Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Proč se mi přepálila pojistka v HDS?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč se mi přepálila pojistka v HDS?  (Přečteno 36286 krát)
Aleš K.
« kdy: 12.03.2010, 11:35 »

Mám provedenou elektro-rekonstrukci staršího RD (nově HDS, elektroměrový a podružný rozvaděč + kabeláž).
V jednom světelném okruhu mi při prasknutí žárovky "spadnul" předřazený jistič 16A/B ,  dále 3-fázový hlavní jistič u el.měru 25A/B a taky pojistka v HDS 35A.
Je to normální? Podle mne by přece mělo "zahrát" pouze první jištění (16A/B)

#uft#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 12.03.2010, 21:27 »

Bohužel je tento jev normální. Kupodivu často nefunguje selektivita jištění. Často bývá na vině špatné rozfázování objektu, nebo podobná "banalita".  To je ale na posouzení elektrikářem. Nejlépe nějakým elektrikářem, nespolupracují cím s prováděcí firmou (možná RT). Tam je záruka nestranosti posouzení.

Jen mě trochu překvapují ty pojistky. Ve většině případů to skončí u hlavního jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Hrádek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 13.03.2010, 07:33 »

Vy máte na světelném okruhu jistič 16A a máte taky ke světlům 2,5 vodiče a spínače dimenzované na 16A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 13.03.2010, 07:59 »

Vy máte na světelném okruhu jistič 16A a máte taky ke světlům 2,5 vodiče a spínače dimenzované na 16A.

Proč by musel mít 3x2,5 a proč spínače 16A?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 13.03.2010, 08:04 »

Jen mě trochu překvapují ty pojistky. Ve většině případů to skončí u hlavního jističe.

Hmm, hodil sem to jen tak orientačně do Sichru, a pro pojistky v HDS vychází plná selektivita. Ale pojistky mají tu blbou vlastnost, že někdy odejdou do věčných lovišť samy a bezdůvodně. To ostatně ale i jističe....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 13.03.2010, 08:21 »

Proč by musel mít 3x2,5 a proč spínače 16A?
Protože má světelný obvod jištěný jističem 16A/B. Tady zřejmě operoval náš oblíbený profi-kutil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 13.03.2010, 08:28 »

3x1,5 pro 16A může vyjít, ale nemusí. Chcete doložit výpočtem? Nebo který článek které normy zakazuje kabel CYKY 3x1,5 jistit 16A?  podivej

Spínací přístroj, tam si nejsem úplně jist, ale podle ČSN 33 20 30 čl. 2.2.2 se musí být spínací prvek osvětlení dimenzovaný na velikost zátěže za ním, ale nikde se nepíše o předřazeném jištění. Nebudu tvrdit, že je to tak správně, ale podle čeho je to špatně. Norma článek? podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Václav 3
« Odpověď #7 kdy: 13.03.2010, 09:43 »

Hmm, hodil sem to jen tak orientačně do Sichru, a pro pojistky v HDS vychází plná selektivita. Ale pojistky mají tu blbou vlastnost, že někdy odejdou do věčných lovišť samy a bezdůvodně. To ostatně ale i jističe....

Může vzniknout situace, kdy ve fázi, která je zatížená větším odběrem v několika na ní připojených okruzích, dojde v jednom z okruhů ke zkratu (v tomto případě oblouk při přepálení vlákna žárovky),  potom může přehořet i předřazená pojistka, která by jinak nereagovala.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 13.03.2010, 09:46 »

Pod pojmem plná selektivita, bych si představoval, že hlavní jistič, (přes který jde celý odběr),  bude vždy rychlejší než jemu předřazená pojistka....  ale teorie je teorie a praxe je praxe.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 13.03.2010, 10:28 »

3x1,5 pro 16A může vyjít, ale nemusí. Chcete doložit výpočtem? Nebo který článek které normy zakazuje kabel CYKY 3x1,5 jistit 16A?  podivej

Spínací přístroj, tam si nejsem úplně jist, ale podle ČSN 33 20 30 čl. 2.2.2 se musí být spínací prvek osvětlení dimenzovaný na velikost zátěže za ním, ale nikde se nepíše o předřazeném jištění. Nebudu tvrdit, že je to tak správně, ale podle čeho je to špatně. Norma článek? podivej

ČSN 33 2130 ed.2, čl. 5.2.1 - Na jeden světelný obvod se smí připojit tolik svítidel, aby součet jejich jmenovitých proudů nepřekročil jmenovitý proud jistícího přístroje obvodu.

To pak znamená, že spínač s max. proudovou zatížitelností 10A prostě nebude vyhovovat.

ČSN 33 21 30 ed.2 čl. 5.2.2 - Jmenovitý proud ovládacího přístroje nesmí být menší než součet jmenovitých proudů všech přístrojů tímto přístrojem ovládaných.

Pak je dobré řídit se tabulkou č.6 v této normě, která udává min. průřezy vodičů u přiřazených okruhů a jejich jištění.

Zde se stále debatuje o tom, že není problém jistit kabel CYKY-J 3x1,5mm2 jističem 16A.
Já bych to tak jistě nevykřikoval, neboť se toho chytne každý jouda, který nezná další podmínky a ten pak svým počínáním podpořeným např. Vaší radou zpopelní celý svůj, nebo zákazníkovo majetek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 13.03.2010, 10:54 »

No jo, tak ještě jednou:
jištění 16A pro kabel CYKY-j 3x1,5 uložení pod omítkou může ale taky nemusí vyhovovat.

Nezlobte se na mě, ale pořád nevidím proč by nemohl na jedno např. 60W světlo být vypínač 10A, když je před ním jištění 16A.
Na okruhu bude třeba 20světel po 100W, to je 2000W, což vyhovyje.
Spínač ale bude ovládat jedno světlo 60W, což je taky v pořádku.

Nic méně realizaci bych takto neprovedl. Snažím se držet toho aby všechno bylo jištěno na svůj jmenovitý proud. Ale z pohledu normy...

V tabulce 6, alespoň v původní normě, ed.2 z loňského roku nemám momentálně k dispozici, jsou dokonce obvody pro pračku a zásuvky jištěné 16A vodiče v kabelu CU 1,5...,  to jen na okraj. Možná že 33 21 30 Ed2 už je to jinak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 13.03.2010, 10:58 »

ČSN 33 2130 ed.2, čl. 5.2.1 - Na jeden světelný obvod se smí připojit tolik svítidel, aby součet jejich jmenovitých proudů nepřekročil jmenovitý proud jistícího přístroje obvodu.

ČSN 33 21 30 ed.2 čl. 5.2.2 - Jmenovitý proud ovládacího přístroje nesmí být menší než součet jmenovitých proudů všech přístrojů tímto přístrojem ovládaných.


Lze si ovšem představit situaci, kdy na jeden 16A jistič jsou zapojeny dva světelné okruhy s vypinači 10 A, v každém okruhu jsou osazeny spotřebiče v součtu do 10 A, a v celkovém součtu obou okruhů do 16 A.
Pak jsou naplněny oba články norem.

Jiná věc je, že mi jaksi uniká smysl dimenzování světelného obvodu v RD 16 A.
10 A je rozumnější. Komu už někdy bouchla žárovka, pochopí,  že naddimenzovaný jistič je spíše ke škodě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 13.03.2010, 11:09 »

K původnímu dotazu Aleše K.
Dotyčný má selektivitu jistících prvků : jistič 16A, jistič 25A, pojistka 35A.
Může použít pojistku 50A za předpokladu že vyhovuje průřez vodiče mezi pojistkou a jističem 25A ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #13 kdy: 13.03.2010, 11:27 »

V tabulce 6, alespoň v původní normě, ed.2 z loňského roku nemám momentálně k dispozici, jsou dokonce obvody pro pračku a zásuvky jištěné 16A vodiče v kabelu CU 1,5...,  to jen na okraj. Možná že 33 21 30 Ed2 už je to jinak.

V ed.2 jsou již tyto okruhy prováděny vodiči o průřezu 2,5mm2 CU
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 13.03.2010, 11:35 »

V Sichru bohužel nejsou pojistkové patrony. Když jsem orientačně počítal tak jsem dal pojitku PN000 32A. Pro ně mě Sichr píše plnou selektivitu.

Za uvedených předpokladů 50A pojistku použít může.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 13.03.2010, 11:40 »

Může použít pojistku 50A za předpokladu že vyhovuje průřez vodiče mezi pojistkou a jističem 25A ?

Napr. v SSE (Stredoslovensk á energetika) je požiadavka, aby bolo istenie v pred hlavným ističom (v elektromerovom rozvádzači) o dva rády vyššie ako je hodnota hlavného ističa.  Pri ističi 25A je to poistka PH00/40A alebo E33/50A. Kábel na prípojku je požadovaný CYKY 4×10/AYKY 4×16 pre závesný a CYKY 4×16/AYKY 4×25 pre zemný kábel.
Vtedy je vyššia istota, že skrat za elektromerom nespôsobí vypnutie poistky na stĺpe a obvoďák nemusí mať výjazd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #16 kdy: 13.03.2010, 15:34 »

Jak píše kolega Revús ,to platí  i v oblasti E ONu.Měli to dříve jako doporučení v připojovacích podmínkách..
Nové jsem zatím neviděl....
Na jistič před elektroměrem 25A zásadně ve skříni HDS pojistku o dva řády vyšší..!
Ti co to tak dali tak mají pokoj....Probl ém je u domů ze starou HDS ta má jen poj. sokle E-27 a tam dáte max pojistku 25A..!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 13.03.2010, 19:36 »

To se mi nějak nezdá aby při poruše jedné žárovky lítali až 35A pojistky, když je před nimi nevím 10A nebo 16A -  jistič nevím jak to tam s těma světlma ten pán má a pak ještě 25A hlavní. Bežně se to nestává a pojistky drží jako zteklí. Ať se vám na to mrkne nějaký schopný revizní technik co to opravdu projde a proměří.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Postačí výměna jističe při jeho častém vyhazování na stejně velký ale nový?
 Proč mi vyhazuje mikrovlnka jistič?
 Proč mi nejde vrátit jistič do původní polohy?
 Proč mi při zkratu vypadává jistič i u elektroměru?
 Je dobrou investicí pro druhý byt instalace nového obvodu?
 Proč je hodnota jisticu v bytě vyšší než v hlavním rozvaděči?
 Proč nám stále vypadává hlavní jistič paneláku?
 Po vyhození jističe nefunguje v koupelně infrazářič a světlo nad umyvadlem.
 Jaký potřebuju jistič v rozvaděči pro CO s odběrem 22A?
 Jak předejít vybavování hlavního jističe po výpadku napájení?
 Proč zapnutí proudového chrániče způsobí vypadení jističe?
 Proč mi při obnově dodávky elektřiny vypínají jističe?
 Jak vyřešit, aby nevypínal hlavní jistič po každém zapnutí hl. vypínače?
 Proč jistič vypne, když začne pračka ohřívat vodu?
 Není jistič 25A za hlavním 10A špatná volba elektrikářem?
 Proč u rodinného domu vybavuje nepravidelně hlavní jistič?
 Proč mi vypadává hlavní jistič, když podružné jističe drží?
 Jak zabránit tomu, aby trouba vyhazovala hlavní jistič bytu?
 Proč se mi jedna ze tří keramických pojistech občas přepálí?
 Nejde mi natáhnout jistič, je vadný?
 Proč mi u nové instalace při prasknutí žárovky vypadne hlavní jistič?
 Vypadl hlavní jistič, po nahození jde jen část sporáku. Co s tím?
 Mohu sám provést výměnu keramické pojistky v panelákovém bytě?
 Proč mi při pouhém zapojení PC ve stanby režimu vybavuje jistič?
 Prečo vyhadzuje svetelný okruh istič po prvom občas aj po druhom nahodení?
 Samovolne vypina a zapina elekrika v byte, istice nevyhodi, Kde môže byť chyba?
 Proč vyhazuje jistič a po nahození není v okruhu napětí?
 Proč vybaví jistič jednoho okruhu na jedné zásuvce a na ostatních ne?
 Proč neustále vypadává hlavní jistič a přes to svítí některé obvody?
 Prečo stále vypína istič pri pripojení akéhokoľvek spotrebiča?
 Proč mi vysavač 1500W shazuje 6A jistič?
 Co vše může způsobovat vybavování chrániče?
 Může být nepravidelná funkce vypínací spouště způsobená její závadou?
 Ako postupovať keď zváračka BEZ PP124.21 vyhadzuje istič?
 Proč vypadává jistič při zapnutí mikrovlnky?
 Proč vypadává hlavní jistič ,když pracovníci čez odpojí celou ulici?
 Proč spotřebič vyhazuje 3 jističe najednou?
 Prečo domáce kino občas vyhodí istič?
 Proč po 2 letech po montáži svítidla vyhazují jističe?
 Co může způsobit náhodné vybavení hlavního jističe ?
 Vydrží jistič standardního panelákového bytu ještě varnou desku navíc?
 Proč vypadává jistič a pojistka světla?
 Proč jistič 10A při přepnutí na zapnuto nezapne, ale vypne i přívodní fázi?
 Proč mi nová mikrovlnka vyhazuje jistič 16A?
 Proč mi neustále vypadává hlavní jistič?
 Může být elektrická trouba vadná když vyhazuje hlavní jistič?
 Proč se po výměně elektroměru vypíná hlavní jistič občas sám?
 Jak rozjet wapku 6 7,4kW 14,5A na 25A jističi typu myslim B nebo C?
 Proč dochází k výpadku hlavního jističe v rozvaděči RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 23 dotazů.