Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Co s chybějícím pospojením v koupelně?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co s chybějícím pospojením v koupelně?  (Přečteno 2872 krát)
rypar tomas
« kdy: 31.07.2011, 22:30 »

 

Nedávno jsem babičce připojoval nový bojler. Starý prorezivěl. Babičku jsem vyženil, takže nález na místě mi trochu vyrazil dech. Baráček cca 50 - 60 let starý, el. instalace původní tedy TN-C v hliníku. Jakákoli revizní zpráva nedohledatelná . Bojler je umístěn v koupelně těsně vedle vany jako ten původní. Bojler jsem připojil stejným způsobem jako starý CYKY 3x2,5 na "sporákovku" řemeslně jak nejlépe to šlo.
Narazil jsem ve chvíli kdy jsem hledal nějaké pospojení. NIC. V té koupelně není pospojeno vůbec nic. Nevím jestli tohle bylo tehdy obvyklé jsem poměrně mlád, ale mě tohle nepřipadá normální. Chtěl jsem aspoň prověřit spoje v přívodu. Rozvaděč konstruovaný jako dřevěná deska s povrchovou montáží pojistek, nemohl jsem v něm najít žádné přístupné svorky PEN. To se tehdy dělaly spoje za tou deskou? Ani jsem nenašel žádné náznaky domovního zemniče. Zřejmě se celý dům zemní přes přívodní PEN.
Přemýšlím jak zlepšit současný tristní stav bezpečnosti el. instalace v koupelně. Rekonstrukce rozvodů je neprůchozí protože "by to bylo drahé a já to tu nějak dožiju" a "zatím se nic nestalo". Jediné ekonomické a tedy průchozí řešení co mě napadlo je zatlouct zemnící tyč vedle domu (a to jedna nemusí stačit) a pospojit vše v koupelně na ni. Podle mě není doplňující pospojení bez tyče účinné vzhledem k neznámému stavu přívodních PEN vodičů (v koupelně je ještě zásuvka a pračka).
FI neřeší zavlečení potenciálu zvenčí (kovové trubky na vodu). Hlavní pospojení jsem pochopitelně také nikde nenašel a nedělám si iluze že jsem ho přehlédl.
Připouštěla někdy norma koupelnu bez doplňkového pospojení?
Máte ješte nějaké nápady které by mohly zabránit předčasnému pohřbu?
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.023 sekund, 19 dotazů.