Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaké je rozdíl mezi oborem elektrikář nebo elektrotechnik?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké je rozdíl mezi oborem elektrikář nebo elektrotechnik?  (Přečteno 32282 krát)
Josef Slanina
*
Offline Offline



Elektrikář, Revizní technik E2A, IT Technik


WWW
« Odpověď #18 kdy: 20.07.2011, 09:38 »

Je zavádzajúce myslieť si, že po skončení učňovky bude mať mládenec chuť ešte dva roky študovať nadstavbu, keď dosiahne rovnocenné vzdelanie za súvislé 4 roky.

Nevím jak na slovensku, ale tady v čechách je vyučení + maturita bráno jako vzdělání ÚSO - Úplné střední odborné, kdyžto klasický maturitní obor je brán jako Střední odborné.
I když je 3 roky vyučení + 2 roky nádstavba o rok navíc, než klasický maturitní obor, jsem přesvědčen, že tato cesta je lepší. Na čistém maturitním oboru je především neskutečně teorie a z praxe minimum.

Řeknu vám jeden úsměvný příklad z praxe, který mi říkal jeden opravář praček:
Byl u jednoho elektrinženýra, který měl sundaný zadni kryt od staré ROMOvky  a kolem sebe spoustu knížek.
Řikal, pane opravář, mi ta pračka dělá toto: Když vypouští tak se čerpadýlko roztočí a pak hned zůstane stát. A když tu pračku vypnu, tak se roztočí zpátky. Tak mě nějak napadlo, zda by to nemohly dělat nějaké zpětné magnetické jevy, jak nám říkali na VŠ. Opravář mu řekl: Nebudeme tady laborovat, rozebereme čerpadlo a uvidíme. No a v čerpadýlku byla PRIMEROSKA z jedné strany chycená na hřídeli a z druhé za šroubek. Elektroinženýr byl prý červený od hlavy až k patě. Říkal mi: Chtěl jsem si rýpnout, že tyto výrobky se neperou, že jsou na jedno použití, ale raději jsem se zdržel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář, Revizní technik E2A, IT Technik
Čistá 216
Čistá u Rakovníka
Tel: 608420957
email: slanina.j@elektrosoftservis.cz
web: http://www.elektrosoftservis.cz
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 20.07.2011, 10:34 »

Nemáte pravdu.
ÚSO - úplné stredné odborné (napr. elektrikár s maturitou)
SO - stredné odborné (napr. elektrikár s výučným listom)
ÚS - úplné stredné (napr. gymnazista s maturitou - nemá vyštudovaný žiadny konkrétny odbor)
 :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jiří Zourek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 20.07.2011, 12:21 »

Já si myslím že pokud člověk chce být odborníkem a má o to zájem, tak je lepší jít na obor s maturitou. Moje osobní zkušenost je taková že dneska je hodně lidí, kteří o to, co študují nemají vůbec zájem. Vidím to u nás ve škole (SPŠ),  teď jdu do druhého ročníku oboru automatizační technik a ve třídě je nás nanejvýš pět, co o to máme zájem. Ale když vidím co "plodí" nedaleký učňák, tak se nestačím divit  Šok ,  ale to je všude tam kde není zájem. Je to o tom chtít  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 20.07.2011, 12:55 »

Stačí sa pozrieť na inzeráty. Väčšina lepších ponúk požaduje elektrikára s maturitou. Je jedno či ju získal za 4 roky alebo za 3+2.
Preto si myslím, že ušetrený rok sa dá investovať aj do pokračovania vzdelávania, napr. na VŠ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Petr M
« Odpověď #22 kdy: 20.07.2011, 14:13 »

No já osobně bych volil čtyřletý obor.

Mám ÚSO a s praxí to nebylo zas tak špatný. První rok tam byl jeden den v týdnu v mechanické dílně (hodně z nás nemělo ještě o elekrice páru a musíme přece umět držet nářadí v drápech) a pak už 2 dny v týdnu "dílny" - od zapojování zásuvek a světel na cvičných panelech po bastlení s jednočipem.

Výhodou je, že člověk rychle získá maturitu a nehledí se na něho jako na blbou podržtašku. Může si udělat VŠ, kvlifikace i na práci v kanclu a jsou tam i věci dobrý pro podnikání (základy ekonomiky,...). Fakt jediný, co jsem v praxi nepoužil, byl dějepis v prváku. Navíc je tam elektro vzdělání a tak není v budoucnosti překážka pro vyhl. 50.

A co do odborných znalostí, škola to do něj násilím cpát nebude, ať si zvolí co chce. A kvalitní učitele aby člověk hledal v poledne s baterkou. Je hlavně na něm, co udrží v hlavě, o co se bude zajímat a co za informace si sežene.

Sice nedělám silařinu, ale i tak si třeba 2000-ku musím občas projít (minimálně před přezkoušením vyhl. 50). A mám "zlozvyk" jednu normu nebo odbornou knížku měsíčně. Jinak bych byl v pr... a konkurence na trhu práce by mě vytlačila do pozice skladníka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Lasecký
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 20.07.2011, 20:59 »

,  děkuji za každou odpověď. Jestliže jsem vše pochopil tak elektrikář slaboproud je spíše o odborném výcviku, dělání v dílnách poté si udělá Výuční list nebo maturitu. Elektrotechnik a je spíše o teorii a připravováni na Vysokou školu. Dále jsem našel obor mechanik elektrotechnik tento obor je spíše o opravování elektra? Na té škole mají hodně hodin odborného výcviku. Ještě jednou děkuji za mé otravné otázky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Slanina
*
Offline Offline



Elektrikář, Revizní technik E2A, IT Technik


WWW
« Odpověď #24 kdy: 21.07.2011, 05:53 »

,  děkuji za každou odpověď. Jestliže jsem vše pochopil tak elektrikář slaboproud je spíše o odborném výcviku, dělání v dílnách poté si udělá Výuční list nebo maturitu. Elektrotechnik a je spíše o teorii a připravováni na Vysokou školu. Dále jsem našel obor mechanik elektrotechnik tento obor je spíše o opravování elektra? Na té škole mají hodně hodin odborného výcviku. Ještě jednou děkuji za mé otravné otázky.

Elektrikář slaboproud není spíše o odborném výcviku. Slaboproud - tady se jedná o zaměření především na elektroniku a obvody malého napětí. Silová elektrika bývá dotčena základově a okrajově. Pokud je to učební obor, odborného výcviku bude dost.
Elektrotechnik a je široký rozsah, pod tím se dá představit úplně vše, co jakkoliv souvistí s elektrikou.
Mechanik elektronik, myslím si, že to bude podobné s tím elektrikářem slaboproud. Já měl šéfa, který byl vyučen v oboru mechanik elektronik. Co vím, tak říkal, že zaměření bylo převážně na elektroniku a automatizační, regulační a řídící systémy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář, Revizní technik E2A, IT Technik
Čistá 216
Čistá u Rakovníka
Tel: 608420957
email: slanina.j@elektrosoftservis.cz
web: http://www.elektrosoftservis.cz
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 21.07.2011, 10:50 »

šel bych cestou přímé maturity - protože dnešní nástavby jsou obvykle obchodní náplně (ekonomika, podnikání) a proto by se mohli někde na úřadě zdráhat to uznat, až budete třeba žádat o žl na projekci, že maturita není v oboru...

proto bych šel cestou maturitního eketrotechnick ého oboru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 21.07.2011, 11:09 »

proto bych šel cestou maturitního eketrotechnick ého oboru.

Správna voľba Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 24 dotazů.