Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Nakreslíte mi prosím správné zapojení instalace v garáži?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Nakreslíte mi prosím správné zapojení instalace v garáži?  (Přečteno 27905 krát)
matej štěpánek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 16.12.2006, 18:28 »

Kupil som rozostavanu garaz s nedokoncenou elektrikou...
rozvody su natiahnute a privedeny dnu kabel (ten je este bez stavy)...
je tam svetlo a dve zasuvky...
potrebujem zapojit istice a zasuvku na 380V...
viac na obrazku...no a poradte mi prosim vas...
ktory kabel kam...
najlepsie keby niekto naznacil do toho obrazka...


* elektoinstalacia.JPG (41.22 KB, 957x610 - prohlédnuto 4577 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 16.12.2006, 21:50 »

Ve Vašem dotazu chybí několik informací.
1) Jakou hodnotu má hlavní jistič ? Je přípojka jen pro garáž, nebo třeba pro dům s garáží ? Pokud hlavní jistič není alespoň 3xB32 (spíše 3xB40),  tak jistič u 3fázové zásuvky 3xC20 nevyužijete. Ale může být.
2) Jestli existuje možnost používat připojená zařízení mimo garáž, musí být osazen proudový chránič. Stačí samozřejmě centrální v domě (centrální nikoli ve smyslu S nebo G),  pokud není, radím doplnit. Možná je lepší dát rovnou do garáže samostatný chránič, abyste při jeho výpadku neměl všude tmu. To vyžaduje samozřejmě větší rozvaděč (krabica s ističmi).
3) Kde je uzemnění, jaký má odpor ? Není potřeba pro garáž udělat přizemnění ? To jsou otázky, které by měl zhodnotit na místě nejlépe elektro-projektant.

Kabel na světla doporučuji 3x1,5, na 1f zásuvku 3x2,5, na 3f zásuvku stačí 5x2,5 (pro jistič C20),  ale pokud chcete 3f zásuvku využívat „naplno“,  bude možná lepší 5x4 mm2. Na propojení jističů doporučuji použít hřebenovou propojku, drátem se to dělá velice obtížně.

Doporučuji nechat udělat revizi. Revizní technik vám také zkontroluje správnost pořadí fází v 3f zásuvce. To bez zkoušečky nepoznáte. Pokud vím, nedá se spolehnout na správnost pořadí podle barvy vodičů. 



* index.jpg (63.75 KB, 957x610 - prohlédnuto 13150 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
matej štěpánek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 16.12.2006, 22:08 »

dakujem za tu schemu...inac instalacia je podla projektu,mam reviznu spravu (ale robil ju povodny majitel skor ako sa zapajali istice...)hlavny privod je tak ako ma byt so vsetkym...skra tka vsetko je podla noriem a tak je len traba zapojit istic v garazi a zapojit zasuvku na 380V...ide o radove garaze...vonka jsie instalacie robil elektrikar...a j toto zapojenie mi skontroluje... len akosi ho neviem zastihnut aby mi poradil s tym zapojenim a uz som s tym chcel pohnut...tak este raz dakujem Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #3 kdy: 16.12.2006, 23:39 »

Pane Štěpánku, pokud máte vystavenou revizní zprávu na nedokončenou instalaci tak nemáte nic a né platnou revizní zprávu. Možná byste zde mohl zveřejnit jméno, adresu a identifikační číslo oprávnění toho revizního technika, možná by sním chtěl leckdo mluvit.  Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 17.12.2006, 00:22 »

Pane Štěpánku,
musím se přiznat k chybě, kterou mám ve schématu. Vodiče PE (zž) a N (modré) ve sběrnicích by měly být zapojeny v pořadí, jak jsou osazeny jističe okruhů, tedy vodiče pro světla pod druhý šroub, dále směrem doprava vodiče pro 1f zásuvku a poslední pro 3f zásuvku. Je to kvůli snadné kontrole v případě poruchy, na funkci to samozřejmě nemá vliv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 17.12.2006, 00:45 »

Přes drobnou chybičku oceňuji, že pan Rotrekl uvedl odpověď na položenou otázku. To se vždy nestává...

Pokud jde o tu revizi, taky jsem to nějak nepochopil. Co tedy přesně prošlo revizí? Co je již zrealizováno a co ne? Na to by asi bylo vhodné odpovědět. Pochopil jsem, že v garáži je kabel k jističům a rozvody od jističů k jednotlivým zásuvkám a světlům, ale není to tedy ani z jedné strany na ty jističe (a sběrnice) napojeno. A přívodní kabel je někde napojen? A kde a jak?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 17.12.2006, 16:28 »

 No jak píše kolega MK  Kroutím očima pohovor s revizním technikem, který  Jsem v rozpacích  napsal Rz na to co není je velmmi zajímavá věc:  funny to cumim to je skoro na soutěž kdo to přežije  Neřeknu má vítzst í nadosah!  dabel . Revize na garáže kde není elektrika  - to prostě namá chybu!   angel Prostě BOMBA!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 17.12.2006, 17:12 »

Jsem rád, že jenom ČTENÁŘI
vám pane Štěpánku radí, podle toho bude vypadat Vaše dílo. Nečekejte ale od ostatních z řemesla, že vám splní Vaši prosbu. Vždyť někoho přivedete do neštěstí a nebudete ani vědět jak!
    Stále platí, že elektrikáři jsou rozinkou na koláči řemesel, protože když elektrikář udělá chybu, jde o život druhých.
    vám pane Rotrekle přeju, aby podle rady zdravotní sestry vás jednou operoval obvodní lékař až přijde k rozdělané práci na kardiochirurgi i.
S pozdravem J.M.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 17.12.2006, 18:16 »

To: Jaroslav Molák & Pavel Horský

Vážím si Vašich názorů, pánové, a o svém chování budu přemýšlet. Jestli chcete naznačit, že jsem poradil špatně, pak by jistě od vás odborníků bylo nejlepší, kdybyste na moje chyby upozornili a případně sami poradili.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 17.12.2006, 18:28 »

Asi jste mě špatně pochopil. V žádném případě netvrdím, že jste poradil špatně! Jen mě zaráží, že jste schopný poradit  naprostému laikovi, jak si sám vyrobit "atomovou bombu". Je třeba naučit se rozlišit v čem a komu radit a v jakém rozsahu.
Takže, na chyby jsem vás upozornil a moje případná rada nepřipadá v úvahu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Šlosárek
státní zaměstnanec,energetik,revizní technik
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 17.12.2006, 23:21 »

To Novák:
Předem prohlašuji že se plně ztotožňuji s názory kolegů ohledně té garáže.Nevím proč chodíte od zdi ke zdi.Není přece vůbec posláním tohoto fóra dělat z elektriky hermetické vědy. Ale i vy přce jakoé elektrikář musíte cítit jisté hranice.Proboh a to si určitě nikdo nemyslí,že si někdo nechá udělat projekt na garáž v takovém rozsahu o jakém se zmiňujete. Jak je vidět z původního dotazu tazatel je naprostý laik/v elektrice/. Myslíte že bude dobré mu do výkresu dokreslit požadované? Kde berete tu jistotu že to právě tak udělá? Když pominu tu extrémní možnost,že vás začnou stíhat za nedbalostní trestný čin,tak bych mněl i výčitky kdyby se po " vašem" správném dokreslení ale neodborném provedení někomu něco stalo.Tazatel píše že koupil rozestavěnou garáž dokonce s RZ /bez komentáře/ co mu brání spojit se s tím RT,který mu jistě poradí přímo na místě,případně dohlédne na provedení.Možn á jsem idealista ale já bych to na místě toho RT určitě udělal.
No k tomu RT,bohužel je ještě dost RT,kteří takto postupují.
A k tomu ostatnímu co vás tady na tomto webu štve.No pokud jsem někde na návštěvě a to jsme tady všichni tak samozřejmě plně respektuji hostitele.Pakl iže zjistím,že mi něco vadí mám dvě možnosti - budu to akceptovat jako fakt a nebo už na takovou návštěvu nechodím. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když venku prší, dají se dělat jen dvě věci a já karty nehraji...
matej štěpánek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 18.12.2006, 18:05 »

...islo len o to ze ktora farba kam...nemontuj em celu elektro instalaciu len zapojit istice a jednoduchu zasuvku...inac ja som tak povediac "odbornik na motorky" a ked sa ma niekto na nieco spyta tiez nepoviem jedine do servisu,ked viem ze si tomoze urobit sam...a to jeho dielo moze tiez zabit niekolko ludi...je to na kazdeho zodpovednost.. .ci si na to trufne...a nebojte sa skontroluje to potom odbornik...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 18.12.2006, 18:24 »

Pane Štěpánku,
Po tom, co jste napsal, že se jedná o řadovou garáž, a že máte revizní zprávu, jsem se rozhodl, že vám ještě něco sdělím, jen jsem na to v onu chvíli neměl čas. Mezitím se poněkud změnilo téma diskuse. Ale když jsem se rozhodl, že vám to napíšu, tak vám to napíšu, kdyby mě tady pánové nechali odstřelit.
Píšete, že máte revizní zprávu. Revizní zpráva je protokol o revizi, která zahrnuje také vyzkoušení a kontrolu veškerých zařízení. Jestliže máte hotovu jen půlku instalace, pak platí doslova to, co napsal pan Karvánek. Vím jen to, co jste napsal, ale možná byste měl rychle zjistit všechny skutečnosti, abyste si byl jist, že jste s garáží nekoupil také něčí zbabranou práci, a také, aby vás rozvodné závody vůbec připojily. Garáže nejsou jednoduchou záležitostí. Sám mám řadovou garáž se starou elektroinstala cí v děsivé stavu, a když řeknu, že je potřeba to opravit, tak nepochodím. Důvodem je údajně skutečnost, že by pak lidé používali svářečky, soustruhy, apod.,  a to nesmí, takže je lepší to nechat, jak to je.
Jedná-li se o řadové garáže, tak je velmi důležité, jak a kde je uděláno uzemnění. Na Vašem místě bych si prostudoval projekt, abych se přesvědčil, že se tím projektant zabýval. Při jakýchkoli pochybách bych si našel jiného konkurenčního projektanta, a zeptal se ho na jeho názor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 22.12.2006, 09:57 »

Ještě na něco bych vás měl upozornit. Ale také některé profesionální elektrikáře. Kromě jiného potřebujete vzájemně propojit přívody do tří jističů. Napadají mne tři způsoby, jak to provést. Můžete připojit vodič do prvního z nich a druhý a třetí spojíte spojkami tvaru U, což znamená, že ve Vašem případě na dvou jističích budou ve svorkách vedle sebe dva dráty. Tento způsob, přesto, že jej používají i někteří elektrikáři, je špatný. Jen náhodou se vám může stát, že oba dráty jsou připojeny kvalitně. Nejde to. Druhý způsob je nechat vodič dlouhý a postupně na něm dělat úzká očka, která dáte do jednotlivých svorek, je to tedy to, co před tím, ale vodič není nikde přerušen. Jde to udělat jen s menšími průřezy vodičů, nevím, jaké máte, a samozřejmě tak max. tři Vaše jističe, na více už musíte být hodně trpělivý. To je ten způsob, o němž jsem napsal, že se dělá velice obtížně. Nejlepší, nejjednodušší, a nejbezpečnější systém je použít hřebenovou propojku. Zajděte si do obchodu s elektromateriá lem a řekněte, že chcete jednofázovou hřebenovou propojovací lištu na jističe. Až to budete držet v ruce, jistě pochopíte, jak to máte použít, a jestli ne, tak se zeptejte odborníka a řekněte mu, ať to po vás zkontroluje, nebo si to rovnou nechte udělat. Jestli máte vše podle projektu, jak říkáte, a jestli vše dokončíte zdárně s platnou rev. zprávou, tak získáte skutečně garáž s kvalitní elektroinstala cí, a bylo by velmi nezodpovědné si to pokazit jedním nebo dvěma nekvalitními spoji.
Kdybych si byl jist, že vás na to odborníci, kterých se budete ptát, upozorní, nepsal bych to. Ale když vím, že to ani elektrikáři někdy nechápou, raději jsem to napsal. I pro ně.     
Ještě drobnost, kterou možná někteří pánové neuvidí rádi. Nespoléhejte na to, že vám revizní technik při revizi odhalí všechny závady. I Vy sám se musíte snažit, aby to bylo v pořádku.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 22.12.2006, 10:16 »

K mému předchozímu příspěvku přidám ještě několik poznámek.

K tomuto dotazu evidentního laika se kromě odpovědí nakupila řada polemik o tom, jestli bylo správné, že jsem poradil. Přišel administrátor/čistič a vyčistil vše tak, že některé příspěvky nechal tady a některé přesunul do tématu, které založil a jehož název byl nebo je „Pokud poradit laikům, jak moc?“. Toto téma totiž existovalo jen krátkou dobu, a když se do něj chci podívat teď, objeví se mi oznámení, že leží mimo mé možnosti. Nepravděpodobn ější vysvětlení je, že jej čistič přesunul do clusterové zóny, kam já nemám přístup. Nebylo by to poprvé, co se něco takového stalo. To je důvod, proč tento příspěvek píši sem a ne tam, kam patří. PŘEDPOKLÁDÁM, ŽE STEJNĚ NALOŽÍ  ČISTIČ I S TÍMTO PŘÍSPĚVKEM (to abyste si toho snáze všiml, pane čističi). Kromě toho bych chtěl pana čističe upozornit, že při čištění tohoto tématu nerozdělil příspěvky podle témat správně.

Ti z vás, kteří chcete i k mému předchozímu příspěvku říkat, jaký je to skandál, že laik radí laikovi takové věci, čtěte dále. Sledoval jsem nedávno při práci profesionálníh o elektrikáře, který spojoval dva jističe právě „drátovou“ propojkou. Byly to vodiče průřezu 10. Možná tušil, že to není zcela ideální řešení, a tak pro jistotu šroub utáhl seč mu síly stačily. To ovšem mělo za následek pootočení celé svorky a tím i mírné oddálení obou krytů jističe od sebe. Nechal to tak. Tazatel tohoto dotazu je evidentní laik, ale není to evidentní nezodpovědný člověk. Je možné, že udělá chybu, jak psal pan Šlosárek. Je ale také možné, že vše udělá správně. A je také možné, že na naši radu „sežeňte si odborníka“ by sehnal pávě takového, o němž jsem psal, a jemuž ani zákonem dané (podle někoho přehnané) požadavky na kvalifikaci nezabránily jinak celkově poctivě provedenou práci pokazit nekvalitním spojem. Při své odpovědi jsem se tazateli snažil vysvětlit, že se nejedná o jednoduchý a izolovaný problém, ale některé věci mne nenapadly – např. sauna (pane Moláku, děkuji za příklad).   

Otázku, jestli radit, bych zúžil na otázku, jestli radit tady na Elektrice nebo obecně na internetu. Pokud tazatel chápe tyto diskuse, jako diskuse, a ne jako poradnu, kde dostane zaručeně správnou a úplnou radu, pak je na rozhodnutí každého uživatele, jestli odpoví. Inteligentní tazatel nemůže očekávat, že z několika jeho řádků odpovídající pochopí celý problém a souvislosti. Ano, ano, ano, jsou zde i tací, kteří to očekávají. Možná by bylo dobré někde viditelně uvádět, že se jedná o diskusi a ne o poradnu.

Jestli se nemýlím, a jestli je skutečně pravdivé moje podezření, že čistič uklidil téma, jehož příčinou vzniku byla moje odpověď, a v němž diskutující hovoří o mě, do zóny, kam nemám přístup, pak je tohle pravděpodobně můj poslední příspěvek zde na Elektrice. Nemá smysl snažit se diskutovat s někým, koho nevidím a neslyším. Pánové odborníci, ať již budete číst tyto řádky ve veřejné zóně, nebo „za pro amatéry neprostupnou zdí“,  děkuji za cenné rady, a doufám že i naše spory byly přínosné oboustranně.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 23 dotazů.