Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Je vedení jímacího vedení "do kopce" v pořádku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je vedení jímacího vedení "do kopce" v pořádku?  (Přečteno 25114 krát)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« kdy: 03.05.2010, 21:57 »

Dostala se mě do ruky tato publikace
http://elektrika.cz/data/clanky/in-el-vnejsi-a-vnitrni-ochrana-pred-bleskem
myslel jsem, že ji ani uvádět nebudu, ale když je o ní zmínka i tady na elektrice....

V této publikaci mě při prvním prolistování zarazil tento obrázek (viz příloha). Dle mého názoru a zvyklostí je vedení od pomocných jímačů zpět na hřeben špatně. Pokud jsem navrhoval hromosvod na takovémto objektu, vždy dbal na to aby hřeben vikýře byl v ochranném prostoru jímací soustavy na hlavním hřebenu nebo pokud to nebylo možné kvůli příliš mírnému sklonu střechy, vedl jsem svody přes vikýře a potom vodorovně ke svodu, případně svod posunul pod vikýř.

Co si o tom myslí ostatní?




#105# Nebylo zde už podobné téma náhodou?


* hromo.jpg (251.4 KB, 1573x1242 - prohlédnuto 3022 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 04.05.2010, 06:33 »

Neznám sice text,který je v publikaci k tomuto obrázku,ale myslím si,že by mohl komentář vypadat takto :
Takto se nesmí provádět jímací soustava nad okny, je to v rozporu s předpokladem pro nejkratší možnou cestu bleskového proudu.
Bleskový proud do kopce nepůjde nebo se mýlím ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #2 kdy: 04.05.2010, 07:04 »

pane Ratiborský jste si jistý ,  že průchod proudu (jakéhokoliv) je dán tím jestli je vedení do kopce nebo z kopce? Podle mého je průchod proudu jakýmkoliv materiálem závislý na spoustě faktorů ale určitě se do těchto faktorů nepočítá zda je to z kopce nebo do kopce. Jeden příklad: Mám zásuvkové vedení v zóně 30cm od podlahy a z tohoto si udělám odbočku na zásuvku umístěnou 1,05m nad podlahou.Podle Vašeho příspěvku by mi tato zásuvka neměla fungovat. Co vy na to?  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 04.05.2010, 07:09 »

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,4039.15.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 04.05.2010, 08:31 »

Takto provedený hromosvod jsem už několikrát viděl na takových to domech přesně jak je vidět na obrázku.....že by to byl ukázkový projekt ? Škleb Škleb

Když se podíváte kolem silnice, tak takto provedený hromosvod najdete všude....
 box
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 04.05.2010, 08:57 »

TO Augustin : Vy jste už takhle po ránu v žertovném rozmaru ?  Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 04.05.2010, 19:15 »

Ok. Potvrdili jste mě spolu s minulou diskuzí (kterou se mě před zadáním dotazu nepodařilo najít),  že takto ne.
Bohužel, ale pokud je to takto nakresleno v publikaci o hromosvodech a dostane to do rukou některý zákazník, kterému sem takovéto pitomosti (dost často na komíně a vikýřích) rozmluvil, budu opět za pitomce já.... Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 04.05.2010, 19:23 »

pane Ratiborský jste si jistý ,  že průchod proudu (jakéhokoliv) je dán tím jestli je vedení do kopce nebo z kopce? Podle mého je průchod proudu jakýmkoliv materiálem závislý na spoustě faktorů ale určitě se do těchto faktorů nepočítá zda je to z kopce nebo do kopce.

Máte pravdu v tom, že el. proudu je jedno, zda teče do kopce či s kopce. Tady je ale podstatnější, že je potřeba svést ten proud do země, a cesta s kopce bývá kratší než cesta nejdřív nahoru a pak dolů. Delší cesta pak znamená větší rozdíl potenciálů a vyšší ohrožení okolí hromosvodné soustavy. Spočtěte si, co to udělá s bezpečnou izolační vzdáleností.
Pokusil jsem se shrnout to do tabulky - viz příloha. Intenzitou podkladu jsem vyznačil míru ohrožení prostoru vikýře.
Je to samozřejmě zjednodušení, záleží na konkrétních poměrech - jaká je délka vedení mezi vikýřem a hřebenem, jaká by byla délka vedení od vikýře k nejbližšímu svislému svodu, kolik je svodů, zda je základový/obvodový zemnič nebo jen samostatné zemnicí tyče u každého svodu, ale princip to snad demonstruje.


* VIKYR.jpg (66.52 KB, 511x349 - prohlédnuto 1100 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 04.05.2010, 20:57 »

 Palec vzhůru poklona
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 05.05.2010, 07:17 »

Ano, tabulka je jasná.
Myslím si ale, že v případě úderu do hřebenového jímače bude na té střeše ten potenciál " všude ",  bez ohledu na vedení. Při teorii vzniku blesku vstřícným výbojem je už cesta blesku směrem do země připravena. Jak tedy do této úvahy zapadá tyčový jímač ukotvený na krovech na půdě v hloubce pod hřebenem např.4m? Jímací vedení je připojeno nahoře např.10 cm nad krytinou? Prakticky stejně jsou upevněny i příchytky vedení po střeše. Jsou zavedeny pod krytinu a upevněny na latích.
Je to asi jen teorie a jistě je lepší provést vedení směrem dolů. Na školení ..hn bylo v Brně řečeno soudním znalcem z oboru, že převýšení " do kopce " 1m lze tolerovat. 1m je jistě stanoven nemotechnicky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 05.05.2010, 08:13 »

Mohl by jste uvést text k tomuto obrázku v uvedené knížce ? Možná to mnohé objasní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 05.05.2010, 08:57 »

Na školení ..hn bylo v Brně řečeno soudním znalcem z oboru, že převýšení " do kopce " 1m lze tolerovat. 1m je jistě stanoven nemotechnicky.

Při vší úctě k soudním znalcům (to není myšleno ironicky!) je tento názor v praxi RT k ničemu.
Jak bych měl situaci na obrázku v RZ popsat? Že je zde sice slepý konec (nebo snad začátek?) jímací soustavy, což je z fyzikálního hlediska špatně, ale že dle názoru pana XY to nepředstavuje problém?  Nerozhodný

Proč bych si takto zbytečně komplikoval život a zvyšoval už tak dost velké riziko, že budu v případě vzniku nějaké škody muset odpovídat na nepříjemné otázky?  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 05.05.2010, 09:10 »

Stejný problém toku bleskového proudu do kopce máte v případě rovné střechy, na které je strojovna výtahu vysoká např.2,5m opatřena jiímacím zařízením a svody, o kus dál je stožár anteny, do kterého by mohlo udeřit. Vše je spojeno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 05.05.2010, 09:29 »

Tak teď nějak nechápu.  Nerozhodný
Jímací vedení na strojovně je přeci napojeno na svody, vedoucí po plášti budovy k zemničům a u připojeného anténního stožáru je to stejné. Nebo ne?  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 05.05.2010, 12:48 »

Stejný problém toku bleskového proudu do kopce máte v případě rovné střechy, na které je strojovna výtahu vysoká např.2,5m opatřena jiímacím zařízením a svody, o kus dál je stožár anteny, do kterého by mohlo udeřit. Vše je spojeno.


Pokud by to bylo uděláno tak, že od onoho antenního stožáru by vedl jediný svod nahoru na tu strojovnu výtahu, a až tam nahoře by byl připojen, tak je to samozřejmě taky špatně (a dalo by se to označit za zlý úmysl, protože vymyslet to takhle už není samo sebou).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 05.05.2010, 14:04 »

...tyčový jímač ukotvený na krovech na půdě v hloubce pod hřebenem např. 4m...
Ty čtyři metry myslíte jak.....?
Máme jímač kolem dva a půl metru, a ukotvený je jen asi 40 cm do krovu. Nikdy jsem neviděl jímač ukotvený tak hluboko - to by musel být obrovský stožár.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 05.05.2010, 15:00 »

Mohl by jste uvést text k tomuto obrázku v uvedené knížce ? Možná to mnohé objasní.

Obrázek je popsán jen jako princip pokrytí stavby ochranným úhlem jímací soustavy...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 05.05.2010, 16:18 »

Ty čtyři metry myslíte jak.....?
Máme jímač kolem dva a půl metru, a ukotvený je jen asi 40 cm do krovu. Nikdy jsem neviděl jímač ukotvený tak hluboko - to by musel být obrovský stožár.
Je to jistě závislé na výšce stožáru, stavbě střechy a i konstrukci krovu. Asi jsem to nenapsal šikovně, ty 4m pod krov jsem trochu přehnal. U starších objektů se ale používaly dlouhé a těžké tyčové jímače o celkové délce větší než 4m. Na mém RD byl jímač 6m, hádal bych ukotvení tak asi 2/4m. Ta hloubka zatažení pod krov je jen příklad k úvaze. Je jedno, zda 1-4m.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 5) Může pásmy s nebezpečím výbuchu procházet jímací zařízení?
 Kedy má byť na bleskozvode zachytávacia tyč?
 Pokud zhotovím na sedlové střeše hřebenovou soustavu musím ještě dělat jímač?
 Kolik má být jímacích tyčí a svodů hromosvodu na nový RD?
 Co s jímacím vedením bleskosvodu, které nepřesahuje výškově atiku střechy?
 Jak se říká těm bočním jímačům na hřebenové soustavě?
 Čím měřit jímač aktivního hromosvodu?
 Chráni vzdušné vedenie nn priestor pod ním pred bleskom ?
 Už jste někdy viděli na střeše popadané jímače?
 Co to je za druh jímače se spojkami?
 Jak udělat izolovanou antenní tyč na střeše s plechovou krytinou?
 Viděli jste jímač kulových blesků?
 Může se jímač LPS připevnit k zábradlí?
 Lze akceptovat na jímací soustavě plošného tvaru nastříkanou montážní pěnu?
 Blesková válka č. 8 - Stromy a jejich vliv na objekt
 Jaké jsou vzdálenosti "S" u oddáleného jímače na RD?
 Stačí pro řešení uspořádání a umístění jímacího zařízení jen jedna ze tří metod?
 Jak zajistit řádnou vodivost připojení jímacího lana?
 Objevil se nový druh hromosvodových svorek?
 Jaký hrot jímače je nejlépe použit?
 Kde sehnat ozdobný konec jímací tyče hromosvodu?
 Kde koupit trojnožku na jímací tyč ?
 Metoda mřížové soustavy
 Další požadavky na jímací soustavu
 Znáte nějaký držák jímací tyče na střechu kde je plechový hřeben?
 Je potrebná jímacia tyč aj ku komínu?
 Jak propojit jímač s novým komínem, který je instalován na starém komínu 26m?
 Mám pripomienkovať FV panely ked su jimace hromosvodu velmi nizko?
 V jaké vzdálenosti má být umístěn vnější LPS (jímací soustava a svody) od nebezpečných výbušných pro
 Je pro stanovení umístění jímací soustavy u staveb s nebezpečím výbuchu vhodná metoda valící se koul
 Jakou metodu lze použít pro stanovení umístění jímací soustavy u staveb s nebezpečím výbuchu?
 Pro ochranu rovinných ploch je určena mřížová soustava. Kam se umisťují vodiče této jímací soustavy?
 Jakým způsobem pevně ukotvit AlMgSi jímací tyč 3m dlouhou na hřebenáče střechy?
 Co si myslet o jímač připevněném na nerezovém komíně?
 Co na střeše domu nespojovat s jímacím vedením?
 Jak postavit jímací tyč na ploše šikmé střechy?
 Může být na lampě VO jímací tyč?
 Je možné jímací tyč prodloužit?
 Co vše je špatné na této anténě?
 Jak prakticky instalovat jímače a jímací vedení na členitou střechu kostela?
 Ako vyhotoviť zberné vedenie bleskozvodu u vyvýšenej atiky?
 Je potřeba přidat jímač na plastový komín kondenzačního kotle na sedlové střeše?
 eDEHN: Ochrana jímače před bleskem
 Jsou na plechovové střeše 3m dlouhé jímací tyče hromosvodu vážně nutné?
 Jak prochází bleskový proud uprostřed pole triangulačním bodem?
 Jak návrhovat izolované jímací soustavy na různé typy objektů?
 Má někdo zkušenosti s umístěním jímací soustavy na střechu kostelu/kaple?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 23 dotazů.