Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Když mi svítí doutnavka na ochranném kolíku, není zásuvka zapojena špatně?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Když mi svítí doutnavka na ochranném kolíku, není zásuvka zapojena špatně?  (Přečteno 39967 krát)
lukin
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 16.08.2005, 08:30 »

Vezmu to stručně: rodinný dům, instalace cca 35let stará, při malé rekonstrukci jsem chtěl vyměnit zásuvky za nové a ejhle při kontaktu fázovky s kolíkem doutnavka svítí. Zapojení je 3vodičové, ale vodič na kolíku nemá potenciál ani vůči fázi, ani vůči nule, ale přesto se tváří jako fáze. Soustava by však měla být TN-C. Zásuvky jsou pospojovány. Podotýkám, že byl dům stavěn bez "odborníků" tzn. že zřejmě i el.instalace podle toho vypadá... Otázky jsou následující: 1)jak je možné, že se zdánlivě nadbytečný vodič tváří jako fáze? 2)mám jej odpojit a zásuvky zapojit 2vodičově?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 16.08.2005, 09:12 »

Domnívám se, že třívodičové připojení zásuvek neodpovídá dřívějšímu systému rozvodů TN-C a bude se jednat o TN-S nebo spíše modifikace TT.
V každém případě se ale jedná o přerušený PE vodič a doutnavkou naindikovaná fáze na tomto, je důsledek vzájemné indukce z vodiče fázového.Pokud nenajdete místo přerušení,doporučuji rekonstrukci rozvodů a do té doby bude nutné alespoň tyto zásuvky zapojit 2vodičově TN-C.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 16.08.2005, 10:31 »

Zásuvky vůbec nemusí být podivné a rovněž nemusí jít o síť TN ani TT.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 16.08.2005, 10:40 »

Pane Jonáši, vaše plně hodnotná a odborná odpověď je přímo úžasná a pro tazatele velice přínosná...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Bardoděj
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 16.08.2005, 11:30 »

Možná jste mohl napsat, z jakého materiálu je vedení (tipuju hliník). Každopádně, doporučoval bych urychlené přivolání revizního technika, ten už vám poví.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hubáček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 16.08.2005, 12:29 »

Doutnavkovou zkoušečkou toho moc nezjistíte. Při souběhu kabelů z nichž bude jeden pod napětím se vám doutnavka rozsvítí i na žilách bez napětí. Doporučuji rovněž kontrolu odborníkem. Jednoduchým měřením zjistí příčinu a navrhne řešení. Viz příspěvek p. Kosiny. Jen s malým rozdílem. Zásuvku doporučuji odpojit a neužívat.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 16.08.2005, 12:42 »

Pan Kosina si zřejmě plete tuto diskuzi s placenou službou dostat na svůj dotaz plně vyčerpávající odpověď. Nevím jestli tazatel je laik nebo elektrikář. Pokud by se jednalo o elektrikáře, potom by podle mého názoru napsal, o jakou soustavu se jedná a ne že by soustava měla být TN-C. To by jako elektrikář měl sám zjistit, ovšem samotná doutnavková zkoušečka na to nestačí. O jakou síť se skutečně jedná nám tazatel asi mnoho dašího neřekne. Já jsem ve svém reagování na dotaz připustil ještě další typ sítě, který by si měl elektrikář vyvodit. Skutečný stav je ale možné zjistit až přímo na místě. Za to nám to odborně vyhodnotil pan Kosina, který na základě poblikávající doutnavkové zkoušečky, možná v rukou laika, dává na dálku doporučení, aby při případném nezjištění údajně přerušeného vodiče PE, byla provedena rekonstrukce rozvodů a do té doby zapojit zásuvky 2vodičově TN-C. Není nic horšího, než provádět zásahy v el.instalaci, třeba jenom na přechodnou dobu, když vlatně nevíme, jedná-li se o síť TN, TT nebo v ojedinělých případech o síť IT ! Bravo pane Kosino ! Tazateli v každém případě doporučuji zajistit si odborníka, který elektrickou instalaci na místě prověří.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
lukin
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 16.08.2005, 12:58 »

Vedení je Cu, s tím domem je to složitější, byl v průběhu desítek let různě přistavován, někde vede Al někde Cu. Mám z toho celkově opravdu obavy. Nikdo neví co kam vede, jistič pro zásuvky kryje i některá světla. Část prvního patra visí na 3f jističi pro sporák v přízemí apod..

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hejduk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 16.08.2005, 14:59 »

To Jonáš:
bezvýhradně s Vámi souhlasím, někteří pisatelé se za každou cenu snaží uplatnit, ber kde ber. Ale  rady na dálku, když vůbec není jasné, o co vůbec jde, to je tedy síla.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #9 kdy: 16.08.2005, 17:33 »

To, že svítí doutnavka při doteku na ochranný kolík zásuvky, může být např. z těchto příčin: 

1) Na ochranném kolíku je fázové napětí.

2) Ochranný vodič (u 3 vodičového zapojení) připojený na kolík není připojený k ochranné sběrnici a indukuje se napětí v přívodu.

3) Ta nejzáhadnější přícina, s kterou jsem se setkal, je napětí na dotýkající se osobě, z důvodu napětí v podlaze a pod. (například porušená izolace fázového vodiče v omítce). Pak při doteku na jakoukoliv uzemněnou část doutnavka svítí.

Zkuste se doutnavkou dotknou něčeho, co má skutečně potenciál zemně, třeba radiátoru topení, plynového nebo vodovodního potrubí a pod... Pokud doutnavka svítí, máte problém!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
« Odpověď #10 kdy: 16.08.2005, 19:37 »

Na ochranném kolíku v zásuvce by v žádném případě neměla doutnavka svítit, ať už je použitá jakákoliv síť. Ochranný vodič je pravděpodobně přerušen, popř. není vůbec připojen. V tomto případě jde určitě o nějaký problém.
Možné závady výstižně popsal p. Beláň.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
lukin
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 16.08.2005, 21:22 »

Děkuji panu Beláňovi, Hasalovi a Kosinovi za odpovědi, vodič byl skutečně odpojen. Uzemněný radiátor doutnavka neindikuje, vůči fázi potenciál má, takže si myslím, že uzemnění je v pořádku. Jinak mne na tomto serveru zaráží ostré invektivy některých přispěvovatelů do diskuzí. Domníval jsem se, že smyslem tohoto fóra je hovoření o různých problémech a k problémůn se většinou najde nějaké řešení a pokud je někdo ochoten nežištně poradit tak v tom nevidím nic špatného. Pokud by si myslel, že je pod jeho úroveň bavit se s laikem, tak to přece nebude dělat, že?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Bartel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 17.08.2005, 08:20 »

Jen poznámku k bodu tři pana Beláně.Je možno opravdu považovat velkou kovovou plochu ústředního topení za dobře uzemněnou? Víme to určitě? Zkoušel někdo změřit napětí mezi kolíkem a radiátorem? Kde je v tomto případě chyba.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Čestmír Kubáček
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



WWW
« Odpověď #13 kdy: 19.06.2016, 23:18 »

Smyslem tohoto fóra není přijít o práci. To zaprvé. Pokud budeme tady laikům radit jak co udělat, jak co opravit, nejen, že je můžeme v podstatě zabít, protože nepokryjeme radami všechny náležitosti, které máme tak nějak automatizované a zažité. Např. rejpu se v neznámé instalaci- vypínám jističe tak dlouho, než je mrtvá a pak všechny ženu mimo jističe, schovám pojistku do kapsy atd. Navíc tuto drobnost by elektrikář zjistil hned... Sice by se nechal ocenit, ale zjistil a bezpečně.
Zadruhé: Je to tu odborné fórum, protože ne každý z nás zná vše, každý se zabýváme něčím jiným a občas nás něco překvapí. To že se tu sebevrah na něco zeptá, znamená, že dostane odpověĎ typu: Může to být to nebo to nebo to, každopádně volejte elektrikáře. Díky tomu laik má zhruba představu, co ho může čekat. Neřeknu, když se někdo zeptá, že mu při zatopení problikává světlo. Na to elektrikáře asi volat nemusím, bývají to volné šroubky. Vypni jistič, dotáhni vypínače, věnečky, zapni jistič, skus a napiš jestli to tím bylo.

Ale Vy máte závadu ohrožující na životě nejen vás, ale i vaše okolí a chcete ji řešit tak, že si necháte poradit od lidí, kteří vám nemůžou poradit, nikdy to neviděli, neví co vše je špatně. Ono kolikrát i styl zakrácení vodičů, spojení drátů něco napoví o stavu.
Toto ale nevidíme, takže nečekejte zázraky a neprskejte .)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 20.06.2016, 07:17 »

Všiml jste si datumu původního příspěvku?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je možné, že elektrická zástrčka v dome nestačí napájat obyč. TV?
 Kam mohla zmizet jedna fáze?
 Proč naměřím mezi fází a zemí 230V a mezi "nulou" a zemí naměřím 88V?
 Proč vybavuje proudový chránič 30mA vybavuje až při 70mA?
 Co s podpětím dosahujícím až 198V?
 Jakým výrobkem řešit trvalé podpětí v síti?
 Proč po vypadení jističů na fázovce svítí doutnavka po dotyku na zemnící kolík?
 Jak se bránit častým výpadkům a opětovným zapnutím veřejné sítě nn?
 Co provést s vadnou zásuvkou?
 Můžete mi pomoci s nefunkčními zásuvkami po té, co jsem připojil lustr?
 Co by se mohlo stat, pokud se přeruší vodič PEN?
 Co mi muže vyhazovat proudový chránič (fíčko)?
 Vyhořela zásuvka jak postupovat jde-li o byt nájemní?
 Je v pořádku úbytek napětí 10V na 5 metrech?
 Jak si poradit s chybějícím vodičem k ventilátoru?
 Proč mi asi nejde elektrocentrála?
 Proč vypadává jistič pro zásuvkový okruh s mikrovlnkou i v nové instalaci?
 Proč se mi po zkratu objevila fáze na nulovém vodiči ?
 Znáte typické řešení lakomců "Jak opravit zásuvku"?
 Proč mi nefungují zásuvky, i když v nich fázovkou změřím napětí?
 Proč se mi objevují mezi vodiči napětí 120V a 90V?
 Proč mám doma v elektroinstalaci pouze 150V?
 Co se zásuvkou, která se ve staré instalaci hřeje již při malém odběru?
 Čo môže spôsobovať vyhorenie zásuviek u novej inštalácie?
 Proč mám na zásuvce elektrocentrály 210V, když je na ni připojeno jenom 10 PC??
 Proč svítí zkoušečka na nulovém vodiči (N)?
 Jak najít závadu na zásuvkovém okruhu?
 Je pokles v síti při připojení spotřebiče normální jev?
 Nefunguji zasuvky umistene "dole" v panelovem dome. Co s tim?
 Je špatně když naměřím v zásuvce mezi svorkami N a L 233V a mezi N a PE 21V?
 Proč došlo k opálení "ochranného kolíku" u zásuvky?
 Prečo sa zahrieva vidlica napájacieho káblu bojleru?
 Proč mi asi nejdou zásuvky, když jistič není vypnutý?
 Proč je v zásuvce uzemňovací kolík i nulák pod napětím?
 Proč se mi zkoušečka v zásuvce úplně roztavila?
 Může jiskření v zasuvce způsobit zbytkový proud?
 Kdy se objeví združené napätie v zásuvke?
 Proč je v zásuvce při mĕření napĕtí 20V?
 Může se zprovoznit již vyschlá zásuvka po havarii kdy vytékala voda?
 Co se zasuvkovym obvodem, ktery po opetovnem zapnuti jistice je bez napeti?
 Proč zásuvka nefunguje, ale doutnavka fázovky svítí?
 Proč naměřím v zásuvkách 190V?
 Co dokáže udělat stříkací pistolka se zásuvkou v rukou šílence?
 Proč je malé napětí v zásuvce?
 Proč se z ničeho nic přepaluje pojistka?
 Proč je fáze na kolíku?
 Proč tři zásuvky jdou a jedna neutáhne cirkulárku?
 Je napětí mezi N a PE v zásuvce cca 4V v pořádku ?
 Proč je v zásuvkách napětí, když mám zapnutý pouze proudový chránič bez jističe?
 Je běžné když vysavač rozpálí zásuvku na 70°C?
 Jakou maximální velikost může mít napětí v panelovém bytě?
 Jak diagnostikovat závadu podivně se chovajících spotřebičů?
 Kde se bere 54V při vypnutém spínači?
 Proč na trčících vodičích naměřím pouze 120V místo 230V?
 Jaká může být příčina nefunkční zásuvky poslední v řadě?
 Lze resit propaleny uzemnovaci drat jinak nez kompletni revizi bytu ?
 Proč mezi vidlicí a fází v zásuvce přeskakují jiskry?
 Co se děje pokud doma mezi L2-L3 naměřím pouze 132V?
 Kde hledat poruchu v případě rozdílných napětí v jednotlivých fázích přípojky?
 Proč dostávám ránu z různých častí bytu?
 Jak najít vadný vodič "vyhazující" jistič?
 Proč je na fázi proti ochrannému vodiči pouze 50 voltů?
 Jak určit zdali je poškozena napěťová síť nebo spotřebič - PC?
 Proč se v zásuvce objevuje fáze ve všech kontaktech?
 Proč se dýmí ze zásuvky druhého nezatíženého obvodu?
 Proč zmizí napětí v zásuvce když odpojím TV anténu?
 Je možné, že se dostane na PEN nějaké napětí z jiného spotřebiče?
 Proc je namereno napeti 108V mezi N a PE reviznim pristrojem Metrel?
 Proč máme napětí na vypnuté zásuvce?
 Proč probíjí kolík, když běží lednička?
 Proč začala zásuvka sama o sobě shazovat proudový chránič?
 Proč mám 400V v jednofázové zásuvce?
 Proč mi po spálení žárovky lampičky nevybaví jistič a nefungují zásuvky?
 Co je špatně když po zapnutí jističe zmizí fáze z kontaktů?
 Jaká může být příčina prskání zásuvky a praskání žárovek?
 Proč napětí v zásuvce “pulzuje”?
 Jak napojit zásuvku na rozvod pro venkovní žaluzie?
 Proč hřeje ochranný kolík na zásuvce v místnosti, kde nic není?
 Je nějaká souvislost s poruchami našich zásuvek se sousedy panelového domu?
 Co může být příčinou občas nefunkční zásuvky?
 Může být mezi fázovým vodičem a kostrou zásuvky naměřeno napětí 50V?
 Čím se vypaluje PEN vodič i přes to, že v zásuvce není nic připojeno?
 Kdo poradí jak mám opravit zásuvkový obvod který je občas bez napětí?
 Proč se při zapnutí světla ztrácí signál set-top boxu?
 Jak je možné, že na jednom zásuvkovém okruhu je někde napětí 237V a jinde 150V?
 Může dojít k poškození sat. přístroje přetížením zásuvek?
 Proč je v rozvodu TN-C napětí na odpojeném vodiči?
 Proč na PE kolíku zásuvky naměřím zkoušečkou 12V?
 Jak kontinuálně měřit napětí v síti nízkého napětí?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 24 dotazů.