Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Zhotovil jsem černý odběr?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Zhotovil jsem černý odběr?  (Přečteno 41623 krát)
Jan Kalous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 29.08.2011, 17:09 »

Asi tak před 2,5 roky jsem dělal u jedné paní elektriku, u které dělal strýc rekonstrukci, tak jsem mu to udělal zadarmo. Byla to práce na jeden den. Jednalo se o natažení dvou místností světla + zásuvky, tak jsem si udělal z hlavního jističe na chodbě propoj do nového malého rozvaděče pro ony dvě místnosti, vše se propojilo, vše fungovalo ok, paní jsem chtěl nechat udělat revizi, ale nechtěla bohužel. Problém nastal asi před 3 měsíci, kdy jsem byl předvolán k policii ČR k podání vysvětlení ohledně černého odběru na onom bytě. Tvrdí mi, že hlavní bytový jistič na který jsem se připojil, je překlemovaný přes elektroměr a tvrdili že jsem to udělal já. Tak jsem jim podal vysvětlení, že to tak nebylo, oni to sepsali a poslali mě domů a dnes mi přišel dopis o přestupku na úseku energetiky, kde přesně píší: bez vědomí majitelky bytu odpojil elektroměr, kdy porušil plomby a způsobil tak majitelce škodu 87393 Kč . Mám jít na přestupkovou komisi 13.9.2011 a zajímalo by mě, co mám dělat, abych se obhájil, jelikož jsem na žádnou plombu ani nesáhl

Původní otázka: Pomůžete prosím ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 29.08.2011, 18:38 »

...tak jsem si udělal z hlavního jističe na chodbě propoj do nového malého rozvaděče...

 Pokud to správně chápu, tak na chodbě je elektroměrový rozvaděč a někde pod ním je hlavní jisitč? Pokud je to tak a vy jste se skutečně napojil z hlavního jisitče, tak jste doopravdy udělal černý odběr. A to jste opravdu nemusel ani jít pod plomby, jelikož jak je celkem běžné tak v panelácích jsou na rozvaděčích většinou všechny polmby utrhané od tahačů útépéček.

 Abychom tady byli schopni vám sdělit jestli jste opravdu udělal "černý" odběr tak by jsme asi museli vidět místo nebo alespoň fotky toho rozvaděče a místa odkud jste se napojil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jan Kalous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 29.08.2011, 18:48 »

Napojil jsem se na jistič bytu který je ale až za elektroměrem
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 29.08.2011, 18:53 »

Ony jsou tam u elektroměru dva jističe - jeden před a druhý za elektroměrem?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 29.08.2011, 19:02 »

Jak píše p. Fuk. Nezdá se mě to že by tam byly dva jisitče pro jeden byt, ale netvrdím že to není pravda.
říkám pošlete foto...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jan Kalous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 29.08.2011, 19:09 »

Foto bohužel nemám je to stará zástavba a jsou tam pojistky pak elektroměr pak jistič co jde do bytu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 29.08.2011, 19:13 »

Pokud to pořadí, které jste uvedl, je i galvanické, t.j. jistič je v měřené části, tak to bude zajímavé. Doufám, že nám pošlete zprávu, jak to dopadlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jan Kalous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 29.08.2011, 19:18 »

Ano o to jde jistič už byl v měření části to jsem vysvětloval i policii ale oni ničemu nerozuměli ani nechápal rozdíl mezi pojistkou a jističem. Jsem z toho docela na nervy práce zadarmo a starosti až nad hlavu. Z fotek co mi ukazovali na policii byly na jistič přivedeny dva dráty tudíž jeden asi černý na odvodu jsou taky dva jeden původní do bytu a druhý ten co jsem přidal tak nevím co s tím bude dělat chtějí to hodit na mě ale nevím proč bych to dělal co bych z toho měl  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman GAJDOS
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 29.08.2011, 19:20 »

Mňa by zaujímalo, ako došli k tej škode, ktorú ste spôsobili majiteľke.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kalous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 29.08.2011, 19:23 »

To taky nevím jaká škoda mohla vzniknout jí  Nerozhodný ale mě může vzniknout škoda 90000kč a nevím za co
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 29.08.2011, 19:28 »

To GAJDOS:
mrkněte se na údaje pro kontrolu (z hodnoty jističe, pojistky nebo dle kabelu)


* cerny odber.jpg (342.29 KB, 1430x984 - prohlédnuto 1326 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 29.08.2011, 19:30 »

Nějak se mi to nezdá. Dát na chodbu hlavní jistič před elektroměr a hlavní za elektroměr není obvyklé řešení. Zpravidla je na chodbě hlavní jistič před elektroměrem. Pokud jste se napojil za něj, tak to máte kuráž.
Pokud se jedná o hodně starou zástavbu, kde ještě byly na chodbě jeden či dva jističe pro jednotlivé obvody bytů, zapojené již za elektroměrem, zpravidla prostorově oddělené či v samostatné skříňce, pak to je OK. Ale to by zase distributorovi nevadilo.
Zřejmě jste nerozeznal hlavní jistič před elektroměrem od jističů podružných. Pokud tomu tak je, tak už raději elektriku pověste na hřebíček. S takovou byste se neuživil  Mrknutí

Mňa by zaujímalo, ako došli k tej škode, ktorú ste spôsobili majiteľke.

Na to je nějaký vzorec, kde se zohledňuje například průřez vodiče, délka od posledního odečtu, atd. Za 80 tisíc to vyšlo ještě dobře  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 29.08.2011, 19:32 »

Á, Pedol byl rychlejší.....  Palec vzhůru poklona
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #13 kdy: 29.08.2011, 19:33 »

Foto bohužel nemám je to stará zástavba a jsou tam pojistky pak elektroměr pak jistič co jde do bytu.

Podle mě jde evidentně o černý odběr a energetika je v právu.
Sled přístrojů je opravdu: pojistky.....j enže pak je hlavní jistič a pak teprve následuje elektroměr. Vy jste se z neznalosti 100% připojil na onen hlavní jistič a tím jste čerpal "načerno" el . energii.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Kalous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 29.08.2011, 19:37 »

A z jakého důvodu jsou na jističi dva přívodní dráty ? Dle mého je ten druhý černý odběr.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #15 kdy: 29.08.2011, 19:40 »

Pane Kalous, nechte toho!
Jeden z oněch drátů může být buď: odbočka pro jistič k HDO, nebo "klema" na další hlavní jistič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Kalous
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 29.08.2011, 19:44 »

Hdo tam není a vím, že jistič je v MĚŘITELNÉ části.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 29.08.2011, 19:50 »

Měřitelná část je každá část. Používejte terminologii měřená a neměřená část.
Vy se do toho zamotáváte sám, aniž chcete  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.033 sekund, 22 dotazů.