Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  S kterou normou je umístění bytového rozvaděče hned pod stropem v souladu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: S kterou normou je umístění bytového rozvaděče hned pod stropem v souladu?  (Přečteno 15471 krát)
J.Novák
« kdy: 23.02.2011, 00:11 »

Pustil jsem se do rekonstrukce elektroinstala ce dvoupatrového domu.
Svěřil jsem to odborníkům a řekl své předtavy.
Je mi jasné, že mi třeba nemůže projektant/eletromontér v jedné osobě vyhovět ve všem.
Ale občas se mi jeho argumenty zdají nelogické popřípadě jsou ve stylu prostě to tak je a berte to tak, což se mi třeba jako osobě která to financuje nelíbí.

Problém vysvětlím-
v předsíňce za vchodovými dveřmi je stará zapuštěná rozvodnice pro obě patra.
Rozvodnice je dřevěná s dvoukřídlími dveřmi (50.léta).
Shodli jsme se na tom, že nově bude dobré udělat pro každě patro samostanou rozvodnici o 36 modulech.
Já jsem ve spodním patře chtěl novou zapuštěnou rozvodnici dát na místo té původní(vybourat to dřevo a dozdiít)-byla by ve výšce cca 150cm od země.
Projektant odmítá a chce jí dát až ke stropu, prý se to tak dělá.
Mě vyhovuje níže zejména protože v případě potřeby nahození jističe (např. prasklá žárovka) nepotřebuji při své nepříliš můžné výšce štafličky nebo židli.
Dále je tu několik dalších faktů pro umístění na místo staré- např. to že novou jen zazdím a ubyde další bourání zdi pro novou, na zadní stěně staré jsou již , ,díry" od starého vedení-opět v tom vidím méně bourání.

Takže existuje nějaké nařízení které ospravedlňuje názor projektanta dát rozvodnici až ke stropu?  
podivej

Pozn.: Co si pamatuju ze školy byly nějaké instalační zóny pro vedení ve zdi (asi 150-400mm od stropu),  ale pokud si pamatuju správně -byly doporučené, nikoli nařízené a navíc ta rozvodnice má na výšku určitě víc než 250mm, takže by se tam stejně nevešla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 23.02.2011, 07:42 »

Zde není co řešit. Vy platíte, montér montuje. rozvaděče se nesmí umísťovat na rameni schodiště a v prostorech, kde je manipulační prostor před rozvaděčem menší jak 80cm. Umístění rozvaděče do zdiva ve výšce 150cm neodporuje žádným normám a předpisům. Řekl bych, že montáž rozvaděče ke stropu je nevhodné a to už jen kvůli horšímu přístupu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 23.02.2011, 08:34 »

Projektant odmítá a chce jí dát až ke stropu, prý se to tak dělá.

Neuvažujete o výměně projektanta?
Jestliže ten současný argumentuje stylem "tak se to dělá",  tak bych se asi poohlédl jinde.  Nerozhodný
Jak uvedl kol. Horský - vy platíte a tudíž vy si určujete.  boss
On by měl být vaším rádcem a ne poručníkem.
Měl by se snažit naplnit vaší vizi a ne abyste vy bydlel podle nějakých jeho zažitých stereotypů.

Dost přeženu, ale kdybyste si usmyslel, že chcete mít v ložnici fontánu s vodotryskem (což se bežně nedělá) a trval byste na tom, tak by měl určit příslušné zóny, tomu odpovídající technologii a tu fontánu tam namalovat.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
J.Novák
« Odpověď #3 kdy: 23.02.2011, 09:03 »

Pánové děkuji.Já jsem si to myslel,ale chtěl jsem slyšet názor více znalých lidí abych se nehádal zbytečně Úsměv S výměnou projektanta už bude problém. To zde nebudu rozvádět. Jinak o prostoru před rozvaděčem vím a schodiště tam sice je,ale rozhodně to nebude asi rameno schodiště.Je to takhle-jsou vchodové dveře do budovy,za nimi asi 5 schodu,pak botník a prostor pro přezutí cca 2x2m a další dveře do bytu. Stará rozvodnice je v udané výšce nad tim prostorem 2x2m.V návrhovém výkrese stavby je tato malá místnostu uvedena jako předsíňka. Já mám s tím projektantem více drobných sporů,takže se zde asi dotážu vícekrát na váš názor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #4 kdy: 23.02.2011, 09:18 »

váš prostor 2x2m je tzv. podesta. Pokus na podestě splňujete oněch 80cm manipulačního prostoru, pak není nikde problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Václav 3
« Odpověď #5 kdy: 23.02.2011, 09:30 »

Projektanta vyměňte, protože umístění rozvaděče ke stropu odporuje zdravému rozumu. To byl bolšenivký výmysl, dávat PL-ku v panelácích nad bytové dveře nebo těsně vedle nic. A ten, co šel domů srazil ze židle toho co natahoval spadlý jistič. Výška kolem 150 cm je vhodná ve všech směrech, malé děti se tam nedostanou, větší děti, které už mají rozum a dospělí menšího vzrůstu nemají potíže s obsluhou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 23.02.2011, 13:13 »

Pánové děkuji.Já jsem si to myslel,ale chtěl jsem slyšet názor více znalých lidí abych se nehádal zbytečně Úsměv S výměnou projektanta už bude problém. To zde nebudu rozvádět. Já mám s tím projektantem více drobných sporů,takže se zde asi dotážu vícekrát na váš názor.

Jak napsali kolegové přede mnou. Nemusíte nic rozvádět, ale rozveďte se s projektantem.  Není jiní řešení problémy budou narůstat .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 23.02.2011, 17:00 »

Ale občas se mi jeho argumenty zdají nelogické popřípadě jsou ve stylu prostě to tak je a berte to tak

To je jednoduché. Až budete řešit peníze, řekněte mu, že kdo platí, ten poroučí. A ještě mu dejte radu do života, že  prostě to tak je a berte to tak  Škleb

To zabere na každého  Mrknutí

Jinak plný souhlas s kolegy výše, nemá smysl se opakovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
MD
« Odpověď #8 kdy: 23.02.2011, 18:29 »

Z dotazu nevyplývá úplně jasně, jaká je dispozice domu, ale pakliže by zmíněné dveře oddělovaly samostatný byt (s tím, že mimo tento byt by to byl "společný prostor"),  pak by asi bylo na místě umístit rozvodnici spíše z druhé strany dveří, tj. v bytě. Nebo se pletu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je možné umístit rozvaděč do šatny?
 Jaké používáte bytové rozvodnice?
 Jak přístupné/nepřístupné může být umístění bytového rozvaděče?
 Musí být HDS zaplombovaná a kdo je za to zodpovědný?
 Jak správně umístit bytový rozvaděč?
 Jak srovnat zateplení domku s rozvaděčem?
 Lze osadit prázdný podružný rozvaděč nebo jej musím koupit již sestavený?
 Jak vysoko umístit podružný rozvaděč který bude na chodbě?
 Moze byt polystyren okolo domoveho rozvadzaca?
 Může být náhrada domovní rozvodnice "dírou ve zdi"?
 Jakou si vybrat zásuvkovou rozvodnici 230V/400V do domácí dílny?
 Je možné použít dvě skříně s jističi v jedné domácnosti?
 Opravdu potřebuji tovární rozvaděč?
 Musí být pojistková skříň ještě mezi rozvaděčem před domem a nachodbě?
 Jaky zvolit venkovni rozvadec pro dva elektromery?
 Mohou být jističe umístěny v koupelně?
 Mohu na elektroměrovou desku umístit ještě zásuvku 400V/32A?
 Který předpis hovoří o volném prostoru před rozvaděčem?
 Mohu instalovat jističovou skříň nad radiátor?
 Jak daleko může být domácí hlavní rozvaděč instalován od vodoměru?
 Mohu zhotovit před rozváděčem dodatečný umělý schod ?
 V jaké výšce musí být rozvaděče, když jsou v záplavové oblasti?
  Je možné umístit domovní rozváděč na hranici schodů?
 Musí být rozvodná skřín na chodbě BD zajištěna proti otevření?
 Je volně pohozený rozvaděč v pořádku?
 Je možné přesunutí rozvaděče z chodby do garáže?
 Môžem medzi elektromer a domový rozvádzač vložiť rozvádzač pre záhradu?
 Musí být jistič pro zásuvkový okruh zásuvek v kanceláři volně dostupný ?
 Může být v úklidové místnosti umístěn rozvaděč?
 Je možné mít mezi skříní s měřením a domem ještě rozvaděč pro budoucí napojení?
 Je možné umístit bytový rozvaděč nad prostor ohybu schodů?
 Je možné instalovat rozvodnici v šatní skříni?
 Lze umístit jističe o metr níž, když se nebude měnit hlavní přívod od elměru?
 Kam umístit malý rozvaděč v jímce čističky odpadních vod?
 Mohou být rozvaděče domovní režie v bytových domech uzamčené?
 Musí být bytový rozvaděč paneláku nutně v bytě?
 Jaká je minimální výška pro umístění rozvaděče ?
 Musí mít kůlna vlastní rozvodnici?
 Mohou být jističe od bytu na veřejné chodbě bytového domu?
 Mám si troufnout instalovat rozvaděč pod omítku do venkovního prostředí?
 Mohu v podkroví zrusit krabici s 3F přívodem a udělat z toho podružný rozvaděč?
 Může být přívodní krabice s nožovkama v zateplovací izolaci?
 Proč je nutné kvůli dvousazbě měnit pozici rozvodnice?
 Mohu přemístit HDO přijímač z elektroměrové skříně do mé jističové skříně?
 Prečo je nevhodné umiestniť bytový rozvádzač nad vstupné dvere?
 Mohu umístit rozvaděč do koupelnové příčky?
 Je možné umístit rozvodnici na komín Schiedel?
 Je nutné při přemístění elměru na vnější stěnu domu vyměnit i vnitřní rozvaděč?
 Může být rozvaděč umístěn v plynové kotelně?
 Jak mohu bytovou rozvodnici v dřevostavbě obestavět dřevěnou skříňkou?
 Mohu umístit rozvaděč nad akumulační kamna?
 Smí se dát podružný rozvaděč pro kuchyň do stoupačky za wc?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.