Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Musí být zásuvka u kuchyňského dřezu přes proudový chránič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být zásuvka u kuchyňského dřezu přes proudový chránič?  (Přečteno 36603 krát)
Martin Marada
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 06.06.2005, 10:06 »

Požadujete prosím zapojení zásuvky poblíž kuchyňského dřezu (asi 30 cm) přes proudový chránič?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 06.06.2005, 12:25 »

Ne

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 06.06.2005, 12:33 »

Ale není na škodu

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Jaroslav Hasala
« Odpověď #3 kdy: 06.06.2005, 12:42 »

V RD, bytu apod. musí být přes proudový chránič 0,03A připojena pouze instalace v koupelně, dále zásuvky venkovním prostředí.
U zásuvek v kuchyni lze připojení přes chránič pouze doporučit.
Osobně doporučuji připojení VŠECH zásuvek 230V v RD nebo bytu přes chránič 0,03A, určitě se tím zvýší bezpečnost celé instalace. Důležité okruhy jako např. mrazák, lednice, PC je vhodné připojit na samostatné chrániče.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 06.06.2005, 13:10 »

Tedy zrovna mrazák, lednici nebo PC nechápu proč vyhazovat peníze za chránič!
Ale u zásuvek pro obecné využití v kuch. lince
a zrovna v blízkosti dřezu, tam bych už asi nešetřil a chránič použil i když nemusím.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Marada
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 06.06.2005, 13:13 »

,  právěže norma tento případ nijak neřeší.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

« Odpověď #6 kdy: 06.06.2005, 16:54 »

Vážený kolego, např. ve vyhlášce ČÚBP č.48/1982 Sb. s poslední aktualizací v roce 2000, kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení se dočtete, že elektrická zařízení musí být konstruována, montována a provozována s přihlédnutím k provoznímu napětí tak, aby nebyla zdrojem úrazu, požáru nebo výbuchu. Ekonomika nebo větší bezpečnost jmenovaného zařízení? Doporučuji konzultaci s projektantem, ne všude je na místě "šetřit". S pozdravem RT.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 06.06.2005, 17:42 »

Pro:  Petr Moravec
Až vám malé dítě sáhne na vadnou ledničku a ústřední topení, když se bude batolit kolem zdi, tak to pochopíte (doufám, že to přežije). El. instalace se dá udělat jen dvěma základními způsoby: 1. DOBŘE a 2. LEVNĚ. Kombinace obou je většinou vyloučena.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #8 kdy: 06.06.2005, 18:51 »

To Moravec:
Podle mě je použití chráničů 0,03A pro všechny zásuvky 230V u RD a bytů více než vhodné. Podstatným způsobem to zvyšuje bezpečnost el. instalace, z hlediska možnosti úrazu el. proudem i z hlediska nebezpečí požáru. Instalace za proudovým chráničem je také do značné míry odolná proti amatérským zásahům různých kutilů.

To Lampart:
Jen tak mimo soutěž:
Ještě je také možnost DRAZE a zároveň ŠPATNĚ.
Některé elektromontážn í firmy to používají velmi často.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 06.06.2005, 21:27 »

Na každý problém je třeba se dívat z více stran. Doporučuji přečíst poznámku č.3 ČSN 33 2000-4-47 čl.471.2.3.
"Zvláště se doporučuje zajistit doplňkovou ochranu podle 412.5 použitím proudových chráničů se jmenovitým vybavovacím proudem který nepřekračuje 30mA pro ochranu zásuvek do 20A které jsou určeny pro používání osobami jinými než znalými nebo poučenými." S pohledu investora je třeba šetřit. Podívejme se na to z pohledu případného poškozeného, pokud dojde k úrazu. Co asi odpovíme na otázku, co nás vedlo k tomu že jsme nepoužily chránič, když se to zvlášť doporučuje? Tato otázka může padnout i u soudu. Je třeba zvážit rizika.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 06.06.2005, 22:34 »

Souhlasil bych s použitím chráničů všude jen okruh určený pro zapojení PC bych chráničem neosazoval. Nevím proč to je ale už několikrát jsem viděl že při zapojení několika PC zhruba po půl roce začal chránič vybavovat bez zjevné příčiny. Měření nic neukázalo a po výměně chrániče za nový vše zase fungovalo cca půl roku a stejná situace. Bohužel při provozování náročnějších aplikací vybavení chrániče zůsobí dost citelnou ztrátu. Vypnutí samozdřejmě částečně řeší UPS ale tam je pak chránič relativně k ničemu. Pokud by někdo měl informaci proč k tomuto stavu mohlo dojít a jak to vyřešit rád bych se poučil.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek Karel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 07.06.2005, 10:07 »

Dovolím si trochu odbočit od tématu.Proudov ý chránič je jako doplňková ochrana dobrá věc, ale ze všech těch diskuzí mi připadá, že ho stavíme do pozice všemocného spasitele.U soudu sice může padnout otázka proč nebyl použit, ale když je celá instalace provedena neodborně,nic se tím neřeší.Chránič sice zareaguje a vypne,při dotyku živých částí dostanete docela slušnou pecku,určitě jste to již zažili.Elektri ka je prevít a bohužel někdy i zabíjí.Znám plno firem,které osazují proudové chrániče a myslí si,že se nic nemůže stát.Opak je pravdou,nikoho tím nenapadám ani nepoučuji, ale podle mých zkušeností je tomu bohužel tak.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Jastrábek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 07.06.2005, 12:28 »

 Jardo
Proč myslíš ,že,by se měli lednice atd. připojit zvlášť přes chráníče?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tibor Hanko
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 07.06.2005, 21:28 »

2 Jan Alin: Asi sa po čase FI stáva citlivejší na reziduálny prúd (ale či to je pravda, nie som si istý - nie náhodou naopak? - ďalšia téma do diskusie),  ale nesúhlasím, že meranie nič neukázalo. Meraním sa dá nájsť vždy chyba!
Bol ten chránič zapojený na celú inštaláciu, alebo len na časť? Aký bol celkový unikajúci prúd v PE? Nebol náhodou blízko k polovičke reziduálneho prúdu? Potom stačí menšie zvýšenie záťaže a je to.. Aký unikajúci prúd mali jednotlivé PC? Neboli prepojené (po signálovej ceste) aj s niečím iným? - najlepšie so spotrebičom triedy II  (podobný problém som riešil aj ja a tiež som sa natrápil, ale merák neoklame...) Skúste merať celkový unikajúci prúd a postupne odpájať z PC všetky káble.. To by chcelo viac informácií.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

projekty, revízie, termovízia
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 07.06.2005, 22:05 »

Čím to bylo asi už nikdy nezjistím, instalace je už předělaná bez chrániče. Je docela možné že to byla vadná série chráničů která se po určité době stávala citlivější.
Počítače byly v pořádku protože po výměně chrániče vše fungovalo. Zkoušel jsem tehdy měřit oba chrániče osazené v rozvaděči bez zapojeného vývodu a ten starší vypínal cca o 2mA dříve (měřeno postupně narůstajícím proudem),  hodnoty si už nepamatuju ale byly běžné. Problém je s tím že nevím co vlastně při zapnutí dělá zdroj počítače. K čemu dochází při zapnutí mě neřekli ani v servisu kde je opravují a na vlastní výzkum nemám čas a hlavně vybavení :-).


Na další perličku jsem narazil nedávno. Nový chránič který jsem před půl rokem osobně měřil a vím že byl v pořádku (napojena dvě svítidla a jedna nepoužívaná zásuvka) při měření nevypnul vůbec. Zkoušel jsem ho vybavit až 500mA a nic prostě je z něj pouhý vypínač a to během půl roku.


Závěr z toho všeho mám jen jeden. Chrániče jsou určitě přínosem ale nikdy je nebudu používat pro obvody kde je důležitá dodávka elektřiny a vždy je budu pečlivě měřit způsobem že ho ručně vypnu, pak vyhodím zkušebním tlačítkem a pak teprve měřím měřícím přístrojem a to ve všech fázích a pokud možno dvakrát :-). Prostě jim zas tak moc nevěřím.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #15 kdy: 07.06.2005, 22:36 »

To Jastrábek:
Rozhodně jsem proto, aby všechny zásuvky 230V v RD nebo bytu byly připojeny přes chrániče 0,03A, z důvodů, které jsem popsal výše - lepší ochrana před úrazem el. proudem i před požárem.
Z provozních důvodů je vhodné, když jsou důležité okruhy napojeny na samostatný chránič, aby v případě nějaké poruchy v době nepřítomnosti např. nevytekl mrazák nebo nechcíply rybičky :-)
Samozřejmě je to penězích, cena chráničů není zrovna malá a záleží na dohodě s investorem. Pokud mu jde především o bezpečnost a zároveň i o cenu,  potom je jediná možnost osadit jeden centrální chránič "na všechno". Pokud mu jde bezpečnost i o spolehlivost a je ochoten to zaplatit, osadí se více chráničů. Pokud chce někdo minimalizovat náklady a preferuje spolehlivost nad bezpečností, osadí se chránič jen na ty okruhy, kde je to vyloženě předepsáno ČSN (koupelna).

Já osobně si ale nemyslím, že by jeden centrální chránič "na všechno" u bytu nebo RD představoval nějaký extra problém. V našem kraji (JM) je takovéto zapojení běžné, problémy s tím nebývají.
Pokud je nová instalace a slušné spotřebiče, chránič nevypadává. V rámci služeb zákazníkům poskytuji samozřejmě servis a opravy. Pokud došlo k nežádoucímu vypínání chrániče, bylo to vždy způsobeno používáním vadných spotřebičů nebo vnějším zásahem do instalace např. navrtáním kabelu. Zatím jsem se nesetkal s tím, že by byl chránič vadný v tom smylu, že by bezdůvodně vypínal.
Osobně požívám rčení, že není vadných chráničů, jenom někdo neumí najít závadu v instalaci. Alespoň zatím to tak vždycky bylo.
Dále, alespoň u RD a bytů bych rozhodně preferoval bezpečnost nad spolehlivostí. Koneckonců k výpadku proudu může dojít i z dalších důvodů. Zatím se mi nestalo, že by někdo chtěl "zbytečný" chránič demontovat nebo zapojit jen okruhy, kde je to vyžadováno ČSN.

Závěr ať si z toho udělá každý sám. O použití chráničů jsme tady diskutovali už mnohokrát, k nějakému všeobecnému řešení jsme nedošli.
Ke zde napsanému podotýkám, že jde pouze o můj názor na věc a týká se to hlavně RD a bytů.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 07.06.2005, 22:46 »

Tedy to žasnu
Základní ochrana je odpojením od zdroje (jistič a impedance poruchové smyčky).
Proudový chránič je snad ochrana doplňková.
A u té lednice s tím dítětem to nemůžete myslet vážně.
Já jen tvrdím u dřezu ano, ale pro lednici nebo PC
??
Pánové ono se to fakt blbě prodává.
Konkurence by vás zničila a normy dodrží.
Chrániče nabízím a vysvětluji uživatelům přednosti
ale.... co je moc to je moc.
A zajímalo by mně, čím budete argumentovat pane Vacula až vás obviní že jste stavbu záměrně prodražil a těch 7 ks si můžete zase odmontovat a dát si je domu. :-)
Argument já to myslel pro vaše dobro?  hmmm.
Nic dalšího asi nenajdete, protože ledničku asi při provozu v ruce nedržíte a venku jí snad také nemáte. Viz ten citovaný článek přečtěte si ho pořádně a pomalu.
Pro: Alin
Není náhodou PC zapojeno na zásuvky vybavené svodiči přepětí?
Prý to dělají svodiče a při pulzu který svádí vyvedou proud ven ze součtového trafa chrániče a myslím že to tak může být.
Chránič s G zkuste.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 07.06.2005, 23:02 »

Pane Hasala s tím centrálním chráničem.
Teda do toho bych asi doma nešel.
Ještě tak 300mA to jo ten bych si tam v RD dal
ale 30mA... centrální... je to divný.
Docela bych se bál, spotřebiče stárnou a problémy příjdou. Zvažte to?
Mám také chrániče rád. :-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 23 dotazů.