Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Je potřeba instalovat hromosvod na řadové garáže s plechovou střechou ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je potřeba instalovat hromosvod na řadové garáže s plechovou střechou ?  (Přečteno 38152 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 27.05.2011, 11:17 »

Ach jo... Nejak nam to nebezpeci blesku s novou normou narusta... Kdysi na takovy objekt stacili dva svody a ted je potreba 6... Zamestnavatele pana Hajka si jiste mnou ruce... 

V objektu bude cca.20 aut, což je pěnez dost, tak proč se bránit více svodům, než uvádí nejnižšší bezpečnostní standart daný normou?

Auto za půl mega k tomu garáž za 200, mě svádí k myšlence, proč si neudělat taky "svůj" svod za pár kaček?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 27.05.2011, 11:53 »

Auto za půl mega k tomu garáž za 200, mě svádí k myšlence, proč si neudělat taky "svůj" svod za pár kaček?
Podívejte se kolik (řádově 5% ?) z ceny auta jste ochotni investovat do jeho ochrany proti krádeži (alarm, centrál, pískování skel,...),  připočtěte kolik třeba investujete do havarijního pojištění, zohledněte kolik pravidelně posíláte pojišťovně za zákonné pojištění, vynásobte počtem aut, připočtěte něco z ceny garáží a ceny vybavení garáží (třeba jen sady náhradních pneu,...) a vyjde vám, že takový slušně udělaný hromosvod není zas taková pálka...

Nebo jděte přesně opačnou cestou - přepočítejte si náklady na provoz auta (nejen benzín, ale cena vozu, provoz garáže, gumy, STK, opravy,...) a vyjde vám, že jízda vlakem, autobusem, taxíkem,... není o tolik dražší a o spoustu věcí (včetně ochrany garáže před bleskem) se pak nemusíte starat...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 27.05.2011, 12:14 »

Zase na druhou stranu, podívejte se kolik případů znáte že došlo k poškození auta v garáži úderem blesku oproti poškození krádeží, bouračkou,.... To by taky mohlo vyjít že se hromosvod nevyplatí. Já bych ta přirovnání nepřeháněl.  Mrknutí

Hromosvod ano ale jen v přijatelné míře a to ještě s ohledem na umístění. Pokud jsou garáže situovány do místa kde je úder blesku nepravděpodobn ý a garáže nejsou z hořlavého materiálu tak bych hromosvod bral jen v té míře aby měla duše klid. A jsme zase u odhadu rizik.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 27.05.2011, 12:18 »

Zase na druhou stranu, podívejte se kolik případů znáte že došlo k poškození auta v garáži úderem blesku oproti poškození krádeží, bouračkou,.... To by taky mohlo vyjít že se hromosvod nevyplatí. Já bych ta přirovnání nepřeháněl.  Mrknutí

Hromosvod ano ale jen v přijatelné míře a to ještě s ohledem na umístění. Pokud jsou garáže situovány do místa kde je úder blesku nepravděpodobn ý a garáže nejsou z hořlavého materiálu tak bych hromosvod bral jen v té míře aby měla duše klid. A jsme zase u odhadu rizik.
To Alin, zrovna zde bych si dovolil s vámi nesouhlasit, riziko, neriziko, ochrana jedné běžné řadové garáže je tak prostá, že bych ji prostě bez hlubšího bádání provedl mezi "řečí u kávy".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 27.05.2011, 12:42 »

To Alin, zrovna zde bych si dovolil s vámi nesouhlasit, riziko, neriziko, ochrana jedné běžné řadové garáže je tak prostá, že bych ji prostě bez hlubšího bádání provedl mezi "řečí u kávy".

To já na svém objektu taky, prostě bych na hrany objektu dal drát jako oko mříže a v každém rohu svod a když je krytina plech tak tím lépe. Bude to funkční, s dostatečnou účinností i když bez souvislosti s jakoukoli normou, bez jediného výpočtu a vlastně za pár korun.
Pro rýpaly, tohle řešení není podle norem a nemělo by se to tak dělat a já to vím a nechci o chybách tohoto postupu s nikým debatovat.


Pokud ovšem je to novostavba, tak k tomu potřebuji odhad rizik, projekt, realizaci firmou a revizi. Co to znamená pro cenu je zřejmé a výsledek bude podle mne stejný. Jen na zaplacených daních z tohoto postupu lze výše uvedené nelegální řešení realizovat i s opékáním prasete a bečkou piva.
Proto je tu snaha investorů zdůvodnit nepotřebnost hromosvodu a nejde přitom o procenta z chráněné hodnoty. Kdo dnes cokoli soukromě staví tak finančně nadoraz takže spíš jde o to kde ušetřit aby na to vůbec bylo a i tak je to na dluh a s rizikem neschopnosti splácet do budoucna, stačí blbě šlápnout a blbě spadnout.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #23 kdy: 27.05.2011, 16:40 »

NEchci být nějaký ....... ,  ale nejsem si jist tím, že se dá použít výraz - odhad rizik. Měl by to být výpočet rizik. Odhad podle mne nemá narozdíl od výpočtu  žádnou váhu.

Připadá mi, že opět někdo vynechal jeden z článků řetězu - projektanta- a zde se snaží nalést suplanty. Takhle nadálku a bez znalosti okolí a místních podmínek, stejně nikdo neumí říci zda to vůbec nějakou ochranu potřebuje (muže to být už chráněno jinou budovou),  nebo v jaké tříde ochrany se vůbec budeme pohybovat, s čímž pak budou souviset i počty svodů a další záležitosti.
Sice obecně v tomto případě souhlasím s tím, že by se to zde dalo provést úplně jednoduše, ale nechtěl bych na sobě nést odpovědnost tím, že bych přeskočíl jdnoho v řadě a za jedny peníze (montáž) provedl vše, navíc bez znalosti souvislostí.

Asi bych viděl problém i v tom, že tam bude celá řada majitelů a pohled na výši rizika zde může být i dost rozdílný.  Jeden bude ochotní za ochranu utratit tisíce a druhý jen stokoruny. TO je bohužel častý problém.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 27.05.2011, 17:32 »

NEchci být nějaký ....... ,  ale nejsem si jist tím, že se dá použít výraz - odhad rizik. Měl by to být výpočet rizik. Odhad podle mne nemá narozdíl od výpočtu  žádnou váhu.

Samozřejmě máte pravdu, správně je výpočet, odhad tomu říkám soukromě protože je ten výpočet založen na odhadnutých číslech a jeho výsledek je tudíž vypočtený odhad a nějak mě ten výraz pronikl do psaného projevu což by neměl.   poklona
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #25 kdy: 27.05.2011, 19:27 »

 poklona také tak. Nic ve zlém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Olda Morávek
« Odpověď #26 kdy: 01.06.2011, 23:46 »

Nejsem sice právník, ale jestli se nepletu, tak občanský zákoník říká něco v tom smyslu, že nesmím způsobit škodu třetí osobě, a když tak za ninesu odpovědnost.
Tedy já si to vykládám tak, že když práskne do mý garáže, je to O.K.,  tedy jen moje vina a škoda, ale když tam něco chytne a vyhoří i sousední garáže, tak se sousedům asi nedoplatím.
U jednogaráže bych to neřešil, ale řadová garáž?,  Kolika majitelům by mohl jedinec způsobit škodu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #27 kdy: 02.06.2011, 10:12 »

Stávající právní úprava je takováto:
Zákon č. 40/1964 Sb.,  občanský zákoník
§ 415
Každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí.
§ 417
(1) Komu škoda hrozí, je povinen k jejímu odvrácení zakročit způsobem přiměřeným okolnostem ohrožení.
(2) Jde-li o vážné ohrožení, má ohrožený právo se domáhat, aby soud uložil provést vhodné a přiměřené opatření k odvrácení hrozící škody.

Hlava druhá: Odpovědnost za škodu
Oddíl první: Obecná odpovědnost
§ 420
(1) Každý odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 02.06.2011, 10:43 »

A diskuze krásně dospěla do bodu, kdy je zřejmé, jak je důležitý projekt s výpočtem rizik, bez jeho doložení jste v případě škody v blesku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 02.06.2011, 11:13 »

Tak a teď si dovolím trochu jiný pohled na "zodpovědnost za škodu"

Realita - vesnička v pohraničí. Většina starých domů nemá hromosvod. Ty, co hromosvod mají, většinou nemají HOP, hromosvod je jen jako "satelitní systém" bez vazby na sítě a další vodivé předměty.
V tom minimu, kde je hromosvod a HOP, nejsou použity moderní ochrany proti přepětí.

A teď si někdo nechá udělat hromosvod podle nejnovějších poznatků a doporučení, HOP (EPS) se svodiči bleskových proudů, správná třístupňová ochrana...

A přijde bouřka, velká rána, blesk proběhne hromosvodovou soustavou do země, jenže uzemnění není "ideální" a tak část výboje pustí přes HOP do PE (PEN) vodiče rozvodu nn. A to se objeví jako špička jak daleko?

Ani tak moc mi nejde o to, jestli toto tvrzení schválí nebo napadnou odborníci na blesky a elektriku.
Spíše by mě v tomto případě zajímal právní rozbor - já pustím do sítě přepěťovou špičku, která druhé způsobí škodu.  Ovšem je to špička, jejíž vznik jsem nemohl ovlivnit, pouze jsem "připravil cestu k dalším uživatelům rozvodné sítě"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #30 kdy: 02.06.2011, 11:22 »

Odpověď je jednoduchá, pokud není zemnění hromosvodu propojeno s PEN, k tomuto propojení po zásahu bleskem dojde tak jako tak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 02.06.2011, 14:17 »

To Schwarz
Zastávám názor, že např. v řadové zástavbě je přepěťovkou neošetřená elektronika souseda ten nejlepší svodič pro mne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #32 kdy: 02.06.2011, 15:54 »

To Schwarz
Zastávám názor, že např. v řadové zástavbě je přepěťovkou neošetřená elektronika souseda ten nejlepší svodič pro mne.

Už jsem slyšel názor, že elektronika je dnes za babku...tak proč přepěťovky..?
Je to bod k diskuzi....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 02.06.2011, 21:55 »

Už jsem slyšel názor, že elektronika je dnes za babku...tak proč přepěťovky..?
Je to bod k diskuzi....
Jeden postřeh - z toho asi vycházejí provozovatelé bezdrátových sítí pro přenos dat. Když to dnes nezničí blesk, stejně to zítra vyměníme, protože potřebujeme lepší, rychlejší,...

A ještě jedna "zásadní maličkost" - když mi bouřka zničí 5 let starou televizi, je to sranda, kdyby mi zapálil střechu a odělal škodu na domu za X set tisíc, i kdyby bylo sebelepší plnění pojistky, pořád je to hodně blbá starost...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #34 kdy: 04.06.2011, 23:02 »

Zastávám názor, že např. v řadové zástavbě je přepěťovkou neošetřená elektronika souseda ten nejlepší svodič pro mne.
Pokud se spokojíte s ochrannou hladinou cca 3-5 kV, tak může být. Třeba máte mnohem odolnější spotřebiče než sousedi.
Chcete-li ale svým spotřebičům dopřát luxus ochrany na úrovni <1,5 kV, možná byste mohl na tom názoru ještě trochu zapracovat  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #35 kdy: 04.06.2011, 23:39 »

Pokud se spokojíte s ochrannou hladinou cca 3-5 kV, tak může být.
No možná to bude ještě více, na 1 m délky vodiče může být úbytek napětí stovky voltů až kilovolt (samozřejmě při bleskovém proudu),  takže bych v úvahu bral jen velmi blízké sousedy s velmi špatnými spotřebiči.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je opravdu nepřípustné spojovat měď a pozinkovaný drát?
 Jaká je nutnost hromosvodu?
 Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
 Je mozne pouzit zemnic z nerezu?
 Musi byt k hromosvodu pripojeny vsechny okapove zlaby?
 Je nutná instalace hromosvodu u rodinného domu pokud je nad domem vedení vvn?
 Hromosvod a zemnící páska. Jen položit, zalít betonem a samozřejmě vyvést na povrch?
 Jakou zvolit vzdálenost svodu hromosvodu od izolace budovy polystyrenem?
 Může vést hromosvod i vzhůru?
 Sundali hromosvod, s tím že je nedaleko kostelní věž a tudíž není potřeba!
 Jaké má být správné provedení pro celoplechovou střechu?
 Jak určitě nedělat hromosvod?
 Kolik má být jímacích tyčí a svodů hromosvodu na nový RD?
 Prý mohu mít hromosvod i na stromě!?
 Jak zajistit správnou ochranu proti přepětí WI-FI routeru?
 Mohli byste mi poslat materiály k nastudování hromosvodů?
 Je normální hromosvod skrytý v zateplení budovy?
 Může se kabel nn vést vedle hromosvodu?
 V jakem pořadí zapojit přepětovou ochranu DEHN 275?
 Existují svody hromosvodu v barvě omítky?
 Musím mít na RD hromosvod?
 Je potrebny bleskozvod na garáž ktorú budem stavať vzdialenú od domu 6m?
 Jak daleko od zateplené fasády má být hromosvodný svod ?
 Je instalace skrytých svodů hromosvodu oprava alebo rekonštrukcia?
 Musí se na plechové střeše provést hromosvod?
 Jak správně provést uzemnění hromosvodu?
 Je možné upevniť zvod bleskozvodu na zvod rýny?
 Jak je to s bleskem, je opravdu hromosvod ochrana?
 Jak vybudovat kvalitni zemneni pro hromosvod?
 Je vhodné spojiť bleskozvod a uzemnenie rozvodu nn ?
 Je treba urobiť prjekt aj pre jednoduché bleskozvody?
 Není připojení zábradlí k hromosvodu zbytečné?
 Jak udělat hromosvod, když není kam zatlouci zemnicí tyče?
 Ako ochrániť kovové potrubie na plechovej streche pred bleskom?
 Můsí řešit projekt menšího hromosvodu (RD) projektant "ČSN EN 62305" ?
 Znáte normu, která popisuje jímač v ochranném úhlu antény?
 Aká je najvhodnejšia trasa pre bleskozvod?
 Ako upevniť jímaciu tyč bleskozvodu?
 Můžete mi poradit s konstrukcí hromosvodu na budově do tvaru L?
 Ako najrozumnejšie urobiť bleskozvod v prípade kovodielně?
 Máme nechat instalovat hromosvod ještě před fasádou nebo po ní?
 Nebudu potřebovat u rekonstrukce hromosvodu více svodů, než původní dva?
 Musí být hromosvod připevněný k fasádě?
 Musím u nového domu navýšit počet svodů bleskosvodu?
 Smí se na hromosvod montovat anemometr od meteostanice?
 Je rozumné instalovat na stromy hromosvod?
 Jak se zakresluje hromosvod do plán elektroinstalace rodinného domu?
 Je káď s vodou při svodu hromosvodu nebezpečná?
 Je toto řešení hromosvodu 100% v pořádku?
 Jde o správnou realizaci hromosvodu?
 Je tento bleskozvod spravne na projektovany?
 Přehled škod co způsobil blesk 2012
 Je přípustné napojení přerušeného vodiče hromosvodu?
 Je nutný hromosvod na starý řadový dům?
 Jak udělat revizi podle starých norem 2007?
 Ani smrt na stadionu s příznivci ESE nehne?
 Musim u starého hromosvodu zachovat cu lano?
 Je bezpečné slepé rameno hromosvodu v bytě?
 Je potrebná jímacia tyč aj ku komínu?
 Jak přimět firmu revitalizující panelák neporušovat normy pro hromosvod?
 Jaká je bezpečná vzdálenost hromosvodu od kovového plotu?
 Je možné vést hromosvod půdním prostorem?
 Mozu sa umietsnit zemniace tyce v blizkosti obytnej pivnice?
 Je mozne odbocit hlavny uzemn. vodic zo skusobnej svorky bleskozvodu?
 Je ukončení hromosvodu v zemi bez zemnících pásků je špatně?
 Musi byt svod hromosvodu ze dvou stran radoveho domu?
 Lze na starou střechu dosadit nový hromosvod?
 Může být hromosvod připevněn na kovovém parapetu?
 Musí být hromosvodové svody pod omítkou v husím krku?
 Ako overiť že vodič je pripojený na hromozvod?
 Mám se řídit při instalaci hromosvodu se striktně dle projektu?
 Je nutný bleskosvod na boudu na terase bytového domu?
 Má být žluto/zelený vodič spojen s jímačem a hromosvodem?
 Je pocet zemniacich tyci na bleskozvod v poriadku?
 Má smysl zrušit anténní stožár, když má dům vložkovaný komín ?
 Co dělat na chalupě se starými jímači bez spolehlivých zemničů?
 Mohou svody hromosvodu vést po okapových rourách?
 Opravdu Evropská unie nařídí povinně hromosvody?
 Je potrebné riešiť bleskozvod pre kemping?
 Může hromosvod procházet polykarbonátem?
 Může nebo dokonce se musí soused připojit k mému hromosvodu?
 Musí se při instalaci solárních panelů na střechu instalovat i hromosvod?
 Musím mít na RD více svodů z hromosvodu?
 Musí mít dřevěný altánek hromosvod?
 Mohu vést svod hromosvodu k uzemnění v zemi ?
 Jak vážný problém je přerušený svod hromosvodu?
 Jak upevnit 2m oddálený jímač?
 Jsou 4x2m jímací tyče na ploche střeše z fólie opravdu nutné?
 Lze využít svod hromosvodu jako přímo nosič pro koaxiání kabel?
 Jaká je bezpečná vzdálenost hromosvodu od domovní přípojky nn?
 Může být kovový předěl balkónů nebezpečný pokud je součástí hromosvodu?
 Jak dodatečně nainstalovat zemnič u novostavby RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 22 dotazů.