Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Co mohlo způsobit zabrnění při výměně pojistky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co mohlo způsobit zabrnění při výměně pojistky?  (Přečteno 13709 krát)
Jakub Janda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 31.05.2009, 21:36 »

Známý měl půjčenou míchačku a při výměně jedné ze tří  keramických pojistek, které jsou umístěne ve skřince na rámu míchačky, ho zabrnělo.
Tak jsem proměřil Riz u všech fází megmetem - vše OK.
Jediné, co bylo jaksi na závadu, bylo to, že přívodní fáze byly na pojistky přivedeny na závitovou objímku a ne na pojistkový dotek.

Mohlo toto být příčinou jeho pocitu zabrnění, resp. mohlo dojít k dotyku s živou částí?


#uft#

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Klinský
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 31.05.2009, 23:26 »

To je právě ta zásadní chyba - přívodní vodič musí být připojen na spodek pojistky a vývod na objímku hlavice. Je to právě z toho důvodu, který jste zažil - mohlo by dojít k úrazu elektrickým proudem. Chtělo by to co nejdříve předělat, než se něco stane.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize E2/B, montáže
www.klinsky-elektro.cz
www.jardak.cz - moje fotky, ale ne s tematikou elektro
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 31.05.2009, 23:35 »

Jestli to nebylo tím, že otáčením pojistkové hlavice došlo k skřípnutí nervu v ruce lidově zvaného brňavka. Mě se to občas stává, aniž bych se dotkl živých částí...
U starých míchaček tomu tak opravdu bylo, přívodní fáze zapojená na závit hlavice. zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #3 kdy: 01.06.2009, 07:06 »


ČSN 33 2000-5-53 čl.533.1.1 (12/1994)
Pojistkové spodky závitových pojistek musí být zapojeny tak ,  aby střední kontakt byl připojen na stranu zdroje .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 01.06.2009, 07:15 »

...při výměně jedné ze tří  keramických pojistek, které jsou umístěne ve skřince na rámu míchačky, ho zabrnělo....
Příběh je trochu podivný. Motor musel pěkně vrnět na dvě fáze. Pojistky se mění ve vypnutém stavu! / odpojeno ze zásuvky / To, že ho "zabrnělo" mohlo být způsobeno taky tím, že na obvod spálené pojistky se vám dostává přes vinutí motoru napětí druhé fáze!  zed
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 01.06.2009, 07:45 »

Příběh je trochu podivný. Motor musel pěkně vrnět na dvě fáze. Pojistky se mění ve vypnutém stavu! / odpojeno ze zásuvky / To, že ho "zabrnělo" mohlo být způsobeno taky tím, že na obvod spálené pojistky se vám dostává přes vinutí motoru napětí druhé fáze!  zed

A nejsou tyto pojistky náhodou předřazeny vypínači míchačky?  ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 01.06.2009, 07:54 »

Jistěže by měly být. Ale o vypinači nebyla řeč.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 01.06.2009, 08:13 »

Jistěže by měly být. Ale o vypinači nebyla řeč.

Řekl bych, že je to samozřejmost, proto tazatel takovou věc ani neuváděl. A nebo myslíte, že míchačku spouštěli zastrčením přívodního kabelu do zásuvky nebo rychlým našroubováním pojistek?  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 01.06.2009, 08:18 »

Už jsem viděl i takové míchačky, které měly poj.skříˇnku bez ovladače HV, případně chyběl a zapínaly se na vidlici.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 01.06.2009, 08:32 »

No dobře. Tento dialog nikam nevede, ani jsem to nechtěl nikterak rozpitvávat. V mém profesním životě jsem viděl také už kdejaká zvěrstva. Jen jsem chtěl naznačit, že ta pojistková skříň je za normálních podmínek "vždy" vybavena vačkovým spínačem, kterému jsou předřazeny právě ty pojistky, o kterých se zmiňuje tazatel.
Takže nic ve zlém. Jen jsem chtěl uvést věci na pravou míru, aby si někdo pak nemyslel, že je normální zapínat míchačku zapojením kabelu do zásuvka apod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 01.06.2009, 08:51 »

Jistěže nejde o žádný spor, jen výměnu názorů. Příčina kopance je jasná. V té původní otázce mě chyběl ten údiv na kopanec při vypnutém HV.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jakub Janda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 01.06.2009, 10:52 »

Samozřejmě že jsou pojistky předřazeny vačkovému vypínači.
Přívod k míchačce odpojený neměl. Hněv

Protože jsem nic jiného neobjevil, tak to na těch pojistkách přehodím.

díky všem

JJ
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 23 dotazů.