Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaký je rozdíl mezi hlavním a doplňujícím pospojováním?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je rozdíl mezi hlavním a doplňujícím pospojováním?  (Přečteno 92869 krát)
Pavel Jirous
« kdy: 12.05.2009, 23:06 »

Po rekonstrukci elektroinstala ce v rodinném domku se chci zeptat na ochranné pospojování. V přízemí v tzv.technické místnosti mám bytový rozvaděč s jištěním dolního patra. Zde se nachází i ekvipotenciáln í svorkovnice,ve které je spojeno uzemnění a veškeré kovové rozvody (voda.plyn,topení,atd.)  Z této svorkovnice mám natáhnutý 6mm žz drát do rozvodnice na svorku PEN. Dále mám přes odpínač natažen 5Jx4mm do vrchního patra na "vrchní" bytový rozvaděč. Z něj mám provedeny veškeré vrchní okruhy.
A teď má otázka: Musím ještě ve "vrchní koupelně" provést doplňující pospojování např.topení a voda? Pokud ano, tak proč, když už je to vše "kovové" spojeno dole? Mezi spodním a vrchním rozvaděčem je cca 5m.

PS: Spodní koupelna je samozřejmě pospojována 6mm zž a přivedena  do ekvipotenciáln í svorkovnice.

#117#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 13.05.2009, 14:45 »

Protože to chtějí normy. Bližší informace u normotvůrce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #2 kdy: 13.05.2009, 16:25 »

ČSN 33 2000-4-41 ed.2 /srpen 2007

Ochranné pospojování ( Hlavní pospojování )
V každé budově musejí být do tzv.ochranného pospojování vzájemně spojeny ochranný vodič ,  uzemňovací přívod a další níže uvedené vodivé části :
- kovová potrubí uvnitř budovy pro zásobování např. plyn ,  voda .
- konstrukční kovové části ,  pokud jsou při normálním použití dosažitelné ,  kovové ústřední topení a klimatizace .
- konstrukční výztuže betonu v případě ,  kdy tyto výztuže jsou přístupné a  spolehlivě propojené .
Jsou-li takové části přiváděny do budovy zvenku ,  musí být pospojovány ,  pokud možno co nejblíže k místu vstupu do budovy.Pro připojení plášťů sdělovacích kabelů je nutný souhlas jejich provozovatelů.

Doplňující ochranné pospojování ( Doplňující pospojování )
Doplňující ochranné pospojování musí zahrnovat všechny neživé části upevněných zařízení současně přístupné dotyku a cizí vodivé části včetně ,  pokud je to proveditelné ,  hlavních kovových armatur železobetonu.
Systém ochranného pospojování musí být spojen s ochrannými vodiči všech zařízení včetně zásuvek.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Pavel Jirous
« Odpověď #3 kdy: 14.05.2009, 07:47 »

Citace normy je mi vcelku jasná,ale mě by např. zajímalo,když přizemním (hl.pospojování) měděné potrubí,vycházející z plynového kotle,tak proč bych měl o pár metrů dál v koupleně ještě znovu přizemňovat radiátory...To se týká i kovového potrubí,které je uzemněno v tech.místnosti k EPS a v koupelně o pár metrů dál,by se mělo před baterií přizemňovat znovu? Možná se tam může naindukovat  nějaké napětí,nevím....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 14.05.2009, 07:56 »

Rozdíl mezi oběma druhy pospojování je už v jejich názvu. Předpokládá se, že hlavním pospojováním při poruše protečou větší proudy a je zde předepsán min. průřez Cu6.
Ve vašem případě RD, pokud jsou rozvody topení spojité, není nutno v tak malé vzdálenosti provádět další pospojování. Pospojování může být provedeno i mimo místnost. Vzdálenost nějakých 5 metrů roli nehraje. Úskalím by mohlo být např. rozpojení topení v létě např. při opravě a tím radiátor v koupelně není spojen s PE. Takto by se ale dala stupňovat každá varianta.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 14.05.2009, 09:21 »

To:Jirous

Píšete, že máte kovové rozvody vody a topení a že máte i hlavní pospojování. V tomto směru nová ČSN 33 2000-7-701 ed.2 je celkem jasná. Cituji:

V případě, že v objektu není hlavní ochranné pospojování zřízeno, připojují se k doplňujícímu ochrannému pospojování tyto cizí vodivé části vstupující do místnosti s vanou nebo sprchou:
 
-kovové části vodovodu a odpadu
-kovové části vytápění a kovové části klimatizačního zařízení
-kovové části plynovodu

Čili tyto části v koupelně znovu pospojovat nemusíte. Může se sice stát, že někdo během doby ústřední topení rozpojí, ale v tom případě má dotyčný montér provést určitá opatření. A navíc by ve Vašem případě toto přerušení mělo v podstatě charakter "druhé poruchy",  proti které se nechráníme - jak píše pan Rozmahel, dalo by se takové sichrování pak nabalovat na cokoli dalšího.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #6 kdy: 14.05.2009, 11:52 »

Radim Strycharski:
Normu citujete dobře, ale já s tím přesto docela rozhodně nesouhlasím!

1) Právě z důvodu který uvádíte můžete do kopelnY přivést nebezpečný potenciál. Spoléhat se na nějáké montéry navíc neelektrikáře je přinejmenším nezodpovědné. Zvláště v bytových domech je pak nepospojování přímo v koupelnách rovnou HAZARD!

2) Doplňujícím pospojováním v koupelně předcházím nebezpečnému dotyku bez ohledu na to, jestli mám cizí vodivé části někde spojeny, uzemněny atd. Mám tedy MNOHEM VYŠŠÍ bezpečnostní jistotu!

3) V neposlední řadě ČSN 332000-5-54 Ed.2 to pospojování přímo doporučuje i v případě, který rozebíráme!
tedy i když máte uvedená potrubí uzemněná a spojená v rámci HOP někde dole. Viz obr. B.54.1 (v příloze)

Můj závěr projektanta tedy je:

NA DOPLŇUJÍCÍ POSPOJOVÁNÍ V KOUPELNĚ PŘIPOJIT I ZMÍNĚNÁ POTRUBÍ!

Nic se tím nezkazí a rapidně to zvýší bezpečnost!




* pospojovaní.jpg (54.37 KB, 700x716 - prohlédnuto 14120 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 14.05.2009, 14:33 »

Obojí je správně, ale u Vašeho obrázku informativní přílohy je C5 v přízemí systém topení a C6 nahoře v koupelně případná kovová voda.  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #8 kdy: 14.05.2009, 15:35 »

To Rozmahel: Ale to je přece jedno. Obrázek z normy znázorňuje dole hlavní ochranné pospojování médií vstupujících do objektu - mezi nimi je i C1 - voda - vstupující do objektu. Ta voda je pak samozřejmě rozvedena po objektu. Přesto je v koupelně znovu pospojena - doplňujícím pospojováním!

Přece mi nechcete tvrdit, že byste v paneláku ve sklepě připojil vstupní vodovodní potrubí na HOP, a pak ve všech kopelnách už vodovodní porubí nechal bez pospojování??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 14.05.2009, 16:28 »

Také záleží jestli je něco dostatečně izolováno stavebně /třeba železná vana v koupelně/
pokud je koulena celá v plastu a jenom vana železná a dostatečně  izolována třeba zdí tak pokud jí připojíme tak na ní zbytečně můžeme zavléci potenciál a je nebezpečnější jak když ji necháme nepřipojenou ! /bude riziko zavlečení u nespojené daleko nižšší/...musíme zohledňovat místo od místa....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 14.05.2009, 16:41 »

To: Šohajda
Tohle mi připomíná princip nepospojování neživých částí v rozvaděčích s úplnou izolací.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 14.05.2009, 16:55 »

TO: Fasulis
U té vody se na to dívám z pohledu toho, že po celém domě mohou být další el.spotřebiče napevno osazené na rozvod vody. Tyto spotřebiče by měly být spojeny s PE pomocí přívodního kabelu, popř. navíc na nich provést doplňkové pospojování. Kovová voda je vždy učité riziko. U topení ale nepředpokládám, mimo kotelnu, další el.spotřebič oproti rozvodům vody. Jistě, je možný el.žebřík, ale ten musí být spojen s PE přívodním kabelem. Původní dotaz zněl na topení v RD. U paneláků, navíc bez FI není o čem diskutovat.
To topení je stejné i v obýváku, tam se nepospojuje a věřím, že mnoho lidí po vykoupání, vyleze z vany do křesla v obýváku a dá si rozpařenou haksnu na radiátor.  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Jirous
« Odpověď #12 kdy: 15.05.2009, 09:41 »

Děkuji přátelé za odpovědi.Troch u jste mi to objasnily a raději teda vše doplňkově pospojuji... Jak píše p.Fasulis : " Nic se tím nezkazí a rapidně to zvýší bezpečnost!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #13 kdy: 15.05.2009, 21:04 »

Přidám také můj názor. Úsměv

Ochranné pospojování v koupelnách se vždy provádělo pouze podle norem pro koupelny (ČSN 37 5215, ČSN 33 2135, ČSN 33 2000-7-701). Nikdy se však nejednalo o "čistokrevnou" ochranu pospojování, tzv. ochranu vedením okolí na stejný potenciál.

Dnes po vydání nové ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 je situace trochu jiná, a dle mého názoru zbytečně hnaná do extrému. Nerozhodný
V nové normě ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 je již odvolávka na ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, na článek 415.2, který naprosto jasně hovoří o "čistokrevné" ochraně uvedením okolí na stejný potenciál = ochrana pospojováním. Vyobrazení B.54.1 v ČSN 33 2000-5-54 ed. 2 tuto skutečnost jen potvrzuje.

Myslím si, že je nutné vycházet ze skutečností v daném místě a používat vždy zdravý selský rozum a zvažovat skutečná rizika a neteoretizovat naplano. Super!

Pokud je v objektu zhotoveno hlavní ochranné pospojování a všechny vstupní cizí potenciály jsou propojeny u vstupu do objektu, nelze již předpokládat, že se v objektu budou vyskytovat různé potenciály, s tak nebezpečným dotykovým napětím, které by ohrožovalo úrazem elektrickým proudem. Proto u nových instalací, zhotovených podle platných norem, provádět doplňující pospojování v koupelnách, považuji za naprostý nesmysl.  ajoooo  Kroutím očima

PS: U koupelen ve staré bytové zástavbě panelových domů s nedokonalou a různě starou elektrickou instalací, je nutné vždy provést pospojování přímo v místnostech.  Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 15.05.2009, 21:22 »

Souhlasím bez výhrad, jen bych dodal, že ta ochrana je myšlena tak, že nebude možno si sáhnout na dvě kovové hmoty současně a tím obdržet úder. To je sice pěkné, ale už po uchopení první části pod napětím jde tělem proud do země a tím to celé tak trochu ztrácí na tom důraze. Tím myslím dotyk mezi dvěmi různými částmi. Pokud se tedy dotknu jednou rukou neživé vodivé části spojené s PE a druhou se dotknu části živé, tak proud proteče mezi rukama ale i do země přes nohy. Takže na tuto ochranu nelze hledět jako na spásu. Pokud budou pospojovány všechny neživé části tak osoba stojící na zemi má při dotyku stejně smůlu. Je to ale o tom, jak zareaguje předřazené jištění, chrániče, atd...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #15 kdy: 15.05.2009, 22:32 »

Proto u nových instalací, zhotovených podle platných norem, provádět doplňující pospojování v koupelnách, považuji za naprostý nesmysl. 
Jestli jsem to dobře pochopil,tak podle nové normy,u nově postavených budov,nemusí ale může být v koupelnách doplnující pospojování? To znamená že ani vana nemusí být uzemněna? palec
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #16 kdy: 15.05.2009, 23:40 »

Pokud je v objektu zhotoveno hlavní ochranné pospojování a všechny vstupní cizí potenciály jsou propojeny u vstupu do objektu, nelze již předpokládat, že se v objektu budou vyskytovat různé potenciály, s tak nebezpečným dotykovým napětím, které by ohrožovalo úrazem elektrickým proudem. Proto u nových instalací, zhotovených podle platných norem, provádět doplňující pospojování v koupelnách, považuji za naprostý nesmysl.  ajoooo  Kroutím očima

Hm, tak to se neshodneme. Právě protože používám selský rozum, tvrdím, že koupelna je zvlášť nebezpečný prostor a proto je prostor koupelny nutno pospojovat.

Zajimavý váš názor je především tento: To, co bylo dodnes samozřejmostí, je dnes podle vás naprostý nesmysl  Šok.

Kdybyste napsal není podle mne dnes už nutno, ale napsat NAPROSTÝ nesmysl? Ocharnné pospojování se provádí kdesi ve sklepě, objekt může být rozsáhlý, pospojování může být nedokonalé, přerušené, špatně provedené - je tisíc možností, proč bych, měl pro jistotu ve zvlášť nebezpečném prostoru udělat vše proto, abych měl jistotu.
ČSN určují obecně minimální požadavky na bezpečnost, nevidím jediný důvod, proč NAZÝVAT LEPŠÍ OPATŘENÍ za NESMYSL. 

Mne jste prostě nepřesvědčil pane Beláni ani za mák.
332000-4-41 - 415.2: Doplňující ochranné pospojování se považuje za doplnění ochrany při poruše.

Při vši úctě, učili mne celý můj život ve zvlášť nebezpečném prostředí ochranu základní zvyšovat doplňkovou ochranou! Nemíním v tom nic měnit. Hlavní ochranné pospojování má charakter ochrany základní (základní v původním smyslu původní normy - to ať mě zas nějáký chytrák nechytá za slovíčka).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 16.05.2009, 00:06 »

...Pokud se tedy dotknu jednou rukou neživé vodivé části spojené s PE a druhou se dotknu části živé, tak proud proteče mezi rukama ale i do země přes nohy...

To je nějaký nový adrenalinový sport, sahat v koupelně rukou na živé části?

... Ochanné pospojování se provádí kdesi ve sklepě, objekt může být rozsáhlý, pospojování může být nedokonalé, přerušené, špatně provedené - je tisíc možností, proč bych měl pro jistotu ve zvlášť nebezpečném prostoru udělat vše pro to, abych měl jistotu.
ČSN určují obecně minimální požadavky na bezpečnost, nevidím jediný důvod, proč NAZÝVAT LEPŠÍ OPATŘENÍ za NESMYSL. 

To jste můj člověk.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 K čemu je u venkovní rozvodnice plochý železný vodič?
 Jak správně provést laicky hlavní pospojování?
 Jakým zpusobem se provádí společné pospojování při výměně vodovodních trubek z kovových na plastové?
 Je vhodné udělat pospojování-přizemnění na trubky ve sklepě?
 Jaký zvolit průřez zemnícího vodiče u RD?
 Jak řešit uzemnění u starého domu?
 Jaký vodič použít na pospojení plynové karmy?
 Je bezpečné zapojit uzemnění spotřebiče na žz drát?
 Jak správně provést doplňující pospojení v koupelně?
 Jak se správně provádí uzemnenie inštalácie?
 Jak odstranit brum z el. sítě, slyšitelný z Hi-Fi přístroje?
 Jako dodatečně přizemnit rozvod v zemi?
 Jak uzemnit plynové potrubí v koupelně?
 Jak uložit do výkopu zemnící desku?
 Proč jiskří zž vodič pospojování po doteku plynového přívodu?
 Jsou nutné pro dva domy dva zemníci pásky nebo stačí jeden?
 Jak se propojují spotřebiče s průtokáčem v koupelně?
 Je nutno spojit uzemnění od zákl. zemniče k rozvaděči v domě?
 Možem pospojovať aj rúru ktorá slúži ako studňa?
 Čo všetko na doplnkové pospojovanie?
 Je nutné překlemovat část vodovodního páteřního rozvodu?
 Mám propojit sběrnici PE s hlavním domovním pospojením?
 Jak připojit místní ochranné pospojování v koupelně?
 Treba pripojit tkz. suchu podlahovku k ekvipotencialni svorkovnici ?
 Lze nahradit zemnící pásek 30/4 zemnícím vodičem 8mm?
 Musím pospojovat bojler ve sklepě?
 Čím spojit ochranné pospojení ??
 Kdy je nutno vybudovat uzemnění domu?
 Jaké navrhujete u tohoto domu řešení? Izolovat či spojit vše se vším?
 Je nutno dodatečně přizemnit starší elektroměr, který nemá zemnicí svorku?
 Jak mám správně realizovat uzemnění pro chatu?
 Musím spojit radiátorové stoupačky procházející koupelnou ochranným pospojením?
 Jak přizemnit anténní stožár?
 Je treba urobiť pospojovanie plynomeru?
 Jak správně provést uzemnění dřevěné chaty?
 Jaký používáte antikorozní nátěr na spoje zemničů v blízkosti studny?
 Kde treba pripojiť hlavné domové uzemnenie?
 Je vhodné spojiť bleskozvod a uzemnenie rozvodu nn ?
 Ako urobiť v paneláku dodatočne ekvipotenciálne pospojovanie?
 Mohu z nuláku vyvést koncovky uzemnění?
 Bude u vaničky umístěné v prostoru bez spotřebičů třeba uzemnění?
 Stačí uzemnenie elektrokotla proviest pomocou svorky na vstupe a výstupe?
 Kde se vnitřní instalace připojí na uzemnění?
 Je nutné uzemnění elektroinstalace RD?
 Jak provést uzemnění/pospojování pračky?
 Proč u základového zemniče pro hromosvod mám procházet skrz izolaci dvakrát?
 Musí se uzemnit malá centrála ?
 Mám zemnit AL parotěsnou folii v podkroví?
 Stačí na chatku 5x4m 1 jímač a 1 zemnicí tyč?
 Stačí dát v koupelně na kostru CU6 mm2 jako třeba na boiler?
 Jak provést uzemnění a pospojování u staršího objektu?
 Aký ma dôvod spojenie bleskozvodu s PEN vodičom ?
 Proč jsou spojeny PEN vodiče dvou samostatných okruhů?
 Je správne prepojiť stožiar (CYA 16) so zariadením?
 Jaký průměr má mít průběžný vodič bytů ochranné uzemnění?
 Jaké provedení přizemnění je dostačující?
 Ako vznikne potencionál mezi spojeným PEN a vodovodom?
 Podle čeho správně provést základový zemnič?
 Co je to vodič pro ochranné pospojování ?
 Mám zakopat tyč, připojit uzemnění a odpojit chránič od země?
 Platí hodnota max. 2 Ohm pre spoločný zemnič bleskozvodu a nn prípojky?
 Správné pospojení technologií uvnitř budovy je základ!
 Mám přizemnit bod rozdělení v paneláku?
 Jak udělat jednoduše pospojení ÚT v celém RD a +el. kotel umístěných v garáži?
 Jak připojit "kovový" přímotop, když v přívodním kabelu není ochranný vodič?
 Udělat u rekonstrukce nové uzemnění nebo nechat staré?
 Je nutné celoplechový rozváděč spojit s vodovodním potrubím?
 Lze HOP připojit k ochrannému pospojování k hromosvodu pomocí Cu6mm?
 Jak dosáhnout dobrého uzemnění?
 Je nutné pospojení bojleru a el. kotle v pracovní místnosti?
 Jak udělat uzemnění na skále?
 Je potřeba po 55m na zahradě nové zemnění?
 Je nutné k plastové elektroměrové skříni položit a vyvést i zemnící pásek?
 Je nutné pospojování ve sklepě vyvést do hlavního rozvaděče?
 Mám připojit k pospojování radiátor ústředního topení v koupelně bytového domu?
 Je nutné pospojení spotřebičů třídy I v RD mimo koupelnu?
 Dalo by se v koupelně zakopat uzemnění?
 Mohu propojit uzemnění dvou RD vzdálených 13m od sebe?
 Je prosím někde v normě povinnost pro uznání záruky přizemnit bojler?
 Kde vzít vodič pospojování pro dodatečný elektrický sprchový kout?
 Jak provést zemnění domu a volně stojící garáže?
 Je možné, že na celém paneláku (4vchody) jsem nenašel ekvipoteciální přípojnici?
 Kam v RE připojit vodič ochranného pospojování z mého RB ?
 Musí být topení v koupelně s plastovou vanou připojeno na PE?
 Má/musí být doplňkové ochr. pospojení v koupelně připojeno na byt. rozvodnici?
 Musí se stavební rozvaděč přizemnit v místě?
 Musí být uzemnění u rodinného domu vždy?
 Jak vytvořit uzemnění když u RD chybí strojený základový zemnič?
 Jak provést uzemnění u starého řadového domu?
 Jak pospojit topný žebřík v koupelně když není kam připojit ochranný vodič?
 Jak uzemnit vložku komínu případně ho spojit se soustavou hromosvodu?
 Musí být v každém bytě paneláku průběžný vodič pospojování?
 Může CY 4mm2 v DOPu v koupelně měnit obložení?
 Mohu využit zemnící pasek sousedícího domu?
 Jak realizovat zemnění u již hotových základu?
 Má se přípojka přizemnit již u pojistek nebo až v rozvaděči?
 Jak se dá zkontrolovat funkčnost uzemnění a nuláku?
 Jak uzemnit podružné rozvodnice v rodinných domech?
 Měl bych výložník svítidla pospojit silným drátem s hromosvodem?
 Je propojení FeZn pásku mezi 2 rozvaděče nebezpečné?
 Jak uzemnit hospodářskou budovu připojenou k rodinnému domu?
 Co hrozí při přerušeném zemnícím pásku?
 Je nutné pospojování v RD, je-li vodoinstalace tažená v plastu?
 Položili by jste do betonové desky pod bazen zemnicí pásek?
 Proč je nutné doplňkové pospojování bojleru?
 Je pocet zemniacich tyci na bleskozvod v poriadku?
 Jak umístit zemnící pásek ke kari síti pod bazén?
 Je vhodné vyvést ze základů společně vývody pro hromosvod a domovní rozvaděč?
 Ktera norma narizuje uzemneni rekreacniho objektu, drevostavby?
 Co si počít když bytové družstvo nechce řešit ochranné pospojování?
 Potrebuje plechovy nadzemni bazen uzemneni?
 Je zrusene uzemneni pojistkove skrine korektni?
 Je nutné po rekonstrukci domu dodělat uzemnění?
 Je napětí 0,7-1V mezi radiátorem a kostrou PC v pořádku?
 Je nutné připojovat rozvaděč na základový zemnič, neudělá pak škodu blesk?
 Kam zapojit ochranný vodič v panelákovém bytě TN-C?
 Je nutné chatu bez přípojky, pouze s fotovoltaikou, zemnit?
 Kdy je přizemnění bodu rozdělení PEN zahradního rozvaděče efektivní?
 Jak může být funkční základový zemnič zalitý v betonu základové desky domu?
 Je možné spojit uzemnění elektriky, plynového rozvodu a hromosvod když není HOP?
 Treba pripojiť hlínikovú pergolu na ochranné uzemnenie?
 Mám položit zemnící pásek do výkopu k rozvodům elektřiny po zahradě?
 Uzemňuje se rozvaděč RD samostatně nebo k zemnícímu pásku v pasech?
 Je v blízkosti trafostanice nutné zemnění domu?
 Má být lodní kontejner uzemněn PE vodičem nebo zemnící tyčí?
 Je v pořádku vést uzemnění pro rozvaděč v podlaze RD?
 Je k doplnění přizemnění k bodu rozdělení vhodná zemnící tyč?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 23 dotazů.