Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Která norma mi nepovoluje čtyřkolíkovou 3f zásuvku pro přípojení 3f spotřebiče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Která norma mi nepovoluje čtyřkolíkovou 3f zásuvku pro přípojení 3f spotřebiče?  (Přečteno 42123 krát)
Tadeáš Kotas
*
Offline Offline



« kdy: 02.03.2011, 21:13 »

Jedná se o instalaci v mobilní buňce. Celá instalace je chráněna 3f proudovým chráničem. Potřebují připojit jednoduchý 3f spotřebič, který nemá žádné ovládaní jenom vypínač zap vyp. Pro napájení spotřebiče je použít čtyřžilový kabel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 02.03.2011, 22:42 »

Pokud spotřebič nepoužívá N (pracovní nulu),  tak myslím, že žádná ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 02.03.2011, 23:15 »

Podle mne tak žádná. Provedení zásuvky 3L+PE ,  je přece v souladu s normou a jednoduchých strojů, které ji mohou být napájené je mnoho.
Jiná věc je ovšem ta, že pokud to není určeno přímo a pouze pro jeden stroj, doporučil bych přece jenom zásuvku 3L+N+PE a ke stroji bych i na 4žilový kabel osadil vydlici s 5ti kolíky, nebo použil redukci z 5 na 4kolíky. Vyrábí to například SEZ a můžete to najít v jejich katalogu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Vladimír Huba
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 03.03.2011, 00:45 »

Zásuvkový obvod nemôžete posudzovať podľa uvažovaného spotrebiča (ani nevieme o aký spotrebič ide).
Zásuvka je určená na všeobecné použitie. Takže by mala byť s plným počtom vodičov (viď 33 2000-5-52).
Ak potrebujete napojiť spotrebič bez N vodiča, pripojte ho pevným spôsobom.
Tiež nie je problém napojiť takýto spotrebič z 5-kolíkovej zásuvky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ži a nechaj žiť
Václav 3
« Odpověď #4 kdy: 03.03.2011, 06:03 »

V tomto případě není úplně primární, co říká norma, ale co neodporuje zdravému rozumu.

 Pokud máte spotřebič, který nevyužívá ke své činnosti vodič N (střední, nulový vodič),  můžete ho bez potíží pomocí pětikolíkové vidlice (ve které zůstane kolík N nezapojený) připojit do pětikontaktní zásuvky. Pokud vyměníte zásuvku  na zdi za čtyřkontaktní, nemůžete (díky chrániči) a nesmíte (dle norem) do ní zapojit spotřebič, který ke své činnosti potřebuje vodič N. Z toho vyplývá, že pětikontaktní zásuvka je daleko výhodnější, je plnohodnotná, můžete do ní zapojit jakýkoliv spotřebič. Omezení je dáno pouze jištěním.

 Pokud je objekt vybaven čtyřkontaktní zásuvkou a je to v souladu s projektem a výchozí revizí, Vy máte spotřebič, který ke své činnosti vodič N nepotřebuje, tak není důvodu, proč by to tak nemohlo být.

Pokud instalaci rozšiřujete, nebo děláte novou, použijte pětižilový kabel a pětikontaktní zásuvku. Vidlici u stroje lze vyměnit nebo použít přechodku, jak napsal kolega výše. S klidem se může stát, že za několik let nový, prakticky stejný stroj již bude používat místo vypínače ovládání pomocí tlačítek a stykače a vodič N bude již nutný a pak by jste musel instalaci zase předělávat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
« Odpověď #5 kdy: 03.03.2011, 08:08 »

To:Tadeáš Kotas  Posláno: Včera v 21:13
Norem je více, ale jsou jen doporučující a důležité je co říká výrobce zásuvek a vidlic. Na vidlici je štítkový údaj u 4P - 400V, xA a u 5P je 400/230V a xA. Tím je určeno, že pokud používám napětí 400V, tak mi stačí 4P a pokud používám napětí fázové i sdružené, tak musím mít 5P. V podstatě jde o to, aby u zařízení připojeného pomocí vidlice nebyl použit vodič PEN.
Dříve byla výjimka pro použití (podle tehdy závazných ČSN) 4P a platila do zavedení výroby vidlic a zásuvek 5P, které byly zavedeny v roce 1990.
Přesto je i dnes hodně zařízení napájeno chybně vidlicí 4P (s použitím vodiče PEN pro funkci),  ač výjimka skončila před 20 lety a někteří , ,odborníci,,  tak zapojují i dnes.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #6 kdy: 03.03.2011, 08:43 »


... výroby vidlic a zásuvek 5P, které byly zavedeny v roce 1990...

Nemáte pravdu, zásuvky pětipólové se vyráběly v provedení 15A 380V, kterému se říkalo "čápovka" již v 50. létech a již v průběhu let 60. se vyžadovalo, aby při připojení zařízení přes zásuvkový spoj byl ochranný vodič použit pouze jako ochranný PE a nikoliv jako společný PEN. Díky neexistenci zásuvek vyšších proudových hodnot v pětikontaktním provedení se většina strojů, které původně využívaly např. na ovládání napětí (tehdá) 220V přestavovala a používaly se stykače na 380V nebo se doplnil transformátor 380/220V, právě aby se docílilo oddělení funkce ochranného vodiče od pracovního.  Stejně tak se zapojovalo osvětlení na strojích, kde se přednostně používaly trafa s převodem 380/24V.

Pokud se někde dodnes vyskytují rozvody a zařízení, kde se za zásuvkovým spojem vyskytuje vodič spojující obě funkce, t.j. ochrannou a pracovní, tak je to již víc jak 40. let špatně, pokud to tak udělá dnes nějaký kutil nebo rádoby elektrikář, tak je to prasárna nejvyšší třídy a zasloužil by pěstí do zubů, aby si to již navždy pamatoval, že se to tak nedělá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 03.03.2011, 08:49 »

Pouze bych p.Václava 3 doplnil, pokud na zásuvce není jeden z kontaktů označen PEN (a ten tam nikdy nebyl),  tak tímto nemá co téci pracovní proud.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 03.03.2011, 09:24 »

Jedná se o instalaci v mobilní buňce. Celá instalace je chráněna 3f proudovým chráničem. Potřebují připojit jednoduchý 3f spotřebič, který nemá žádné ovládaní jenom vypínač zap vyp. Pro napájení spotřebiče je použít čtyřžilový kabel.

TO: Kotas

Jak se připojují zásuvky, řeší ČSN 33 2000-5-56 ed. 2, normativní příloha NK - viz příloha zde.

Pokud je celý rozvod v provedení TN-S, měl by být přívod k zásuvce 5vodičový a zásuvka 5kolíková 3N+PE.
4kolíkové zásuvky 3+PE jsou určeny výhradně k přesně předem stanovenému spotřebiči (motoru),  a pro instalace k všeobecnému užití jsou nepoužitelné a prakticky zakázané.


* 33 2000-5-56ed2_pr.NK pripojení zásuuvkami.jpg (219.51 KB, 1340x924 - prohlédnuto 3737 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
zerotest
« Odpověď #9 kdy: 04.03.2011, 08:37 »

To:Václav 3  Posláno: Včera v 08:43
Když všechno víte, tak nemůžete mi sdělit jaké vidlice a zásuvky používala Marie Terezie?   Úsměv
Co jsem napsal, tak mi potvrdili e-mailem zaměstnanci SEZ (tehdejší významný výrobce v bývalém Československu),  kteří vyráběli vidlice a zásuvky a s tím, že od roku 1990 vyrábí i 5 pólové. Nikde jsem netvrdil, že jsou jediní výrobci a už vůbec, že se nikdy předtím 5 pólové vidlice a zásuvky nevyráběly.  Tak mi vysvětlete kdy jsem neměl pravdu.
No a co se týká používání vidlic 4P kde je využit vodič PEN, tak se s tím setkávám ještě dnes a v revizní zprávě to uvádím jako závadu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 04.03.2011, 09:07 »

Nikde jsem netvrdil, že jsou jediní výrobci a už vůbec, že se nikdy předtím 5 pólové vidlice a zásuvky nevyráběly.

Já tedy jsem Vaše tvrzení

Dříve byla výjimka pro použití (podle tehdy závazných ČSN) 4P a platila do zavedení výroby vidlic a zásuvek 5P, které byly zavedeny v roce 1990.

také pochopil tak, že se podle vás před r. 1990 5P zásuvky nevyráběly.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Václav 3
« Odpověď #11 kdy: 04.03.2011, 09:32 »

Děkuji kol. Fukovi, že odpověděl za mě, přesně stejný pocit jsem z oné formulace měl i já.

P.S. Laskavý admin jistě promine, ale musím odpovědět ještě na dotaz týkající se Marie Terezie: vidlici používala jistě servírovací a zásuvku dřevěnou nazývanou též šuplík.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
« Odpověď #12 kdy: 04.03.2011, 12:06 »

To: Fuk Tomáš  Posláno: Dnes v 09:07 a Václav 3  Posláno: Dnes v 09:32
Nyní se nejčastěji používají třífázové zásuvky a vidlice typu 1643, 3243, 6343, 1653, 3253 a 6353. (speciálně pro pana Fuka a Václava 3 - tím netvrdím, že jsou jediné které se vyrábí a používají)
Tedy do roku 1990 vyráběl SEZ (myslím že jiný výrobce v ČSSR-ČSFR nebyl)jen typy 1643, 3243 a 6343 tedy 4P a od roku 1990 typy 1653, 3253 a 6353 tedy 5P. 
Možná, že se mýlím a budu rád když zde uvedete dnešního výrobce , ,Čápovky,,  abych si doplnil znalosti nejen já, ale i široká veřejnost o staronovém výrobku, který se používá u nových zařízení a který jsem z neznalosti opomněl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #13 kdy: 05.03.2011, 07:08 »

to zerotest:
Já jsem ve svém původním příspěvku vůbec nehovořil o tom, že se čápovky používají dnes u nových výrobků, pouze jsem chtěl upozornit, že připojení PEN přes zásuvku bylo zakázáno již dávno. Vy zřejmě odpovíte aniž byste větu nebo příspěvek dočetl do konce a ještě ji považujete za útok proti vám.

Čápovky stále vyrábí Elektro-Praga a to jak 5p tak i 4P s jedinou změnou, nové kusy jsou označeny 16A 400V.

To je z mé strany vše, dále se s Vámi nehodlám přetahovat o slovíčka, na to nemám čas. Protože tato diskuse původní téma již vyčerpala beze zbytku, požádám admina nechť ji uzavře, pouze si myslím, že by měl mít možnost se ještě vyjádřit kol. Fuk.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 05.03.2011, 10:46 »

Nemyslím, že by bylo co dodat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
zerotest
« Odpověď #15 kdy: 07.03.2011, 08:22 »

Václav 3  Posláno: 05.03.2011, 07:08
Na moji všeobecnou odpověď jste napsal, že nemám pravdu. A zdůvodnil jste to obecným tvrzením o nějakém výrobku. Musím vám sdělit, že vy nemáte už vůbec pravdu. Ta vaše tzv. , ,Čápovka , ,  pokud se vyráběla či vyrábí ,  tak nebyla jediná pětipólová vidlice a zásuvka neboť jen u strojů se používalo a používá mnoho pěti a více pólových vidlic a zásuvek, ale většinou se obecně označují jako konektory.
Pro vaši informaci Elektro-Praga jako taková neexistuje, ale existuje ABB Elektro-Praga a ti výrobek , ,Čápovka , ,  nemají. Proč jste tu neuvedl přesný název a typ výrobku a internetový odkaz, kterým chcete ohromit když jste takový odborník? Mohu vám poradit aby jste více dbal na slovíčka a hlavně přemýšlel u toho co píšete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 07.03.2011, 09:06 »

Václav 3  Posláno: 05.03.2011, 07:08
Na moji všeobecnou odpověď jste napsal, že nemám pravdu. A zdůvodnil jste to obecným tvrzením o nějakém výrobku. Musím vám sdělit, že vy nemáte už vůbec pravdu. Ta vaše tzv. , ,Čápovka , ,  pokud se vyráběla či vyrábí ,  tak nebyla jediná pětipólová vidlice a zásuvka neboť jen u strojů se používalo a používá mnoho pěti a více pólových vidlic a zásuvek, ale většinou se obecně označují jako konektory.
Pro vaši informaci Elektro-Praga jako taková neexistuje, ale existuje ABB Elektro-Praga a ti výrobek , ,Čápovka , ,  nemají. Proč jste tu neuvedl přesný název a typ výrobku a internetový odkaz, kterým chcete ohromit když jste takový odborník? Mohu vám poradit aby jste více dbal na slovíčka a hlavně přemýšlel u toho co píšete.

p.Václav 3 jistě ví co píše, jeho příspěvky čtu rád a dovolím si tvrdit že odborník je a nepotřebuje nikoho ohromovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
« Odpověď #17 kdy: 07.03.2011, 10:54 »

To: Milan Hudec.  Posláno: Dnes v 09:06
mám stejný názor na vás a to, že jste odborník, ale nejsem si jistý v jakém oboru.
Prosím pokud má někdo relevantní připomínky, tak ať mi je zašle přímo na e-mail: zerotest@seznam.cz.
Opravdu by mě zajímalo jak vypadá , ,Čápovka,,  a jaký je skutečný název a  typ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.131 sekund, 23 dotazů.