Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Není připojení zábradlí k hromosvodu zbytečné?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Není připojení zábradlí k hromosvodu zbytečné?  (Přečteno 31515 krát)
Pavel Röszler
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 30.09.2009, 18:19 »

Po 29 letech nám družstvo připojilo kovové   zábradlí od lodžie k hromosvodu.
Hromosvod je 70cm daleko, rozměry zábradlí jsou 365x130mm, je zazděno v panelu nevyčnívá.
Svod je připojen přes šroub s podložkou do mřížky v horní části zábradlí plochu spoje odhaduji na 1cm čtvereční. Lano od hromosvodu k zábradlí je v polovině přerušeno a spojeno svorkou. Panelák má 8 pater (tedy 8 lodžií nebo spíše balkónů ze všech stran obestavěných),   6 vchodů, 3 svody po každé delší straně. Je z roku 1980.
Bylo toto nutné? Není to naopak nebezpečné zavést blesk na zábradlí ze kterého nemá úniku?


#105#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #1 kdy: 01.10.2009, 10:17 »

Nejlepší bude se podívat do projektové dokumentace skutečného stavu (krom stavebního zákona též požadavek ČSN 34 1390 Ed.2 1969  čl.24 ),  jak je ochrana řešena a jaká je vypočtená dostatečná vzdálenost čl. 112.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
novy1
« Odpověď #2 kdy: 02.10.2009, 12:43 »

Bylo toto nutné? Není to naopak nebezpečné zavést blesk na zábradlí ze kterého nemá úniku?
#105#
Clovek stojaci pri zabradli balkona ma vo chvili uderu blesku potencial zeme. Nemusi sa ani dotykat zabradlia a pri velkom rozdieli potencialov moze prist preskoku blesku na cloveka. Pokladam za velmi nezodpovedne pripajat zvod na zabradlie balkona, alebo viest zvod v blizkosti balkona a taktiez i okien.
Mam knizku "Skusky odbornej sposobilosti elektrotechnik ov",  tzv. vyhlaska 51. Tu sa pise ( vytah z CSN 341390-70): "Zvody sa umiestnuju dalej od dvier a vstupov, nemaju prechadzat ani cez balkony... ". 
  Videl som uz mnohokrat, ze zvody su pripojene cez zabradlie balkona. Niekde je to povolene, ale preco?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 03.10.2009, 21:19 »

Taky jsem se divil jednomu zábradlí:
Ležel jsem několik dní v nemocnici (nechci tady jmenovat ale co se týče péče zdravotníků, vše OK). Když jsem na tom byl tak, že jsem mohl jít na balkon, sedl jsem si na lavičku, opřel jsem se zády o parapet, nohy jsem si dal na balkonové zábradlí a málem mě vypadly oči - svod hromosvodu šel kolem mě (procházel stropy/podlahami balkonů),  vzorně spojen s plechovým parapetem, ale nikde jsem nenašel spojení na balkonové zábradlí. Asi to bylo propojené přes mě a další pacienty.
Od toho bych rád viděl projekt a revizní zprávu.

A jsem rád že mě z interny nepřevezli rovnou na psychiatrii, když jsem zkoumal takové "detaily"!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Röszler
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 05.10.2009, 11:52 »

Děkuji všem za odpovědi.Připo juji pár fotografii. Musím opravit několik nepřesností. Máme 4 vchody a jen dva jímače,myslel jsem si, že je na každé strojovně výtahu. Dále plechový komín od plynové kotelny, který je na střeše připojen hromosvodu a má vlastní krátký jímač, ale dole nemá uzemnění. Je to v pořádku? Budka s plynoměrem a reg.ventily je hned vedle.
Prosím o odpověď na tyto otázky.
Stačí dva jímače a jsou správně umístěny?
Má být komín dole uzemněn?
Jak se vám líbí provedení připojení k zábradlí?
Závady na hromosvodech uvedené do provozu před platností současné normy se musí odstraňovat, nebo se posuzují podle staré normy?


* PICT3426_1.JPG (116.25 KB, 900x675 - prohlédnuto 1399 krát.)

* PICT3442_1.JPG (244.21 KB, 900x1200 - prohlédnuto 2524 krát.)

* PICT3444_1.JPG (130.07 KB, 900x675 - prohlédnuto 1276 krát.)

* PICT3445_1.JPG (128.52 KB, 900x675 - prohlédnuto 1120 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 05.10.2009, 16:16 »

Nejlepší bude se podívat do projektové dokumentace skutečného stavu (krom stavebního zákona též požadavek ČSN 34 1390 Ed.2 1969  čl.24 ),  jak je ochrana řešena a jaká je vypočtená dostatečná vzdálenost čl. 112.

Až uvidím v předložené dokumentaci hromosvodu vypočítanou dostatečnou vzdálenost tak pozvu projektanta na panáka. Do té doby budu toto považovat za sci-fi  Mrknutí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 05.10.2009, 16:25 »

Dokonce jsem viděl i vypočítanou dost. vzdálenost v jedné RZ ....
byla to pravidelná revize HELITY/pulsaru/.... Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 05.10.2009, 16:33 »

Dokonce jsem viděl i vypočítanou dost. vzdálenost v jedné RZ ....
byla to pravidelná revize HELITY/pulsaru/.... Úsměv
Jo v revizi jsem to už taky viděl a dokonce i u hromosvodu dle 1390 bez aktivního jímače ale v projektu ne, ani dle 1390 ani u aktivního jímače  Smích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #8 kdy: 05.10.2009, 17:01 »

Až uvidím v předložené dokumentaci hromosvodu vypočítanou dostatečnou vzdálenost tak pozvu projektanta na panáka. Do té doby budu toto považovat za sci-fi  Mrknutí.
Ne sci-fi, jedná se pouze o špatný projekt, který neodpovídá zákonu,vyhlášce a technické normě  a je tedy s podivem, že za něj někdo zaplatil, když nemusí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #9 kdy: 05.10.2009, 17:10 »

Dokonce jsem viděl i vypočítanou dost. vzdálenost v jedné RZ ....
byla to pravidelná revize HELITY/pulsaru/.... Úsměv
Pokud byla v RZ citována jiná norma než ČSN 34 1390 /ČSN EN 62305/ a jednalo se o RZ na ochranu před bleskem, nejednalo se o RZ.
RZ musí odpovídat ČSN 33 1500, jinak se nejedná o RZ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 05.10.2009, 17:16 »

Ne sci-fi, jedná se pouze o špatný projekt, který neodpovídá zákonu,vyhlášce a technické normě  a je tedy s podivem, že za něj někdo zaplatil, když nemusí.
To je ten problém. Když je převážná většina projektů v takovémto stavu a je to všeobecně známo tak je chybou na ně odkazovat místo řešení problému.

To že by projekty měly vypadat jinak je pravda ale co s tím když není nikde přesně určeno jak má projekt vypadat a hádají se o tom i odborníci jak má investor jako laik poznat že je projekt špatný? Tohle s dnešní legislativou opravdu nemá řešení.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 05.10.2009, 17:41 »

Co vím, tak projekty "kupují" i ve velkých organizacích lidé, vzdělání stavař s vysokou školou...
Ti se ani nezeptají elektrikáře natož RT jestli vyhovuje....

TO:Hájek
Jednalo se o RZ z 34 1390 a ještě tam byla citována nějaká francouzká norma....
Jaká si RZ napolovic z 34 1390  a druhá polovic s francouzkou... .
Firma zabývající se revizemi pulsarů působí po cele ČR a revizi o nich je dost obtížné /časově/ získat....co jsem se ptal ,tak asi skoro ve stovce firem co ji dělají pro ně ještě nikdo neprotestoval. ...A to si nemyslím že by u nich neprocházeli kontrolami...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #12 kdy: 05.10.2009, 18:08 »


TO:Hájek
Jednalo se o RZ z 34 1390 a ještě tam byla citována nějaká francouzká norma....
Jaká si RZ napolovic z 34 1390  a druhá polovic s francouzkou... .
pokud byla citována národní norma jiného státu, navíc ještě v rozporu s platnou normou naší, nemohlo se jednat platnou RZ dle ČSN 33 1500. Ten kdo tento dokument vystavil a nazval platnou RZ se dle mého názoru dopustil trestného činu dle § 250 TZ.
PS: Pokud neumí vystavit správnou RZ, neměl by obdržet osvědčení od pracovníka ITI, pokud by se ten ovšem  na všem nepodílel ve smyslu § 163a TZ.
PS: No a možná  Smích, komu se nelíbí tato moje argumentace (samozřejmě pokud by mi jí potvrdil soud  Mrknutí ) a bude tyto praktiky veřejně vychvalovat, tak se dopouští trestného činu ve smyslu § 165 TZ.   

Komu takováto argumentace přijde nepříjemná, tak ať jásá  jupí,  že jí čte ode mne (pouhopouhého Hájka, co se řídí platnou právní úpravou) a ne od advokáta protistrany či státního zástupce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
MILAN ZBYVATEL
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 06.10.2009, 21:21 »

Prosim Vas, mozete mi dat priklad na akej stavbe vznikly skody od zasahu blesku, ktora mala namontovany aktivny bleskozvod - myslim korektne? V akej norme v CR je vyhradene, ze musite pouzivat vylucne ceske normy pri navrhu a realizacii? Podotykam, ani jeden aktivny bleskozvod som nikdy nenavhrol.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 06.10.2009, 21:35 »

A podle jakých norem by jste chtěl pracovat na území ČR?  ??

To si jako vyberete vždy to co se vám kde hodí "do krámu "? Tak proč se normy u nás vydávají? Stačilo by je jen přeložit a hotovo ne? Smích

Nechci přivolávat nikomu něco zlého, ale až se něco stane, tak se budu s radostí dívat na obhajobu u soudu, kde bude nějakej právník něco koktat o francouzké normě a aktiváku. JSem zvědavej co na to soud.

Pro mě je vše jasné. dělat podle platných ČSN a ty aktivní hromosvod nepřipouští.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 06.10.2009, 21:55 »

V akej norme v CR je vyhradene, ze musite pouzivat vylucne ceske normy pri navrhu a realizacii? Podotykam, ani jeden aktivny bleskozvod som nikdy nenavhrol.

Ale to přeci nemohou požadovat normy, které jsou ze své podstaty nezávazné !  Mrknutí
Což takhle začít u § 13 zák.č.22/1997 Sb.?   podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #16 kdy: 06.10.2009, 23:38 »

Prosim Vas, mozete mi dat priklad na akej stavbe vznikly skody od zasahu blesku, ktora mala namontovany aktivny bleskozvod - myslim korektne?

Pouze narychlo, jinak je toho na webu spousta:
http://elektrika.cz/data/clanky/blesk-zapalil-strechu-hotelu-s-aktivnim-hromosvodem
http://www.dna.fr/articles/200905/29/eglise-reste-fermee,ribeauville-kay,000014396.php
http://www..../index.php?id_document=26545
http://www.lightningsafetyalliance.com/documents/streamer_emission.pdf
http://www.mikeholt.com/mojonewsarchive/LSP-HTML/HTML/Failure-of-ESE-Rods-in-Peru~20050316.php
y.com/article.cfm%3Fid%3D32885+e.s.e+struck+lightning&cd=20&hl=cs&ct=clnk&gl=cz" target="_blank">http://209.85.135.132/search?q=cache:6Gh2g7EAk88J:www.thesundail y.com/article.cfm%3Fid%3D32885+e.s.e+struck+lightning&cd=20&hl=cs&ct=clnk&gl=cz
Osobně považuji ESE za historickou metodu stejně jako hromničku ( té se směje každý, ale o její nefunkci nenajdete psanou ani řádku)  nechápu jak jí mohou věřit ti co absolvovali základní školu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
MILAN ZBYVATEL
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 06.10.2009, 23:41 »

Zle ste ma porozumel. Len som sa pytal ci su pripady, ked aktivny bleskozvod neochranil objekt, pretoze ma to zaujima. S tymi normami je to tak, ze su napr. vydane ako EN a este nemusia byt prebrate a vas konkretny problem tie CSN nemusia obsiahnut. Napriklad IT siete. Neviem preco a citim to aj z inych diskusii sa dost diskutujucich vyhraza sudmi a tesia sa ako to s tymi zlymi dopadne. Pritom kto je bez viny nech hodi kamenom... Nikto nie sme stopercentny a trebars u tych bleskozvodov a SPD chcel by som vidiet toho, teda okrem pracovnikov DEHN, ktori to ovladaju a robia presne tak, ako to ma byt na sto percent. Myslim, ak tu niekto sa pyta a diskutuje, tak ma zaujem urobit to co najlepsie, ak by mu slo len o prachy za pracu, tak sem nepise. Nemam nic proti CSN, vychadzaju casto v predstihu pred STN a su zdrojom informacii. Neviem ako to je v CR, ale v SR kazdy vacsi projekt musi prejst Technickou inspekciou, ktora ho posudi a vyda stanovisko. Na stavby s vacsim rizikom - laicky povedane projekty musia byt overene a po realizacii pride inspektor previest prvu uradnu skusku. No a to uz je ina kava aj pre projektanta, aj pre revizaka a aj pre montaznu firmu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je opravdu nepřípustné spojovat měď a pozinkovaný drát?
 Jaká je nutnost hromosvodu?
 Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
 Je mozne pouzit zemnic z nerezu?
 Musi byt k hromosvodu pripojeny vsechny okapove zlaby?
 Je nutná instalace hromosvodu u rodinného domu pokud je nad domem vedení vvn?
 Hromosvod a zemnící páska. Jen položit, zalít betonem a samozřejmě vyvést na povrch?
 Jakou zvolit vzdálenost svodu hromosvodu od izolace budovy polystyrenem?
 Může vést hromosvod i vzhůru?
 Sundali hromosvod, s tím že je nedaleko kostelní věž a tudíž není potřeba!
 Jaké má být správné provedení pro celoplechovou střechu?
 Jak určitě nedělat hromosvod?
 Kolik má být jímacích tyčí a svodů hromosvodu na nový RD?
 Prý mohu mít hromosvod i na stromě!?
 Jak zajistit správnou ochranu proti přepětí WI-FI routeru?
 Mohli byste mi poslat materiály k nastudování hromosvodů?
 Je normální hromosvod skrytý v zateplení budovy?
 Může se kabel nn vést vedle hromosvodu?
 V jakem pořadí zapojit přepětovou ochranu DEHN 275?
 Existují svody hromosvodu v barvě omítky?
 Musím mít na RD hromosvod?
 Je potrebny bleskozvod na garáž ktorú budem stavať vzdialenú od domu 6m?
 Jak daleko od zateplené fasády má být hromosvodný svod ?
 Je instalace skrytých svodů hromosvodu oprava alebo rekonštrukcia?
 Musí se na plechové střeše provést hromosvod?
 Jak správně provést uzemnění hromosvodu?
 Je možné upevniť zvod bleskozvodu na zvod rýny?
 Jak je to s bleskem, je opravdu hromosvod ochrana?
 Jak vybudovat kvalitni zemneni pro hromosvod?
 Je vhodné spojiť bleskozvod a uzemnenie rozvodu nn ?
 Je treba urobiť prjekt aj pre jednoduché bleskozvody?
 Jak udělat hromosvod, když není kam zatlouci zemnicí tyče?
 Ako ochrániť kovové potrubie na plechovej streche pred bleskom?
 Můsí řešit projekt menšího hromosvodu (RD) projektant "ČSN EN 62305" ?
 Znáte normu, která popisuje jímač v ochranném úhlu antény?
 Aká je najvhodnejšia trasa pre bleskozvod?
 Ako upevniť jímaciu tyč bleskozvodu?
 Můžete mi poradit s konstrukcí hromosvodu na budově do tvaru L?
 Ako najrozumnejšie urobiť bleskozvod v prípade kovodielně?
 Je potřeba instalovat hromosvod na řadové garáže s plechovou střechou ?
 Máme nechat instalovat hromosvod ještě před fasádou nebo po ní?
 Nebudu potřebovat u rekonstrukce hromosvodu více svodů, než původní dva?
 Musí být hromosvod připevněný k fasádě?
 Musím u nového domu navýšit počet svodů bleskosvodu?
 Smí se na hromosvod montovat anemometr od meteostanice?
 Je rozumné instalovat na stromy hromosvod?
 Jak se zakresluje hromosvod do plán elektroinstalace rodinného domu?
 Je káď s vodou při svodu hromosvodu nebezpečná?
 Je toto řešení hromosvodu 100% v pořádku?
 Jde o správnou realizaci hromosvodu?
 Je tento bleskozvod spravne na projektovany?
 Přehled škod co způsobil blesk 2012
 Je přípustné napojení přerušeného vodiče hromosvodu?
 Je nutný hromosvod na starý řadový dům?
 Jak udělat revizi podle starých norem 2007?
 Ani smrt na stadionu s příznivci ESE nehne?
 Musim u starého hromosvodu zachovat cu lano?
 Je bezpečné slepé rameno hromosvodu v bytě?
 Je potrebná jímacia tyč aj ku komínu?
 Jak přimět firmu revitalizující panelák neporušovat normy pro hromosvod?
 Jaká je bezpečná vzdálenost hromosvodu od kovového plotu?
 Je možné vést hromosvod půdním prostorem?
 Mozu sa umietsnit zemniace tyce v blizkosti obytnej pivnice?
 Je mozne odbocit hlavny uzemn. vodic zo skusobnej svorky bleskozvodu?
 Je ukončení hromosvodu v zemi bez zemnících pásků je špatně?
 Musi byt svod hromosvodu ze dvou stran radoveho domu?
 Lze na starou střechu dosadit nový hromosvod?
 Může být hromosvod připevněn na kovovém parapetu?
 Musí být hromosvodové svody pod omítkou v husím krku?
 Ako overiť že vodič je pripojený na hromozvod?
 Mám se řídit při instalaci hromosvodu se striktně dle projektu?
 Je nutný bleskosvod na boudu na terase bytového domu?
 Má být žluto/zelený vodič spojen s jímačem a hromosvodem?
 Je pocet zemniacich tyci na bleskozvod v poriadku?
 Má smysl zrušit anténní stožár, když má dům vložkovaný komín ?
 Co dělat na chalupě se starými jímači bez spolehlivých zemničů?
 Mohou svody hromosvodu vést po okapových rourách?
 Opravdu Evropská unie nařídí povinně hromosvody?
 Je potrebné riešiť bleskozvod pre kemping?
 Může hromosvod procházet polykarbonátem?
 Může nebo dokonce se musí soused připojit k mému hromosvodu?
 Musí se při instalaci solárních panelů na střechu instalovat i hromosvod?
 Musím mít na RD více svodů z hromosvodu?
 Musí mít dřevěný altánek hromosvod?
 Mohu vést svod hromosvodu k uzemnění v zemi ?
 Jak vážný problém je přerušený svod hromosvodu?
 Jak upevnit 2m oddálený jímač?
 Jsou 4x2m jímací tyče na ploche střeše z fólie opravdu nutné?
 Lze využít svod hromosvodu jako přímo nosič pro koaxiání kabel?
 Jaká je bezpečná vzdálenost hromosvodu od domovní přípojky nn?
 Může být kovový předěl balkónů nebezpečný pokud je součástí hromosvodu?
 Jak dodatečně nainstalovat zemnič u novostavby RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 23 dotazů.