Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaký je rozdíl mezi hlavním a doplňujícím pospojováním?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je rozdíl mezi hlavním a doplňujícím pospojováním?  (Přečteno 93186 krát)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #18 kdy: 16.05.2009, 01:12 »

Právě protože používám selský rozum, tvrdím, že koupelna je zvlášť nebezpečný prostor a proto je prostor koupelny nutno pospojovat.

Můžete uvést, proč by se v případě bytových koupelen mělo jednat o zvlášť nebezpečný prostor ?

Takto se rozhodně vlivy v "jedoúčelových a zvláštních objektech" posuzovat nemohou !  nenene
Právě proto existují normy řady ČSN 33 2000-7-X, že se zde vlivy takto jednoduše určit nedají.
Jestliže již v dnes neplatné ČSN 33 2135 část 1 bylo v čl.5.1.1 uvedeno, že bytové koupelny se považují za místnosti s prostředím základním,  tak nevidím důvod, proč by tam dnes, v době plastových van a plastových rozvodů vody měly být vlivy zvlášť nebezpečnéNerozhodný



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 16.05.2009, 10:11 »

Můžete uvést, proč by se v případě bytových koupelen mělo jednat o zvlášť nebezpečný prostor ?

Takto se rozhodně vlivy v "jednoúčelových a zvláštních objektech" posuzovat nemohou!

"Zvlášť nebezpečný" je možná trochu silný výraz. Nikdo snad ale nepochybuje, že z hlediska rizika úrazu el. proudem je koupelna, najmě bez provedené doplňkové ochrany, nebezpečnější než třeba ložnice, ať je to ve smyslu ČSN 33 2135 část 1 čl.5.1.1  prostřední sebezákladnější.
(P.S. kol. Fasulis netvrdil, že by tam byly zvlášť nebezpečné vlivy ve smyslu ČSN)

Gratuluji kolegovi Fasulisovi ke krásnému počtu 1111 příspěvků!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #20 kdy: 16.05.2009, 10:23 »

Slovní spojení "zvlášť nebezpečný prostor" má v elektrotechnic e určitý význam a běžná koupelna toto zcela jistě nesplňuje.

Pokud bych měl říci svůj názor na věc, v určitých případech, když například koupelnou neprochází žádné kovové potrubí a veškeré kovové prvky v koupelně jsou více-méně izolovaně uložené - například zazděné kovové zárubně, kovová baterie na plastovém potrubí, ale i např. kovová vana - v tomto případě by podle mého soudu byla vhodnější ochrana neuzemněným místním pospojováním nebo jinak řečeno uvedením na stejný potenciál.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #21 kdy: 16.05.2009, 10:28 »

To Fuk: Sebral jste mi to z jazyka.
Já třeba zase s respektem přistupuji k celokovové kuchyni Norma. Až předělám šalinu na 3-vodič, tak si propojím horní řadu (má osvětlení) se spodní řadou a skříňky sešroubuji s použitím vějířových podložek a vše na PE. Samozřejmě chránič.
Pořád mám před očima, jak v létě, jenom v trenýrkách umývám nádobí (pardon, my staří ženáči říkáme, že volné chvíle trávíme u vody),  mám holé a mokré břicho, kterým se opírám o nerezový dřez a hmátnu na horní skříńku s probitou fází. To by nebylo dotykové, nýbrž "břichové" napětí.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
IM
« Odpověď #22 kdy: 16.05.2009, 11:01 »

Slovní spojení "zvlášť nebezpečný prostor" má v elektrotechnic e určitý význam a běžná koupelna toto zcela jistě nesplňuje.
Máte pravdu, ale někteří odborníci se cítí natolik kvalifikovaní, že předefinovávaj í ustálené termíny dané normami a vnucují je ostatním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #23 kdy: 16.05.2009, 12:25 »

To Fuk:
Moc děkuji. vám následující řádky rozhodně nepatří.

To ostatní: Ano, vím, že koupelna není zvlášť nebezpečný prostor ve smyslu ČSN.
Když píšu v technické zprávě jakýkoliv odborný výraz, vždy napíšu: ...ve smyslu té a té ČSN!
Mě na školeních ITI, IBP a podobných kdysi učili, že koupelna je tak specifický prostor z hlediska nebezpečnosti, že je kvůli nim vydaná speciální přísná norma. A, že tam není určováno prostředí ADxx a víc, má taky své praktické důsledky - dovedete si představit, že by musel ITI kontrolovat každou instalaci koupelny v republice??

Proto i nadále tvrdím, že koupelna je velmi nebezpečný prostor z hlediska úrazu el. proudem - myšleno obecně - nikoliv ve smyslu jakékoliv ČSN!

Tady totiž, ať napíšete cokoliv, okamžitě jste chytán za to, že se nesprávně vyjadřujete ve smyslu ČSN.

Jak už jsem napsal dříve v jiné dikskusi, takové diskuse pro mne ztrácí jakýkoliv smysl.

Bavili jsme se, jestli si ještě pamatujete,  totiž o tom, jestli pospojovat cizí vodivé části vstupující do koupelny nebo ne! Mimochodem, nikdo pane Hasalo nemluvil nic ani o pantech ani o bateriích uložených na plastových rozvodech - to už hraničí skoro s úmyslnou šikanou.

O šikaně nesvědčí jen tato diskuse, ale např.  i ta, kde jste mi tak ohnivě vyčítali, že jsem si dovolil čtenáři poradit, aby doma rekonstrukci nezapomnel dělat jako TN-S!

Přitom i v dnes platné normě 332000-3 pod obr. nn.2 síť - TN-C-S

  • Za místem rozdělení se již nesmí oba vodiče spojit. Smyslem označení obou těchto vodičů, t.j. PE a N je informace o příslušnosti k síti TN-S.

Ale opovažte se zde zmínit o instalaci za bodem rozdělení jako o instalaci TN-S! Je oheň na střeše a výkřiky typu takovou síť jsem ještě v životě neviděl apod...  palec


Tuto dikusi proto končím, a vypadá to, že nejenom tuto.

Já jsem si totiž, asi velmi naivně, myslel, že tato diskuse slouží laikům v jejich dotazech. Že jim tu "normální" mluvou vysvětlíme, co a jak mají dělat.

Místo toho se z toho stala aréna precizní znalosti odborných  výrazů, hádek, slovíčkaření a běda  tomu, kdo se vyjádří jakkoliv jinak, než jak je to psáno a dáno v mantře zvané norma.

Pánové přeji v těchto jistě velmi sofistikovanýc h diskusích  jak a co správně a nesprávně nazývat hodně štěstí.

Garantuji vám ale, že naprosto spolehlivě všechny tazatele z tohoto servru odrádíte. Je totiž vaše (já už se jich totiž odmítám zúčastňovat) žabomyší války opravdu nezajímají.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #24 kdy: 16.05.2009, 13:10 »

...Zajímavý váš názor je především tento: To, co bylo dodnes samozřejmostí, je dnes podle vás naprostý nesmysl  Šok. ...
...Mne jste prostě nepřesvědčil pane Beláni ani za mák. ...

Tyto negativní názory jsem očekával a tak přidám vysvětlení proč u nových instalací doplňující pospojování NE a proč někdy ANO. Úsměv

Předem chci upozornit, aby si každý uvědomil, že se diskuze vede o doplňujícím pospojování jako doplňující anebo doplněné ochraně k ochraně základní. podivej

TO: Fasulis

1) Kdysi se používal kombinovaný ochranný vodič PEN (dnes už nikoliv),  který nekontrolovate lně rozváděl vyrovnávací pracovní proudy v celém objektu podle vodivostí jednotlivých vodičů a způsoboval různý potenciál na ochranných vodičích PEN.

2)
Kdysi se používala výhradně ochrana samočinným odpojení jističi a pojistkami (dnes už v drtivé většině chrániče) a vysoký vybavovací proud mohl způsobit vysoké dotykové napětí. Proto v minulosti doplňující ochrana pospojováním v každé místnosti měla svůj důležitý význam.

Dnešní instalace mají samostatný ochranný vodič PE, který bezproudově spojuje všechny neživé části i cizí vodivé části přicházející do objektu = HLAVNÍ POSPOJOVÁNÍ. Koupelny mají navíc předepsanou ochranu proudovými chrániči, která doplňuje základní ochranu a tím jsou splněné veškeré podmínky zvýšené ochrany. Tak proč ještě doplňující pospojování? Šok

A teď to nejdůležitější .
Tak kdy se musí provést doplňující pospojování? Kroutím očima

Doplňující pospojování (pospojování neživých a cizích vodivých částí na dosah) se musí zhotovit vždy, když není možné zajistit základní ochranu samočinným odpojením v předepsaném čase (vysoký odpor [impedance smyčky] ochranného vodiče) a tím by byla ohrožena bezpečnost při poruše. Úsměv

V těchto případech (nevyhovující impedance) se doplňující pospojování provádí i v normálních prostředích, aby byla splněna podmínka ochrany při poruše.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 16.05.2009, 13:27 »

To: Beláň

Vďaka (lehni, robote!) za vysvětlení, v historických souvislostech.   Palec vzhůru

Život ale není vždy tak černobíle jednoduchý. Jsou situace, kdy se na hlavní pospojování spolehnout lze (typicky nový rodinný domek),  a naopak takové, kdy se na ně spolehnout nelze (typicky panelák, byť s rekonstruovaný mi rozvody). Tam nikdy člověk neví, co kde který kutil nebo instalatér provede. Takže je třeba postupovat případ od případu.

P.S. můj osobní náhled je takový, že v otázce bezpečnosti je lepší si nějakou rezervu přidat. Norma je ta hranice, za kterou se nemá jít, ale na té bezpečné straně je prostor široký.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 16.05.2009, 15:02 »

To je nějaký nový adrenalinový sport, sahat v koupelně rukou na živé části?
Šel jsem brzy spát, proto odpovídám až teď.
Nemyslím, že porucha, při níž se může na nějaké neživé části objevit napětí, se dá nazvat sportem.  Smích
To je přeci smysl toho pospojování, zabránit takovémuto dotyku mezi dvěmi částmi. Pokud tedy bude pospojováno a dotknu se dvou částí mezi sebou a budu mít v koupelně suché gumáky / na vsi zcela běžné   Smích / pak úder neobdržím. Chtěl jsem vytáhnout detail toho, že pokud bude někdo stát bosý na podlaze, tak to pospojování nic neřeší. Tady musí především zabrat předřazené jištění a chránič, jakožto poslední instance.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 16.05.2009, 16:46 »

Bezpochyby, v případě
- poruchy ochranného vodiče doprovázené poruchou izolace, u předmětu I. třídy
- poruchy zesílené (dříve dvojité) izolace u předmětu II. třídy
se může stát, že si takový nešťastník sáhne na plné napětí fáze, a že v tomto případě už má jediného anděla strážného - proudový chránič.

Mne spíš zaujalo to sahání na živou část  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 16.05.2009, 17:25 »

Mne spíš zaujalo to sahání na živou část  Smích
Jo tak to už se mnou začíná být vážné. Myslel jsem opravdu el.obvod.  Pláč

Ale to poruchové napětí uvažujeme v tomto případě zavlečené po cizích vodivých částech, ať už po_ nebo_ nepo_ spojovaných, ne poruchou nějakého zařízení v koupelně. Účinek na stojící osobu je stejný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #29 kdy: 16.05.2009, 18:47 »

Nedá mi to, a musím ještě jednou reagovat.

1) Kdysi se používal kombinovaný ochranný vodič PEN (dnes už nikoliv),  který nekontrolovate lně rozváděl vyrovnávací pracovní proudy v celém objektu podle vodivostí jednotlivých vodičů a způsoboval různý potenciál na ochranných vodičích PEN.

Ten PEN už se nepoužívá 15 let, přesto pospojování bylo (a stále je) v koupelnách povinností. Proč asi? Protože jsou tvůrci norem hlupáci?

2) [/b]Kdysi se používala výhradně ochrana samočinným odpojení jističi a pojistkami (dnes už v drtivé většině chrániče) a vysoký vybavovací proud mohl způsobit vysoké dotykové napětí. Proto v minulosti doplňující ochrana pospojováním v každé místnosti měla svůj důležitý význam.

Ty chrániče jsou ale přece povinností už hezkou řádku let, rozhodně nejsou žádnou novinkou, přesto pospojování bylo (a je) v koupelnách (a nejen tam) stále povinností. Proč asi? Protože jsou tvůrci norem hlupáci?

Dnešní instalace mají samostatný ochranný vodič PE, který bezproudově spojuje všechny neživé části i cizí vodivé části přicházející do objektu = HLAVNÍ POSPOJOVÁNÍ. Koupelny mají navíc předepsanou ochranu proudovými chrániči, která doplňuje základní ochranu a tím jsou splněné veškeré podmínky zvýšené ochrany. Tak proč ještě doplňující pospojování? Šok

Třeba proto, že to i nová norma stále ve svém článku 415.2 nařizuje:
"Místní doplňující pospojování musí v souladu s požadavky 415.2 spojit s ochranným vodičem všechny
nechráněné vodivé části a všechny neživé vodivé části upevněných zařízení uvnitř místnosti s koupací
vanou a/nebo se sprchou."

Bez ohledu na to, že tam píše skrytě jistou úlevu v případě uskutečněného HOP.

A teď to nejdůležitější .
Tak kdy se musí provést doplňující pospojování? Kroutím očima

Doplňující pospojování (pospojování neživých a cizích vodivých částí na dosah) se musí zhotovit vždy, když není možné zajistit základní ochranu samočinným odpojením v předepsaném čase (vysoký odpor [impedance smyčky] ochranného vodiče) a tím by byla ohrožena bezpečnost při poruše. Úsměv

V těchto případech (nevyhovující impedance) se doplňující pospojování provádí i v normálních prostředích, aby byla splněna podmínka ochrany při poruše.

Vidíte, vy ho vyžadujete jen v případech nedostatečné smyčky, a já zas tam, kde smyčka nevyhoví, dávám chránič a jsme z obliga. Přesto všechno je ale normami to pospojování vyžadováno v X dalších jiných případech.

Fakt vám pane Beláni nerozumím, většinou jste vždy tlačil směrem k vyšší bezpečnosti a byl jste spíš nepřítelem dělat jen to, co normy důsledně požadují.

Je to vaše věc, proč jste zrovna v této diskusi otočil, asi k tomu máte nějáký mi neznámý důvod, přesto bych rád, kdybyste vysvětlil rozpory, které vám vytýkám.

1) Opravdu tvrdíte, že dnes je pospojování v koupelně zbytečné a nesmyslné protože tam máme chrániče a TN-S? Napsal jste to. (Připomínám, že to norma stále vyžaduje, i když umožňuje jisté úlevy vzhledem k HOP),  

2) Opravdu si myslíte, že místní doplňující pospojování jako doplňková ochrana se používá jen tam, kde nevyjde impedanční smyčka? Napsal jste to

3) Nedá mi to, abych se nevrátil ještě k TNS - Opravdu si myslíte, že 5 vodičová soustava TN-S je pouze teorie, jak jste napsal ve vedlejší diskusi?

Pane Beláni, neobyčejně si vás jako odborníka vážím, ale tady jste myslím hodně přestřelil.
Nikdy jsem si nedělal patent na rozum, ale to, co tu hlásáte, mi opravdu rozum nebere.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #30 kdy: 16.05.2009, 20:18 »

TO:Georgis Fasulis
V každém diskuzním foru se lidé hádají a pak zase usmiřují. Tak to bohužel je a neodmyslitelně to k tomu patří.
Je pravda, že pánové na místo toho aby nezkušeným tazatelům poradili,tak je nenápadně pošlou do patřičných míst a nebo se mezi ssebou hádají kdo je lepší v normách a ve správné citaci odborných termínů.
 Trochu s nima sympatizuji,ale v dnešní době internetu si stejně člověk,kterému tady neporadíme ,vyhledá informaci někde jinde... boss
To ještě neznamená,že k vůli tomu již nebudete navštěvovat tyto stránky,což stejně vím,že vám to nedá a určitě se budete koukat, kdo co zase napsal za nesmysl. Třeba jako ted Škleb
Rádi vás tady opět uvidíme  (alespon já určitě ano Úsměv)
Na brzkou shledanou  poklona
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Jirous
« Odpověď #31 kdy: 17.05.2009, 17:12 »

Děkuji pánové,ale udělali jste mi v tom pořádný "hokej"  Kroutím očima Tak spojovat doplňujícím pospojováním v koupelně,nebo ne? Je teda koupelna brána jako "zvlášť nebezpečný prostor",nebo ne?
Já bych si vyvodil asi tento názor:
1) V nových instalacích,kde opravdu je provedeno hlavní pospojování všech kovových částí vstupujících do objektu v ekvipotencioná lní svorkovnici se zemničem a v koupelně se nenachází nic kovového,není třeba pospojovat.Nen í z čeho by vyrovnávat potencionály,když tam žádné vzniknout nemůžou.
2) Ve starých instalacích různě přepojovaných a upravovaných a hlavně v panelácích,bych to pospojování provedl v každém případě!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 17.05.2009, 22:39 »

To: Jirous
váš předchozí  příspěvek působí dojmem, že už je vám vše jasné a že radši vše pospojíte dle rady pana Fasulise, protože se tím opravdu nic nezkazí. Další příspěvky kolegů se zabývaly podrobnějším rozebráním norem a bezpečnostních principů v elektrotechnic e a nepřipadá mi, že by to situaci zamlžilo. Spíše naopak. Tak je mi divné, že v tom nyní máte "hokej"  Nerozhodný.

Určitě máte k dispozici projekt  podivej,  kde je to řešeno, případně se můžete dodatečně projektanta zeptat, jak řešit to, s čím nebylo předem počítáno.

Jestli jste elektrikář (což předpokládám) a troufáte si pracovat bez projektu, tak nečiníte správně. A pokud už to děláte, tak byste měl mít znalosti projektanta. Takže by vám mělo být jasné, že koupelna je "zvláště nebezpečné prostranství",  ovšem zvlášť  nebezpečný prostor ve smyslu ČSN to může a nemusí být. Můžete mít potřebu tam stanovit vnější vlivy podle ČSN 33 2000-3 a z nich zvlášť nebezpečný prostor může a nemusí vyjít, ale taky můžete použít a dodržet speciální normu ČSN 33 2000-7-701 ed.2 a pak vás označení prostoru nemusí zajímat.

Dále bych vám chtěl připomenout, že diskuse  o potřebě či nepotřebě zřízení pospojování v koupelně je  podmíněna již předchozími nabytými odbornými znalostmi v oblasti bezpečnosti před úrazem elektrickým proudem obecně, které mají svou logickou stavbu.  Bez pochopení principů základní ochrany a ochrany při poruše ve vazbě na různé prostory  byste se neměl pouštět do realizace podobných instalací.

Bezpečnostní normy vycházejí z fyzikálních zákonů, ale dodržení fyzikálních zákonů nemusí znamenat dodržení bezpečnostních norem. Norma je vždycky jen pouhá konvence, která je  různá v různých komunitách. Ovšem tato konvence je velmi důležitá a má dalekosáhlý právní význam.

Pokud se danou tematikou chcete dál zabývat, prostudujte ČSN 33 2000-7-701 ed.2, TNI 33 2000-7-701 ed.2, případně předchozí ČSN 33 2000-7-701, vhodné jsou odborné knihy Ing. Dvořáčka a Ing. Kříže.  Pro pochopení problematiky a zjištění vývoje určitě nejsou  k zahození ani staré neplatné normy, pokud byste měl štěstí a natrefil na ně. Nespoléhejte na jednotný konsenzus zdejšího fóra v této oblasti, určitě se ho nedočkáte. Co bude jeden považovat dle ČSN za postačující, druhý to samé zavrhne jako zcela nedostatečné, v lepším případě za nevhodné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Jarovec
« Odpověď #33 kdy: 17.05.2009, 23:58 »

Zajímavá diskuse. Kdybych takový problém řešil, určitě bych vše vodivé pospojoval - pokud je to možné. Už konečně chápu, proč se kolíky zásuvek v koupelnách propojují navíc ZŽ drátem. I kdyby se nějak přerušil přívod PE celé koupelny, nevytvoří se uvnitř nebezpečný rozdíl napětí.

Trochu mi to připomíná ochranu Faradayovou klecí, což je vlastně dokonalé doplňkové pospojování, způsobí bezpečnou ekvipotenciálu uvnitř nebezpečného elektrického pole.

Namaluju čerta na zeď a přeruším hlavní uzemnění trubek topení v rodinném domku, navíc způsobím poruchu kotle, který začně probíjet. Trubky ÚT jsou uloženy ve zdi, v miralonové izolaci, radiátory Korado jsou zavěšeny na plastovém kolíku. Na všech trubkách i radiátorech je náhle nebezpečné napětí. V koupelně je pračka a radiátor. Pračka je řádně uzemněná a připojená přes proudový chránič, doplňkové pospojování však chybí. Pak už stačí se jen dotknout plechové skříně pračky a radiátoru s poškozeným lakem.

Říkejte si co chcete, já bych těch pár metrů drátu navíc a několik AB svorek obětoval.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Jirous
« Odpověď #34 kdy: 18.05.2009, 08:18 »

To: Radim Strycharski
 Tím "hokejem" jsem myslel rozcházející názory zdejších diskutujících. ...domníval jsem se,že názory odborníku budou jednotné Nerozhodný Nic víc...Jinak základní principy ochrany před nebezpežný dotykem neživých částí jsou mi jasné,ale normu si samozřejmě opatřím.I když jsem se někde doslechl,že normy jsou v obecném principu pouze doporučující.. ...
A s tím projektem bych to taky moc nepřeháněl.Pok uď se bude jednat o el.rekonstrukc i většího rozsahu,tak samozřejmě ano,ale když někdo potřebuje pouze pořešit novou koupelnu,tak asi těžko bude mít projekt Úsměv

Jinak na závěr chci říct,že tato diskuze mi pomohla v názoru na doplňující pospojování a také v tom,že se nutné kromě znalosti norem a principů ještě lehce zabrousit do sci-fi oblasti o tom,co by se mohlo stát,kdyby se něco někde přerušilo...sp ojilo...rozpoj ilo...zapojilo ...nezapojilo. ..atd. Mrknutí

P.Jirous
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #35 kdy: 18.05.2009, 10:54 »

To Jirous: Jednotné názory odborníků budete mít v zásadních otázkách a někdy ani tam ne.
Ale v niancích, které jdou třeba nad rámec normy se odborníci nikdy neshodnou. Je jen na každém, jak se rozhodne. Myslím, že je to tak dnes se vším, nejen v elektrice.
Co se týká mého názoru na věc, jako projektant říkám:

Koupelna je specifický prostor. Dle všech dosavadních norem včetně té, která končí platnost teprve letos v září, nařizovaly povinnost pospojování v koupelně nezávisle na ostatních opatřeních.

Ta povinnost je tam i dnes - v nové normě, jen tam je nepřímo, a dle mého nešťastně, ten dovětek z kterého ostatní kolegové usoudili, že dnes je pospojování v koupelně PŘEŽITEK - já s tím ale nesouhlasím.

Místní doplňující pospojování chrání určitý prostor - proto se mu říká doplňující - doplňuje.
Proto osobně toto opatření nepokládám za nesmysl, ani když doplňuje hlavní pospojování kdesi ve sklepě.

Ostatně v ČSN 332000-4-41 Ed.2  se píše:

"415.2.1 Doplňující ochranné pospojování musí zahrnovat všechny neživé části upevněných zařízení současně
přístupné dotyku a cizí vodivé části včetně, pokud je to proveditelné, hlavních kovových armatur železobeton."


Tatéž norma píše v jiném článku o povinnosti (hlavního) ochranného pospojování v každém objektu. Proč by tedy tato norma psala ještě o doplň. pospojování jako doplňkové ochraně?

Já to chápu tak, že bez ohledu na HOP, se u doplňujícího pospojování prostě musí znovu všechno pospojovat v tom prostoru, který potřebuji touto doplň. ochranou ochránit.

Pane Jirousi, je jen na vás, jak se rozhodnete.  Úsměv


Tomáš Jarovec: Naprosto souhlasím, přesně tak to vidím i já - proboha - těch pár metrů drátů mě přece nezabije.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 K čemu je u venkovní rozvodnice plochý železný vodič?
 Jak správně provést laicky hlavní pospojování?
 Jakým zpusobem se provádí společné pospojování při výměně vodovodních trubek z kovových na plastové?
 Je vhodné udělat pospojování-přizemnění na trubky ve sklepě?
 Jaký zvolit průřez zemnícího vodiče u RD?
 Jak řešit uzemnění u starého domu?
 Jaký vodič použít na pospojení plynové karmy?
 Je bezpečné zapojit uzemnění spotřebiče na žz drát?
 Jak správně provést doplňující pospojení v koupelně?
 Jak se správně provádí uzemnenie inštalácie?
 Jak odstranit brum z el. sítě, slyšitelný z Hi-Fi přístroje?
 Jako dodatečně přizemnit rozvod v zemi?
 Jak uzemnit plynové potrubí v koupelně?
 Jak uložit do výkopu zemnící desku?
 Proč jiskří zž vodič pospojování po doteku plynového přívodu?
 Jsou nutné pro dva domy dva zemníci pásky nebo stačí jeden?
 Jak se propojují spotřebiče s průtokáčem v koupelně?
 Je nutno spojit uzemnění od zákl. zemniče k rozvaděči v domě?
 Možem pospojovať aj rúru ktorá slúži ako studňa?
 Čo všetko na doplnkové pospojovanie?
 Je nutné překlemovat část vodovodního páteřního rozvodu?
 Mám propojit sběrnici PE s hlavním domovním pospojením?
 Jak připojit místní ochranné pospojování v koupelně?
 Treba pripojit tkz. suchu podlahovku k ekvipotencialni svorkovnici ?
 Lze nahradit zemnící pásek 30/4 zemnícím vodičem 8mm?
 Musím pospojovat bojler ve sklepě?
 Čím spojit ochranné pospojení ??
 Kdy je nutno vybudovat uzemnění domu?
 Jaké navrhujete u tohoto domu řešení? Izolovat či spojit vše se vším?
 Je nutno dodatečně přizemnit starší elektroměr, který nemá zemnicí svorku?
 Jak mám správně realizovat uzemnění pro chatu?
 Musím spojit radiátorové stoupačky procházející koupelnou ochranným pospojením?
 Jak přizemnit anténní stožár?
 Je treba urobiť pospojovanie plynomeru?
 Jak správně provést uzemnění dřevěné chaty?
 Jaký používáte antikorozní nátěr na spoje zemničů v blízkosti studny?
 Kde treba pripojiť hlavné domové uzemnenie?
 Je vhodné spojiť bleskozvod a uzemnenie rozvodu nn ?
 Ako urobiť v paneláku dodatočne ekvipotenciálne pospojovanie?
 Mohu z nuláku vyvést koncovky uzemnění?
 Bude u vaničky umístěné v prostoru bez spotřebičů třeba uzemnění?
 Stačí uzemnenie elektrokotla proviest pomocou svorky na vstupe a výstupe?
 Kde se vnitřní instalace připojí na uzemnění?
 Je nutné uzemnění elektroinstalace RD?
 Jak provést uzemnění/pospojování pračky?
 Proč u základového zemniče pro hromosvod mám procházet skrz izolaci dvakrát?
 Musí se uzemnit malá centrála ?
 Mám zemnit AL parotěsnou folii v podkroví?
 Stačí na chatku 5x4m 1 jímač a 1 zemnicí tyč?
 Stačí dát v koupelně na kostru CU6 mm2 jako třeba na boiler?
 Jak provést uzemnění a pospojování u staršího objektu?
 Aký ma dôvod spojenie bleskozvodu s PEN vodičom ?
 Proč jsou spojeny PEN vodiče dvou samostatných okruhů?
 Je správne prepojiť stožiar (CYA 16) so zariadením?
 Jaký průměr má mít průběžný vodič bytů ochranné uzemnění?
 Jaké provedení přizemnění je dostačující?
 Ako vznikne potencionál mezi spojeným PEN a vodovodom?
 Podle čeho správně provést základový zemnič?
 Co je to vodič pro ochranné pospojování ?
 Mám zakopat tyč, připojit uzemnění a odpojit chránič od země?
 Platí hodnota max. 2 Ohm pre spoločný zemnič bleskozvodu a nn prípojky?
 Správné pospojení technologií uvnitř budovy je základ!
 Mám přizemnit bod rozdělení v paneláku?
 Jak udělat jednoduše pospojení ÚT v celém RD a +el. kotel umístěných v garáži?
 Jak připojit "kovový" přímotop, když v přívodním kabelu není ochranný vodič?
 Udělat u rekonstrukce nové uzemnění nebo nechat staré?
 Je nutné celoplechový rozváděč spojit s vodovodním potrubím?
 Lze HOP připojit k ochrannému pospojování k hromosvodu pomocí Cu6mm?
 Jak dosáhnout dobrého uzemnění?
 Je nutné pospojení bojleru a el. kotle v pracovní místnosti?
 Jak udělat uzemnění na skále?
 Je potřeba po 55m na zahradě nové zemnění?
 Je nutné k plastové elektroměrové skříni položit a vyvést i zemnící pásek?
 Je nutné pospojování ve sklepě vyvést do hlavního rozvaděče?
 Mám připojit k pospojování radiátor ústředního topení v koupelně bytového domu?
 Je nutné pospojení spotřebičů třídy I v RD mimo koupelnu?
 Dalo by se v koupelně zakopat uzemnění?
 Mohu propojit uzemnění dvou RD vzdálených 13m od sebe?
 Je prosím někde v normě povinnost pro uznání záruky přizemnit bojler?
 Kde vzít vodič pospojování pro dodatečný elektrický sprchový kout?
 Jak provést zemnění domu a volně stojící garáže?
 Je možné, že na celém paneláku (4vchody) jsem nenašel ekvipoteciální přípojnici?
 Kam v RE připojit vodič ochranného pospojování z mého RB ?
 Musí být topení v koupelně s plastovou vanou připojeno na PE?
 Má/musí být doplňkové ochr. pospojení v koupelně připojeno na byt. rozvodnici?
 Musí se stavební rozvaděč přizemnit v místě?
 Musí být uzemnění u rodinného domu vždy?
 Jak vytvořit uzemnění když u RD chybí strojený základový zemnič?
 Jak provést uzemnění u starého řadového domu?
 Jak pospojit topný žebřík v koupelně když není kam připojit ochranný vodič?
 Jak uzemnit vložku komínu případně ho spojit se soustavou hromosvodu?
 Musí být v každém bytě paneláku průběžný vodič pospojování?
 Může CY 4mm2 v DOPu v koupelně měnit obložení?
 Mohu využit zemnící pasek sousedícího domu?
 Jak realizovat zemnění u již hotových základu?
 Má se přípojka přizemnit již u pojistek nebo až v rozvaděči?
 Jak se dá zkontrolovat funkčnost uzemnění a nuláku?
 Jak uzemnit podružné rozvodnice v rodinných domech?
 Měl bych výložník svítidla pospojit silným drátem s hromosvodem?
 Je propojení FeZn pásku mezi 2 rozvaděče nebezpečné?
 Jak uzemnit hospodářskou budovu připojenou k rodinnému domu?
 Co hrozí při přerušeném zemnícím pásku?
 Je nutné pospojování v RD, je-li vodoinstalace tažená v plastu?
 Položili by jste do betonové desky pod bazen zemnicí pásek?
 Proč je nutné doplňkové pospojování bojleru?
 Je pocet zemniacich tyci na bleskozvod v poriadku?
 Jak umístit zemnící pásek ke kari síti pod bazén?
 Je vhodné vyvést ze základů společně vývody pro hromosvod a domovní rozvaděč?
 Ktera norma narizuje uzemneni rekreacniho objektu, drevostavby?
 Co si počít když bytové družstvo nechce řešit ochranné pospojování?
 Potrebuje plechovy nadzemni bazen uzemneni?
 Je zrusene uzemneni pojistkove skrine korektni?
 Je nutné po rekonstrukci domu dodělat uzemnění?
 Je napětí 0,7-1V mezi radiátorem a kostrou PC v pořádku?
 Je nutné připojovat rozvaděč na základový zemnič, neudělá pak škodu blesk?
 Kam zapojit ochranný vodič v panelákovém bytě TN-C?
 Je nutné chatu bez přípojky, pouze s fotovoltaikou, zemnit?
 Kdy je přizemnění bodu rozdělení PEN zahradního rozvaděče efektivní?
 Jak může být funkční základový zemnič zalitý v betonu základové desky domu?
 Je možné spojit uzemnění elektriky, plynového rozvodu a hromosvod když není HOP?
 Treba pripojiť hlínikovú pergolu na ochranné uzemnenie?
 Mám položit zemnící pásek do výkopu k rozvodům elektřiny po zahradě?
 Uzemňuje se rozvaděč RD samostatně nebo k zemnícímu pásku v pasech?
 Je v blízkosti trafostanice nutné zemnění domu?
 Má být lodní kontejner uzemněn PE vodičem nebo zemnící tyčí?
 Je v pořádku vést uzemnění pro rozvaděč v podlaze RD?
 Je k doplnění přizemnění k bodu rozdělení vhodná zemnící tyč?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.081 sekund, 22 dotazů.