Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaké mohou být následky odpojeného N vodiče u sporáku s troubou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké mohou být následky odpojeného N vodiče u sporáku s troubou?  (Přečteno 29693 krát)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #18 kdy: 26.12.2010, 16:58 »

Já bych si spíše tipnul na nějakého umělce /samodomo/ vždyť na tom nic není, neumím zapojit obyčejný
sporák...../toť slova kterých jsem už slyšel hodně!/....
Když někdo /např. i já Mrknutí/ zapojím sporák, tak do záručního listu potvrdím že jsem to dělal tehdy a tehdy...bez odborného zapojení s podpisem nikdo záruku neuzná!... Pláč
Respektive ten kdo ho uvedl do provozu za zapojení i odpovídá!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 26.12.2010, 19:03 »

Já bych si spíše tipnul na nějakého umělce /samodomo/ vždyť na tom nic není, neumím zapojit obyčejný
sporák...../toť slova kterých jsem už slyšel hodně!/....
Když někdo /např. i já Mrknutí/ zapojím sporák, tak do záručního listu potvrdím že jsem to dělal tehdy a tehdy...bez odborného zapojení s podpisem nikdo záruku neuzná!... Pláč
Respektive ten kdo ho uvedl do provozu za zapojení i odpovídá!!

Při koupi bytu by měla být k dispozici revizní zpráva a to nejen na prostou instalaci, ale i na spotřebiče, které jsou součástí, nebo žiji v oblacích???
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #20 kdy: 26.12.2010, 19:09 »

To žijete opravdu v oblacích. Dostanete fakturu a možná i klíče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pedro63
« Odpověď #21 kdy: 26.12.2010, 20:20 »

Obrázek je fotokopie přímo z návodu ke sporáku. Naskenoval ho ale nějaký kolega zde již před časem, který se vás také dotazoval a já jsem ho jen bez dovolení  angel použil.

Sporák má pochopitelně 6 svorek - na tom obrázku to není příliš zřetelné, ale PE je pochopitelně ta 6 samostatná svorka...

Tím zapojením na 3/230 a nezapojením nuláku vůbec  Šok  si myslím že docházelo k tomu, že se dost nevyzpytatelně podle momentálního zapnutí spirál a pod  vše napájelo napětím zmeřitelným mezi fázemi - tj 400V  je to tak?

Sporák nebudu reklamovat u výrobce, u jejich servisu si objednám opravu a až přijede a uvidí ten Saigon, tak si od něj nechám napsat posudek a posudek připojení.. s tím pak půjdu na developera. Kdo přesně dělal připojení nevím, bylo to hotovo při předání bytu a sporák ani další spotřebiče  nemají vyplněnou instalaci - bylo nám řečeno, že to vše zastřešuje revize elektriky - ale mám podezření že tu revizák byl dříve, než sporák a tak víděl akorát připravený vypínač u místa sporáku a k němu správně nataženo 5 drátů.  Pohyblivý přívod a vlastní sporák asi zapojoval kdo ví kdo..   Jenom pro pobavení - na uklid po omítkářích tady byly UK a ty hadry nasycené  omítkou a betonem je nenapadlo nic lepšího než splachovat do WC.  Takže hadry se dostaly různě po celém domu do odpadu a tam beton v hadrech ztvrdnul a po celém domu se pak rozebíraly a bouraly odpady a hledaly hadry ztvrdlé betonem.. Pochopitelně se na to přišlo až po nastěhování a používání...  Takže sporák zapojený ve stylu atentátu Al kaidy mne nepřekvapuje.. a pak si nechte něco postavit dneska...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #22 kdy: 26.12.2010, 20:43 »

Hlavně si nafoťte svorkovnici, jak to "mistr" zapojil. Revizák to vidět nemusel (spotřebiče ho nezajímají). Až to někomu hodíte na hlavu, aby nevytahal dráty a neřekl "kdovíjak to bylo". Pak se ozvěte, jak jste dopadl. Držím palce (samozřejmě vám, ne tomu šikulovi).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #23 kdy: 26.12.2010, 20:45 »

. . .Tím zapojením na 3/230 a nezapojením nuláku vůbec  Šok  si myslím že docházelo k tomu, že se dost nevyzpytatelně podle momentálního zapnutí spirál a pod  vše napájelo napětím zmeřitelným mezi fázemi - tj 400V  je to tak?
Přesně, je to tak.
www.elektrika má dost návštěvníku a proto doufejme, že si váš příběh přečte hodně lidí a dají si pozor
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #24 kdy: 26.12.2010, 21:01 »

Chtěl bych vás požádat o potvrzení mých závěrů o důvodu poškození sporáku Electrolux  EKV5600.  
Mám el. vzdělání, dokonce platnou 50, ale živím se elektronikou a max s čím pracuji je 24V.
Zdroj z 220V je pro mne blackbox, který v případě poruchy vyměňuji celý a připojení je běžným počítačovým kabelem, takže nějaké to povědomí o fázích mám, ale chybí mi ta vaše praxe...

Po koupi nového bytu a zde už byl nový sporák Electrolux EKV5600, ale fungoval pouze několik dní a postupně docházelo k jeho dalším a dalším destrukcím...
v tomto pořadí:
1) druhý den vybuchla a na střepy se rozletěla žárovka osvětlující se troubu (pojistky šly až na chodbě)
2) po upečení asi 10ks pizzy se propálila horní topná spirála - rána a pojistky až na chodbě..  Díra ve spirále viditelná..
3) přestala fungovat přední polovina varných plotýnek a spodní spirála
4) propálila se grilovací spirála - díra  taktéž viditelná....

Při prvních závadách jsem jen sakroval na šmejdskou výrobu, ale s dalšími závadami jsem pojal podezření že přece němůže postupně vyhořet celý sporák jen tak a zda není špatně zapojen..  
pokud mne znalosti neklamou, lze patřičně "vhodným" zapojením dosáhnout mnohem většího napětí a to by vysvětlovalo proč všechno shořelo krátce po zapnutí,
popř po několika použití...  
Podíval jsem se na připojení...
Nad sporákem je vypínač ...
v něm smotán končí  modrý nulák a nepokračuje ke sporáku!  
Pokračuje pouze PE a přes vypínač tři fáze ...    
Ke sporáku tak vedou pouze 4 dráty a jsou zapojeny podle obrázku jako třetí způsob tj 3-fázové 3/230V    
Je jisté, že tam má vést 5 drátů a být zapojeny jako typ druhý - červeně orámovaný.. 3f + nulák   3N/400V

Je moje domněnka o tom, že se tímto mohlo dostávat na topná tělesa mnohem větší napětí správná?
Budu to samozřejmě reklamovat, ale chci mít jistotu než se do toho pustím a nevařit z vody...


Ja mám taky dojem že elektrikár alebo kto to zapájal to cele zapojil spôsobom č.3 (tj združený obvod 3x230V u nás nepoužiteľné ) a kedže je tam napísane že len 3 fázove evidentne si myslel že je to to správne zapojenie a tak tam pripojil len 3 fázy a zelenožltý PE(PEN) vodič, a pripojil to na sieť 3x400V v dôsledku toho že tam kde malo byt 230V bolo 400V všetko odchádzalo tj žiarovka,špirále atd..

P.S.: Ak ma pamet neklame tak pokial niekto zapojí el.sporák je od toho treba aj revízná správa od pripojenia.Pok ial nie je tak máte po reklamáciíí  ??

P.S II. ak vám tu reklamáciu predsa len nejakým spôsobom uznajú tak si to nechajte pripojiť pravým elektrikárom najlepšie rovno RT ktorý vam na to da záruku svojím okrúhlým razítkom  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #25 kdy: 26.12.2010, 21:15 »

Ještě mě napadlo, je to RD nebo byt? Pokud byt v domě, jsou i jinde tytéž sporáky? Tam problém není či nebyl? Tam to zapojoval jiný "osvícenec"?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #26 kdy: 26.12.2010, 21:45 »

Revizák se vám na zapojování spotřebiče vykašle. To musí zvládnout průměrný elektrikář. Ani revize není potřeba. Za vaší škodu zodpovídá ten, kdo zapojení provedl. Jděte do něj. Pořiďte fotografie svorkovnice a pohrozte ČOIkou (pokud to není kámoš od vedle). Ten revizák by vám ale mohl pomoct vypracováním zjišťovací zprávy. Na jejím základě se můžete domáhat náhrady škody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pedro63
« Odpověď #27 kdy: 26.12.2010, 22:15 »

Je to byt v bytovce, ale jestli je to ještě někde takhle skvěle zapojené nevím.  Kuchyně koupely podlahy atd  jsme si volili už každý zvlášť.  Kdo byl tvůrcem kuchyně nevím, bylo jich v nabídce desítky a vše to zastřešoval developer. Vybírali jsme si z jeho katalogu, ale dodavatelé konkrétních kuchyní byly ASI ruzní..... Takže možná mám tuhle kuchyni jedinou v domě. Mě to holt připojoval nějaký truhlář- montážník kuchyně. V pojistkové skříni viděl 3spojené jističe, tak to budou 3 fáze..  fáze je černá nebo hnědá.. tak zapojil sporák podle obr 3 protože tam je taky napsáno 3 fáze.. ještě mu tam připojíme ten žlutý aby ho to nezabilo... Škleb  Modrý není potřeba,,  tak ho smotal do vypínače.. co s modrou ne? Modře se značí kyslík a ten u elektrického sporáku nebude potřeba...

Jsem zvědav jak se k tomu developer postaví až mu předložím servisní zprávu autorizovaného servisu Electrolux..  těžko bude moct tvrdit že autorizák neví jak to zapojit..

Díval jsem se že spirála do trouby stojí kolem 500kč  -  asi budu potřebovat obě spirály + netuším jak jsou udělány ty plotny pod skleněnou deskou?? Dají se vyměnit samostatně po odstranění té skleněné desky? Nebo se mění celá ta skleněná deska - tzn všechny 4 plotýnky současně?  Netušíte PŘIBLIŽNÉ cenové relace? 

Obávám se, že se budou bránit výměně a budou tlačit na opravu, spirála do trouby stojí kolem 500Kč (potřeba budou 2ks) ale celý sporák 10 000kč.. teda otázka je kolik stojí ty dvě plotýnky pod sklem..nebo celá ta skleněná deska...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #28 kdy: 27.12.2010, 10:55 »

Záleží také na tom, jak je sporák ovládán, pokud má mechanické spínače, je to pro opravu relativně dobré, pokud je ovládání tlačítkové nebo senzorové, tak bude nejspíš poškozena  i  elektronika a pak může být oprava dražší než nový sporák. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 27.12.2010, 21:49 »

 Tak si tu přemýšlím kde jsem viděl napětí 3x230V mezi fázemi a už jsem si vzpoměl. Když jsem sloužil vlasti tak jsem  se staral o elektrocentrál y. Tuším nějaký ruský generátory napojeny na 6-ti válcový diesl. Generátor měl někde kolem 100kW(spis kVA). Na něj bylo napojeno naše další zařízení (nějaký zaměřovače na rakety). A toto celé zařízení běhalo na 3x110V/230V.

Ale z5 k tématu, a proč o tom píšu. Co jsem se setkal s kuchyňářema, tak ti se většinou připojení sporáku bojí. Troubu kde jim leze šňůra se třemi barvami (Č-M-ZŽ) tak to většinou v pohodě zapojí, ale 5 drátů už je na ně moc.
 A k výše uvedenému problému mohlo dojít tak, že před tím než se měl předávát byt panu Pedro63, tak nějaký pracovník od developera zjistil že sporák nefunguje, kouknul pod něj a zjistil že nejí připojený. vidí jak se v bytě někdo motá a uklízí, tak se poptá po elektrikářích. A on mu "Sergej" řekne že je elektrikář a že to zapojí. Je to šikula z Ukrajiny,(běloruska, ruska...) a připojí to po jejich. Sporák se na pár vteřin na zkoušku rozjede developer spokojeně předá byt a je to.
 Pak si pan domácí chce uvařit polívku a je to v pr...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 23 dotazů.