Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Používáte někdo "železné lanko"?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Používáte někdo "železné lanko"?  (Přečteno 13929 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« kdy: 05.12.2009, 20:05 »

Viděl jsem ledacos, ale železné lanko asi ne, pokud mi něco uniká opravte mne.

Ale Fe lanko? Že by šlo o moderní zjednodušení typu "pod proudem"? Asi již brzy budeme pro zjednodušení říkat králíkům krávy, to bude taková domácí drůbež ... no budeme si rozumět, že?
 tanecek
 
Viz ...
http://jihlavsky.denik.cz/nehody/sestileta-divenka-svuj-boj-o-zivot-20091205.html



* zelezna_lanka.jpg (63.25 KB, 588x588 - prohlédnuto 633 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Tomáš Jarovec
« Odpověď #1 kdy: 05.12.2009, 20:42 »

Co třeba železné lanko, použité na zajištění branky, aby na někoho nespadla?
Typický bulvární článek, oddělení pavlač. Podívejte na portrét autorky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #2 kdy: 05.12.2009, 20:46 »

Co třeba železné lanko, použité na zajištění branky, aby na někoho nespadla?
Typický bulvární článek, oddělení pavlač. Podívejte na portrét autorky.

Všechna zajišťující lanka jsem viděl ocelová. To, že to je bulvární článek nebrání tomu, že to může napsat správně. Pokud tedy dělá rozdíl mezi železem a ocelí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 05.12.2009, 20:49 »

Viděl jsem ledacos, ale železné lanko asi ne, pokud mi něco uniká opravte mne.

Paní zjevně myslela ocelové lanko které se používá jako vázací, dokonce je tak pojmenováno i v cenících firem.

 Úsměv Koukám že jsem měl věnovat větší pozornost tomu upozornění že zatímco jsem psal tak někdo doplnil další příspěvek, teď to vypadá jak ozvěna. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 05.12.2009, 20:56 »

Pomenovanie "železný",  je tak hlboko zakorenené u väčšiny ľudí, že ho nesprávne používajú skoro všetci. Nie je sa čo diviť, že ho použije redaktorka.
Často sa stretávam s názorom, že napr. nôž je z ocele, ale roksor je zo železa. Čo na tom, že je to stavebná oceľ triedy 10.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 05.12.2009, 21:13 »

Vtip je v tom, že ten, kdo píše do médií by měl jít kupředu správným označením. Protože existují tací, kteří tvrdí "říkají to všichni i v novinách",  tak je to dobře.

Otec elektrotechnik y profesor List:
... a jeho názor na význam správnosti technické řeči: „to není malichernost, ale hluboké přesvědčení, že řeč vyjadřuje logiku a myšlení národa a že třeba pečlivě dbáti, aby se bezduchým napodobením neoslabila schopnost národa mysliti samostatně“.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
rejpal2
« Odpověď #6 kdy: 05.12.2009, 21:17 »

No a neni vlastně ocel zjednodušeně řečeno jenom druh železa?

Asi již brzy budeme pro zjednodušení říkat králíkům krávy, to bude taková domácí drůbež... no budeme si rozumět, že?

A svíčky jsou z vosku, nebo z parafínu?

Vtip je v tom, že ten, kdo píše do médií by měl jít kupředu správným označením.

Chápejte, že novináři nejsou odborníci, jsou to pisálci. Jakkoliv to zní blbě, oni to mají napsat tak, aby to zaujalo čtenáře a mělo to jakous takous literární úroveň, Ne odbornou úroveň. Když si přečtete zdejší příspěvky, taky jsou zde tací, kteří jsou odborníky na elektřinu, ale zase jim ulítávaj i/y - naštěstí je jich jen menšina.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 05.12.2009, 21:46 »

Vtip je v tom, že ten, kdo píše do médií by měl jít kupředu správným označením. Protože existují tací, kteří tvrdí "říkají to všichni i v novinách",  tak je to dobře.
Je tomu naozaj tak, najmä starší ľudia tvrdia, že to musí byť pravda, lebo to predsa bolo v novinách. Myslím, že je to ešte prežitok socializmu, kedy nám štát všetko diktoval, a my sme nemali rozmýšľať. A čo bolo napísané v novinách "Pravda" alebo "Rudé právo" bolo sväté.     
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Jarovec
« Odpověď #8 kdy: 05.12.2009, 21:47 »

Mnohem víc mi vadí, když někde míchají kW a kWh. Ještě lépe když někdo použije "zrychlení výkonu" kW/h. Jelikož spotřeba elektřiny se týká naprosté většiny lidí (alespoň v našich končinách),  považuji to za základní vzdělání.
Železo vs. ocel, tam bych byl tolerantní Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 05.12.2009, 22:22 »

A svíčky jsou z vosku, nebo z parafínu?

Jak které. Nebo taky ze stearinu či z loje, ty se ale v obchodě moc nepotkají.

Mně víc než záměna ocel-železo (záměna celku za jeho hlavní součást) vadí takové logičnosti, jako říkat venkovní jednotce satelitního přijímače satelit, když satelit je to co lítá nahoře  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 05.12.2009, 22:24 »

No a neni vlastně ocel zjednodušeně řečeno jenom druh železa?
Oceľ nie je druh železa. Oceľ je zliatina železa, uhlíka a ďalších iných kovov, ktoré potom ovplyvňujú vlastnosti tej ktorej ocele. Čisté železo sa skoro prakticky vôbec nepoužíva, ale existuje aj čisté železo. Takže treba vždy radšej používať  slovo oceľ. Pojem železo sa často používa pri popisovaní magnetických vlastností materiálu, pretože práve obsah tohto prvku v oceli ovplyvňuje jej magnetické vlastnosti.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 05.12.2009, 22:39 »

Čisté železo sa skoro prakticky vôbec nepoužíva... 

a i ten slavný nerezivějící železný sloup v Dillí je ve skutečnosti ocelový  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Ondřej Kaller
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 05.12.2009, 22:47 »

Pánové... kromě výše zmíněného vosku - parafínu či uhlí-koxu 90% populace mluví o gumové hadičce k ostřikovačům (třeba) místo pryžové... a abychom neodcházeli daleko tak výraz jako ACIDURKA bychom mohli s trochou drzosti také označit za přežitý... Kolik let už se vyrábí odbočné krabice z termoplastů nikoli z termosetů. Nebo velmi oblíbený výraz dřevěné uhlí,  (ještě nikdy jsem neviděl jeho správné označení jako dřevné) o zhůvěřilostech daných dezinterpretací jiných chemických názvů nemluvit ....

Novináři jsou novináři ... a u bulváru lze těžko čekat odbornost....
To co mi však v médiích výrazně více vadí je zavádění šílených pražákizmů/čechizmů... kromě uší trhajících mlejn, vejr, sejr ... jsem například na komerční televizi slyšel: Přišli jsme na smluvenou schůzku ale paní sekretářka nám řekla, že pan náměstek příjde o 15 minut dýl .... dýl? Netrvám na striktním dodržování spisovnosti ... ale tyto pro moraváka odpudivé výrazy mě děsí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #13 kdy: 05.12.2009, 23:35 »

Byl jednou jeden laptop, ale lidi tomu začali říkat notebook, byl jednou jeden inbus a lidi tomu začali říkat inbus, pak dokonce pro někoho je marže to stejné co rabat
 pomoc zed
... On se vždy někde, někdo splete a pak to frčí jako lavina.
Pak to říkaji všichni špatně a stává se to standardem.

Soused říká, že "nulák přece není pod proudem, proto je to nulák"! A kdopak ho tuto sestavu nesmyslů asi naučil? Přece kreativní lidová tvořivost, kterou nikdo nedává na pravou míru.

A tak každý technik pragmatik by měl pamatovat na zmiňované Listovo:
to není malichernost, ale hluboké přesvědčení, že řeč vyjadřuje logiku a myšlení národa a že třeba pečlivě dbáti, aby se bezduchým napodobením neoslabila schopnost národa mysliti samostatně“.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 22 dotazů.