Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Jsou panelákové hliníkové 2.5 mm2 rozvody na 16A bezpečné?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jsou panelákové hliníkové 2.5 mm2 rozvody na 16A bezpečné?  (Přečteno 54626 krát)
elektro44
« kdy: 09.02.2011, 21:12 »

V bytě mám klasické panelákové rozvody z hliníku 2.5 mm2 a 16A jistič. Zásuvky jsou vedeny kabelem pod omítkou nebo zacementovány do zdi v oblasti podlahy. Dosud platná norma ČSN 33 2130 definuje minimální průřez hliníkového kabelu 2.5 mm2 pro proudové zatížení až 16A. Je tedy možné provozovat takový rozvod s 16A jističem (typ B) nebo nikoli?

Jsem si vědom toho, že norma bude nahrazena verzí 2 (tuším 1.9.2011),  která již minimální průřez definuje jako 4 mm2 hliník a 2.5 mm2 měď, ale nepředpokládám, že by zpětně požadovala vytrhání či překonfigurová ní dosavadních zapojení. Je 16A na 2.5 mm2 hliníku  skutečně tak nebezpečný (přestože jej norma povoluje) a nebo se jedná jen o zvýšení bezpečnostního standardu?

Výhledově (v řádu let) počítám s kompletní předělávkou elektroinstala ce, rozšíření té stavající soustavou TN-C-S jsem zavrhl, když už rekonstrukce tak kompletně. Životnost vedení mě tedy netrápí, jde mi jen o bezpečnost.

Dále bych se rád zeptal, jak je to u dříve prasácky prováděných zapojení zásuvek do kruhu? Neznamená kruhové zapojení de-facto zdvojnásobení průřezu kabelu směrem do jističe (proudu se rozdělí do dvou cest)?





Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 10.02.2011, 07:24 »

Je to tak trochu podobné, jako kdyby jste se ptal, jestli je bezpečné jezdit Š105 první výrobní série, kde nebyl posilovač brzd, kde nebyly samonavíjecí pásy, ale pevně nastavitelná délka, nebyl tam airbag, nemělo to ABS,...

Jisté technické zařízení bylo v jistou dobu uvedeno do provozu a je možné je za jistých podmínek dále provozovat.
Ale jak se mění doba (na silnici je větší provoz, u elektroinstala ce se používá více spotřebičů různého provedení,...),  požadavky na zařízení se zpřísňují, mimo jiné se v nich odráží i zkušenosti mimořádností, které způsobily škody, ublížili obsluze,...

Takže Al rozvody je možné provozovat, měl byste mít projekt (Hi Hi),  výchozí revizi,...
O AL rozvody je třeba nějak pečovat (odborník by je měl občas zkontrolovat, především spoje, podle potřeby dotáhnout,... O nebezpečí při přerušení PEN vodiče už tu bylo psáno ve více diskusích
A vzhledem ke stáří je správné při nějaké vhodné příležitosti provést rekonstrukci a rozvody vyměnit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 10.02.2011, 07:45 »

V bytě mám klasické panelákové rozvody z hliníku 2.5 mm2 a 16A jistič. Zásuvky jsou vedeny kabelem pod omítkou nebo zacementovány do zdi v oblasti podlahy.
...

TO: elektro44

Určitě to není bezpečné, a proto v závěru každé revizní zprávy starých instalací upozorňuji majitele (provozovatele) na stav instalace asi takto:

Instalace je celkově dožilá, zastaralá a nevyhovuje již platným předpisům.
   Rozvody jsou zhotoveny kabely a vodiči s hliníkovými [Al] jádry, v síti   
   TN-C, tj. se společným ochranným a střením pracovním vodičem PEN.         
   Dimenze kombinovaného ochranného vodiče PEN již nevyhovuje platné normě   
   ČSN 33 2000-5-54 ed. 2, čl. 543.4.                                       
   Společný ochranný a střední vodič PEN neumožňuje použit doplňující       
   ochranu proudovými chrániči 30 mA, která je předepsaná a požadovaná normou
   ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, čl. 411.3.3, pro instalace užívané laiky.         
                                                                            
   Průřezy hliníkových vodičů, z kterých je zhotovená instalace, již         
   nevyhovují platné ČSN 33 2000-5-52, čl. 524.1, tab. 52J.                 
   Použité staré jističe IJV již pravděpodobně nezaručují spolehlivost jak z
   hlediska ochrany před nebezpečným dotykem neživých částí, tak z hlediska 
   ochrany před nadproudy vodičů, což nelze prakticky ověřit!               
                                                                            
   Proto majiteli důrazně doporučuji, aby provedl rekonstrukci celé         
   elektrické instalace podle současně platných předpisů.                   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Michal Kotlík
*
Offline Offline



Montáže a opravy elektro do 1000V §8


« Odpověď #3 kdy: 10.02.2011, 07:50 »

Panel Beláň,ale tyto články neuvádíte jako závady v revizní zprávě,ale jako doporučení?Jen se ptám.Mám za to,že elektroinstala ce by měla být revidována dle norem platných v době výstavby.Nepřu se o tom,že ponechat hliníkový rozvod je správné.Resp.b ezpečné,nebezpečné...Hliník určitě nezaručí takovou bezpečnost a spolelivost jako měď.Bude vyžadovat větší kontrolu.Pravi delné dotahování spojů...Také el.prvky jako vypínače a zásuvky mají nějakou životnost....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Učit se,učit se,učit se...
Jirka Hub
Není vodič jako vodič
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 10.02.2011, 10:35 »

Staré rozvody vám zejména s ohledem na svůj věk neposkytnou takovou službu jako elektroinstala ce po řádné rekonstrukci.
Netuším co vás vede k úmyslu provést rekonstrukci "až někdy" v budoucnu, Opravu elektroinstala ce v zařízeném zavbydleném bytě určitě rodina pochopí Úsměv

Já myslím, podle bytů co jsem viděl, že z principu stávající elektroinstala ce fungovat bude, avšak jak psal např. p. Beláň může být zřejmě výrazně omezena její bezpečnost v porovnání se současnými možnostmi.

Proto doporučuji zvážit všechna pro a proti a s rekonstrukcí zbytečně nečekat,  tedy pokud není plánována redukce počtu obyvatel bytu (pokus o černý humor Úsměv )
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik a ve všech podobách je tvůrčí a zajímavá Úsměv
asdfghj
« Odpověď #5 kdy: 10.02.2011, 11:58 »

O nebezpečí při přerušení PEN vodiče už tu bylo psáno ve více diskusích
A vzhledem ke stáří je správné při nějaké vhodné příležitosti provést rekonstrukci a rozvody vyměnit.

Nebezpečí přerušení PEN vodiče je snad vzhledek k vlastnostem TN-C mnohem nižší, než u soustavy TN-S se samostatnými PE a N. Přerušený PEN je totiž objeven prakticky okamžitě (spotřebič prostě negunuje). při přerušeni PE laický užvatel vůbec nezaregistruje existenci nějakého problému.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 10.02.2011, 13:51 »

Nebezpečí přerušení PEN vodiče je snad vzhledek k vlastnostem TN-C mnohem nižší, než u soustavy TN-S se samostatnými PE a N. Přerušený PEN je totiž objeven prakticky okamžitě (spotřebič prostě negunuje). při přerušeni PE laický užvatel vůbec nezaregistruje existenci nějakého problému.
Vidím to trochu jinak!!
Při přerušení PEN vodiče se přes jakýkolik zapnutý spotřebič dostane plné fázové napětí právě na ten zbytek rozvodu PEN vodiče za místem poruchy!!
Zapnete v kuchyni mixér nebo něco podobného, pár vteřin e divíte, že se nic neděje  a v tu chvíli vám elektrický proud může zabít dítě, co se právě dotklo ledničky!!!
Toto je stav "první poruchy".
U TN-S musí nastat poruchy 2 - jednak izolační závada na zařízení a ještě k tomu závada o obvodu ochranného vodiče PE.
Jen sebevrah považuje síť TN-C za bezpečnější než TN-S!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
zerotest
« Odpověď #7 kdy: 10.02.2011, 14:40 »

To: elektro44  Posláno: Včera v 21:12 
Nechápu co jste chtěl říct tímto: , ,Dále bych se rád zeptal, jak je to u dříve prasácky prováděných zapojení zásuvek do kruhu?, ,
Jedná se o celkem dobré zapojení. Bohužel mám zkušenost, že právě ten kdo do takového zapojení zasahuje, tak to dělá prasácky s neznalosti toho zapojení.
Výhoda je právě v tom rozdělení na dvě větve kdy při přerušení jednoho vodiče kdekoli zůstává vše funkční a bezpečné. Ochranná impedance je ve všech zásuvkách téměř stejná a průřez vodiče je vlastně při bezporuchovém stavu 2x2,5mm2 tedy jako 5mm2 a to znamená, že při maximální zátěži anebo přetížení nejsou vodiče tolik namáhány. Nevýhoda je vyšší cena o ten zpáteční kabel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
elektro44
« Odpověď #8 kdy: 10.02.2011, 18:17 »

Prásácké mi přijde to, že je kruh tvořen prakticky od kolíku ke kolíku zásuvky. Kde ty konce hlíníku uhořívají, tečou a takový problém pak způsobí přerušení okruhu. Kruh jako takový považuji za dobré řešení, ale přijde mi, že samotné zásuvky by mohly být řešeny odbočkou třeba pomocí věnečku, který ostatně může být ve stejné krabici jako zásuvka. Ale jsem laik.

A propos. V jakých cenových relacích se pohybuje rekonstrukce elektroinstala ce v panelákovém bytě? A jakou metodu zvolit? Sekání do zdi nebo lišty? Lišty mi přijdou pochopitelně rychlejší, ale také variabilnější pro případné pozdější úpravy. Na druhou stranu nevím jak je to s těmi (DIN??) lištami se zásuvkami u podlahy, pokud se rozhodnu například parkety vyměnit za plovoučku atd... Rovněž vidím problém s pračkou, která stojí v koupelně, v bytě už ji není kam postavit, a po rekonstrukci by do koupelny odhaduji již nesměla. (stojí vedle vany)

Je pravda, že z elektroinstala ce nemám dobrý pocit, ale rekonstrukci odkládám kvůli předpokladu stěhování do většiho. Takké netuším, jak je to s TN-S sítí v případě, že přívod do bytu je stejně zastaralý TN-S, stjně hnusný hliník, a rekonstrukce v nedohlednu. Proto to stále odkládám, a plánuju investici do nového bydlení, kde pokud to bude panelák se jistě elektrikář vyřádí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
elektro44
« Odpověď #9 kdy: 10.02.2011, 18:19 »

Také jsem zjistil, že dnes se elektroinstala ce dělá vícefázově. Pokud provedu rekonstrukci s jednofázovou přípojkou, a naše zkostnatělé družstvo plné lakomých důchodců se v pominutí mysli přece jen rozhodne pro rekonstrukci rozvodů v domě a přechod na vícefázové řešení, jak do toho bude zapadat moje dříější rekonstrukce?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
elektro44
« Odpověď #10 kdy: 10.02.2011, 18:25 »

Při přerušení PEN vodiče se přes jakýkolik zapnutý spotřebič dostane plné fázové napětí právě na ten zbytek rozvodu PEN vodiče za místem poruchy!

Proboha! A tohle se používalo jako elektrotechnic ký standard? Tohle je sice naprosto zjevné,  ale nikdy jsem nad tím nepřemýšlel, takže mě to ani nenapadlo. TN-C je tedy slušný hazard. Uhnije kus hliníku a...  Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #11 kdy: 10.02.2011, 19:12 »

Asi jste chtěl napsat TN-C.
Ale bylo to poplatné době. Hitler potřeboval měď na válku a totáč měl ekonomické problémy. Když k tomu přistoupila platba v $ za měď Pinochetovi a to, že za humny v Maďarsku jsme v rámci RVHP měli hliník, tak na neštěstí bylo zaděláno hned. Dokonce vyšla norma ČSN 34 0290/1961 "Předpisy pro používání hliníku v elektrotechnic e". Ale KV KSČ a pod. se dělaly v mědi určitě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
elektro44
« Odpověď #12 kdy: 10.02.2011, 19:27 »

Ano. Chtěl jsem napsat TN-C, ale smým rozčilením jsem se přeepsal  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
elektro44
« Odpověď #13 kdy: 10.02.2011, 19:31 »

Tak jsem jistič B 16A jsem pokusně nahradil nahradil B 10A. Uvidíme co dál.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 10.02.2011, 21:02 »

Také jsem zjistil, že dnes se elektroinstala ce dělá vícefázově. Pokud provedu rekonstrukci s jednofázovou přípojkou, a naše zkostnatělé družstvo plné lakomých důchodců se v pominutí mysli přece jen rozhodne pro rekonstrukci rozvodů v domě a přechod na vícefázové řešení, jak do toho bude zapadat moje dříější rekonstrukce?
To se vezme řada jističů, propojí se jednořadým "hřebínkem" a jede to všechno z jedné fáze a když to potřebujete přepojit na 3 fáze, hřebínek se vymění za třířadý, připojí se tři přívodní fáze,...
Pro odborníka v podstatě maličkost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 10.02.2011, 21:04 »

... O AL rozvody je třeba nějak pečovat (odborník by je měl občas zkontrolovat, především spoje, podle potřeby dotáhnout,... O nebezpečí při přerušení PEN vodiče už tu bylo psáno ve více diskusích

V opačném případě to zpravidla dříve nebo později skončí takto :


* 09022011293.jpg (550.81 KB, 1536x2048 - prohlédnuto 8829 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 10.02.2011, 21:14 »

Určitě to není bezpečné, a proto v závěru každé revizní zprávy starých instalací upozorňuji majitele (provozovatele) na stav instalace asi takto: ......

Znění vašeho upozornění je naprosto přesné.  Palec vzhůru
Právě mne čeká revize několika prostor se starými rozvody Al vodiči, TN-C. Mohl bych na ten váš text použít dvojhmat Ctrl+C a Ctrl+V ?  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 10.02.2011, 21:46 »

V případě zobrazeném na snímku od pana Nováka ovšem ani tak nejde o nebezpečnost hliníkových rozvodů, jako o vliv prostředí.

V opačném případě to zpravidla dříve nebo později skončí takto :

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Proč vést tři vodiče a ne dva?
 Prestrihnut a spojit poskodeny vodic ci radsej nestrihat?
 Je opravdu nutné vyměnit staré hadrové vodiče?
 Jsou pro připojení domovního rozvaděče z pojistkové skřínky na domě dostačující vodiče o průřezu 6mm
 Jsou dva vodiče pod jednou hlavou šroubu správně?
 Jak napojit Al a Cu (jenom venecky, nebo i siroke Wago (napr. 5ti, na kraje)
 Odporucate instalacia s CY vodicami alebo s CYKY vodicami?
 Mohu nastavit AL vodiče Cu vodiči?
 Je v pořádku připojení nových Cu vodičů na staré Al?
 Zakazuje nějaký předpis použití slaněných vodičů v domovní instalaci?
 Proč se musí krimpovat konce licen?
 Lze přeznačit žíly kabelu 3Bx2,5 na jiné barvy?
 Je možno použít pro vypínače kabel CYKY 2Dx1,5?
 Je možné multimetrem prověřit starý vodič pro aktuální použití?
 Jaký použít typ kabelu do země laněný nebo pevný?
 Co znamená sfázování vodičů?
 Lze preznacit zelenozltehý vodic na cierny?
 Je záměna barev vodičů v použitých kabelech v pořádku?
 Který vodič na svorkovnici U, PE, V je "fázový"?
 Jak spojit měděný a hlinikový vodič?
 Da sa pouzit medený lankový kábel 2x1,5 stejne ako pevny?
 Muze mi nekdo prosim vysvetlit jak pracuji vodice L,N a PE?
 Co znamená označení vodičů PE A PEN?
 Není vedení od elektroměru do bytové rozvodnice 4Bx6 chybou?
 Je pravda, že 1.5 dokáže přenášet v rozumné délce 20A bez problémů?
 Možem použit namiesto AL vodicov, CU vodice-lankové?
 Vadí použití CYKY 3x2,5mm2 pro světelný okruh?
 Co znamenají barevné vodiče u přívodní šňůry?
 Co je vodič L a N?
 Môžem použiť lankový vodič 2x0,5 v pevnej inštalácii?
 Proč se již nepoužívá cínování konců slaněných vodičů před zapoj. do svorky?
 Lze ke kabelu CYKY 4x6 přidat paralelně CY 6 a vytvořít tím 5x6?
 Je možno nahradit vedení 5x4mm vedením 10x2,5mm?
 Jaké jsou funkce barev v německém kabelu od přímotopu?
 Lze letovat cinem AL vodic v zasuvce?
 Jaký průřez vodiče použít pro vydrátování v rozvaděči?
 Jak opravit navrtané AL dráty v omítce?
 Je ve světelném okruhu fáze na zeleném nebo černém vodiči?
 Môže sa vyhotoviť elektroinštalácia na drevenej stene vodičmi CY?
 Mozu sa v elektroinstalacii spajat pevne medene vodice cinovanim?
 Jak spojit lanko a drát?
 Jak rozpoznám zkoušečkou fázi od středního vodiče N (pracovní nuly)?
 Jaká barva izolace vodiče má přednost?
 Kde spojit vodiče světelného okruhu?
 Je možné mít fázový vodič modré barvy?
 Jaký použít průřez vodiče pro zásuvky do koupelny ?
 Jak vypočítat správný průřez vodiče?
 Jaký je rozdíl mezi kabely CYKY-J 3x2,5 a CYKY 3Ax2,5?
 Musí být slaněný vodič zakončený dutinkou?
 Je správne skrútiť dva vodiče pri pripojení do strmeňovej svorky ističa?
 Může se pájet na vedení 230V?
 Projde revizí spojení N a PE pod vypínačem čokoládou?
 Mohou vést do jedné rozvodnice okruhy hliníkové i měděné ?
 Je možné spojit měděný vodič s hlinikovým do jednoho kolíku?
 Jsou tři vodiče zapojené na svorce jističe závada?
 Jaký má být správný průřez vodiče od hodin k jističům a klemy mezi jističi?
 Je možné vedení rozvodů 230V v husím krku jednotlivými vodiči CY?
 Je použit správný kabel na připojení zásuvky a zvonku?
 Je požné použít hnědý vodič jak pracovní N?
 Co je myšleno průřezem kabelu cyky 3x2,5/5x2,5 ?
 Proc jsou dva spojene PE vodice v krabici pro 3 faze (L1,L2,L3,N,2xPE)?
 Proč u vodice v CYKY 1,5 naměřím jen 1,3mm v průměru?
 Je lepidlo chemopren nevodive?
 Jaká má být barva pracovniho vodice pro zapojeni pristroje bez chranice?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 24 dotazů.