Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Jak odstranit napeti z nulaku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak odstranit napeti z nulaku?  (Přečteno 16667 krát)
Miroslav Pech
« kdy: 05.09.2010, 14:10 »

Ve starem panelovém domě jsem rozdělal světlo v koupelně. Zjistil jsem zajímavou věc, že světlo bylo připojeno na fázi a zemnící kabel, kdežto nulák tam visí volně nepřipojen. Vše jsem tedy oddělal a proměřil digitálním multimetrem. Výsledek mě překvapil:

při vypnutém vypínači je na všech drátech 0 V, ale při zapnutém vypínači je na fázi oproti zemnícímu kabelu 230 V, na nuláku proti zemi je 41 V a na fázi oproti nuláku je 102 V. Říkal jsem si, že by to mohlo být jen naindukované napětí, ale když jsem připojil zářivku na fázi a nulák tak se nerozsvítila, kděžto při připojení na fázi a zemnící kabel zářivka normálně funguje.

Zkusil jsem tedy opět odpojit zářivku z fáze a připojit přes objímku žárovku mezi nulák a zemnící vodič, tato žárovka se slabě rozsvítila. Nevím zda to může zpusobit naindukovaný proud, ale vzhledem k tomu, že fáze byla odpojená od spotřebičů, tak se mi tomu nechce věřit. Nechce se mi příliš používat zem jako nulák, ovšem pokud to příliš nevadí, tak to tak nechám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 05.09.2010, 15:05 »

Nejprve by bylo dobré ujasnit si pojmy:

Kabel - izolovaná soustava izolovaných vodiču (plášť,  výplň kabelu, izolované vodiče)
Vodič - izolovaný drát z vodivého materiálu (měď,  hliník,...)
nulovací vodič - ochranný a pracovní vodič (zelenožlutá barva, označení PEN, soustava TN-C)
''nulák'' - střední nulový pracovní vodič (modrá barva, označení N, soustava TN-S)
ochranný vodič - pouze ochraný vodič,  prochází jím jen poruchový proud (zelenožlutá barva, označení PE, soustava TN-S)

Ve starém panelovém domě bych čekal spíše dvouvodičovou soustavu TN-C v ''hliníku''.

Neměl jste spíše na mysli tou ''zemí'' a ''nulákem'' PEN a ochranné pospojení,  když se jedná o koupelnu?

To by pak znamenalo že máte závadu vodiče PEN, což je nebezpečné. A to hlavně jestli je ta závada na přívodu pro byt, to se nechá poznat tím že vám budou blikat světla nebo že budou probíjet spotřebiče s kovovou kostrou.

Raději volejte odborníka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 05.09.2010, 15:28 »

Podle popisu, co píšete, raději nečekejte na rady zde a volejte okamžitě odborníka. Píšu záměrně odborníka, ne někoho, o kterém celý lokál mluví, že to už někdy dělal.

Je to opravdu nebezpečná závada, obzvláště v koupelně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 23 dotazů.