Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Proč nejsou elektrické kotle na 400V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč nejsou elektrické kotle na 400V?  (Přečteno 28760 krát)
Václav 3
« Odpověď #18 kdy: 19.01.2010, 08:50 »

V neděli jsem zahlédl asi v Luskotáku topné obrazy a jak jsem se chvíli díval tak 900W na 45 m3 místnosti se mě moc nezdá /možná se mýlím/....prý je to levnější jak jiné elektrické topení..?
Máte s tím zkušenosti? 

Neviděl jsem onen pořad, ale domnívám se, že se jedná o topné panely s nízkou povrchovou teplotou, se kterými jsem se setkal již před víc jak 10 léty při montáži v šatně a kanceláři jedné soukromé truhlárny. Množství panelů a příkony byly navrženy podle dokumentace dovozce, což nestačilo, nakonec se přidávalo dvakrát a konečný stav byl příkonově téměř trojnásobný, takže jsme se dostali na příkon klasických přímotopů. Jediná výhoda byla v omezení cirkulace prachu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radomir Kubíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 19.01.2010, 17:56 »

V roce 1993 jsem byl spoluvýrobcem elektrokotle, který byl certifikován ve 202 státní zkušebně. Topné tělesa 3x220V se zapojovali do hvězdy a bez vyvedeného středu.
Požadavek rozvodných závodů byl nezatěžovat N vodič. Ten jsme využívali pouze pro ovládání, byl spínán přes HDO. Kotel měl postupné spínání výkonu vždy po celém tělese, ne po spirálách. Mohl být provozován bez čerpadla (samotíž). Jediný problém nastal v přechodu z 380V na 400V. Tam kde bylo přepětí, byl problém s tělesy. Státní zkušebna měla pouze výhrady k LED diodám že jsou galvanicky spojeny ze sítí a nemají v žádném katalogu udávanou elektrickou pevnost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 19.01.2010, 18:15 »

františek: to je skutečně málo - na tak velkou místnost ,pokd zvážím normální výšku stropu  aprůměrně dobře zaizolovaný objekt, je to nějakých 110m3  a na to bych doporučil spíše tak 3-4kw přímotop..

ono je jedno jakým způsobem tam tepelknou energii dodáte (přímotopem, radiátortovým ústředním topením, nebo si doprostřed postavíte kamna) ale tepelná pohoda vždy odpovídá ztrátám objektu a ty musí topení pokrýt...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #21 kdy: 19.01.2010, 19:01 »

K původnímu dotazu :
Pokud bude výkon kotle dejme tomu 12 kW (typická hodnota pro menší, dobře zateplený RD),  odebíraný proud bude pořád 17 - 18A, bez ohledu na to, jestli budou tělesa zapojená do hvězdy nebo do trojúhelníku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #22 kdy: 19.01.2010, 21:12 »

Pane Beláni, nikde ve svém dotazu jsem nenašel nic o stejném napětí.....
Hlavní věc, o kterou mi šlo, bylo hlavní jištění objektu, kde při stejném hlavním jističi bych mohl mít vyšší výkon kotle...

TO: DaVe

To je přesně to, co se vám snažím vysvětlit a co se vám snaží vysvětlit i kolegové.
Napětí sítě je stejné (3x230/400V),  proudová hodnota hlavního jističe je stejná (3x25A) a proto maximální výkon, který v objektu můžete provozovat je násobek UxI..
Zda jsou topná tělesa na 230V nebo 400V je pro celkový výkon naprosto jedno a proud bude vždy odpovídat celkovému výkonu a bude pro stejný výkon stejný.

Takže Vaše teoretická úvaha, že při stejném jističi můžete mít vyšší výkon kotle je naprosto scestná. Kroutím očima

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Laik se vzděláním
« Odpověď #23 kdy: 20.01.2010, 23:18 »

Nato jsem chybně uvažoval, že pokud mám např. hlavní jistič 3x25A, tak při zapojení do hvězdy je výkon topení 3x(230Vx25A) a při zapojení do trojúhleníka 3x(400Vx25A/sqrt[3]). Bez úvahy o sdruženém proudu a bez výpočtu na první pohled se mi to zdálo lepší, ale vidím, že tomu tak není.

Musím se přiznat, že mne (opět) překvapilo, kolik odpovídajících se zde sníží k tomu, aby si namasírovali ego a dokázali tazateli, že je úplný blbec, který jim vědomostmi nesahá ani po kotníky. Ano, máte pravdu, ale právě proto se ptám.

TO: DaVe
Takže Vaše teoretická úvaha, že při stejném jističi můžete mít vyšší výkon kotle je naprosto scestná. Kroutím očima

Tak díky, pane Beláni, jsem rád, že jste mi to připomněl.... Jste prostě dobrý....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Může být u kotle dvojzásuvka?
 Jaký stupeň krytí stanovit pro rozvaděč v kotelně?
 Nemáte někdo zkušenosti z kotlem a bojlerem SLME 200 firmy ACV?
 Lze ovládat plynový kotel ze dvou místností dvěma regy?
 Ako nadimenzovať vedenie k niže uvedenému kotli ?
 Doporučuje některá norma vzálenost rozvaděče od kotle na tuhá paliva?
 Jaká světla mohou být namontována v plynové kotelně ve školce?
 Jak mám zapojit prostorový termostat k plynovému kotli Vaillant ?
 Môže byť plynový kotol napájaný z UPS?
 Jak u Dakonu PTE-S 16M vyřešit časté a nečisté spínání termostatu?
 Jak použít elektrokotel jako záložní zdroj kotle na uhlí?
 Ovlivní umístění dávkovače mýdla vyhrazení umývacího prostoru?
 Dle kterých norem revidovat el. zařízení místnosti s plynovým kotlem do 50kW?
 Kde mám hledat závadu na průtokovém ohřívači?
 Jaký byste mi doporučili elektrokotel?
 Jak to bude od nového roku (2017) s revizí elektrokotlů?
 Existuje norma na elektoinstalaci plynové kotelny nad 50kW?
 Lze u kotle Protherm RAY 24K snížit výkon pro TUV?
 Která CSN resi ochranne pospojeni v kotelnach jak na plynove tak i pevna paliva?
 Jaké by měli být vnější vlivy v domovní plynové kotelně?
 Dá se HDO na kotli Protherm Ray ovládat dálkově spínanou zásuvkou?
 Proč pro dům preferovat elektrické přímotopy před ÚT s elektrickým kotlem Rejnok?
 Kam umístit referenční bod teploty domu dvou nezávislých rodin?
 KNIHA: Elektrotepelná zařízení
 Jak funguje Protherm 14KE v tarifu D45d?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 24 dotazů.