Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Lze zjistit náhradním způsobem směr točení čerpadla?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze zjistit náhradním způsobem směr točení čerpadla?  (Přečteno 20370 krát)
Krýdl Petr
« kdy: 22.03.2011, 14:36 »

Řeším montážní problém připojení stávajícího kabelového vývodu pro ponorné 3f čerpadlo do nového rozvaděče. Problém je následující : přišel jsem k odpojenému a neoznačenému kabelovému vývodu pro čerpadlo ve vrtu a potřebuji ho připojit do nového rozvaděče. Existuje nějaký montážní fígl jak zjistit správné připojení a směr točení? Na svorkovnici v rozvaděči si dokážu změřit směřit směr točení, ale jak to bude připojeno dál do motoru to je alchymie.

Problém č. 1 - čerpadlo je velké hloubce cca 30 m a je pracná demontáž z vrtu,
              č. 2 - nerad bych při obráceném směru točení zničil čerpadlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 22.03.2011, 17:49 »

Některá novější čerpadla mají označené vývody čísly 1 2 3 a mělo by to sedět L1 L2 L3 pokud čísla nejsou vidět tak bych se nebál popoříznou izolaci jestli nejsou dále v kabelu. Jinak jsem používal primitivní způsob a to je připojit a zkusit na chvíli zapnout a sledovat tlakoměr pak přehodit fázi a viděl jsem jestli čerpá míň a nebo víc.Pozor! pustit opravdu jen na chviličku!! Jinak se může uvolnit vrtulka a vytahování vás stejně nemine!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 22.03.2011, 19:45 »

Obávám se že vás jiná metoda než pokus - omyl, a tlakoměr na výstupu, nemine. Pokud není tlakoměr tak se to dá ještě změřit ampérmetrem. Všechny fáze budou mít stejný odběr. Když se to čerpadlo bude točit obráceně tak bude větší rozdíl mezi proudy v jednotlivých fázích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Zdenek2752
« Odpověď #3 kdy: 22.03.2011, 19:59 »

Proč by měl být při obráceném běhu rozdílný odběr proudu v jednotlivých fázích?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 22.03.2011, 20:43 »

No to by mě taky zajímalo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Krýdl Petr
« Odpověď #5 kdy: 22.03.2011, 20:54 »

Právě jsem se vrátil z montáže a mohu vám sdělit, že jsem uspěl - čerpadlo tlačí O.K.
Použil jsem následující postup :
- v rozvaděči jsem na svorkovnici provedl pravotočivé řazení L1, L2, L3 a připojil výstupní kabel
- ve skruži nad vrtem v krabici, kde bylo napojení pevného kabelu na pohyblivý jsem si opět provedl pravotočivé řazení L1, L2, L3
- když jsem se podíval na odchozí kabel do čerpadla (vrtu) tak jsem zjistil, že má následující barevné složení hnědá, černá, šedá, zel/žl.
- tak jsem zkusil řazení fází tak jak to chce E-ON hnědá, černá ,  šedá k L1, L2, a L3 a ono klaplo.
Jinak jsem měl připraven ampérmetr a otevřené výstupní potrubí do nádrže pro vizuální kontrolu.
Jsem rád, že to klaplo. Ptal jsem se ve značkovém servisu čerpadel a tam mi taky neporadili, akorát mě upozornili, že při obráceném točení mohu zničit hydraulickou šroubovnici v čerpadle. Zkrátka, že ne všechny čerpadla vydrží obrácený chod.
Dík za reakce a názory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #6 kdy: 23.03.2011, 00:51 »

Existuje taková krásná pomůcka, je to v podstatě reklamní předmět, rozdávaný na různých výstavách.
Je to něco jako kompas, po přiložení k motoru  se to otáčí ve směru točivého pole motoru. Já jsem to získal od firmy WILLO, používám to často a rád  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jiří Středa
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 23.03.2011, 07:36 »


Jinak jsem měl připraven ampérmetr a otevřené výstupní potrubí do nádrže pro vizuální kontrolu.
Jsem rád, že to klaplo.

Nechci strašit, ale že tlačí vodu ještě nemusí být správný směr točení. Při druhých (správných) otáčkách může mít větší průtok a tlak.

Existuje taková krásná pomůcka, je to v podstatě reklamní předmět, rozdávaný na různých výstavách.
Je to něco jako kompas, po přiložení k motoru  se to otáčí ve směru točivého pole motoru. Já jsem to získal od firmy WILLO, používám to často a rád  Úsměv
ve vrtu stím bude asi problém i tak  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revizní technik-E2/A ,  elektromontáže
www.jse-el.cz
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 23.03.2011, 12:38 »

Proč by měl být při obráceném běhu rozdílný odběr proudu v jednotlivých fázích?

 Už jsem se s takovým čerpadlem setkal. Bylo to ponorné čerpadlo na kapalný propan-butan. Na čerpání LPG. Ověřeno měřením jak průtoku tak tlaku. Při opačném chodu byl rozdíl v jednotlivých fázích i 0,5A. Čerpadlo mělo příkon cca 1,5kW.
 ale netvrdím že to dělají všechna čerpadla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 23.03.2011, 13:01 »

Toto bych upřesnil:

Rozdíl v proudech nebyl dán sledem fází, ale spíše nesymetrií fází, nesymetrií vinutí.
Dokonce toto uvádí výrobce v montážním manuálu, kdy  se má čerpadlo nafázovat podle pořadí vodičů a sledu fází na přívodu, pak postupně otočit všechny tři možnosti pootočení o jedno vinutí a vyzkoušet, ve kterém se nejlépe srovnají proudy ve všech fázích ( tj. nesymetrie sítě a nesymetrie samotného čerpadla se "vykompenzují".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Ján Pitoňák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 23.03.2011, 21:09 »

Rozdíl v proudech nebyl dán sledem fází, ale spíše nesymetrií fází, nesymetrií vinutí.
Dokonce toto uvádí výrobce v montážním manuálu, kdy  se má čerpadlo nafázovat podle pořadí vodičů a sledu fází na přívodu, pak postupně otočit všechny tři možnosti pootočení o jedno vinutí a vyzkoušet, ve kterém se nejlépe srovnají proudy ve všech fázích ( tj. nesymetrie sítě a nesymetrie samotného čerpadla se "vykompenzují".
Zaujímavá myšlienka, počujem to prvý krát.
Žeby výrobca schválne vyrobil nesymetriu vo vinutí? V sieti však môže byť nesymetria napätia minimálna, resp. zanedbateľná, potom by bola takáto nesymetria vo vinutí na škodu veci. 
A naviac nesymetria napätia, tak ako aj úroveň napätia sa v čase mení, nie je možné s ňou predsa rátať pri návrhu čerpadla. Dnes je taká, a zajtra môže byť iná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 23.03.2011, 22:15 »

Ne rozhodně toto výrobce neprovádí schválně. Spíš jen aby se výrobní nepřesnost a nesymetrie sítě vzájemně v rácmi možností kompenzovaly a byl usnadněn hladký rozběh a běh čerpadla.

Viz. manuál:

Three-Phase Current Unbalance
Three-phase current unbalance is a factor that can result in premature motor failure. It causes reduced starting
torque, excessive and uneven heating and excessive motor vibration. Therefore, it is important that the electrical
load to the submersible motor be balanced. After the correct motor rotation is established, the amount of current
unbalance among the three legs of the power supply should be calculated.
To prevent changing motor rotation when taking these readings, the wires to the pump should be moved across
the starter terminals by always moving them in the same direction.
Percentage unbalanced = maximum current difference from average current divided by average current times 100.
As seen in the example in Figure 6, the third connection has the lowest percentage of unbalance and should be
used to obtain maximum motor efficiency and reliability.


* cerpadlo.jpg (54.08 KB, 786x365 - prohlédnuto 1565 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Václav 3
« Odpověď #12 kdy: 24.03.2011, 05:59 »

to kol. L. Rotrekl:

Anglický text je předpokládám převzat z nějakého orig. manuálu. Bylo by možná užitečné prozradit značku (výrobce) onoho čerpadla, protože postup je mírně řečeno nestandardní. Dost těžko se dá předpokládat, že nesymetrie fází bude dlouhodobě stejná, spíše se bude měnit hlavně vlivem jednofázových spotřebičů a to jak napětí, tak např. jalovina (vlivem transformátorů a hlavně nevykompenzova ných klasických zářivkových těles) a deformace sinusovky (vlivem spínaných zdrojů).

Jak  zjistit správné pořadí fází u čerpadel "Nautila" - nejsnazší je rozpojit potrubí např. před tlak. nádobou a v případě, že čerpadlo dává vydatný proud vody, tak je  rotace správná. Čerpadlo se touto krátkodobou (několik desítek sec.) zkouškou nepoškodí, pokud nebude pracovat proti tlaku. Dříve se tato čerpadla dodávala s gumovou šňůrou mající tři neoznačené černé fázové žíly a žílu zelenou, takže nic jiného než zkouška nezbývalo. V případě, že by se čerpadlo spustilo na delší dobu proti tlaku s nesprávným směrem točení hrozí poškození nebo uvolnění čerpacího tvrdogumového šneku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
« Odpověď #13 kdy: 17.04.2011, 22:12 »

Pánové tak nevím jestli se mám přiznat, moc se mi nechce ,  ale jdu do toho.
Musím přiznat, že měl pravdu p. Jiří Středa. Jsem v rozpacích
Jelikož jsem neměl od čerpadla žádné hodnoty, ani technické informace, měl jsem po spuštění osobní radost, že čerpadlo tlačí, odběr  8,5 A  a je vše v pořádku, a že jsem se trefil. Mě se zdálo, že množství vody z hloubky 60 metrového vrtu je dostatečné. Co se ovšem nestalo, v podstatě po měsíčním provozu se správce zařízení nemohl smířit s tím, že natéká málo vody oproti předchozímu provozu a když viděl množství vody vytlačené z vrtu do nádrže tak si stál na svém, že před tím čerpadlo tlačilo více. Podotýkám, že při spuštění tam tento člověk nebyl a množství vody porovnávala jiná osoba.
Na osobní zodpovědnost správce zařízení jsem obrátil směr točení a najednou čerpadlo opravdu tlačilo v plné síle tak jako předtím, což potvrdil i nárůst proudu na 10,5 A.
No byla to opravdu alchymie a cesta pokus omyl, ovšem pro mne se šťastným koncem, docela jsem si oddychl, že to čerpadlo vydrželo. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #14 kdy: 17.04.2011, 22:26 »

Gratulujeme a děkujeme za zprávu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jsou ponorná čerpadla typu Malyš bz ochranného vodiče OK?
 Co si počít s ponorným čerpadlem, které vybavuje proudový chránič?
 Jak napojit přívodní kabel do skruží vrtu a kabel čerpadla do vrtu?
 Musí se použit proudový chránič pro 1F kalové čerpadlo v jímce?
 Existuje nějaký přístroj, který by odpojil čerpadlo při chodu naprázdno?
 Jak provést zvýšenou ochranu ponorného čerpadla?
 Jak opravit přívodní šňůru ponorného čerpadla?
 Je přípustné použít jedinou velikost napětí ovládání a bypassu čerpadla?
 Jak připojit ponorné čerpadlo Nautil 1'' EVGU přes proudový chránič?
 Jak ovládat čerpadlo u plynového kotle ?
 Co vse je treba pro regulaci cerpadla?
 Jak funguje přepínání otáček motorů běžných oběhových čerpadel ?
 Musí být ovládání čerpadel přes trafo?
 Jaký mám použít softstartér pro kalové čerpadlo 400V ?
 Nevíte jakou má přesně funkci a jak se používá hydrostat?
 Jak se snizi zivotnost cirkulacniho cerpadla TUV pri castem kratkodobem spinani?
 Lze zapojit oběhové čerpadlo bez elektroniky?
 Máte někdo zkušenosti s hlídáním zaplavení čerpadla?
 Co potřebuji pro rozběh kalového čerpadla NFMU-98-7-AM-0, 230V?
 Jak se provádí v sekcích čerpadel, v sekcích šoupátek a v podobných zařízeních u dálkových kovových
 Je lepší pro pohon čerpadla domácí vodárny jednofázový nebo třífázový motor?
 Proč se vyrábí tolik fontánových čerpadel na 230V a tak málo na SELV?
 Ako je to so zálohovaním obehových čerpadiel modifikovaným priebehom ?
 Jaká je závada na hlubinném čerpadle když je ponořené tak nečerpá?
 Jak nastavit u Protherm RAY doběh čerpadla?
 Jakou zvolit ochranu při běhu naprázdno vodárny Sigma Hranice 100-3?
 Jakým relé byste nahradili tlakový spínač?
 Čerpadlo přes proudový chránič?
 Jak vypínat cirkulační čerpadlo na TUV při odchodu z domu?
 TIP na ponorná čerpadla Pedrollo
 Jak zajistit pomalý doběh u čerpadla?
 Podle čeho vybrat typ frekvenčního měniče k čerpadlu?
 Jaky rozsah motorového spouštěče zvolit pro kal. čerpadlo Sigma NDMU 380/370W?
 Jaký zvolit záložní zdroj pro napájení oběhového čerpadla plynového topení?
 TIP na dávkovací čerpadla Simdos
 Jak automatizovaně spínat vzdálené cirkulační čerpadlo TUV?
 Čím hlídat funkci oběhového čerpadla?
 Ako vyriešim striedavé zapínanie čerpadiel?
 Jak lze neinvazivně detekovat běh čerpadla?
 Potřebují elektronická oběhová čerpadla UPS s čistou sinusovkou?
 Lze využít kabel solenoidního ventilu k souběžnému spínání sekund. čerpadla?
 Jaké mi doporučíte 3f ponorné čerpadlo do studny u domu?
 Jak nelíp vyřešit blokování čerpadel proti chodu na sucho?
 Jak zajistit chod oběhového čerpadla při výpadku napětí?
 Jakým přístrojem kromě PLC, spínat pomocné oběhové čerpadlo?
 Ako zapojiť obehové čerpadlo u krba z vodným ohrevom?
 Jak přepínat mezi dvěma 230V zdroji napájení pro jedno čerpadlo?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.075 sekund, 24 dotazů.