Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Bude fungovat třífázový motor jako dvoufázový generátor?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Bude fungovat třífázový motor jako dvoufázový generátor?  (Přečteno 44541 krát)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 15.05.2011, 22:26 »

... případně momentální přebytek vracet do sítě a tím vyjít vstříc jak své peněžence...
Abyste se pak nedivil - elektromechani cké elektroměry mívají brzdu proti zpětnému chodu - to je ten lepší případ. Elektronické fakturační elektroměry bývají naprogramovány tak, aby sčítaly odběr a dodávku - v tom případě čím více byste do sítě dodal, tím více byste si připlatil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 15.05.2011, 23:37 »

Tak jednoduše bych to neviděl, elektrika není silnice. V případě opravy na vedení k vaší usedlosti při vypnutí od RZ je dost velký problém, elektrické vedení je vyhrazené zařízení.... Silnice je obecně prospěšné zařízení. Nepleťte si pojmy a dojmy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
tomáš buřival
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 16.05.2011, 09:49 »

Asynchronní motor roztočený - a nemusí to být do nadsynchronníc h otáček - skutečně může sloužit jako generátor, ale pouze v případě, že bude mít buzení.  Pokud budete točit obyčejným klecovým asynchronním motorem nebo jednofázovým motorem z pračky nebo vysavače, nevyrobí to zhola nic.  Spojování vašeho zařízení s elektrickou sítí je nerozum, kolem připojování generátoru - a to i malého - je spousta neznámých, které nejste schopen vyřešit. Omlouvám se, že jsem vám pokazil náladu ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #21 kdy: 16.05.2011, 10:10 »

Já bych měl obavy, že když budu muset zvednout přes převody mnohonásobně otáčky (ze 40/min na jmenovité otáčky generátoru),  tak tím samým poměrem zmenším kroutící moment, který mi generátor neroztočí ani naprázdno (a navíc ztráty v převodech). A to se nezabýváme žádnou regulací, abychom drželi kmitočet. Přimlouvám se za systém kolegy Hejčla přes malé napětí 24VDC, akumulace do baterií a spotřebiče pro kamióny (svítidla, ledničky a pod.) či střídač 24DC/230VAC (též do kamiónů).  
A nebo jak se říká, hodit na to bobek. Koupit sádrového vodníka, do očí mu dát zelené LEDky a napájet je dynamem z jízdního kola






* menic.jpg (640.48 KB, 1920x1020 - prohlédnuto 609 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
JKlaik
« Odpověď #22 kdy: 16.05.2011, 11:29 »

Pane "Fuku",  jak už jsem vysvětloval, vzhledem k výkonu zařízení cca 200W není příliš podstatné, jestli půjde protlačit případný přebytkový proud zpět do sítě, nebo jestli to zachytí elektroměr. Naprostou většinu výkonu beztak pojmou v chalupě trvale připojené elektrospotřeb iče, čímž samotným samozřejmě vzniká úspora a jestli mi elektroměr odtočí nebo neodtočí občasných řekněme 50 přebytkových Wattů vracejících se do rozvodné sítě, to opravdu neřeším. Mrzelo by mě samozřejmě kdyby mi je přičítal do mé spotřeby, ale je tam osazený starý mechanický, takže to snad nehrozí.

Pane Buřivale,  nevím jestli jste elektrikář(já ne, avšak elementární fyziku jsem absolvoval),  jsem však pevně přesvědčen že asynchronní motor aby fungoval jako generátor, MUSÍ být roztočený do nadsynchronníc h otáček, přičemž čím větší rozdíl otáček(v rámci konstrukčně daného skluzu),  tím větší indukce a tím větší výkon. Při synchronních otáčkách je rozdíl potenciálů nulový, pročež je nulový i výkon a při podsynchronníc h je zase z generátoru motor.
Ano, bavím se o použití tohoto motoru jako generátoru napojeného na el.síť. Ale je klidně možné použít asynchronní motor jako generátor i v ostrovním režimu za předpokladu správného osazení kondenzátory paralelně na vinutí. To já však neřeším.
Ovšem trošku mě zaráží váš dojem, že je použití tohoto motoru jako generátoru nerozum z důvodu jakýchsi neznámých, které já nejsem schopen vyřešit(ačkoli po pročtení tohoto tématu od mého vznesení jednoduché otázky až po následné elaboráty všeho druhu na různá témata by se opravdu mohlo zdát, že je to téma hodné snad výzkumného ústavu jaderné energetiky ve spolupráci s NASA). Nicméně mám za to že si lze sotva představit aplikaci jednoduššího generátoru síťového napětí 230V(400V),  než je asynchronní motor, jelikož tento nepotřebuje žádné speciální zapojení, žádnou regulaci, žádná nadstandardní bezpečnostní opatření. Vždyť takto použitelný je každý připojený motor, třeba na cirkulárce, a jediné čím se ze spotřebiče stane generátor je to, že ho vnější silou roztočíte do nadsynchronníc h otáček. Pouze na základě změny otáček plynule přechází z motoru na generátor a naopak, aniž byste musel měnit zapojení jediného drátu.

Pane Doležale,  právě kvůli nutnosti silného převodování bych radši použil nízkootáčkový třífázový motor(který mám),  než jednofázový, který jsem neviděl pomalejší než 1500 synchronních otáček. Každopádně o to jestli mi vodní kolo roztočí motor obavy nemám. Jednak bych mohl roztočit kolo motorem, ale těch 200-250W na výstupním hřídeli zkrátka je a při této rychlosti je točivý moment opravdu velký. Složité převody sice odeberou určité procento energie, ale rozhodně ne tolik, aby na konci nebylo dost wattů ani k roztočení generátoru naprázdno. Ty ztráty na převodech, podle provedení, mohou činit max. 10%.
Co se regulace týče, tak ta by právě u tohoto způsobu nebyla nutná, protože o vše se postará síťový proud, který si přes motor přibrzdí kolo na patřičných otáčkách. Předpokladem je samozřejmě stabilní tok, správný výpočet výkonu a na základě toho osazení správným motorem.
Ten paralelní rozvod ať už stejnosměrným nebo střídavým napětím, jsem zavrhnul. Zbytečně komplikované a kýčovité. Jediná výhoda kterou by to skýtalo je nezávislost na případných výpadcích síťového napětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 16.05.2011, 11:44 »

Kamarád si to před lety taky podobně vymyslel, nikde nekonzultoval a skončil s monoklem od spoluchatařů, když se prolátlo, že pruhy na jejich TV má měsíce včetně důležitých sportovních přenosů na svědomí on  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #24 kdy: 16.05.2011, 12:04 »

Předpokladem je samozřejmě stabilní tok
To znamená, že pokud není chata trvale obývaná, tak při odjezdu, zejména v zimě, byste zařízení odpojil? Aby třeba potok nezamrzl a trvale jste netočil motorem a nepoškodil vodní kolo?
A pro sichr bych si nastudoval Pravidla .....


* pravidla.jpg (275.6 KB, 1920x1020 - prohlédnuto 582 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
JKlaik
« Odpověď #25 kdy: 16.05.2011, 12:33 »

To znamená, že pokud není chata trvale obývaná, tak při odjezdu, zejména v zimě, byste zařízení odpojil? Aby třeba potok nezamrzl a trvale jste netočil motorem a nepoškodil vodní kolo?
A pro sichr bych si nastudoval Pravidla .....
To se dá jistě ošetřit automatickým odpojením přívodu přes stykač při závadě na pohonu. Nicméně na zimu se používá takový "domeček",  kterým se překryje celé vodní kolo, které je tím chráněno před mrazem.

Pane Hudec, pokud z nějakého důvodu, zřejmě závady na motoru nebo vedení, nedochází k rušení v důsledku chodu motoru, pak není důvod proč by tento motor měl generovat rušivé signály v generátorovém režimu. Každopádně s tak oduševnělými sousedy, kteří jezdí na chaty proto, aby tam mohli upjatě čučet na televizi, bych asi moc sousedit nechtěl, jako že nesousedím.

Já bych však ocenil spíše než debatování o různých okrajových záležitostech odpověď na můj původní dotaz - který z motorů, jestli třífázový nebo jednofázový, je vhodnější k použití jako generátor jednofázového napětí, zejména z hlediska účinnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #26 kdy: 16.05.2011, 16:11 »

nn není moje parketa a pohony už vůbec ne a proto bych já osobně oslovil fu Siemens s následujícím problémem:

Chci použít jednofázový, čtyřpólový (1400ot/min) asynchronní motor ve funkci generátoru. Motor bude mít výkon 0,25kW. Směr otáčení určuje vodní kolo a nepotřebuji samozřejmě motor rozebíhat a proto vyřadím z činnosti pomocné vinutí. Motor ve funkci generátoru bude připojen k síti. Jaké otáčky mám motoru vnutit a bude to pracovat jako generátor? Jde mi jen o technickou stránku věci, nikoliv legislativní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
raj
« Odpověď #27 kdy: 16.05.2011, 18:14 »

Citace
jsem však pevně přesvědčen že asynchronní motor aby fungoval jako generátor, MUSÍ být roztočený do nadsynchronníc h otáček,
Zcela jistě.
Citace
přičemž čím větší rozdíl otáček(v rámci konstrukčně daného skluzu),  tím větší indukce a tím větší výkon
To záleží na charakteristic e daného asynchronního stroje.
Citace
No, na to jestli mi někdo dovolí vracet do sítě případné přebytky výkonu v řádu max. desítek wattů, se upřímně ani nikoho ptát nehodlám, přičemž vůbec neuvažuji, že by se tím vůbec někdo chtěl zaobírat jako s problémem,
To asi ne, ale dejte si pozor, abyste sítí neroztáčel tu Vaši turbínu místo naopak ...  Škleb
Citace
Já bych však ocenil spíše než debatování o různých okrajových záležitostech odpověď na můj původní dotaz - který z motorů, jestli třífázový nebo jednofázový, je vhodnější k použití jako generátor jednofázového napětí, zejména z hlediska účinnosti.
Pokud vám záleží na parametrech generovaného napětí, tak při ostrovním provozu asychronního stroje ani jeden. (pokud nechcete použít vyrobenou elektřinu např. na topení)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 16.05.2011, 18:24 »

...Mohu vás však ujistit, že si plně uvědomuji překročení pravidel a že proto dobře zvažuji rizikovost svého chování v dané situaci z toho vyplývající jak pro mě, tak pro okolí. Ani v tomto případě zvažovaného využití elektrického rozvodu nečiním jinak.
Doufám, že tedy máte dobře a za všech myslitelných okolností ošetřenu situaci, kdy montéři rozvodných závodů odpojí vedení od trafačky a půjdou tam něco montovat, a Vaše soustrojí by mohlo "cosi" do těch odpojených drátů generovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
JKlaik
« Odpověď #29 kdy: 16.05.2011, 19:21 »

...Pokud vám záleží na parametrech generovaného napětí, tak při ostrovním provozu asychronního stroje ani jeden. (pokud nechcete použít vyrobenou elektřinu např. na topení)
O ostrovním nasazení neuvažuji, ačkoli ani této aplikace asynchronního generátoru bych se nebál(ovšem u větších výkonů než je 200W). Takže je tedy v síťovém, neostrovním provozu, vhodnější třífázový nebo jednofázový motor, nebo je to jedno? A případně s kondenzátorem nebo bez?

Pane "Fuku",  ujišťuji vás že jsem dalek zbrklých řešení formou "hurá akce",  že věci poměrně dost a dlouho zvažuji, jak dosvědčuje i to že když si nejsem jistý, tak se snažím doptat, což činím právě nyní zde. Tedy i nad bezpečností jsem samozřejmě přemýšlel a v této eventualitě je ošetřena tím způsobem, že jednak z podstaty se generování proudu zastaví jakmile dojde k přerušení dodávky proudu z rozvodné sítě a druhak dochází vzápětí k automatickému fyzickému rozpojení obvodu stykačem v místě, takže i po obnovení dodávky zůstává obvod neuzavřen a musí se nahodit ručně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #30 kdy: 16.05.2011, 19:38 »

Citace
O ostrovním nasazení neuvažuji, ačkoli ani této aplikace asynchronního generátoru bych se nebál
Tak bych s obavami docela rychle začal.
Citace
Takže je tedy v síťovém, neostrovním provozu, vhodnější třífázový nebo jednofázový motor, nebo je to jedno? A případně s kondenzátorem nebo bez?
Pokud máte 1f. síť tak vám jednofázový asynchronní stroj jako generátor samozřejmě v nadsynchronníc h otáčkách chodit bude. S kondenzátorem i bez. 3f. stroj rovněž.  Na 200W bude chodit v podstatě vše.

PS: Nechápu, jaký  má 200W zdroj smysl, ale proti gustu ...  vegeeet
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
JKlaik
« Odpověď #31 kdy: 16.05.2011, 20:19 »

Díky za konkrétní vyjádření.

P.S. Smysl je právě v přeměně samoúčelnosti, byť oku milé, v účel prakticky využitelný, jak je na žádost vysvětleno již v jednom z prvních příspěvků. Materialisté by případně mohli spatřovat smysl i v ekonomické stránce, jejíž bilance je strmě kladná a jež je vyčíslena výše taktéž.

P.P.S. O asynchronních generátorech v ostrovním režimu by se dalo podebatovat, sám mám jeden tovární výroby Kirsch doma a občas jej k plné spokojenosti provozuji, ale v tomto tématu to není podstatné a nechtěl bych i už já přispívat k jeho rozmělňování.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 16.05.2011, 21:36 »

To JKlaik: Ak som správne pochopil, máte k dispozícii asi iba jednofázové pripojenie? Optimálne by bolo totiž prevádzkovať 3f asynchrónny generátor, no mal by asi fungovať aj jednofázový. Ak odhliadneme od porušenia podmienok pripojenia, je spúšťanie aj prevádzka asynchrónneho generátora do siete pomerne jednoduchá. Je treba si dať však pozor aby vám hnací výkon na hriadeli generátora neklesol pod určitú hodnotu, kedy vám generátor prejde do motorického režimu. Nie som si istý, že to zabezpečíte bez nejakej dodatočnej regulácie, resp. riadenia. Asynchrónne generátory sa používajú takmer u všetkých malých vodných elektrárni a hlavne u tých jednoduchších sa občas stane, že prejdú do motorického režimu, a elektrinu zo siete odoberajú.
Čo sa týka spätného prúdu pri výpadku siete, toho sa naozaj netreba obávať, pretože generátor sa odbudí do niekoľko 100ms. Ak však nebude v tom čase žiadna záťaž vo vašej siete, môžte rátať s určitým krátkodobým prepätím do času kým sa generátor odbudí. U väčších generátorov je naviac potrebné zabezpečiť aby sa vypnutý (odľahčený) generátor nepretočíl na veľmi vysoké otáčky. U vás to však asi nehrozí.                     
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
martkube
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 17.05.2011, 17:54 »

Čistě logické zamyšlení. Když jsem jezdil na kole a zapnul si dynamo, tak jsem za chvíli funěl jak vysavač a to byl součet žároviček asi 10W. Na plánovaných 200W výkonu, to musíte mí za chatou solidní říčku... Možná bych spíše zvážil přípravu protipovodňový ch hrází.

Já myslím, že ten zdroj proudu vodou neroztočíte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 17.05.2011, 18:38 »

Když jsem jezdil na kole a zapnul si dynamo, tak jsem za chvíli funěl jak vysavač a to byl součet žároviček asi 10W. Na plánovaných 200W výkonu, to musíte mí za chatou solidní říčku... Možná bych spíše zvážil přípravu protipovodňový ch hrází.

On člověk funěl s dynamem i když obě žárovky byly prasklé. Zas to byl dobrý trénink. Nejdál s dynamem v jednom kuse jsem jel 60km a to bylo naposled v životě co jsem ho měl na kole. Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #35 kdy: 17.05.2011, 18:42 »

Když jsem jezdil na kole a zapnul si dynamo. . .
Mimo téma: Kdo si pamatuje, že počátkem 60.let bylo dynamo úzký profil a vozilo se to z NDR?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Akú literatúru k malým elektromotorom?
 Z jakého motoru je možno udělat generátor?
 Jaké motory se používají pro stolařské frézy?
 Jak jsou chráněny motory-vibrátory pro zvibrování betonu?
 Je možná regulace otáček motoru centrálního vysavače?
 Jak změnit směr otáčení jednofázového motoru?
 Jak správně nastavit resolver (encodéru) v motorech Baumuller po výměně?
 Dá se použít asynchronní elektromotor k brždění?
 Vzpomenete si k čemu používáme komutační póly a vinutí?
 Jak u elektromotorů spočítám kolik utáhnou kilogramů?
 Proč vypadává hl. jistič 3x25A/B při zapnutí motoru 5,5 KW?
 Je možné provozovat třífázový motor na jedné fázi v zapojení do hvězdy?
 Jak připojit dva autoalternátory paralelně?
 Zvýším délkou řemenice chybějící otáčky motoru?
 KNIHA: Zvyšování spolehlivosti asynchronních elektromotorů včetně poháněných strojů
 Jak určit výkon elektromotoru pro zatížení S3?
 Jak změní otáčky a výkon motoru 380V zapojeného jako generátor ve 400V síti?
 Jak se spočítá 2.f. proud rotoru kroužkového motoru?
 Lze stejnosměrný motor pohánět oběma směry?
 Poradíte mi s dimenzí vedení pro motor?
 Jakými způsoby lze řídit stejnosměrné motory?
 POZVÁNKA: 22. ledna ŽIVĚ o motorech s Lubomírem Kastnerem
 Jak motor pozná, že má zvětšit proud při zatížení či při brzdění?
 EATON: Ochrana motorů s vysokou účinností: Eaton je „IE3 ready“
 KNIHA: Elektrické motory a pohony
 Jak realizovat okamžité zabrzdění 3-f motoru s brzdou a usměrňovačem?
 #EH: Elektrické motory pohledem roku 1950
 Jak zrychlit dopravníky pomoci frekvenčního měniče?
 Jaka je zatizitelnost pomocneho (rozbehoveho) vinuti 1f asynchronniho motoru?
 Jaké teploty nutno vzduchem chladit u motorů, aby nedošlo ke kondenzování vody?
 LIVE EATON: Ochrana a řízení motorů
 Je možné prevádzkovať 3faz. asyn. motoru 460V na 480V?
 TeSys GV5 / GV6 Motorové jističe a manuální motorové chrániče

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.041 sekund, 22 dotazů.