Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Proč proudová ochrana vypíná osvětlení bazénu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč proudová ochrana vypíná osvětlení bazénu?  (Přečteno 45035 krát)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 09.06.2011, 15:28 »

 S tím chráničem opatrně není tam ještě nějaká zásuvka pro filtraci (což si myslím že bude) nebo tak něco? Jestli ano tak se toho chrániče nezbavíte. Nicméně pokud jsou světla v bazénu napojena na 12V tak opravdu nemusí pro ně být chránič.
 Určitě bych se obrátil na dodavatele. Pokud vám něco dodal a zprovoznil měl by na to držet záruku na celý. Krom toho by vám měl dát výchozí revizi na instalaci. Rozvaděč by měl mít prohlášení o shodě od výrobce atd, atd.
 Pokud se vám nechce volat dodavatele, zkuste někde v blízkosti sehnat někoho kdo má měřák na isolačních odporů a můžete zkusit změřit isolační stavy obvodů za chráničem...
 Jak psali kolegové výše zkušený elektrikář by si s tím měl poradit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
honza.hk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 09.06.2011, 15:36 »

...tak jsem na zákaldě diskuze zde povolal elektrikáře, sice ho neznám, takže reference ždáné, ale vypadá to, že navrhuje víceméně stejné řešení. Narazil také na tu filtraci a v podstatě to vidí tak, že světlo bude pouze přes jistič a filtrace přes kombinovaný jistič/chránič. Nikde neshledal problém a jelikož trafo shazuje onen chránič, tak prý nejjednoudušší a přitom bezpečná je popsaná varianta s přesunutím chrániče pouze na filtr.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #20 kdy: 09.06.2011, 15:43 »

Máte to nějaké pomotané dohromady.
Na tu elektroinstala ci bazénu zřejmě nemáte „výchozí revizní zprávu elektroinstala ce“?

Ten jistící prvek co tam máte je opravdu jističochránič, jak uvedly kolegové předemnou, a těch 16A v „B“ na ten toroid musí stačit. Osobně bych doporučil instalovat omezovač proudu a máte po problému.
Může tam ale být problém v tom, že ten obvod trafa vypíná proudový chránič, a tam se neobejdete s potřebným vybavením pro měření unikajících proudů. Nejlépe uděláte když požádáte některého RT elektro ve vašem okolí aby provedl patřičná měření přímo na místě.
Dále může být vadný ten jističochránič .
Jinak vyřadit proudový chránič z toho obvodu důrazně nedoporučuji.
 podivej

Rozvádě toho bazénu máte instalován kde ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #21 kdy: 09.06.2011, 15:46 »

...tak jsem na zákaldě diskuze zde povolal elektrikáře, sice ho neznám, takže reference ždáné, ale vypadá to, že navrhuje víceméně stejné řešení. Narazil také na tu filtraci a v podstatě to vidí tak, že světlo bude pouze přes jistič a filtrace přes kombinovaný jistič/chránič. Nikde neshledal problém a jelikož trafo shazuje onen chránič, tak prý nejjednoudušší a přitom bezpečná je popsaná varianta s přesunutím chrániče pouze na filtr.

Jak může někdo zapojit světlo a filtraci na jeden jističochránič  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
honza.hk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 09.06.2011, 15:54 »

je instalován venku, ale v prostoru pergoly, takže trvale absolutně mimo povětrností vlivy. Kombinovaný jistič-chránič je umístěn v garáži. Pokud je zapnutý, tak je vše ok. Tedy do té doby, než dojde k zapnutí vypínače světla. Vypínač je umístěn přím na rozvaděči. Pokud zapnu druhým vypínačem filtraci, je vše ok, takže vadný jističochránič to zřejmě nebude. Pokud však zapnu světlo, dojde k vystavení jističochránič e a to i v případě, že na sec. je osvětlení odpojeno. Pak se problém jeví někde na krátkém úseku od vypínače do trafa... Vedení celého okruhu díky fungující filtraci by mělo být ok.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
honza.hk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 09.06.2011, 15:59 »

...nejsem elektrikář a právě proto jsem i zde, jelikož se díky práci pohybuji v technickém prostředí a vím, co kolikrát odborníci dovedou v jiných profesích. Z toho důvodu bych byl rád, kdybych alespoň v základu měl jasno o zapojí a mohl tak s povolaným elektrikářem alespoň částečně komunikovat či se dožadovat odpovědi na určité věci. Jak vidíte, tak nemá někdo problém zapojit na jeden jističochránič filtraci i světlo. Pravdou je, že obojí společně prakticky neběží. Ale asi je to z hlediska předpisů či norem špatně?!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #24 kdy: 09.06.2011, 16:15 »

Myslel jsem to tak, jak daleko od hrany bazénu je ten rozvaděč s toroidem. Jestli náhodou není  instalován v nějaké zóně bazénu. Pokud je ten rozvaděč s toroidem  3,5 metrů od hrany bazénu, tak nemusí mít instalován proudový chránič, (ten toroid).
Pokud ten proudový chránič vypne při zapnutí spínače osvětlení, je zřejmě problém v tomto obvodu, anebo někde na tom toroidu. Těch toroidů jsme namontovaly několik desítek, ale takovouto závadu jsme nikdy neměly.
Takhle na dálku se dost těžko radí, chtělo by to schéma.
Nikdy nespojujeme osvětlení bazénů s technologií, na jeden jistící prvek. Osvětlení 1 okruh, filtrace 2 okruh, protiproud 3 okruh, předehřev 4 okruh, atd. atd. atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 09.06.2011, 16:22 »

Téma bazénů mě nedá neoznámit, že v minulosti na tomto fóru používaná věta:
"Rád se dívám jak ženy plavou" ,  se stala jednou z nejpoužívanějš ích hlášek mezi pubomládeží.
Tímto váš portál skutečně překročil hranice multimediality . Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #26 kdy: 09.06.2011, 16:37 »

Paramatery jističe/chrániče: Kanlux B16, JVL5, 6A...nic dalšího jsem na něm neobjevil.
Mně zase vrtá hlavou tučný údaj. To byl překlep, mělo být 16A?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #27 kdy: 09.06.2011, 17:10 »

Petře překlep to není . Ta 6 je dle mého názoru 6kA. Úsměv
V rámečku je údaj 6000
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #28 kdy: 09.06.2011, 17:30 »

Na toroidní trafo 300VA 230/12V používám pojistku na primáru 4A/T ( pomalá ). Tímto trafem krmím 12V motor pro pohon hladinové bazénové rolety nebo osvětlení 12V 300W. Pojistka bez problému drží. Samozřejmě, že špička tam bude, ale zda vybaví jističochránič bez zpoždění 16/B1, těžko říct.
Jak už psali kolegové výše, ten jističochránič máte na přívodu? Pokud ano, co je za ním ještě dále zapojeno? Filtrace, osvětlení, co další technologie? Elektrický ohřev, protiproud?
Kolega Miroš to napsal správně, každá technologie má mít svůj jistící prvek, tím si spoustu problému ušetříte.

Ještě pár poznámek, předpokládám že trafo je SELV a technologii v bazénové šachtě máte pospojovanou  Mrknutí
Já jen že podle toho co popisujete to asi nedodávali uznávaní elektrofachman Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #29 kdy: 09.06.2011, 17:34 »

Téma bazénů mě nedá neoznámit, že v minulosti na tomto fóru používaná věta:
"Rád se dívám jak ženy plavou" ,  se stala jednou z nejpoužívanějš ích hlášek mezi pubomládeží.
Tímto váš portál skutečně překročil hranice multimediality . Úsměv

Jo, kdo ví, kde je klukovi konec  Kroutím očima ale byly to zlaté časy, kdy se na tomto portále smáli davy lidí, co?  Škleb

P.S: Omlouvám se za příspěvek mimo téma  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Milan_Sk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 09.06.2011, 19:34 »

Zavolajte si elektrikára, ktorý tomu rozumie. Máte to na 100% zle zapojené, alebo niečo vám preráža. Bazén - čerpadlo 350W/230V a 2 x 100W/12V svetla mám napojené cez prúdový chránič 11 rokov a nikdy bezdôvodne nevypol. Na motor mám 2A/C istič a na svetla 6A/B. Samotná rozvodnica a nerezový rebrík bazéna sú zvlášť uzemnené pre istotu. Prúdový chránič pravidelne testujeme tlačítkom a občas aj predlžovačkou hodenou do vody. Ak testujete predlžovačkou hodenou do vody tak nech sa maželka nekúpe ak vás ešte neomrzela Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mojím hobby sa stalo Arduino Smích
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 09.06.2011, 19:39 »

Zavolajte si elektrikára, ktorý tomu rozumie. Máte to na 100% zle zapojené, alebo niečo vám preráža. Bazén - čerpadlo 350W/230V a 2 x 100W/12V svetla mám napojené cez prúdový chránič 11 rokov a nikdy bezdôvodne nevypol. Na motor mám 2A/C istič a na svetla 6A/B. Samotná rozvodnica a nerezový rebrík bazéna sú zvlášť uzemnené pre istotu. Prúdový chránič pravidelne testujeme tlačítkom a občas aj predlžovačkou hodenou do vody. Ak testujete predlžovačkou hodenou do vody tak nech sa maželka nekúpe ak vás ešte neomrzela Úsměv
Já jsem házel prodlužku přes bazén, a spadl jsem tam i s ní-nedoporučuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan_Sk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 09.06.2011, 19:41 »

p. Hudec musel Ste mať dobrý chránič Úsměv Ten Kanlux zrejme nebude moc dobrá voľba, ja som mal ABB, toho roku som menil za Moeller, predsa má 11 rokov.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mojím hobby sa stalo Arduino Smích
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #33 kdy: 09.06.2011, 21:55 »

Protože toroid v podstatě nemůže způsobovat vypadávání proudového chrániče (snad jen kdyby do něj někdo zatloukl hřebík a šlo to někam do sekundáru a do země) a jistič 16A by měl stačit a vypadává to i při odpojení výstupu, zdá se že toroid je vadný.
S vadným toroidním trafem pro bazénové světlo jsem se setkal jednou, když v zimě dostalo koupel.
Chce to přeměřit.

Ať tak či tak, proudovým omezovačem bych se nezabýval a raději takové podezřelé trafo vyměnil za nové. Pro bezpečnost v bazénu je to trafo klíčové!  pozor
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #34 kdy: 09.06.2011, 22:09 »

Copak Lubomíre, máš averzi l proudovému omezovači ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 09.06.2011, 22:36 »

Já bych se proudovým (rázovým) omezovačem rozhodně zabýval.
Každý proudový chránič má nějakou rázovou odolnost, a běžné chrániče s charakteristik ou AC proto nejsou k připojování induktivní zátěže moc vhodné. U zmiňovaného výrobce se mi potřebnou informaci nepodařilo dohledat, takže nejspíš nebude jeho silnou stránkou (pokud se vůbec takovou "prkotinou" zabývají - pokud vím, patří k úplnému low-endu).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: 1 [2] 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Může chránič vypadnout i při vypnutém hlavním vypínači?
 Proč mi vybavuje proudový chránič?
 Proč vypadává centrální proudový chránič po natopení el. ohřívače vody?
 Proč mi vybavuje proudový chránič, po provizorním připojení rozestavěného domu?
 Proč mi proudový chránič vypíná?
 Proč proudový chránič vypíná při spojení vodičů PE a N?
 Proč vybavuje PCH při větším odběru i z okruhů mimo tento PCH ?
 Je chyba v proudovém chrániči, či ve mně?
 Proč mi při natahování jističe vypadává proudový chránič?
 Proč vypne fíčko při vypnutém jističi a styku N a PE?
 Proč mi nepravidelně vypíná proudový chránič?
 Preco plynova varna doska vyhadzuje prudovy chranic?
 Proč vybavuje chránič při zapnutí vysavače?
 Proč vypíná proudový chránič když k tomu nemá dle mého názoru důvod?
 Proč vybavuje proudový chránič, když je izolační odpor OK?
 Jaká může být příčina padání centrálního proudového chrániče?
 Proč mi vypadává nový proudový chránič při zapojení vrtačky?
 Prečo vybavuje prúdový chranič, keď v obvode nieje nič zapojené?
 Prečo podla Vás neustále vyhadzuje prúdový chránič?
 Preco mi drtic odpadu vyhadzuje prudovy chranic ?
 Proč vybaví proudový chránič při vypnutí elektrické trouby?
 Proč vypadává proudový chránič v noci jednou za 14 dní?
 Kdo by odstranil příčinu vybavování proudového chrániče u Domašova?
 Může vypínat chránič z důvodu poklesu napětí?
 Je správně zapojený chránič, pokud vybavuje po sepnutí čehokoliv?
 Proč vybavuje centrální proudový chránič?
 Proč vybavuje proudový chránič?
 Z jakého důvodu nepravidelně vybavuje proudový chránič u čerpadla?
 Jak odhalit padání proudového chrániče?
 Jaký je důvod výpadku chrániče při připojení plynové hadice ke sporáku?
 Jak odhalit příčinu pravidelného padání proudového chrániče v určitou dobu?
 Proč bojler vyhazuje proudový chránič, přestože před tím několik hodin v běžel?
 Jak odhalit příčinu vybavování proudového chrániče charakteristiky G?
 Máte nějaký tip nebo představu co s tím, když padá proudový chránič?
 Jak zabránit vlhkosti v zásuvce s proudovým chráničem?
 Proč světelný okruh vybavuje proudový chránič?
 Proč chránič vybavuje při spouštění spotřebiče s výkonem nad 2kW?
 K čemu je na chrániči červené tlačítko, když po stisku nejde chránič už zapnout?
 Proč vypíná proudový chránič po zapojení nového obvodu do rozvaděče?
 Proč bojler po připojení pouze PE vodičem vybaví proudový chránič?
 Proč trouba vyhazuje po nahřátí proudový chránič?
 Proudový chránič začal divně vybavovat, co s tím?
 Je nějaká možnost zapojení akumulačních kamen do okruhu s chráničem?
 Jak vyřešit náhodné vypínání proudového chrániče NDR v bytovce?
 Proč vypadává proudový chránič, když se zvýší příkon odběru?
 Proudový chránič nevypíná když je problém s uzemněním?
 Proč mi vybavuje chránič když chci zapojit obvod světel v koupelně?
 Proč začala zásuvka sama o sobě shazovat proudový chránič?
 Proč po rekonstrukci elektroinstalace pračka vypíná proudový chránič?
 Muže vyhazovat Multifunkční relé SMR-B/230 proudový chránič ?
 Co může způsobovat vybavování chrániče při připojení nového ponorného čerpadla?
 Proč vybaví chránič při zapnutí spotřebiče mimo chráněný okruh?
 Může prodlužka způsobovat shození jističe?
 Proč nezapojená fáze shazuje proudový chránič?
 Proč chránič vypína i když není pod napětím?
 Proč nová vypnutá trouba vyhazuje hl. Jistič po přiojení kovovou pl. hadicí?
 Proc vybavi proudovy chranic pri zapojeni DRO?
 Proč po zapojení LED a spuštění spotřebiče s větším odběrem vybaví chránič?
 Jak nahodit starý jistič z roku 1972?
 Proč vypíná chránič obvod se spínacími hodinami v závislosti na jejich umístění?
 Je možné aby vypnutá sušička vyhazovala proudový chránič?
 Je správné, že proudový chránič vypne při úderu blesku do nedalekého sloupu?
 Čím ponorné čerpadlo vybavuje chránič, když ne unikajícím proudem?
 Proč trouba vyhazuje proudový chránič?
 Proč vypadává proudový chránič při zapojení trafa mimo proudový chránič?
 Proč vybavuje čtyřpólový chránič i bez spotřebičů?
 Proč dálkově ovladaná zasuvka SOLIGHT DY 08 vypíná proudový chránič?
 Proudový chránič vybaví při vypnutém jističi - je to normální?
 Proč elektrický gril shazuje proudový chránič?
 Proč po zapojení pohonu vrat vypadává proudový chránič?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.