Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Proč se mi přepálila pojistka v HDS?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč se mi přepálila pojistka v HDS?  (Přečteno 36459 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #18 kdy: 13.03.2010, 20:11 »


Nezlobte se na mě, ale pořád nevidím proč by nemohl na jedno např. 60W světlo být vypínač 10A, když je před ním jištění 16A.
Na okruhu bude třeba 20světel po 100W, to je 2000W, což vyhovyje.
Spínač ale bude ovládat jedno světlo 60W, což je taky v pořádku.


Opravdu ne?

To mi jako chcete říct, že když máte zařízení, které snese omezenou proudovou zátěž, v tomto případě 10A, tak si ho klidně odjistíte 16A jističem? I kdyby tam byly za jističem dva i více okruhů. tak to pořád musíte jistit dle nejslabšího "článku".
Také osobně nemám rád, vlastně přímo neuznávám, jištění 3x1,5CYKY 16A jističem. Vím, že v některých případech to vyhoví a nedělá problém, ale to musí posoudit odborník. Když budete vykřikovat, že je to OK, tak to spousta kutilů takto provede a může vzniknout dost problémů. Nezlobte se na mě, ale mě prostě použití 16A jističe na 3x1,5CYKY příjde přinejmenším neprofesionáln í a krátkozraké.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 13.03.2010, 20:19 »

Souhlasím s Vámi dělají to jenom proto, protože se jim lepší manipuluje se slapšími dráty jinak je to nesmysl v nové instalaci vymýšlet komplikace.Pou žití max. v opodstatněných případech, kde z nějakého důvodu na jednom konkrétním zařízení nestačí 10A jistič a 16A ano. Kabel byl natažen kdysi a zbytečně by se kvuli tomu rozsekalo kus zdi atd atd. Rozhodně ne úmyslně natáhnout!!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #20 kdy: 13.03.2010, 23:33 »

No jo, tak ještě jednou:
jištění 16A pro kabel CYKY-j 3x1,5 uložení pod omítkou může ale taky nemusí vyhovovat.
Nezlobte se na mě, ale pořád nevidím proč by nemohl na jedno např. 60W světlo být vypínač 10A, když je před ním jištění 16A.
Na okruhu bude třeba 20světel po 100W, to je 2000W, což vyhovyje.
Spínač ale bude ovládat jedno světlo 60W, což je taky v pořádku.
Nic méně realizaci bych takto neprovedl. Snažím se držet toho aby všechno bylo jištěno na svůj jmenovitý proud. Ale z pohledu normy...
Souhlasím s tím co uvádíte a nesouhlasím s tvrzením některých oponentů, že při dimenzování jištění a kabelu bych měl zohledňovat případnou možnost jakéhosi okopírování laikem (jouda) v nevyhovujícím případě uložení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 14.03.2010, 20:31 »

V přípojkové skříni by měly být pojistky o proudové hodnotě 40A, aby byla zajištěna selektivita.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Pokoseny
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 16.03.2010, 15:31 »

Může vzniknout situace, kdy ve fázi, která je zatížená větším odběrem v několika na ní připojených okruzích, dojde v jednom z okruhů ke zkratu (v tomto případě oblouk při přepálení vlákna žárovky),  potom může přehořet i předřazená pojistka, která by jinak nereagovala.

Hmm, tak mně se teda naprosto běžně stává, že i když je celý dům zatížen jenom standby příkonem jedné televize a jednoho displeje na mikrovlnce, tak při "prasknutí" jediné svítící žárovky vypadne jistič u elektroměru. Naštěstí pojistky u HDS nemám...
Světlo je jištěno 10A/B, dům 25A/B. Světelný okruh 3x 1,5 přímo do rozvaděče který je asi 40cm (na druhé straně stejné zdi) dlouhým velmi tlustým měděným drátem (nevím jaký průřez, já to nedělal) připojen k elektroměrové skříňce.
Štvalo mne to tak, že jsem všechny žárovky vyměnil za úsporky... ty zatím chcípaj jenom tak, že se nerozsvítí vůbec.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 16.03.2010, 16:43 »

Hmm, tak mně se teda naprosto běžně stává, že i když je celý dům zatížen jenom standby příkonem jedné televize a jednoho displeje na mikrovlnce, tak při "prasknutí" jediné svítící žárovky vypadne jistič u elektroměru.

Nízká smyčka sítě a je po selektivitě. Řešení pár je ale žádné není univerzální natož pak elegantní.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 16.03.2010, 16:50 »

Hmm, tak mně se teda naprosto běžně stává, že i když je celý dům zatížen jenom standby příkonem jedné televize a jednoho displeje na mikrovlnce, tak při "prasknutí" jediné svítící žárovky vypadne jistič u elektroměru. Naštěstí pojistky u HDS nemám...
...
Štvalo mne to tak, že jsem všechny žárovky vyměnil za úsporky... ty zatím chcípaj jenom tak, že se nerozsvítí vůbec.
Já mám v každém svítidle, kde je instalována žárovka, instalován i předřadný termistor, a žádné jističe mi nepadají (nemluvě o tom, že i ty žárovky déle vydrží).

* dsh.118-085.1.pdf (189.43 KB - staženo 506 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 16.03.2010, 16:55 »

Hmm, tak mně se teda naprosto běžně stává, že i když je celý dům zatížen jenom standby příkonem jedné televize a jednoho displeje na mikrovlnce, tak při "prasknutí" jediné svítící žárovky vypadne jistič u elektroměru. Naštěstí pojistky u HDS nemám...
Po několik desetiletí žiju v omylu, že před elektroměr patří pojistky.
 zed
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jindřich Hříbal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 16.03.2010, 21:36 »

 ---- CHYBA ZADÁNÍ! Čtěte pravidla! A opakujte zadání, tento příspěvek bude smazán!

Do diskuze ma napada toto vysvetleni
Pri prasknuti zarovky se vytvoril tak velky proud ze  v case kdy jistic vyhodnocuje jestli ma nebo nema vypadnout a dava povel  mechanismu k vypadnuti tak za tuto velmi kratnou dobu se soucasne prepalila i pojistka. Tim chci rict, ze prvni se prepalila pojistka a za tuto doby i jistice vyhodnotily ze musi vyhodit a davaji povel k vypadnuti - jen jistici to trochu dele trva.  
Myslim ze by chtelo znat zda uzivatel nema vedle zahrady transformator.


Pánové poznámka- zdá se mi že se tady mluví o selektivitě jističů. Vzdyť jističe nejsou selektivní - to je pouze přání otce myšlenky. Při zkratu nikdo nikdy neví jestli vypadne hlavní jistič před elektroměrem nebo další podružné jističe nebo jestli vypadnou společně - dodržením nějakých pravidel pouze zvýšíme procento úspěšnosti selektivity.
Pokud chceme mít zajištěnou 100% selektivitu používejme pojistky a ty mají navíc tu výhodu, že jsou schopny omezit zkratové proudy - což je podstatná výhoda oproti jističům.

Pane Pokoseny
Muzete nam prosim popsat co mate v HDS, jen aby s nastesti nebylo nestesti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #27 kdy: 17.03.2010, 07:15 »

Já mám v každém svítidle, kde je instalována žárovka, instalován i předřadný termistor, a žádné jističe mi nepadají (nemluvě o tom, že i ty žárovky déle vydrží).

 poklona extrémní, ale dobré  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Karel Pokoseny
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 17.03.2010, 16:58 »


Pane Pokoseny
Muzete nam prosim popsat co mate v HDS, jen aby s nastesti nebylo nestesti.

Instalace dělána před 12 lety. Ve skříňce  venku na ulici s bleskem na dvířkách vidím jenom 25A jistič a elektroměr, vše v elegantní plechové bedně ošetřené estetickým matovým šedivým lakem  Pláč.
Z elměru a jističe kouká jenom opravdu vrchní část, jestli jsou pojistky pod tím plechem co vše kreje, tak nevím, je to pod pečetí.
Z druhé strany stejné zdi (už uvnitř) je klasický domovní plastoplechový rozvaděč s jističi pro jednotlivé okruhy. Zeď je hodně tlustá ...

Vše dodáno profi firmou, prošlo to revizí, kolaudací, několikerou výměnou elměru EONem. A nikde jinde žádná další almárka není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 17.03.2010, 21:22 »

Naštěstí pojistky u HDS nemám...
Naštěstí nepíšete o HDS, ale o RE.

Jinak při zkratu v obvodu s jističem B 20/3 spolehlivě může vybavit hlavní vypínač rozvaděče v provedení jako jistič B 100/3. Po jeho nahození pak zase vypadnou jiné okruhové jističe v důsledku přetížení rozběhovými proudy u velkého množství spotřebičů, které byly na začátku šichty zapínány postupně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #30 kdy: 18.03.2010, 04:59 »

Jev, který  popisuje kol. Strycharski, je v současné době běžný a souvisí se zkvalitňováním rozvodů, kde se neustále snižuje impedance zkratové smyčky díky rekonstrukcím rozvodů, výměně vzdušných vedení za kabelová a výměně distribučních transformátorů za výkonnější. Tento stav není jen záležitostí velkých měst a obcí, ale postupně se rekonstruují i rozvody v malých vesnicích, rozvody na úrovni nn se zkracují a zároveň přibývá počet DT.

Laici potom nechápou, proč dříve žárovky více vydržely a při přehoření vlákna obvykle neshazovaly jistič.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #31 kdy: 23.07.2010, 19:18 »

Já mám v každém svítidle, kde je instalována žárovka, instalován i předřadný termistor, a žádné jističe mi nepadají (nemluvě o tom, že i ty žárovky déle vydrží).
Já zase nemám žárovku v žádném svítidle a taky mi nic nepadá (co se týče elektriky).  vegeeet


Jinak při zkratu v obvodu s jističem B 20/3 spolehlivě může vybavit hlavní vypínač rozvaděče v provedení jako jistič B 100/3.

To by nám tak ještě scházelo aby vybavovaly i vypínače!  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #32 kdy: 23.07.2010, 21:19 »

. . . V Sichru bohužel nejsou pojistkové patrony. . .
Závitové ne, ale do domovní instalace tam jsou PV do modulových odpínačů OPV.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Postačí výměna jističe při jeho častém vyhazování na stejně velký ale nový?
 Proč mi vyhazuje mikrovlnka jistič?
 Proč mi nejde vrátit jistič do původní polohy?
 Proč mi při zkratu vypadává jistič i u elektroměru?
 Je dobrou investicí pro druhý byt instalace nového obvodu?
 Proč je hodnota jisticu v bytě vyšší než v hlavním rozvaděči?
 Proč nám stále vypadává hlavní jistič paneláku?
 Po vyhození jističe nefunguje v koupelně infrazářič a světlo nad umyvadlem.
 Jaký potřebuju jistič v rozvaděči pro CO s odběrem 22A?
 Jak předejít vybavování hlavního jističe po výpadku napájení?
 Proč zapnutí proudového chrániče způsobí vypadení jističe?
 Proč mi při obnově dodávky elektřiny vypínají jističe?
 Jak vyřešit, aby nevypínal hlavní jistič po každém zapnutí hl. vypínače?
 Proč jistič vypne, když začne pračka ohřívat vodu?
 Není jistič 25A za hlavním 10A špatná volba elektrikářem?
 Proč u rodinného domu vybavuje nepravidelně hlavní jistič?
 Proč mi vypadává hlavní jistič, když podružné jističe drží?
 Jak zabránit tomu, aby trouba vyhazovala hlavní jistič bytu?
 Proč se mi jedna ze tří keramických pojistech občas přepálí?
 Nejde mi natáhnout jistič, je vadný?
 Proč mi u nové instalace při prasknutí žárovky vypadne hlavní jistič?
 Vypadl hlavní jistič, po nahození jde jen část sporáku. Co s tím?
 Mohu sám provést výměnu keramické pojistky v panelákovém bytě?
 Proč mi při pouhém zapojení PC ve stanby režimu vybavuje jistič?
 Prečo vyhadzuje svetelný okruh istič po prvom občas aj po druhom nahodení?
 Samovolne vypina a zapina elekrika v byte, istice nevyhodi, Kde môže byť chyba?
 Proč vyhazuje jistič a po nahození není v okruhu napětí?
 Proč vybaví jistič jednoho okruhu na jedné zásuvce a na ostatních ne?
 Proč neustále vypadává hlavní jistič a přes to svítí některé obvody?
 Prečo stále vypína istič pri pripojení akéhokoľvek spotrebiča?
 Proč mi vysavač 1500W shazuje 6A jistič?
 Co vše může způsobovat vybavování chrániče?
 Může být nepravidelná funkce vypínací spouště způsobená její závadou?
 Ako postupovať keď zváračka BEZ PP124.21 vyhadzuje istič?
 Proč vypadává jistič při zapnutí mikrovlnky?
 Proč vypadává hlavní jistič ,když pracovníci čez odpojí celou ulici?
 Proč spotřebič vyhazuje 3 jističe najednou?
 Prečo domáce kino občas vyhodí istič?
 Proč po 2 letech po montáži svítidla vyhazují jističe?
 Co může způsobit náhodné vybavení hlavního jističe ?
 Vydrží jistič standardního panelákového bytu ještě varnou desku navíc?
 Proč vypadává jistič a pojistka světla?
 Proč jistič 10A při přepnutí na zapnuto nezapne, ale vypne i přívodní fázi?
 Proč mi nová mikrovlnka vyhazuje jistič 16A?
 Proč mi neustále vypadává hlavní jistič?
 Může být elektrická trouba vadná když vyhazuje hlavní jistič?
 Proč se po výměně elektroměru vypíná hlavní jistič občas sám?
 Jak rozjet wapku 6 7,4kW 14,5A na 25A jističi typu myslim B nebo C?
 Proč dochází k výpadku hlavního jističe v rozvaděči RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.