Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Aký ističochránič (s akou charakteristikou) použiť na zásuvky v kúpeľni?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Aký ističochránič (s akou charakteristikou) použiť na zásuvky v kúpeľni?  (Přečteno 25695 krát)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 12.03.2010, 19:45 »

Takže závěr je takový že v případě běžné sítě tzn.s měřenou impedancí do 1 Ohmu která je odhaduji v naprosté většině lokalit je to jedno...

Já bych takový optimista nebyl. Málokterý poruchový zkrat má charakter tvrdého zkratu hned za jističem.
Příklad:

impedance poruchové smyčky za předřazeným jističem B25:  0,6 ohm
impedance poruchové smyčky za koupelnovým jističem C16 (2x10m CYKY 2,5+přech.odp.):  0,8 ohm
impedance poruchové smyčky v zásuvce ((2x5m CYKY 2,5 + přech. odp.): 0,95 ohm
impedance poruchové smyčky na konci flexošňůry (2m/0,75mm2 + přech. odp.) zasunuté do zásuvky: 1,2 ohm
úbytek napětí na hořícím oblouku (nedokonalý zkrat) 50 V
a z toho proud: 150 A, což krásně sedí v oblasti obrácené selektivity, kdy nejdřív vypadne předřazený jistič. A to jsem počítal všude výborný stav instalace, přechodové odpory v desítkách miliohmu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 13.03.2010, 10:34 »

To Alin
Vy to máte trochu obráceně. Čím blíže u trafa a menší impedance, tím větší zkratové proudy, tam je problém se selektivitou. Při vyšší impedanci jsou menší zkratové proudy a selektivita v pohodě.

Však to samé jsem napsal, při běžné nízké impedanci do 1 Ohmu plné selektivity stejně nedosáhnu a zkratový proud bude tak velký že není jisté co vybaví tak nemá cenu se tím moc zabývat. Při větší impedanci klesne zkratový proud a selektivita se dá dosáhnout vhodně volenými přístroji, pak má cenu se tím zabývat.
To se vztahuje samozřejmě k popisovanému případu běžného bytu s hlavním jističem 25A char.B.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #20 kdy: 13.03.2010, 10:37 »

Tak-že nejdříve pro pana Nováka:
Prozatím jsou provozovány stále sítě TN-C. Impedance smyčky je tedy ukazatelem kvality sítě. To že pro proudový chránič musím oddělit vodič N a PE přece nemůže znamenat nějaký podstatný rozdíl v impedanci proti jednotlivým vodičům a to už vůbec ne v úrovni kOhmů. Vodiče přeci jsou vedeny společně, mají stejný průřez a materiál atd. Může se však stát, a mně se to stalo, že vodič PE v kabelu je navázán, pro tento konkrétní příklad, provázkem uvnitř kabelu. Potom je samozřejmě na vedoucím montérovi, aby takovou to záležitost odstranil, např. výměnou kabelu. Ev. si u toho i zanadával. Ale to je tak vše co může. Po výměně pak musí být opět vše v pořádku tzn. se správně fungující ochranou. Jinak vliv impedance vysvětlil p. Rozmahel

Nyní pro pana Beláně:
Věřte, že vím jak proudové chrániče fungují. Jako ochranu základní bych jej však nikdy nenasadil, ale je to dobrý sichr, jako ochrana zvýšená. Jinak totiž by stále někdo musel kontrolovat jeho funkci.  
Teď k tomu oteplování:
Oteplování se neměří, ale vypočítává podle 332000-4-43 výpočet je závislý na časové oteplovací konstantě "tau",  výsledné oteplení se připočítá k počáteční teplotě, a získáte vypočítanou výslednou teplotu vodiče, než dojde k vybavení jistícího prvku. tak-že pro pojistku je to 2tau pro jističe 0.5 ,  1,2,3,4 tau. Výsledná teplota je pak důležitým parametrem pro vyhodnocení požární bezpečnosti. Mělo by to zajímat HASIČE. Hodnoty by měly být uloženy ve správně vedené dokumentaci. (Např. viz struktura průkazu bezpečnosti)

Nyní pro pana Svejkovského:
požadavky pro ochranu před NDN jsou vždy prioritní a také jako prioritní musí být vyhodnoceny. U jističochránič e nevyjímaje. Provozní stavy se mohou projevit i tak jak popisujete. Pro mě platí, nevhodnost použití chrániče jako ochrany základní, viz výše, Je tedy potřeba prověřit i část jističovou, která bude aktivní v případě výpadku chráničové části. Ostatně pro oteplení je chráničová část neaktivní. To popisujete správně. Co se týče elektrických zařízení v domácnostech, řekl bych, že jejich bezpečnost je potřeba prověřit důsledněji než např. v provozech. v domácnostech zpravidla není někdo s odbornými znalostmi v případě potřeby  ihned k dispozici.
TO: Dobiáš

Tak jsme konečně doma.  ajoooo
V ochraně před úrazem elektrickým proudem máte zmatek a vůbec jste nepochopil ochranu automatickým (samočinným) odpojením od zdroje.
Doporučuji vám prostudovat ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 a ČSN EN 61140 ed. 2 .  podivej

Podle Vašeho vyjádření máte pravděpodobně nějaké jakž-takž teoretické znalosti, ale naprosto vám ujel vlak s praxí. To je vždy základ vědění a poznání.

Tím končím diskuzi s Vámi, protože diskuze s anonymy nemá absolutně žádný význam a považuji to za zbytečnou ztrátu času. zed
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 13.03.2010, 10:54 »

Já bych takový optimista nebyl. Málokterý poruchový zkrat má charakter tvrdého zkratu hned za jističem.

To je samozřejmě pravda ale v lokalitách kde se pohybuji málokdy naměřím smyčku i na koncových obvodech do 0,8 Ohmu. Pokud počítám i koeficient oteplení při zkratu tak se stěží dostanu na hodnotu kde selektivita už funguje. Zrovna nedávno se mi podařilo jedním škrtnutím vyhodit zároveň jističe 16A, 25A a 40A vše s char.B. Podle mých zkušeností při běžné poruše kde je zkrat nedokonalý opravdu vybaví jistič který má ale při tvrdém zkratu ve většině domácností vyletí všechno. Zkoušeli jsme to jednou simulovat v novostavbě kolegy a dospěli jsme k závěru že dosažení plné selektivity bude v jeho případě pouze při použití jističe 10A a menší, používali jsme Sichr od OEZ. Od těch dob jsem k otázkám kolem selektivity poněkud skeptický Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #22 kdy: 13.03.2010, 13:09 »

(Např. viz struktura průkazu bezpečnosti)
Pro ty, kteří o tomto dokumentu čtou poprvé: průkaz bezpečnosti je výmysl pana Dobiáše a nemá s realitou nic společného.

Je tedy potřeba prověřit i část jističovou, která bude aktivní v případě výpadku chráničové části.
Fajn. Stojím před rozvaděčem s měřákem v ruce, před sebou mám jističochránič . Jak mám prověřit jističovou část?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #23 kdy: 13.03.2010, 13:26 »

Od těch dob jsem k otázkám kolem selektivity poněkud skeptický Úsměv.

V případě světelných obvodů v domácnosti lze selektivitě pomoci snížením jističe. Často stačí na pár svítidel jistič 2A který sníží zkratový proud svým vnitřním odporem - cca 0,375Ohm.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Dobiáš Miroslav
« Odpověď #24 kdy: 23.03.2010, 15:06 »

byl jsem trochu na cestách

pro p. Beláně
neodbočila spíše ta praxe někam do pr...ahy, problémy tomu nasvědčují ne??

pro p. Svejkovského

samozřejmě výpočtem v rámci dokumentace, měření je nanic, ostatně o tom píšu již dlouuuuuho, co říkáte
jinak výpadkem chráničové části, jsem myslel selhání funkce této části
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Co vše v koupelně pospojovat?
 Mohou být v koupelně umístěny rozbočné krabice?
 Kam připojit přívod pro sprchový kout ?
 Jak zapojit el. instalaci v koupelně?
 Kolik a jakých spotřebičů mohu v koupelně připojit na společný obvod?
 Je nutné, aby topný žebřík v koupelně s topnou tyčí měl samostatnou zásuvku?
 Jaké má být bezpečné osvětlení nad umyvadlem?
 Jak připojit skříňku v koupelně na hnědý, modrý a zelený?
 Může být pračka umístěna v zoně 2 (v koupelně)?
 Je možné zapojit elektrokotel v koupelne nad vanu v zone 0?
 Kde moze byt zasuvka v blizkosti drezu?
 Je možné zapojiť bojler umiestnený v kúpelni na spínacie hodiny v zásuvke?
 Může se koupelna připojit 4 (5) žilovým kabelem?
 V jaké výšce mohu umístit vypínač u umyvadla?
 Může být světlo naproti sprše?
 Může být přímotop umístěn vedle umyvadla?
 Jak mám jako údržbář reagovat na průtokový ohřívač ve sprše?
 Vyhovuje normě zásuvka v blízkosti kuchyňského dřezu?
 Nakolik jsou nebezpečné spotřebiče v koupelně?
 Musí být v koupelně skutečně samostatný zásuvkový obvod?
 Jak blízko může být kombinovaný otopný žebřík od vany?
 Je možné vodiče PE propojit pod vanou nebo opravdu musí být krabice na stěně?
 Opravdu je nutné použít v koupelně zásuvky s IP44?
 Lze použít průtokový ohřívač na dřezovou baterii do koupelny?
 Co vše musí být připojeno na ochranné pospojování v koupelně?
 Lze instalovat vodovodní baterii s el. ohřevem do sprchového koutu?
 Proč nemohu mít 230V bodovky nad sprcháčem v koupelně?
 Je infrazářič s krytím IP24 vhodný také do koupelny?
 Musím v koupelně pospojit bojler, když je připojen plastem a není tam Cu vodič?
 Lze připojit topnou tyč s pevný vývodem v zóně 2?
 Lze zásuvku umístit přes roh nad umývací zónou?
 Za jakých okolností by šel umístit topný žebřík do zóny 2?
 Může být sušička prádla v koupelně v zóně 2?
 Musí mít každá koupelna v domě svoje pospojování?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.031 sekund, 22 dotazů.