Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaká norma či vyhláška se vztahuje na na instalaci satelitu odbornou firmou ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká norma či vyhláška se vztahuje na na instalaci satelitu odbornou firmou ?  (Přečteno 8900 krát)
keram kinomis
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 26.07.2011, 08:38 »


Jaká norma či vyhláška se vztahuje na instalaci satelitu odbornou firmou? “Slyšel jsem” že je povinností montážní firmy při instalaci zajistit ochranu proti proniknutí blesku po kabelu do vnitřku budovy.
Ptám se protože jsem měl na našem starším baráčku už při jeho koupi před sedmy lety, na střeše přidělanou anténu. Před půl rokem jsem “podlehl” :-)) lákadlu televize zdarma a nechal si od T-mobilu instalovat satelit. Technik co od nich přijel sundal starou anténu na její místo dal satelit a vše fungovalo až do nedávné bouřky a jedné “prdě” díky které přestal fungovat satelit na kterém se rozsvítí nápis BOOT a u LCD televize, která byla spojena kabelem HDMI se rozvítí pouze červená kontrolka dole. Ostatní elektrospotřeb iče v domku včetně PC jsou v pořádku. Nutně to teda muselo sjet přes koaxiál. Pokud tedy existuje nějáká norma, která měla být při instalaci dodržena, je škoda T-mobile nechat, aby toto pochybení nenahradili.
                                                                  
S pozdravem Marek Šimoník
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 26.07.2011, 09:25 »

Tohle je téma, které se tu probírá pravidelně. Cokoliv vám napíšeme, budeme se jen opakovat.

Máte na domku hromosvod?
Pokud ANO, jak starý, podle jaké normy provedený, byl někdy revidovaný?
Je anténa spojena s hromosvodovou soustavou? Nebo je umístěna v ochranném prostoru?
....

A jestli NEmáte hromosvod, tak si to jen myslíte! V takovém případě vám "hromosvod" tvoří právě ta anténa. A hromosvod v tom nejhorším provedení, protože jediná cesta pro blesk na zem je přes váš byt, přes rozvody elektřiny, přes připojené spotřebiče,...

Takže pokud se objevily jen takové drobné závady, buďte rád, kdyby to byl pořádný blesk, ohřeje "dráty" tak, že mohou něco zapálit, ohřeje je tak, že se na nich nafoukne izolace, projde přes ně takový proud, že se snaží narovnat, odtlačit od sebe, takže je to dokáže vybourat ze zdi...

Norma je "jasná" - soubor ČSN EN 62305, část 1-4, spoustu zajímavých informací najdete na www.kniska.eu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 26.07.2011, 10:13 »

Jak píše kolega ......
Znám hodně firem montujících antény /DVBT,sat, vysílací atd.../ žádný nerespektuje normu o hromosvodech!!
Zatím jsem se setkal jen s jednou  firmou ,která řešila připojení na hromosvodovou soustavu ....
Asi to bylo tím, že majitel a v jedné osobě i montér antén měl zkoušku RT jen na hromosvody... podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
keram kinomis
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 26.07.2011, 10:44 »

Ano na domku mám hromosvod na plechové střeše. Kdy byl instalován nevím. V dokumentaci k domu to nebylo. Jeho technický stav je "dobrý" loni jsme natírali střechu a nikde není nic rozpojeno atd. Jeho revizi však nemám.
Anténa byla firmou sundána a místo ní je tam nyní talíř satelitu. Za těch předchozích sedm let jsme nikdy problém s anténou neřešily a to zabírala více prostoru než současný talíř... Šlo mi především o to, zda ta firma co to instalovala (T-mobile) je povina dle nějáké té normy či vyhlášky to propojení udělat či na to upozornit atd... Protože proto jsem přece té firmě platil za instalaci...
Abych mohl uplatnit reklamaci zasažených spotřebičů, tak tedy stačí uvést že z jejich strany nebyla při montáži dodržena norma ČSN EN 62305 ? Nebo to pak proplatí pojjišťovna ? Jde o to abych dodržel správný postup a oni pak se mnou nevyběhli, protože jsem neudělal tohle nebo neřekl tohle...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marian Hanzalík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 26.07.2011, 18:47 »

Tohle je téma, které se tu probírá pravidelně. Cokoliv vám napíšeme, budeme se jen opakovat.

Máte na domku hromosvod?
Pokud ANO, jak starý, podle jaké normy provedený, byl někdy revidovaný?
......
Takže pokud se objevily jen takové drobné závady, buďte rád,........

Po odbornej technickej stranke ma pan Schwarz pravdu, ale s takymto pristupom k zakaznikovi zasadne nesuhlasim. Autor dotazu nie je odbornik, on nemusi vediet co a ako ma byt na streche, on si dal namontovat satelitnu antenu odbornou firmou a zaplatil za to. Firma to ma namontovat tak, aby to vyhovovalo normam - nielen na ochranu pred bleskom, detto napr. aj mechanicke upevnenie atd. Ak to nie je mozne, napr. pre chybajuci alebo nevyhovujuci hromozvod, odbornik ma bud odmietnut montaz (pripadne ak ma opravnenie navrhnut riesenie a rozsirenie objednavky),  alebo upozornit zakaznika ze si musi sam zabezpecit chybajucu ochranu pred bleskom a dat mu to podpisat.
Pokial mi ako zakaznikovi firma namontuje antenu a na nijaky problem ma neupozornim, predpokladam ze vsetko je ok. Zakaznik tomu nemusi rozumiet, on ma jedinu povinnost - zaplatit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 26.07.2011, 22:56 »

Zakaznik tomu nemusi rozumiet, on ma jedinu povinnost - zaplatit.
Dokud budou "zákazníci" považovat projektanty a revizní techniky za "vyžírky",  bez kterých se obejdou, budou občas plakat a vymlouvat se, že "oni tomu přece ńemohou a nemusí rozumnět"...

Ale proč projekt na každou prkotinku, když ho po mě nechce stavební úřad ani nikdo jiný, proč platit revizi, když to "hraje" i bez ní...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 26.07.2011, 23:19 »

Bohuzial p.Schwarz, to je typicky priklad spravania sa minimalne v CR a SR.. vsak naco projektant, ide len o par zasuviek a vypinacov..ale bo satelit.. a naco revizak, vsak to funguje. A ked potom date ruky prec od takej roboty tak vam povedia, ze chcete len z ludi tahat peniaze.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Marian Hanzalík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 27.07.2011, 07:31 »

Bohuzial p.Schwarz, to je typicky priklad spravania sa minimalne v CR a SR.. vsak naco projektant, ide len o par zasuviek a vypinacov..ale bo satelit.. a naco revizak, vsak to funguje. A ked potom date ruky prec od takej roboty tak vam povedia, ze chcete len z ludi tahat peniaze.
Pan Hudzík, zákazník ktorý si dá namontovať satelitnú anténu od firmy oprávnenej na túto činnosť právom očakáva, že firma mu zabezpečí správnu montáž so všetkým čo k tomu treba. On vobec nemusí vediť nič o projekte, ake revízie treba atd.,  on si zaplatil hotový produkt. Firma mala montáž buď odmietnuť, alebo písomne upozorniť zákazníka na riziká nevyhovujúceho hromozvodu.
Na týchto stránkach prispieva dosť odborníkov, ktorí sa evidentne vyznajú vo svojej profesii, právom odmietajú zasahovanie laikov do VTZ a opakujú potrebu projektu a revízie. Len sa na všetko nevedia pozrieť očami zákazníka a nie odborníka. Keď si objednávam odbornú prácu znamená to "Ja platím a vy to urobte tak, aby to bolo dobre".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 27.07.2011, 07:51 »

P.Hanzalik: Bohuzial mam skusenosti s niekolkymi spolocnostami z oblasti WiFi, SAT a pod.,  ktory nemaju ani len potuchy o nejakej ochrane pred bleskom a podobne. Ako obyvatel panelaku mam tieto ich zverstva priamo "pod nosom" Ked sa tych "odbornikov" opytate, ze preco zvody do bytov tahaju priamo na bleskozvode, kde maju projetk, alebo nedajboze suhlas ostatnych vlastnikov spol. priestorov tak na vas vybehnu s tym, ze vsak to funguje. Zakaznik chce internet/satelit.. zakaznik ho dostane.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #9 kdy: 27.07.2011, 14:40 »

Stavební zákon 183/2006 Sb:

§ 152

   Stavebník

   (1)  Stavebník  je  povinen dbát na řádnou přípravu a provádění stavby;
   tato povinnost se týká i terénních úprav a zařízení. Přitom musí mít na
   zřeteli  zejména  ochranu  života  a  zdraví  osob nebo zvířat, ochranu
   životního prostředí a majetku, i šetrnost k sousedství. Tyto povinnosti
   má  i  u  staveb  a  jejich  změn  nevyžadujících stavební povolení ani
   ohlášení  nebo  u jiného obdobného záměru, například zřízení reklamního
   zařízení.  U  staveb  prováděných svépomocí je stavebník rovněž povinen
   uvést  do  souladu  prostorové  polohy  stavby  s  ověřenou projektovou
   dokumentací.  O  zahájení prací na stavbách osvobozených od povolení je
   povinen  v  dostatečném předstihu informovat osoby těmito pracemi přímo
   dotčené.

   (2)  Stavebník  je  povinen  pro  účely  projednání záměru podle tohoto
   zákona  opatřit  předepsanou  dokumentaci. Vyžaduje-li zákon zpracování
   projektové  dokumentace  osobou k tomu oprávněnou, je stavebník povinen
   zajistit  zpracování  projektové dokumentace takovou osobou, pokud nemá
   potřebné oprávnění sám.

§ 154

   Vlastník stavby a zařízení

   (1) Vlastník stavby je povinen
...
...
 e)  uchovávat po celou dobu trvání stavby dokumentaci jejího skutečného
   provedení,   rozhodnutí,   osvědčení,  souhlasy,  ověřenou  projektovou
   dokumentaci, popřípadě jiné důležité doklady týkající se stavby.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
keram kinomis
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 27.07.2011, 16:08 »

Stavební zákon 183/2006 Sb:

Já moc dobře nechápu ten příspěvek s citací stavebního zákona. Pokud je to myšleno tak, že jsem všechny dokumenty od domu měl dostat při tom, když jsem ho kupoval, tak asi ano, ale v životě to holt je jinak a ne každej je pečlivej a všechno si schovává a ten od koho jsem já kupoval, byl jedním z nich.
Jak se tu píše o tom, že někdo považuje projektanty a revizáky za vyžírky, tak někdo možná ano. Já jsem však po rekonstrukci domu a el. rozvodů taky revizi normálně platil, abych měl tu jistotu, že je vše v pořádku.
Chtěl jsem vědět především to, zda když platím někomu peníze za to, aby něco udělal a on to udělá špatně, tak jak to mohu reklamovat. To znamená jaká norma či vyhláška se k tomu vztahuje a zda tedy oprávněně mohu chtít náhradu škody za špatně udělanou práci.
Každej má dělat to co umí a čemu rozumí. Já dělám to svoje a do toho čemu neromumím se prostě nepouštím, proto jsem si to nechal instalovat od firmy která tomu má rozumět a za to sem jí taky zaplatil. Pokud to ale udělala špatně tak přece nebudu blbej a neřeknu no jo no. Já si ty peníze netisknu a každá koruna je pro mně důležitá. Proto jsem se tady chtěl poradit co mám říct a jak a podle čeho postupovat...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 27.07.2011, 17:12 »

Spravna cesta je pozvat si RT, ktory zhodnoti stav bleskozovodu, umiestnenie satelitu vzhladom na bleskozvod + vyjadrenie servisu, ze k poskodeniu prijmaca doslo vplyvom prepatie. To mate v rukach slusne zbrane proti onej montaznej firme.V pripade sudneho sportu neni problem pozadovat znalecke dokazovanie znalcom z odboru elektro.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 27.07.2011, 20:12 »

Pokud je to myšleno tak, že jsem všechny dokumenty od domu měl dostat při tom, když jsem ho kupoval, tak asi ano, ale v životě to holt je jinak a ne každej je pečlivej a všechno si schovává a ten od koho jsem já kupoval, byl jedním z nich.
1) Stavební zákon myslí i na to, že se doumentace může ztratit, zničit,... A tak se v něm dočtete cosi o tom, že je třeba udělat alespoň základní dokumentaci skutečného provedení.
Přesnou formu a rozsah dokumentace zákon nepředepisuje. Nevím jak ostatní, ale já mám slušnou sbírku fotek toho, co se měnilo, předělávalo, opravovalo, některé s domalovanými popisy, rozměry,...
2) Pokud někdo kupuje nemovitost a nedostane k ní revizi (nejen elektrické rozvody),  je v jeho zájmu si ji nechat udělat, aby věděl o reálném stavu, o případných závadách, nebezpečí,...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #13 kdy: 27.07.2011, 23:43 »

Já moc dobře nechápu ten příspěvek s citací stavebního zákona. ........
Chtěl jsem vědět především to, zda když platím někomu peníze za to, aby něco udělal a on to udělá špatně, tak jak to mohu reklamovat. To znamená jaká norma či vyhláška se k tomu vztahuje a zda tedy oprávněně mohu chtít náhradu škody za špatně udělanou práci.
Ze znění zákona jasně vyplývá, že jako majitel nemovitosti jste zodpovědný za celkový výsledek. Pokud máte smlouvu s dodavatelskou firmou, že vám dodají anténu a ve smyslu platné právní úpravy, zabezpečí jako součást dodávky její integraci, do stávajícího provedení objektu (na to je potřeba dokumentace skutečného provedení ve smyslu výše uvedeného zákona) máte vítězství téměř jisté. Zákon poskytuje ochranu v podstatě pouze těm, kteří ho respektují, všechny zákony jsou zcela volně k dispozici na internetu, který je ve veřejných knihovnách zdarma.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.