Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Je možné jistit třífázovým jističem 3x jednu fázi ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné jistit třífázovým jističem 3x jednu fázi ?  (Přečteno 10941 krát)
Petr Šimek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 20.07.2009, 15:01 »



Mám jednofázový zdroj 230V~  a v rozvaděči třífázový jistič který ma na výstupech sady
jednofázových jističů pro jednotlivá zařízení. Chci ten zdroj použít pro napájení těch 1f
zařízení tak že na vstupu toho 3f jističe přivedu tu jednu fázi ze zdroje a propojím ty
tři vstupy spolu. Za 3f jističem už to půjde samostatně odděleně.

Je v tom nějaký prohřešek proti normám nebo je to v pořádku ?

#116#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 20.07.2009, 19:48 »

Prohřešek může být především proti nulovému vodiči. Při jednofázovém napájení se v něm bude proud sčítat, takže např. při třech 16A jističích a odběru 16A z každé fáze poteče v tom nejjednodušším případě při odporové zátěži N vodičem 48A. Naopak při třífázovém napájení by se v tomtéž případě proud sčítal vektorově, tudíž by N vodičem teklo téměř 0A. Součet hodnot jednofázových jističů ve vašem případě nesmí přesáhnout zatížitelnost nulového vodiče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Šimek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 21.07.2009, 13:47 »

No to je pravda s tím nulákem - to musím zkontrolovat. Ale předpokládím že jste měl
na mysli že součet hodnot toho třifázového jističe nesmí přesháhnout zatížitelnost
nulového vodiče. Protože těch jednofázových je tam dost a jejich součet určitě
přesáhne hodnotu toho třífázového. Ostatně tak je to skoro v každé instalaci, běžně
je v domku X zásuvkových okruhů jištěných 1x16A a hlavní přívod má jištěni 3x24A .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Sýkora
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 21.07.2009, 14:21 »

Jestli jsem to dobře pochopil, máte tam ten třífázový jistič naprosto zbytečný - pokud jednotlivé následující jednofázové obvody jsou samostaně jištěny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 21.07.2009, 18:13 »

Jestli jsem to dobře pochopil chcete provést závažnou změnu ve vnitřním zapojení rozvaděče - hotového výrobku a nevíte pořádně jak. Pomiňme nyní samotný fakt, že do hotového výrobku hodláte zasahovat, nechte si Vámi zamýšlenou úpravu navrhnout a zkreslit od projektanta, který po detailním seznámení se se situací na místě, vše zohlední ve svém "projektíku".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Šimek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 21.07.2009, 22:37 »

Nepochopil - právě že do rozvaděče zasahovat nechci, je tak vyrobený. Ten 3F jistič
je tam skutečně zdánlivě navíc ale je to připravené pro 3F zdroj a já to chci napájet
zdrojem 1F .

Jde mi o to jestli je nějaký problém protáhnout 3F jističem 3x stejnou fázi, tedy ne
že by to byl problém technicky, ale jestli to není nejak proti normě..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Sýkora
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 22.07.2009, 08:32 »

Proti normě to není, je to vlastně jen jištění navíc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 22.07.2009, 08:45 »

Z Vašeho popisu se mi zdá,že 3f jistič je zapojen jako hlavní vypínač.
Nevím,jakým zdrojem to budete napájet,ale jestli se jedná o samostatný zdroj,pak by měl mít své vlastní jistění,dle svých parametrů.Jina k riskujete přetížení nebo zničení toho zdroje.
Co je to za speciality?
Je ten rozvaděč někde zabudován nebo je přenosný?
Není ten zdroj UPSka nebo bezpečnostní oddělovací trafo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 22.07.2009, 09:59 »

Chyba je v tom, že se má odepínat jen obvod v poruše. V tomto případě 3f jistič vám vypne i obvody nepostihnuté poruchou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Šimek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 22.07.2009, 14:28 »

Chyba je v tom, že se má odepínat jen obvod v poruše. V tomto případě 3f jistič vám vypne i obvody nepostihnuté poruchou.
No já myslím že ne, protože každý obvod za 3F jističem má jěště svůj 1F jistič a ten by
měl vyřešit tu poruchu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Šimek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 22.07.2009, 14:32 »

Z Vašeho popisu se mi zdá,že 3f jistič je zapojen jako hlavní vypínač.
Nevím,jakým zdrojem to budete napájet,ale jestli se jedná o samostatný zdroj,pak by měl mít své vlastní jistění,dle svých parametrů.Jina k riskujete přetížení nebo zničení toho zdroje.
Co je to za speciality?
Je ten rozvaděč někde zabudován nebo je přenosný?
Není ten zdroj UPSka nebo bezpečnostní oddělovací trafo?
Rozvaděč je zabudován, zdrojem je UPSka. V rozvaděči je ještě další 3F jistič na vstupu té UPSky.
Já mám UPSky 3F/3F a 3F/1F a kvůli té druhé se ptám. Jinak ty UPSky mají jěště svoje jištění
proti přetížení. Nejlepší by bylo ty 3F jističe na výstupech UPS z rozvaděče vyhodit ale to už by
byl zásah ne ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 22.07.2009, 20:50 »

Nevím jak ostatní,já bych problém neviděl.
1)Jestli jsou za 3f jističem navěšeny 1f jističe,pak zřejmě jimi jištěné obvody obsahují plný počet vodičů.
2)Ten 3f jistič se spojenými vstupy bude jištění navíc.
3)Vzhledem k jištění uvnitř UPS,zřejmě elektronickému,budou jističe odstaveny na druhou kolej.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.041 sekund, 22 dotazů.