Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Je potřeba ke stavbě RD elektro projekt?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je potřeba ke stavbě RD elektro projekt?  (Přečteno 30667 krát)
Radim B.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 09.11.2010, 17:23 »

Nemohu se nějak dobrat odpovědi, zda je při stavbě rodinného domu potřeba elektro projekt a v jakém rozsahu.
Je na to nějaká jednoznačná odpověď?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 10.11.2010, 07:01 »

Ano, je potřeba, na každé nové zařízení uváděné do provozu musí být dokumentace. Pokud se má domek realizovat včetně elektroinstala ce, budete potřebovat tzv. realizační projekt, čili prováděcí dokumentaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 10.11.2010, 07:05 »

Nemohu se nějak dobrat odpovědi, zda je při stavbě rodinného domu potřeba elektro projekt a v jakém rozsahu.
Je na to nějaká jednoznačná odpověď?
Očekával bych, že stavbu domku bude schvalovat stavební úřad a ten si jako podmínku pro schválení nechá předložit potřebnou dokumentaci .
A po skončení by snad měl stavební úřad provést kolaudaci, ke které byste měl předložit mj. revizi elektro, pro jejíž provedení je jednou z podmínek předložení projektu na elektroinstala ci.

Nebo úředníci pro samé protesty a plánování stávky zapomněli na to, že jsou placeni "z našich daní za práci pro nás"?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 10.11.2010, 07:19 »

Zákon č. 183/2006 Sb. §125

Bez dokumentace nemůže být vydáno stavební povolení ani provedena kolaudace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 10.11.2010, 09:12 »

Zákon č. 183/2006 Sb. §125

Bez dokumentace nemůže být vydáno stavební povolení ani provedena kolaudace.
Rozsah dokumentace vyplývá z vyhl.499/2006 a část elektro v části označené příloha 2 bod  3.7. a je nyní jen na úředníkovi ze stavebního úřadu,aby uvedené vyhlášky dodržoval a vyžadoval předložení dokumentace a při kolaudaci předložení dokumentace od skutečného provedení dle přílohy 3 uvedené vyhlášky 499/2006.
Škoda,že v uvedených vyhláškách nejsou uvedeny sankce-myslím finanční,které hrozí úředníkovi,který nevyžaduje od majitele stavby předložení dokumentace odpovídající vyhlášce 499/2006.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #5 kdy: 10.11.2010, 09:31 »

To co má přesně obsahovat dokumentace pro povolení/ohlášení (Příloha 1) a realizaci stavby (Příloha 2) je do detailu popsáno v Příloze 1 a 2 vyhlášky 499/2006 Sb.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 10.11.2010, 12:05 »

Jak píší kolegové 499/2006 Vyhl. tam je všechno co by mělo být...
Je to podrobně rozepsáno v příloze...

Když odbočíme od RD tak  před měsícem dostali stavební úřady několika
-stránkový elaborát ,aby doplnily do svých "osnov" i nařízení ze zákona 73/2010 Sb... podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 10.11.2010, 13:59 »

Jak píší kolegové 499/2006 Vyhl. tam je všechno co by mělo být...
Je to podrobně rozepsáno v příloze...

Když odbočíme od RD tak  před měsícem dostali stavební úřady několika
-stránkový elaborát ,aby doplnily do svých "osnov" i nařízení ze zákona 73/2010 Sb... podivej
Tak to je super informace, jen aby to všechno ta mašinerie dodržovala nevíte,kdo hlídá úředníky a postihuje pokud nevyžadují dokumentaci dle vyhlášky 499 ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim B.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 10.11.2010, 14:16 »

Děkuji za odpovědi. Jeden človíček mi tvrdil, že mi udělá elektriku a nic k tomu nepotřebuje, tak jsem rád, že jsem se s ním nedohodl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Kentoš
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 10.11.2010, 14:29 »

Tak to je super informace, jen aby to všechno ta mašinerie dodržovala nevíte,kdo hlídá úředníky a postihuje pokud nevyžadují dokumentaci dle vyhlášky 499 ?
Tiež by ma to zaujímalo. Pretože projekt elektroinštalá cie bežného rodinného domu u nás žiaden stavebný úrad nepožaduje. Akurát požaduje ku kolaudácii revíznu správu, a tak má vo väčšine prípadov "hlavu v smútku"  revízny technik pri pátraní a overovaní elektroinštalá cie v objekte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #10 kdy: 10.11.2010, 14:35 »

Tiež by ma to zaujímalo. Pretože projekt elektroinštalá cie bežného rodinného domu u nás žiaden stavebný úrad nepožaduje. Akurát požaduje ku kolaudácii revíznu správu, a tak má vo väčšine prípadov "hlavu v smútku"  revízny technik pri pátraní a overovaní elektroinštalá cie v objekte.

Divné. U nás bez dokumentace ke stavebnímu řízení žádné řízení není a tím pádem jste v koncích. Základ je nechat si vypracovat dokumentaci v tomto stupni a nebo si připlatit a nechat si rovnou zpracovat řádnou realizační dokumentaci, podle které je pak i radost dělat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #11 kdy: 10.11.2010, 14:38 »

Divné to moc není. Často vidím projekt pro stavební povolení počmáraný elektrikářem a vydávaný za projekt skutečného provedení stavby. Stavební úřad to vezme a já mám při revizi docela honičku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #12 kdy: 10.11.2010, 14:43 »

Divné to moc není. Často vidím projekt pro stavební povolení počmáraný elektrikářem a vydávaný za projekt skutečného provedení stavby. Stavební úřad to vezme a já mám při revizi docela honičku.

Nechápu. Jakou honičku? K vypracování revize nebyla dodána řádná dokumentace... ........šup a je to v závadách. Honičku by měl mít především dodavatel elektroinstala ce a investor, který bez kladné revize investorovi prostě nezaplatí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #13 kdy: 10.11.2010, 14:51 »

U rekonstrukce bytů je obyčejně dodavatel a investor jedna osoba, v lepším případě bratranec, co bydlí u elektrárny, tak elektrice rozumí.

Důsledný jsem u "podnikatelskýc h" revizí. Nedávno mě oslovil jeden známý obchod, abych zrevidoval prodejnu po rekonstrukci. Když jsem požadoval dokumentaci, protokol o určení vlivů a požární zprávu bylo mi řečeno, že se jedná o drobné opravy (zbyla pouze rozvodnice, vše natahali nové). Předložili mi architektonick ou studii, kde bylo rozmístění svítidel a zásuvek, barva a typ obkladaček a podobné informace (2xA3). Trval jsem na svém, no a už se neozvali.

Naštěstí mě revize vysloveně neživí, protože s takovým přístupem bych asi umřel hlady ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 10.11.2010, 18:23 »

Děkuji za odpovědi. Jeden človíček mi tvrdil, že mi udělá elektriku a nic k tomu nepotřebuje, tak jsem rád, že jsem se s ním nedohodl.
Jsou lidi, co to dokážou. Ale pak je problém "kdo se pod to podepíše a dá kulaté razítko".
A je taky dost lidí, co to nějak udělají, ale je to dělané tak, jako kdybyste obrazně "jezdili po dálnici autem bez posilovače brz, ABS,...
Bez dokumentace se dá udělat nějaká drobná úprava, i když i to je podle stavebního zákona špatně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 10.11.2010, 20:34 »

Pro zkušeného elektrikáře není problém natahat instalaci RD bez projektu. Co si budem povídat, je to na jedno brdo, když si investor moc nevymýšlí. A je pravděpodobné, že to bude bezpečně fungovat dlouho.

Pokud odhlédnu od skutečnosti, že je takový postup nezákonný, hrozí následující potíže:

1) Elektrikář není ničím vázán, za nic neručí. V případě sporu vás dostane na projekt. Může libovolně měnit cenu (neočekávané vícepráce)
2) V případě větší pojistné události se na projektu může otočit pojišťovna.
3) V případě rekonstrukce nebo změny vás elektrikář bude všude chválit.

Projekt není jenom obrázek se zásuvkama, řeší všechny souvislosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pepiček
« Odpověď #16 kdy: 11.11.2010, 18:41 »

Já ho nemám a taky stavím, ale to bylo ještě podle starého stavebního zákona (cca 4 roky nazpět),  nevím jestli tam ta podmínka taky byla, nebo je až teď. Dost záleží co stavíte, kdo to staví, jak se to staví a jak se k tomu staví stavbní úřad :-)
Pokud to je domek a stavíte svépomocí, tak se s elektrikářem domluvíte kde co chcete a on vám to tak taky udělá. Dělá to leta, už to zná. Je ale lepší aby dělal i revizi, ať pak revizák neprská.
Pokud stavíte dodavatelsky tak rozhodně projekt, nebo co není na papíře to se odrbe, naúčtují více práce a tak podobně (neplatí paušálně, ale stává se to). Nebudou se moct vymlouvat pokud to nebude tak jak má být.
No ale pokud to chce stavební úřad tak je to jasný Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #17 kdy: 11.11.2010, 20:50 »

U nás mi viacero RT potvrdilo že podla novej vyhlášky 508/2009 nie je potrebný k novostavbe projekt od elektroinštalá cie stačí len ak bude elektrikárom/-mi zakreslený stav skutočného vyhotovenia a ak je to podla platných noriem a predpisov a je tam od RT razítko že elektroinštalá cia je schopná bezpečnej prevádzy že to stačí vegeeet

Dokonca aj v tejto našej vyhláške je žervaj aj to že elektro rozvádzač môže vyrobit elektrikár aj doma ale musí mat od každého komponentu papier o zhode a typovej skuške.
Od takehoto rozvádzača stačí len tiež spravit schému skutočneho vyhotovenia(zapojenia) potvrdenú RT.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Poradíte mi prosím s návrhem přívodu pro garáž?
 Kdo je povinen dodat projektovou dokumentaci?
 Mozem zhotovit el.instal. podla projektu, kde su uz neplatne normy?
 Jaká je běžná cena za projekt pro malou chatičku se 45m2 uzitne plochy?
 Kdo má být správně zpracovatelem dokumentace skutečného provedení?
 Kdo nám vypracuje provozně technickou dokumentaci?
 Je mozne taketo zapojenie elektroinstalacie v dome?
 Jaké doklady by měl dodat dodavatel (oprávněná firma) po nové instalaci?
 Ako je to s projektami od elektroinštalácie u novostavieb?
 Kdo musí nakreslit projekt elektro?
 Musí být pro elektroinstalaci ve stříkacim boxu projekt?
 Jaká může být orientačně cena za vypracování PD?
 Co dělat při ztrátě výchozí RZ a PD?
 Co znamená uvedené označení v projektové dokumentaci?
 Jak podrobná by měla být projektová dokumentace?
 Je stále nutná projektová dokumentace?
 Musím mít PD a RZ při žádosti o přípojku zahradní chatku?
 Jaké doklady potřebuji pro oficiální převzetí od dodavatele?
 Je opravdu nutná dokumentace skutečného provedení k revizní zprávě?
 Jak provést revizi po úmrtí elektrikáře, který nezanechal dokumentaci?
 Jak rozporovat výchozí RZ novostavby vyhotovenou bez předložení PD?
 Kolik zaplatím za projekt?
 Určuje nějaký zákon, že musím mít projekt na elektroinstalaci?
 Je nutné dodržet projektovou dokumentaci při elektroinstalaci v rodinném domě?
 Je možné u jednoduché instalace v bytě projekt nahradit schématem?
 Kdo je povinen dodat dokumentaci ke stroji?
 Jak postupovat v případě, kdy potřebuji revizi RD, ale nemám žádnou dokumentaci?
 Které dokumenty potřebné k revizi chybí nejčastěji?
 Kde dohledat dokumentaci k 50 let starému RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 23 dotazů.