Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Proč nejsou elektrické kotle na 400V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč nejsou elektrické kotle na 400V?  (Přečteno 28759 krát)
Laik se vzděláním
« kdy: 17.01.2010, 00:31 »

Začal jsem se zabývat možností použít doma elektrický kotel. Myslel jsem, že topná tělesa budou trojfázová. Na trhu jsem ale našel jen kotle s tělesy na 230V, což mne přivádí k myšlence, proč tomu tak je. Vždyť při zapojení na 3f by při stejném proudu byl vyšší výkon? Nebo se mýlím? DaVe

#117#

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 17.01.2010, 09:53 »

kotle, se kterými jsem se setkal já, mě+ly zpravidla několik těles (násobky tří) s tím, že se každé těleso - nebo víc, podle celkového počtu, připojilo na jednu fázi....

regulace probíhaly různě, ale nejčastější bylo odstavování některých těles...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
zdenek2752
« Odpověď #2 kdy: 17.01.2010, 11:45 »

Jinými slovy: Pokud má kotel 3 topná tělesa, a každé z nich je na 230 V, tak pokud je zapojíte do hvězdy, tak je můžete připojit na třífáz 3 x 400 V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 17.01.2010, 15:52 »

Vypadá to, že se tazatel spíš ptá proč vzhledem k rovnoměrnému zatížení neexistuje třífázové topné těleso kotlů, bojlerů ...
A pak teprve x různý výkon ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Linhart Jarda
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 17.01.2010, 16:10 »

Dělají se i tělesa na 400V do trojúhelníka, ale až od 7500W. Domnívám se, že je to z výrobních důvodů. Při stejné technologii výroby a výkonu je těleso            na 400V o kus delší a tak i výrobně dražší. Výrobce elektrokotle vám na zakázku vyrobí i kotel 15KW na 2*7,5KW, ale ta regulace výkonu. Proto se u malých kotlů do 24KW běžně používá více těles na 230V. Je jednodušší regulace a pak nezanedbatelná výhoda, když vám na vánoce odejde jedno těleso a je všude zavřeno nebo inventura. (Neznám majitele domu který by si nechal pravidelně kontrolovat izolační stav těles.) Prostě se odpojí jedno těleso a se sníženým výkonem topíte dál. Kdysi jsem opravoval kotel 640KW/400V a tam 4 až 5 těles vadných až tak nevadilo než přišla náhradní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #5 kdy: 17.01.2010, 19:41 »

Začal jsem se zabývat možností použít doma elektrický kotel. Myslel jsem, že topná tělesa budou trojfázová. Na trhu jsem ale našel jen kotle s tělesy na 230V, což mne přivádí k myšlence, proč tomu tak je. Vždyť při zapojení na 3f by při stejném proudu byl vyšší výkon? Nebo se mýlím? DaVe

TO: DaVe

Velice se mýlíte. Zopakujte si Ohmův zákon. Stejný proud a stejné napětí nemůže mít rozdílné výkony ,  jak to chápete a popisujete. ajoooo

Poznámka z praktického hlediska

Pokud jsou topná tělesa na 230V zapojená do hvězdy na 3x400V a připojí se ke středu hvězdy i nulový vodič,  má to z praktického hlediska mnoho výhod oproti zapojení topných těles na 400V do trojúhelníka.
1) Při spálení jednoho topného tělesa nebo výpadku jedné fáze topí v tomto zapojení 2/3 výkonu.
2) Při spálení dvou topných těles nebo výpadku dvou fází topí v tomto zapojení 1/3 výkonu.
3) Při kontrole tepelného spotřebiče stačí měřit proud v nulovém vodiči N a hned se pozná,  zda není spálené některé topné těleso.


PS: Jak to dopadne při zapojení těles na 400V do trojúhelníka nebudu popisovat, to si dovede každý elektrikář představit a spočítat. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 17.01.2010, 21:23 »

Mimo jiné, a hlavně, jde také o to, aby čerpadlo bylo při zapojení těles na 3x400V schopno udržet výměnu ohřívaného média v přijatelných mezích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Laik se vzděláním
« Odpověď #7 kdy: 17.01.2010, 21:45 »

TO: DaVe

Velice se mýlíte. Zopakujte si Ohmův zákon. Stejný proud a stejné napětí nemůže mít rozdílné výkony ,  jak to chápete a popisujete. ajoooo


Pane Beláni, nikde ve svém dotazu jsem nenašel nic o stejném napětí. Vy i já víme, že napětí fáze proti střednímu vodiči je 230V a napětí mezi fázemi je 400V. Z Vámi zmíněného Ohmova zákona potom vyplyne, nač jsem se ptal a proč. I tak vám děkuji za odpověď.

Hlavní věc, o kterou mi šlo, bylo hlavní jištění objektu, kde při stejném hlavním jističi bych mohl mít vyšší výkon kotle...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 17.01.2010, 21:58 »

Ešte som nevidel kotol, ktorý by bol iba na jednu fázu čiže na 230 V. Všetky kotly sa vyrábajú tak, aby boli pripojené na 3×230V/400V, čiže na tri fázy. A to aj napriek tomu, že sú v kotli použité špirály na 230V. Tie bývajú zapojené do trojíc. Ak neveríte, zaskočte si ku ktorej koľvek firme, ktorá montuje elektrokotly. Ukážu vám to naživo. :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 17.01.2010, 22:03 »

Hlavní věc, o kterou mi šlo, bylo hlavní jištění objektu, kde při stejném hlavním jističi bych mohl mít vyšší výkon kotle...

Ne, nemohl. Buďto tomu věřte, nebo si vyhledejte příslušné vzorečky pro třífázovou síť a spočítejte si to.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Laik se vzděláním
« Odpověď #10 kdy: 17.01.2010, 22:04 »

... A to aj napriek tomu, že sú v kotli použité špirály na 230V. ...

No a právě o to jde. Proč ne na 400V??

Jinak kotle Moratop Electra 08 se dají připojit i na jednu fázi (naživo).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 17.01.2010, 22:07 »

to se dají teoreticky všechny klasické kotle, se kterými jsem se setkal...   tělesům je to jedno, ale byla by jedna fáze vytížena výrazně více, než ostatní, proto se dává více menších těles a příkon se rozfázuje do tří fází, pro rovnoměrné zatížení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 17.01.2010, 22:56 »

No a právě o to jde. Proč ne na 400V??

Jinak kotle Moratop Electra 08 se dají připojit i na jednu fázi (naživo).

Teď mi došlo - že Vy pořád inklinujete k jednofázovému zapojení?
a) Takže, když budete mít topení na 400 V, tak ho musíte zapojit mezi dvě fáze, a z 20A jističe dostanete max. 8kW. Na ostatní spotřebiče vám zůstane třetí fáze, ze které dostanete max. 4,6kW. Dohromady 12,6kW.

b) Když místo toho použijete dvě topení na 230V, jejich připojením na N, L1, L2 dostanete 9,2kW a zase máte tu třetí fázi pro ostatní spotřebiče 4,6kW, dohromady 13,8kW.

Takže v té variantě a) se okrádáte o disponibilní výkon a navíc porušujete sjednané podmínky odběru (účiník). Proto se to nedělá.

Takže se smiřte s tím, že výrobci kotlů nejsou úplní blbci, a že zapojení 3x230 (hvězda) je pro běžné kotle v domácnosti optimální.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Laik se vzděláním
« Odpověď #13 kdy: 18.01.2010, 17:08 »

Teď mi došlo - že Vy pořád inklinujete k jednofázovému zapojení?

Ale to právě vůbec ne. Řeším možnosti vytápění domu a zvažuji různé možnosti. Jedna z nich je el. kotel, ale kalkuluji, o kolik se bude muset navýšit hlavní jistič, kolik budu platit měsíčně paušál atd. Proto jsem si hledal typy kotlů a jejich připojení a zjistil jsem, že jsou zapojeny do hvězdy. Nato jsem chybně uvažoval, že pokud mám např. hlavní jistič 3x25A, tak při zapojení do hvězdy je výkon topení 3x(230Vx25A) a při zapojení do trojúhleníka 3x(400Vx25A/sqrt[3]). Bez úvahy o sdruženém proudu a bez výpočtu na první pohled se mi to zdálo lepší, ale vidím, že tomu tak není.

Musím se přiznat, že mne (opět) překvapilo, kolik odpovídajících se zde sníží k tomu, aby si namasírovali ego a dokázali tazateli, že je úplný blbec, který jim vědomostmi nesahá ani po kotníky. Ano, máte pravdu, ale právě proto se ptám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 18.01.2010, 18:15 »

...Nato jsem chybně uvažoval, že pokud mám např. hlavní jistič 3x25A, tak při zapojení do hvězdy je výkon topení 3x(230Vx25A) a při zapojení do trojúhleníka 3x(400Vx25A/sqrt[3]). Bez úvahy o sdruženém proudu a bez výpočtu na první pohled se mi to zdálo lepší, ale vidím, že tomu tak není...

Oba vzorečky jsou správně a dávají prakticky stejný výsledek (nepatrný rozdíl mezi výsledky je dán pouze tím, že při sdruženém napětí 400V je fázové napětí cca 231V a ne zaokrouhlených 230).

Musím se přiznat, že mne (opět) překvapilo, kolik odpovídajících se zde sníží k tomu, aby si namasírovali ego a dokázali tazateli, že je úplný blbec, který jim vědomostmi nesahá ani po kotníky.
Pročetl jsem si znovu pozorně všechny příspěvky, ale Vámi uváděného chování jsem si nevšiml. Leda že by se vás tak dotklo, když někdo zopakuje notoricky známé skutečnosti...

Pokud se však opravdu cítíte některým příspěvkem dotčen, máte možnost nahlásit příspěvek moderátorovi nebo poslat stížnost ombudsmanovi. Na dolním okraji příspěvku jsou na to příslušná klikátka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
J. B.
« Odpověď #15 kdy: 18.01.2010, 20:11 »

Řeším možnosti vytápění domu a zvažuji různé možnosti.

Taky jsem to řešil. S jednoznačným závěrem: plyn.

A dlouhodobě: Izolovat, izolovat, izolovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #16 kdy: 18.01.2010, 21:15 »

Řeším možnosti vytápění domu a zvažuji různé možnosti.

Také jsem to řešil. Máme vše na elektriku a jsme se srovnatelným stavením o 1/3 níž (s platbami),  než s plynem. Ale chce to izolovat, izolovat, izolovat ...
 tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #17 kdy: 19.01.2010, 06:11 »

V neděli jsem zahlédl asi v Luskotáku topné obrazy a jak jsem se chvíli díval tak 900W na 45 m3 místnosti se mě moc nezdá /možná se mýlím/....prý je to levnější jak jiné elektrické topení..?

Máte s tím zkušenosti? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Může být u kotle dvojzásuvka?
 Jaký stupeň krytí stanovit pro rozvaděč v kotelně?
 Nemáte někdo zkušenosti z kotlem a bojlerem SLME 200 firmy ACV?
 Lze ovládat plynový kotel ze dvou místností dvěma regy?
 Ako nadimenzovať vedenie k niže uvedenému kotli ?
 Doporučuje některá norma vzálenost rozvaděče od kotle na tuhá paliva?
 Jaká světla mohou být namontována v plynové kotelně ve školce?
 Jak mám zapojit prostorový termostat k plynovému kotli Vaillant ?
 Môže byť plynový kotol napájaný z UPS?
 Jak u Dakonu PTE-S 16M vyřešit časté a nečisté spínání termostatu?
 Jak použít elektrokotel jako záložní zdroj kotle na uhlí?
 Ovlivní umístění dávkovače mýdla vyhrazení umývacího prostoru?
 Dle kterých norem revidovat el. zařízení místnosti s plynovým kotlem do 50kW?
 Kde mám hledat závadu na průtokovém ohřívači?
 Jaký byste mi doporučili elektrokotel?
 Jak to bude od nového roku (2017) s revizí elektrokotlů?
 Existuje norma na elektoinstalaci plynové kotelny nad 50kW?
 Lze u kotle Protherm RAY 24K snížit výkon pro TUV?
 Která CSN resi ochranne pospojeni v kotelnach jak na plynove tak i pevna paliva?
 Jaké by měli být vnější vlivy v domovní plynové kotelně?
 Dá se HDO na kotli Protherm Ray ovládat dálkově spínanou zásuvkou?
 Proč pro dům preferovat elektrické přímotopy před ÚT s elektrickým kotlem Rejnok?
 Kam umístit referenční bod teploty domu dvou nezávislých rodin?
 KNIHA: Elektrotepelná zařízení
 Jak funguje Protherm 14KE v tarifu D45d?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.074 sekund, 24 dotazů.