Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Proč mi nepravidelně vypíná proudový chránič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč mi nepravidelně vypíná proudový chránič?  (Přečteno 24114 krát)
Karel Retik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 25.07.2011, 09:40 »

Prosím, mám na chatě 230V220V nemáme v Česku už více než deset let!  -
dva zásuvkové okruhy.
Každý má svůj jistič.
Před vším je proudový chránič.
Mám ponorné čerpadlo myslím 1200W stále ve studni.
Když ho zapnu, tak se mi třeba po minutě vypne proudový chránič.
Když ho ihned nahodím, zase to běží třeba tři minuty a zase vypne.
Je to absolutně nepravidelný.
Zkoušel jsem čerpadlo zapojit na jiný zásuvkový okruh a dělá to to samé.
Když ale třeba vařím v konvici vodu, tak to vydrží-je ale pravda, že to neběží tak dlouho.
Zkusím na tu samou zásuvku ještě třeba nechat běžet vysavač.
Říkal jsem si, že je v háji čerpadlo, ale je mi divné, že když ho znovu hned zapnu, že běží dál, nevypne.
Nevím jestli tedy nehledám na špatné straně ... jestli není špatný proudový chránič. Dělá to přibližně od té doby, co se mi podařilo překopnout kabel na přívodu k zásuvce, na kterém je čerpadlo.
Vyhodilo to tenkrát jistič až na antoníčku u elektroměru.  
Nemůže být špatný tedy proudový chránič?
Nebo může se takto projevovat špatné čerpadlo?
Kde a jak co hledat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 25.07.2011, 11:07 »

Proudový chránič vám říká, že je nakopnuté to čerpadlo nebo jeho přívodní šňůra (zhoršený izolační stav).
Proč tomu nechcete rozumět a hledáte chybu v chrániči, místo abyste nechal proměřit (a opravit) čerpadlo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 25.07.2011, 11:50 »

Jak napsal kolega Fuk. problem bude v cerpadle (na 90%). Zkuste pripojit cerpadlo prodluzkou do jine zasuvky a pokud bude problem trvat tak je to jasne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 25.07.2011, 11:56 »

... protože jak se čerpadlo zahřívá roste unikající proud až...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Karel Retik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 25.07.2011, 13:08 »

děkuji...zkouš el jsem to i na jiný zásuvkový okruh přes prodlužku a dělalo to také....mě jen nejde do hlavy, že to ihned po zapnutí zase funguje...co může být důvodem této poruchy...aby mi opravně neřekli to je potřeba vyměnit uhlíky, tohle a tamto...já vůbec netuším, co jim říct...kde je v tom čerpadle chyba? ve vodě je už tři roky...v kuse...děkuju
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 25.07.2011, 13:54 »

To zpožděné vypnutí, to je tak trochu "chemie".
Vypadá to, že buď do kabelu nebo do čerpadla proniká voda. Při zapnutí proudu se začne cosi dít, začnou nějaké chemické děje (elektrolýza),  protože je to střídavý proud, je to naprosto nevyzpytatelné jak se bude měnit vodivost vlhkého místa, jak se bude měnit unikající proud, než na to zareaguje proudový chránič.
Je třeba čerpadlo proměřit. To neuděláte žádným "multimetrem ze supermarketu za 99,-",  měření izolačního stavu a unikajícího proudu se dá udělat měřidlem, které používají revizní technici, seriozní opravny,...
Když v opravně vysvětlíte co se vám stává, určitě vám čerpadlo přezkouší, proměří a vysloví svoji představu o rozsahu opravy a předpokládanýc h nákladech.

Jestliže se s čerpadlem děje to, co popisujete a je to od doby, co došlo p poškození kabelu, je tu ještě jedno nebezpečí. Jako první může "uhnít" ochranný vodič, to se nepozná z funkce, ale pokud byste zapojil čerpadlo na okruh bez proudového chrániče, vzniká velmi nebezpečný stav!
Neriskujte a svěřte to odborníkům včas!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jozef BABJAK
« Odpověď #6 kdy: 25.07.2011, 15:04 »

S pravdepodobnos ťou hraničiacou s istotou je váš prúdový chránič v poriadku a na Vaše šťastie funguje presne ako má a porucha je vo Vašej inštalácii.

S pravdepodobnos ťou hraničiacou s istotou je táto porucha nebezpečná.

S pravdepodobnos ťou hraničiacou s istotou Vy osobne tento problém nie ste schopný sám vyriešiť, bez ohľadu na to, akú dobrú radu vám dáme.

Privolajte si odborníka aby sa na to na mieste pozrel. Čím skôr, tým lepšie. Tu nie je miesto na hazard.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Bambus
« Odpověď #7 kdy: 25.07.2011, 20:41 »

a já bych si zase vsadil na tu spojku překopnutého kabelu .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 25.07.2011, 21:51 »

To je to první, co jednoho napadne - tam bych začal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Václav 3
« Odpověď #9 kdy: 25.07.2011, 22:34 »

Toto vlákno diskuse je dokonalou ukázkou přístupu laiků (a bohužel i některých elektrikářů) k vypadávajícímu chrániči. Málokdo uvažuje, že může být vadný spotřebič (vždyť se točí, topí...),  většina odsoudí chránič, Ti zodpovědnější ho vymění (a teprve pak pochopí závadu),  daleko častěji to skončí jeho přemostěním či vymontováním a propojením vodičů svorkami a nebezpečný spotřebič běží dále, v lepším případě dokud se nepoškodí natolik, aby dokázal shodit jistič.

  Stále je třeba osvěta!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 25.07.2011, 23:19 »

A když jste přívodní kabel překopl, jak jste řešil opravu? Pokud jste nenechal odborníka kabel vyměnit za nový, opravoval jste si to sám, pak si za ty problémy pravděpodobně také sám můžete. Pokud opravu provedl odborník, pak by to bylo dobré reklamovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Karel Retik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 26.07.2011, 22:33 »

opravoval jsem si to překopnutí sám....ale: zapojoval jsem to čerpadlo i na jiný okruh a vypadlo to také
ale asi je to fakt čerpadlo a podle mne je to průchodka šňůry do čerpadla...asi mě elektrikáři mít rádi nebudou ale zkoušel jsem to tak, že jsem ho dal do sudu, pustil a strčil tam prst, jestli to probíjí...zkou šel jsem hýbat se šňůrou a občas bylo ve vodě cítit, že to asi probíjí...tak už ho mám v autě a zítra ho vezu do opravny.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #12 kdy: 26.07.2011, 23:41 »

Vy máte velké štěstí, že jste ještě mezi námi! My elektrikáři se spíše zhrozíme, ale Vy sám se nemáte rád. Doufám, že alespoň na silnici se chováte opatrněji, než ve vztahu k elektrice.

Všechny případné laické čtenáře této diskuse důrazně varuji, před podobnými metodami zkoušení elektrospotřeb ičů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 26.07.2011, 23:59 »

...zkoušel jsem to tak, že jsem ho dal do sudu, pustil a strčil tam prst, jestli to probíjí...zkou šel jsem hýbat se šňůrou a občas bylo ve vodě cítit, že to asi probíjí...
Obchází mě děs.  blboune
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 27.07.2011, 07:13 »

zkoušel jsem to tak, že jsem ho dal do sudu, pustil a strčil tam prst, jestli to probíjí...zkou šel jsem hýbat se šňůrou a občas bylo ve vodě cítit, že to asi probíjí...
zle
Když tohle řekne "laik",  můžeme se pousmát.
Ale mě jednou řekl "elektrikář se šestkou": já nevím, jestli ten chránič není vadný, sahnul jsem si na fázi, dostal jsem pecku až jsem si sednul na pr*el a chránič nevypadl
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Josef Slanina
*
Offline Offline



Elektrikář, Revizní technik E2A, IT Technik


WWW
« Odpověď #15 kdy: 27.07.2011, 08:50 »

Tak mě obchází děs také. Pán je opravdový sebevrah.
Rád bych věděl, jak se ten překopnutý kabel opravoval. Zda žíly jen neomotal izolačkou a dobrý, nebo zda kabel zakrátil a připojil jej do čerpadla a to ještě tak, že ochranný vodič nechal o něco delší, aby v případě vytrhnutí byl ochranný vodič to poslední, co se vyrve. Určitě ne.
Takže první problém bych viděl tam v tom kabelu. Mluvím o tom proto, že když jsem byl v jednom domě montovat EZS vypadnul najednou chránič. Šel jsem zjistit co se stalo a viděl jsem ukrajince jak zahazuje maltou zeď. Ptám se ho co tam zahazuje. On že vodovodní trubky. Ale kousek je prý kabel a majitel o tom nevěděl. Tak jej překopli a omotali izolačkou. Jak na to hodil mokrou maltu, tak to vyletělo. Takže kabel se pak na dvou místech zakrátilm propojil v krabicích a bylo po závadě. Horší, kdybych tam nebyl, malta by uschla a v případě malování by se malíř pak divil.

Pokud se ale mýlím a kabel byl opraven správně, pak je zajisté problém v čerpadle. Někde nakopnuté vinutí, čerpadlo se zahřeje, zhorší se izolační stav natoli, že únikový proud dosáhne hodnoty vybavení chrániče.

Zavolejte si odborníka elektrikáře ať to zkoukne a proměří. Hlavně ale nevolejte místního Frantu z hospody. Ten hned bude hledat zásuvku bez chrániče, nebo vám odpojí na čerpadle zem a jak se to krásně točí bez výpadku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář, Revizní technik E2A, IT Technik
Čistá 216
Čistá u Rakovníka
Tel: 608420957
email: slanina.j@elektrosoftservis.cz
web: http://www.elektrosoftservis.cz
Karel Retik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 27.07.2011, 12:01 »

spojil jsem to v krabici acidurka....ka bel proti kabelu do čokolády....vý vody z krabice jsem obalil nějakou asfaltovou páskou co se pak nahřívá horkovzdušnou pistolí...pora dili mi to tak v obchodě s elektro materiálem
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 27.07.2011, 12:47 »

Acidurka+čokoláda v hlíně chová se jak svině.
Nechte si kabel napojit profesionálem za použití profesionálníc h komponentů a máte klid.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Může chránič vypadnout i při vypnutém hlavním vypínači?
 Proč mi vybavuje proudový chránič?
 Proč vypadává centrální proudový chránič po natopení el. ohřívače vody?
 Proč mi vybavuje proudový chránič, po provizorním připojení rozestavěného domu?
 Proč mi proudový chránič vypíná?
 Proč proudový chránič vypíná při spojení vodičů PE a N?
 Proč vybavuje PCH při větším odběru i z okruhů mimo tento PCH ?
 Je chyba v proudovém chrániči, či ve mně?
 Proč mi při natahování jističe vypadává proudový chránič?
 Proč proudová ochrana vypíná osvětlení bazénu?
 Proč vypne fíčko při vypnutém jističi a styku N a PE?
 Preco plynova varna doska vyhadzuje prudovy chranic?
 Proč vybavuje chránič při zapnutí vysavače?
 Proč vypíná proudový chránič když k tomu nemá dle mého názoru důvod?
 Proč vybavuje proudový chránič, když je izolační odpor OK?
 Jaká může být příčina padání centrálního proudového chrániče?
 Proč mi vypadává nový proudový chránič při zapojení vrtačky?
 Prečo vybavuje prúdový chranič, keď v obvode nieje nič zapojené?
 Prečo podla Vás neustále vyhadzuje prúdový chránič?
 Preco mi drtic odpadu vyhadzuje prudovy chranic ?
 Proč vybaví proudový chránič při vypnutí elektrické trouby?
 Proč vypadává proudový chránič v noci jednou za 14 dní?
 Kdo by odstranil příčinu vybavování proudového chrániče u Domašova?
 Může vypínat chránič z důvodu poklesu napětí?
 Je správně zapojený chránič, pokud vybavuje po sepnutí čehokoliv?
 Proč vybavuje centrální proudový chránič?
 Proč vybavuje proudový chránič?
 Z jakého důvodu nepravidelně vybavuje proudový chránič u čerpadla?
 Jak odhalit padání proudového chrániče?
 Jaký je důvod výpadku chrániče při připojení plynové hadice ke sporáku?
 Jak odhalit příčinu pravidelného padání proudového chrániče v určitou dobu?
 Proč bojler vyhazuje proudový chránič, přestože před tím několik hodin v běžel?
 Jak odhalit příčinu vybavování proudového chrániče charakteristiky G?
 Máte nějaký tip nebo představu co s tím, když padá proudový chránič?
 Jak zabránit vlhkosti v zásuvce s proudovým chráničem?
 Proč světelný okruh vybavuje proudový chránič?
 Proč chránič vybavuje při spouštění spotřebiče s výkonem nad 2kW?
 K čemu je na chrániči červené tlačítko, když po stisku nejde chránič už zapnout?
 Proč vypíná proudový chránič po zapojení nového obvodu do rozvaděče?
 Proč bojler po připojení pouze PE vodičem vybaví proudový chránič?
 Proč trouba vyhazuje po nahřátí proudový chránič?
 Proudový chránič začal divně vybavovat, co s tím?
 Je nějaká možnost zapojení akumulačních kamen do okruhu s chráničem?
 Jak vyřešit náhodné vypínání proudového chrániče NDR v bytovce?
 Proč vypadává proudový chránič, když se zvýší příkon odběru?
 Proudový chránič nevypíná když je problém s uzemněním?
 Proč mi vybavuje chránič když chci zapojit obvod světel v koupelně?
 Proč začala zásuvka sama o sobě shazovat proudový chránič?
 Proč po rekonstrukci elektroinstalace pračka vypíná proudový chránič?
 Muže vyhazovat Multifunkční relé SMR-B/230 proudový chránič ?
 Co může způsobovat vybavování chrániče při připojení nového ponorného čerpadla?
 Proč vybaví chránič při zapnutí spotřebiče mimo chráněný okruh?
 Může prodlužka způsobovat shození jističe?
 Proč nezapojená fáze shazuje proudový chránič?
 Proč chránič vypína i když není pod napětím?
 Proč nová vypnutá trouba vyhazuje hl. Jistič po přiojení kovovou pl. hadicí?
 Proc vybavi proudovy chranic pri zapojeni DRO?
 Proč po zapojení LED a spuštění spotřebiče s větším odběrem vybaví chránič?
 Jak nahodit starý jistič z roku 1972?
 Proč vypíná chránič obvod se spínacími hodinami v závislosti na jejich umístění?
 Je možné aby vypnutá sušička vyhazovala proudový chránič?
 Je správné, že proudový chránič vypne při úderu blesku do nedalekého sloupu?
 Čím ponorné čerpadlo vybavuje chránič, když ne unikajícím proudem?
 Proč trouba vyhazuje proudový chránič?
 Proč vypadává proudový chránič při zapojení trafa mimo proudový chránič?
 Proč vybavuje čtyřpólový chránič i bez spotřebičů?
 Proč dálkově ovladaná zasuvka SOLIGHT DY 08 vypíná proudový chránič?
 Proudový chránič vybaví při vypnutém jističi - je to normální?
 Proč elektrický gril shazuje proudový chránič?
 Proč po zapojení pohonu vrat vypadává proudový chránič?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 23 dotazů.