centrální chránič vypne celou dílnu (stroje i osvětlení),  tak jste v teoretickém bezpečí. Ale můj osbní názor je, že  není moc bezpečné, když mi centrální chránič, nebo centrální stykač od STOP tlačítka vypne celou dílnu, odpojí stroje od přívodu el. energie, ale já nic nevidím. Lidově řečeno, točivé stroje se po výpadku dotáčejí, já nic nevidím, zakopnu a padnu na na stroj a jsem s bezpečností v háji. Samozřejmě, že mi dáte argument aby se prostor doplnil nouzovým osvětlením, ale to se budeme ve spirále bezpečnost vůči ceně dostávat dál a dál.
Ze své zkušenosti mám ale vyzkoušeno, že nouzová svítidla s vlastním zdrojem jsou funkční pouze po dobu záruky. Jednoduše řečeno, natane-li situace aby bylo NO bylo funkční např. za 2-3 roky tak vám garantuju, že budete akorát nadávat a svítit vám nebude.
Opakuji je to můj názor a není to tvrzení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 06.09.2011, 15:03 »

Jen bych připoměl, že dokumentace (protokol o vlivech) se mnohdy "šroubuje" na již vzniklou instalačku, nikoli naopak.
Než mě začnete žrát, připomínám, že "tuším",  že tento postup není správný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #16 kdy: 06.09.2011, 15:25 »

Ze své zkušenosti mám ale vyzkoušeno, že nouzová svítidla s vlastním zdrojem jsou funkční pouze po dobu záruky. Jednoduše řečeno, natane-li situace aby bylo NO bylo funkční např. za 2-3 roky tak vám garantuju, že budete akorát nadávat a svítit vám nebude.
Opakuji je to můj názor a není to tvrzení.

To je zavádějící tvrzení. Pokud se o to nebudete starat, tak to tak jistě dopadne. Ale na nouzové osvětlení máte předepsané nějaké revize a zkoušky, kdy se musí ověřit, že svítí minimálně po požadovanou dobu dle předpisů.

Ještě doplnění pro vyjádření p. Babjaka - je velmi hezké, že když vám centrální chránič vypne celou dílnu (stroje i osvětlení),  tak jste v teoretickém bezpečí. Ale můj osbní názor je, že  není moc bezpečné, když mi centrální chránič, nebo centrální stykač od STOP tlačítka vypne celou dílnu, odpojí stroje od přívodu el. energie, ale já nic nevidím. Lidově řečeno, točivé stroje se po výpadku dotáčejí, já nic nevidím, zakopnu a padnu na na stroj a jsem s bezpečností v háji. Samozřejmě, že mi dáte argument aby se prostor doplnil nouzovým osvětlením, ale to se budeme ve spirále bezpečnost vůči ceně dostávat dál a dál.

Ale dotaz není na centrální chránič. Je pouze o použití chrániče na osvětlení dílny.

Jen bych připoměl, že dokumentace (protokol o vlivech) se mnohdy "šroubuje" na již vzniklou instalačku, nikoli naopak.
Než mě začnete žrát, připomínám, že "tuším",  že tento postup není správný.


Ano. ALe během rekonstrukce je právě čas na potřebné změny. Asi půjde hlavně o to, jestli se nějak podstatně mění využití daných prostorů, nebo třeba vnější vlivy. Třeba těkavé, hořlavé a výbušné látky, nebo vybrace, teplota, vlhkost a podobně. To mi nedokážem z jednoho dotazu určit.

Osobně se nesnažím dát chránič úplně všude a za každou cenu. Ale tam kde má být, jej použiju vždy a vůbec mě nenapadne to nějak obcházet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 06.09.2011, 19:38 »

Zkoumal bych jestli tam opravdu musí být a pokud ano, tak samostatný, ne společný se zásuvkami!
Já bych jako zbytečné bezpečnostní riziko viděl stav, kdy budu pracovat s nějakým spotřebičem a kvůli nějakému problému mi zhasne světlo!  Hněv

Obecně nejsem proti používání chráničů. Ale někdy je použití chrániče tak trochu nešťastné. Kdo si někdy "v suterénu bez oken" při měření nebo jiné činnosti na rozvaděči vyhodil centrální proudový chránič, asi si umí představit tu radost,...

Vubec nechapu tu nesmyslnou snahu usetrit pouzitim "centralniho proudoveho chranice". Pro Boha, proc ? Osobne na beznou firmu, nebo rodinny barak pocitam 3-6 chranicu logicky prirazenych do skupin pro jistice. (treba 1. skupina - zasuvky patro + svetla prizemi, 2. skupina -  zasuvky prizemi + svetla patro, 3. skupina - kuchyn, 4. skupina  - koupelny, 5. skupina - sklep a technicka mistnost, 6. skupina  - garaz a vnejsi zasuvky). podle mne jedine zasuvky, kde je duvod zapojeni mimo chranice jsou lednice, mrazaky, kotel, alarm a popripade elektronicka havet typu internetova telefonie, DSL router, hub a spol...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mohu připojit elektrický sporák na světelný okruh?
 Mohu na 1 jistič, který jde dále přes proudový chránič zapojit v jádru zásuvky i
 Lze vytáhnout kabel pro osvětlení kuchyňské linky ze zásuvkového obvodu?
 Je správné připojit ventilátor na světelný okruh?
 jak zapojit světelný okruh?
 Jak automaticky vypnout světlo po opuštění pokoje?
 Je správné zapojení svítidla s přívodem z rozvaděče přímo na světlo?
 Môžem pripojiť svetlá na zásuvkový obvod?
 Je toto zapojení svítidla I. třídy do sítě TN-C správné?
 Jak zapojit dva zdroje na LED osvětlení do TN-C bez chrániče a bez zásuvky?
 Proč nemůže být dnes společný jistič pro světla a zásuvky?
 Lze využít 1 přívod k více svítídlům?
 Jak zapínat současně se světlem ventilátor, aby se všechny prvky vešly do KU97?
 Neodporuje něčemu světlo připojené do zásuvky ?
 Budou svítit žárovky 12V plným výkonem v zapojení do série na zdroj 24V?
 Mohu mít světelný a zásuvkový okruh ve společné krabici ve zdi?
 Jakým typem vodiče rekonstruovat rozvod starého lustru?
 Jak zapojit 2 lustry v místnosti do série?
 Lze využít kabel mezi schodišťovými vypínači k dalšímu rozvodu světel. okruhu?
 Jak připojit starý kovový lustr s pouze 1 vodičem?
 Ako zapojiť ovládanie svietidiel pohybovým spínačom cez relé (stykač)?
 Lze v ČR realizovat Jeden okruh pro světla i zásuvky?
 Světelné obvody stručně
 Proč mají žárovky zapojeny do série spojenu patici s objímkou jakýmsi práškem?
 Musí být v prostoru kuchyně základní školy dva světelné okruhy?
 Je vhodné chránit přepěťovou ochranou i světelný obvod?
 Komu pravidla světelných obvodů a jejich ovládání doporučovat?
 Je nutné při změně osvětlení již přidat proudové chrániče na světelné obvody?
 Proč na jedné fázi (ne)lze kombinovat různá zářivková svítidla?
 Co mohu jako uživatel udělat pokud svetelny okruh nahodne vypadava?
 Jak je to s proudovými chrániči a kombinovanými FI u osvětlení?
 Jak ovládat SV okruh z více míst, když lze použít pouze vypínače č. 6?
 Záleží na zapojení vypínače při použití závitového LED zdroje?
 Maximální počet samostatných světel na jeden vývod ?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 23 dotazů.