Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Jak mám zapojit elektroměrový a bytový rozvaděč?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak mám zapojit elektroměrový a bytový rozvaděč?  (Přečteno 14860 krát)
Petr Pavlíček 1
*
Offline Offline



Opravy a údržba strojů, RT E2A


« kdy: 03.06.2011, 12:23 »

Ve svém domě si předělávám kuchyňskou linku a tudíž si v ní chci udělat novou elektroinstala ci. A když už budu tahat několik kabelů do svého dosavadního rozvaděče, napadlo mě, že bych vyměnil i rozvaděč. Je to starý dům a ten dosavadní už mě nebaví. Jsou tam ještě staré jistíče upevněné na nějaké šedé desce, pouze jeden okruh svetelný a jeden zásuvkový, vrčející stykač, nekryté svorky, napěťový chránič... no prostě hrůza.
Problém je v tom, že tam jsou vlastně dvě desky. Na jedné je elektroměr, HDO a hlavní jistič a na druhé ten zbytek. Tuším, že dnes se dává zvlášť elektroměrový a bytový rozvaděč. A to ještě musí být ten elektroměrový venku. Nešlo by to udělat obojí zase uvnitř na stávajícím místě obé v hromadě, nebo přinejhorším, že bych dal elektroměrový a bytový rozvaděč vedle sebe? Záleží pouze na povolení EOnu nebo to podléhá normativním předpisům? Jak se k tomu vyjadřují RT?
Jsem sice elektrikář, ale pohybuji se spíše v automatizační technice a proto vás prosím o Vaše rady a názory na věc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #1 kdy: 03.06.2011, 20:42 »

Pripojovacie podmienky RZ hovoria asi za všetko: RE treba na dostupnom mieste teda na hranici pozemku.
Ovšem takúto divokú kombináciu som robil aj ja s tim že som si dal originál vyrobiť rozvádzač plastový kde v jednej polovičke bola plombovatelná čast s elektromerom a HDO a v druhej časti ktora už nebola plombovatelna bola DIN lišta nachystaná pre ističe ktorých počet bolo treba dat vedeť výrobcovi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 03.06.2011, 20:48 »

Nikomu se moc nechce odpovídat.  Nerozhodný

Tak, elektroměrovou desku můžete nechat kde je a předělat pouze bytovou rozvodnici. Do toho vám nemůže EON mluvit. Jeho "moc"  sahá jen po měření.

Sestavením rozvaděče se stáváte výrobcem, se všemi povinnostmi, hlavně právními. To znamená, že za svůj výrobek ,  hlavně jeho bezpečnost musíte ručit.

Jen bych chtěl upozornit. Pokud si nejste jistý tím, jak na to, nechte to na někom jiném, nebo ho požádejte o spolupráci. Není to ostuda. Lepší než ohrožovat vlasní rodinu. Už jsem viděl mnoho špatných instalací od elektrikářů s platnou 50tkou, co se starali o akumulátory v JZD a domy dělali melouchem bez potřebných znalostí a zkušeností. To je smutná realita. Ono jen myslet to dobře bohužel nestačí.


Kolega byl o něco rychlejší

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 03.06.2011, 20:59 »

Jelikož se v rajonu Eon pohubuji a tyhlete věci provádíme, tak vím že není vůbec problém vyměnit celý rozvaděč. Jen se musí dodržet to jak to má vypadat. Tzn. že musí být část pro hl. jistič plombovatelá a část vývodová musí být oddělená.
 Doporučuju rozvaděč SHCRACK modul  2000. Jestli jste z Brna a  okolí můžeme se domluvit a mohu vám když tak poradit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
tomáš buřival
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 05.06.2011, 01:05 »

... a ten dosavadní už mě nebaví.  

Pokud vás stávající rozvaděč už nebaví,  mohu vám nabídnot tento - viz. obrázek - s tím se určitě bavit budete
 Škleb Škleb Škleb


* 20052011468.jpg (81.25 KB, 389x519 - prohlédnuto 2375 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Látal
OSVČ VPP (pozastaveno)
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 05.06.2011, 06:46 »

Pokud vás stávající rozvaděč už nebaví,  mohu vám nabídnot tento - s tím se určitě bavit budete

Tak ten je SUPER .
Jednoduchý, přehledný a možná má dokonce i revizi  funny funny funny

Kdo je autorem tohoto díla ?

Měl by dostat medaili od pana Kalouska !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Pavlíček 1
*
Offline Offline



Opravy a údržba strojů, RT E2A


« Odpověď #6 kdy: 06.06.2011, 08:23 »


Tak, elektroměrovou desku můžete nechat kde je a předělat pouze bytovou rozvodnici. Do toho vám nemůže EON mluvit. Jeho "moc"  sahá jen po měření.

Sestavením rozvaděče se stáváte výrobcem, se všemi povinnostmi, hlavně právními. To znamená, že za svůj výrobek ,  hlavně jeho bezpečnost musíte ručit.


Ano to že sestavím rozvaděč tj. osadím ho jističi, FI chráničem, a stykačem tak opravdu vyrobím nový produkt, který podléhá zákonům 22/1997 a 102/2001. Jsem si toho vědom, ale tuším, že v běžné elektrotechnic ké praxi je minimum elektrikářů, kteří by kupovali už hotové "moduly" anebo na každý vyrobený rozvaděč vystavovali prohlášení o shodě. Jenom se s tím nikdo nechlubí a každý radši ostatním poradí ať si koupí hotový rozvaděč... Ale to je určitě téma už mnohokrát diskutované zde na foru...

Ale k věci. Takže by eventuelně šlo, že bych elektroměrovou desku nechal na svém místě, a vedle ní bych místo té staré bytové desky vložil nový rozaděč!? No místo bych na to měl, to by šlo. Akorát na té elektroměrové desce je nap. chránič, který je zaplombovaný a na bytové desce je hlavní jistič. Nechápu proč je to tak dělané já bych to udělal asi opačně...
Takže já budu muset zavolat na EOn kvůli odplombování (oprava),  vyhodit nap. chráníč, dát místo něj hlavní jistič, zapojit vedle nový bytový rozvaděč a znovu zavolat na EOn kvůli zaplombování a udělat revizi na nový bytový rozvaděč. Je to tak správně? Jak se k tomu vyjádříte z pohledu RT. A nešetřete mě  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 23 dotazů.