Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Může se u spotřebiče tř. II vyměnit pouze vidlice?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může se u spotřebiče tř. II vyměnit pouze vidlice?  (Přečteno 32609 krát)
RadekBeč
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 05.12.2010, 15:06 »

Mohu při rozbití vidlice na spotřebiči tř.II ji vyměnit anebo se musí vyměnit celá nová šňůra?

Anebo spíš jaký na to máte názor? Lepší nová vidlice než nebezpečná atp.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 05.12.2010, 15:41 »

1.existují výměnné vidlice pro toto určené, kvalita výsledku odpovídá zemi původu - nic moc, alespon jsem se s kvalitní nesetkal

2.výměna za vidlici s ochranným kolíkem má také svoje ctitele (i když je dle normy nepřípustná - nikdy jsem nepochopil proč),  nicméně cena takové vidlice odpovídá ceně nové šnůry

3. takže já bych měnil šnůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 05.12.2010, 15:53 »

Bych se na to podíval a vyměnil, co bude technicky jednodušší. U některých zařízení tř. 2 to není tak jednoduchý vyměnit "jen" šňůru.... Takže to co bude menší násilí.

Osobně si myslím, že nechat nezapojený kolík (resp. zdířku pro kolík) ve vidlici není problém....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Zdenek2752
« Odpověď #3 kdy: 05.12.2010, 16:30 »

Vyměnit celou šňůru je někdy opravdu "těžký porod". Doposud jsem neslyšel rozumný důvod proč norma nepřipouští napojit zástrčku. Ve své praxi v podniku normu dodržuji, ale je mi to proti srsti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 05.12.2010, 16:33 »

Vyměnit celou šňůru je někdy opravdu "těžký porod". Doposud jsem neslyšel rozumný důvod proč norma nepřipouští napojit zástrčku. Ve své praxi v podniku normu dodržuji, ale je mi to proti srsti.

Souhlas

Ona celá ta norma na pohyblivé přívody je nějaká divná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 05.12.2010, 16:51 »

No, je dobře, že se to tu objevilo. V tomhle je i podle mě norma divná. Když to rozeberu, tak :

tř. I - zde by to polde mě naopak smysl mělo (když se v tom vrtá laik, má co zkazit),  ale norma nerozebírateln ou vidlici nevyžaduje.
tř. II - zde ten požadavek normy nechápu. I když se do výměny pustí laik, tak ať už se bude snažit jakkoliv, tak, myslim si, na tom nic nezkazí fatálním způsobem, není dost dobře co (zvláště u 1f spotřebičů).
tř. III - zde to má myslím dosti velký význam, norma to (správně) vyžaduje, ale v praxi jsem nerozebírateln ou vidlici pro mn ještě neviděl (zkuste ji sehnat - typy K, L). Takže na spotřebičích jsou v reálu rozebíratelné.

No, čož takhle vyvinout úsilí o změnu normy (tak, aby měla dobrý smysl) ?

Jinak k otázce, řešil bych to podle situace (asi podobně jako p. Zdenek2752). V práci, kde jsou nutné pravidelné revize, tak vyměnit tedy celou šňůru, doma bych to neřešil. Nic fátálního v tom nevidím.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
raj
« Odpověď #6 kdy: 05.12.2010, 17:06 »

Citace
ale v praxi jsem nerozebírateln ou vidlici pro mn ještě nevidě
V pohodě jsem si je vozil ze SRN. Zacvakne se do sebe a není jak ji opět rozebrat.
Citace
No, čož takhle vyvinout úsilí o změnu normy ...
Škleb Škleb  ajoooo
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 05.12.2010, 17:19 »

1.maličkost, ale v normě by mohla být správně - název prodlužovací přívod coby jeden z druhů pohyblivých přívodů není definován v názvosloví doslovně

2.úvod - mnohovýznamový - jak poznat, zda neohrožuje bezpečnost, když není proveden dle této normy bez možnosti odkazu na normy jiné - opět slovíčkaření

3.čl.  4.1.1. - rádio nemohu napájet z násobného zásuvkového panelu?

4.čl. 5.3.2. - při doslovném dodržování mohu vyrobit prodlužku pro třídu II, ale s kabelem o větším počtu žil než dvě.

atd, atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 05.12.2010, 17:22 »

V pohodě jsem si je vozil ze SRN. Zacvakne se do sebe a není jak ji opět rozebrat.

Dobrý tip. Mají je tam běžně, nebo v nějaké spec. prodejně ? A jak tomu v Německu říkají ?

Teď mě napadá - to by mohlo tazateli pomoci : Takové provedení vidlic pro nn (250 V, 2,5 A~) jsem před několika lety viděl v Praze v prodejně EPA v Lidické ulici.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #9 kdy: 05.12.2010, 17:23 »

Měnit celou šňůru.
Proč?
Důvod uveden v ČSN 34 0350 ed.2 článek 5.3.2. Cituji:
"Pohyblivé přívody pro el. předměty třídy ochrany II nebo III mají být opatřeny vidlicí a pohyblivou zásuvkou předepsaného vzoru neoddělitelně (nerozebirateln ě) spojenými s kabelem nebo šňůrou."

Přičemž slovo neoddělitelně je dle mého soudu primární.

článek 3.16 téže ČSN.
"neoddělitelná vidlice nebo neoddělitelná pohyblivá zásuvka
vidlice nebo pohyblivá zásuvka jejíž výroba je dokončena nalisováním izolačního materiálu kolem předem smontovaných částí a kolem vývodů ohebného kabelu."

pojem nerozebirateln á je vysvětlen v článku 3.15 té samé ČSN. Zde se hovoří opět o smontování výrobcem a kompaktní jednotce nebo celku.

tř. II - zde ten požadavek normy nechápu. I když se do výměny pustí laik, tak ať už se bude snažit jakkoliv, tak, myslím si, na tom nic nezkazí fatálním způsobem, není dost dobře co (zvláště u 1f spotřebičů).

Tak to jste asi ještě neviděl u vrtačky II třídy vyměněnou vidlici kde fáze byla zapojena dobře, ale střední vodič byl zapojen na svorku PE. Při zapnutí spotřebiče se proudový chránič samozřejmě poroučel do vypnutého stavu a najednou se volal odborník.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 05.12.2010, 17:26 »

4.čl. 5.3.2. - při doslovném dodržování mohu vyrobit prodlužku pro třídu II, ale s kabelem o větším počtu žil než dvě.

Mám raději prodlužku vyrobenou ze šňůry  Úsměv (no jo, zase slovíčkaření, já vím  Mrknutí )

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 05.12.2010, 17:39 »

Mám raději prodlužku vyrobenou ze šňůry  Úsměv (no jo, zase slovíčkaření, já vím  Mrknutí )




Pozor, kabelovky nazývají šnůry jako kabely.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 05.12.2010, 17:44 »

Měnit celou šňůru.
Proč?
Důvod uveden v ČSN 34 0350 ed.2 článek 5.3.2. Cituji:
"Pohyblivé přívody pro el. předměty třídy ochrany II nebo III mají být opatřeny vidlicí a pohyblivou zásuvkou předepsaného vzoru neoddělitelně (nerozebirateln ě) spojenými s kabelem nebo šňůrou."

Přičemž slovo neoddělitelně je dle mého soudu primární.

článek 3.16 téže ČSN.
"neoddělitelná vidlice nebo neoddělitelná pohyblivá zásuvka
vidlice nebo pohyblivá zásuvka jejíž výroba je dokončena nalisováním izolačního materiálu kolem předem smontovaných částí a kolem vývodů ohebného kabelu."

pojem nerozebirateln á je vysvětlen v článku 3.15 té samé ČSN. Zde se hovoří opět o smontování výrobcem a kompaktní jednotce nebo celku.

Tak to jste asi ještě neviděl u vrtačky II třídy vyměněnou vidlici kde fáze byla zapojena dobře, ale střední vodič byl zapojen na svorku PE. Při zapnutí spotřebiče se proudový chránič samozřejmě poroučel do vypnutého stavu a najednou se volal odborník.

Myslím, že se mýlíte, za podstatné vidím "předepsaného vzoru" - tj. pouze pro třídu II, "neoddělitelně mohu zapojit i třídu I.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 05.12.2010, 17:46 »

V pohodě jsem si je vozil ze SRN. Zacvakne se do sebe a není jak ji opět rozebrat. Škleb Škleb  ajoooo

Dělají je i v Polsku. Bohužel v tomu odpovídající "kvalitě",  takže při troše usilí je lze opět rozebrat. A to i opakovaně.  palec  Hněv


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 05.12.2010, 17:54 »

Dělají je i v Polsku. Bohužel v tomu odpovídající "kvalitě",  takže při troše usilí je lze opět rozebrat. A to i opakovaně.  palec  Hněv




Mě Polská nešla naopak dát dohromady, přitom na obale byl nápis od dovozové fy."i pro nezručné kutily".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #15 kdy: 05.12.2010, 17:56 »

Myslím, že se mýlíte, za podstatné vidím "předepsaného vzoru" - tj. pouze pro třídu II, "neoddělitelně mohu zapojit i třídu I.

Ano neoddělitelné provedení je také pro třídu I. Ale zde se bavíme o vidlicích pro spotřebiče II třídy. U těchto spotřebičů je vzor vidlice dán ČSN IEC 60884-1. Takže slovo neoddělitelně je dle mě podstané.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 05.12.2010, 18:01 »

Ano neoddělitelné provedení je také pro třídu I. Ale zde se bavíme o vidlicích pro spotřebiče II třídy. U těchto spotřebičů je vzor vidlice dán ČSN IEC 60884-1. Takže slovo neoddělitelně je dle mě podstané.

Dle Vaší úvahy by tedy bylo možno vidlici vyměnit i za vidlici pro třídu I. ,  pokud bude namontována neoddělitelně??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #17 kdy: 05.12.2010, 18:18 »

Dle Vaší úvahy by tedy bylo možno vidlici vyměnit i za vidlici pro třídu I. ,  pokud bude namontována neoddělitelně?
Přečtěte si pozorně můj poslední příspěvek. Bavíme se zde o spotřebičích třídy II. Vše vysvětluje ČSN IEC 60884-1 v článku 14.21. Cituji:

"Vidlice klasifikované výhradně jako vidlice pro zařízení třídy II mohou být rozebiratelné, nebo nerozebirateln é.
Jsou-li součástí odpojitelného přívodu, tato sestava musí být opatřena nástrčkou pro zařízení třídy II.
Jsou-li součástí prodlužovacího přívodu, tato sestava musí být opatřena pohyblivou zástrčkou pro zařízení třídy II.

Poznámka 1 V následujících zemích nejsou rozebiratelné vidlice pro zařízení třídy II dovoleny. AT, CH, CZ,  DE, FI, NL, NO, SK.
Poznámka 2 V následujících zemích nejsou pohyblivé přívody pro zařízení třídy II dovoleny. CZ,  DE, DK, IT, SK, UK."

Zde se hovoří o nerozebirateln ém provedení. To je již slovíčkaření. To jen pro ty co by to chtěly začít rozebírat.
Vzor vidlice pro spotřebiče třídy II by měl být samozřejmě pouze v provedení pro třídu II.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 23 dotazů.