Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak překonat koaxiálem atiku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak překonat koaxiálem atiku?  (Přečteno 17087 krát)
JardaL
« kdy: 15.02.2009, 20:46 »

Mám problém a nevím si s ním rady. Nainstaloval jsem na střeše paneláku anténu pro DVB-T. Koaxiál potřebuju od antény vést po vnějším plášti paneláku (přesněji řečeno - koaxiál je ukrytej pod zateplením). Jenže při vstupu na střechu koaxiál leží na atice. Držák antény mám uzemněn na hromosvod, ale s tou atikou si nevím rady. Existuje nějaká možnost, jak překonat atiku, aniž bych se bál, že při bouřce se naindukuje napětí na koaxiálu? Jde to vůbec? Zavolal bych si na to odborníka, ale nevím, jestli je to technicky vůbec možný. Nerad bych ho tam tahal zbytečně. Díky za radu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Mužík
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 15.02.2009, 21:55 »

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,9135.msg62268.html#msg62268
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2A,E2B - Jihomoravský kraj - Břeclavsko
tel.: +420605/473004
email: petr.muzik@atlas.cz
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #2 kdy: 15.02.2009, 21:57 »

V první řadě bych se, pokud je to jen trochu možné snažil vyhnout připojení stožárku k hromosvodu, jakmile se to povede tak bych šel cestou oddálení koaxu od atiky, třeba na distančních vzpěrách DEHN ( více kapitola Videokamery v KníŠce 2.0 www.kniska.eu,  pak bych u jednotlivých uživatelů nasazoval pouze svodiče přepětí.

Pohlednější varianta : nahradit část atiky plasovou, v délce dostatečné vzdálenosti s na každou stranu od místa přechodu.
Drahá varianta : Nasazení svodičů bleskových proudů u antény, v PR pod střechou a .....

Nejlevnější, následně po blesku nejdražší varianta. Nedělat nic.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
jardal
« Odpověď #3 kdy: 16.02.2009, 10:22 »

Děkuji za radu. Líbí se mi moc nápad s odstraněním plechové atiky a nahrazení plastovou. Bude stačit na každé straně 3m? Obvolával jsem dneska klempíře, ale nikomu se do toho nechce. Tvrdí, že neví čím by ten plech nahradili. Je to větší problém, než jsem si myslel. Jestli to pude takhle dál, všechno zrušim a vrátim se kabelovce  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 16.02.2009, 23:51 »

Líbí se mi moc nápad s odstraněním plechové atiky a nahrazení plastovou. Bude stačit na každé straně 3m? Obvolával jsem dneska klempíře, ale nikomu se do toho nechce. Tvrdí, že neví čím by ten plech nahradili.

Jenom pro jistotu - abyste se neupínal jenom k tomu odstranění oplechování římsy - není na něm také vodorovné vedení hromosvodu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
jardal
« Odpověď #5 kdy: 17.02.2009, 09:18 »

Jenom pro jistotu - abyste se neupínal jenom k tomu odstranění oplechování římsy - není na něm také vodorovné vedení hromosvodu?
Abych to popsal přesněji. Jedná se o krajní panelák. Na střeše nejsou žádné jímací tyče. Stožár na antény a zřejmě i jímací tyč je na prostředním paneláku. Na mém paneláku na střeše je po obvodu plechová atika. Uprostřed střechy je vyústění výtahové šachty s plechovou střechou. Všechno je to jen pospojováno zemnícím drátem. Takže pod atikou vede po celém obvodu zemnící drát. Z jedné strany je odbočka na plechovou střechu výtahové šachty. Na zemi není nic. To je všechno.
Takže odstranění kovové atiky je k ničemu, když je pod ní vedení hromosvodu? Myslel jsem, že by se odstranilo i to vedení, když je kolem celého obvodu (nekamenujte mě, jestli tu říkám nesmysly - jsem amatér. Chci to někoho nechat udělat, ale musim správci vysvětlit co se bude dít a jestli to vůbec povolí).
Díval jsem se i na bleskojistky Saltek http://www.saltek.eu/cz/vyrobky/rada-x,  ale když jsem tam volal, tak jsem dostal informaci, že zemnící vodič musí být připojen nejlépe do rozvaděče, takže pro mě taky nevyhovující řešení. Myslel jsem si, že by bylo řešení dát bleskojistku těsně před vstupem do zateplení a tím uchránit celý svod pod zateplením.
Původně  jsem si myslel, že uzemním držák antény k hromosvodu a bude vše vyřešeno. Takovéhle komplikace mě vůbec nenapadly.  Jsem v rozpacích
Děkuji za případné rady  - já už to pomalu vzdávám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Plhal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 17.02.2009, 11:31 »

Jen mne tak napadá: nejde na ten koax navléci přídavnou izolaci? Třeba polyš trubku, v dostatečné délce ? Ta se dá nahřát ohnout ukotvit, a tudy provléci koax?
Možná jsem nepochopil přesně stav a je to blbost. Jestli je, tak na tyto řádky zapomeňte..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 17.02.2009, 21:03 »

Jen mne tak napadá: nejde na ten koax navléci přídavnou izolaci? Třeba polyš trubku, v dostatečné délce ? Ta se dá nahřát ohnout ukotvit, a tudy provléci koax?

Pěnový polystyren je dobrá tepelná izolace, ale jako elektrická izolace je mizerný. Pokud je čistý a suchý, tak izoluje jen o něco lépe než vzduch. Pokud je vystaven vnějším vlivům (vlhkost, nečistoty, kyselý déšť - to všechno naleze do pórů mezi bublinkami),  tak je to horší než žádná izolace.
Potřeboval byste plnou, povětrnosti odolnou izolaci tloušťky  >20 mm (v případě PVC),  s přesahem cca 1m na každou stranu od místa křížení. A řešilo by to jen průraz; indukce by se naopak zvýšila.

...Všechno je to jen pospojováno zemnícím drátem. Takže pod atikou vede po celém obvodu zemnící drát. Z jedné strany je odbočka na plechovou střechu výtahové šachty. Na zemi není nic. To je všechno.
Takže odstranění kovové atiky je k ničemu, když je pod ní vedení hromosvodu? Myslel jsem, že by se odstranilo i to vedení, když je kolem celého obvodu

Odstranit to "vedení" v žádném případě - jednak je to součást jímací soustavy, a pak také je to součást hromosvodu, který byl nějak naprojektován a zrevidován. To by vám dali!
Věcně by se to dalo vyřešit nahrazením přímé části obloukem tak, aby byla dodržena minimální izolační vzdálenost - výpočtem vám vyjde něco málo pod 1m (záleží na výšce budovy, počtu svodů...). Bylo by vhodné ten oblouk nedělat svisle, ale trochu ho vyklonit ven (cca 30-45°) a taky bude třeba ho nějak fixovat.
To je ale jenom část problému. Aby mělo smysl takhle řešit to křížení, je třeba mít anténu a svod dostatečně izolované i od toho stožáru/jímače a od té plechové stříšky - viz odpověď kolegy Hájka. Když se vám toto podaří, bylo by asi lepší dostat svod do domu jinudy, než právě přes okraj střechy.

P.S. pokud byste se rozhodl to vzdát (já bych to nevzdával),  tak nezapomeňte odstranit ten kabel pod zateplením. V místě křížení s hromosvodem se do něj může dostat nebezpečné napětí, a kolem jeho vstupu do bytu pak může být nebezpečno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
jardal
« Odpověď #8 kdy: 18.02.2009, 08:46 »

Děkuji všem za rady. Pod tíhou skutečností jsem se rozhodl to vzdát a pořídím raději satelit na balkón. Koaxiály po sobě samozřejmě odstraním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #9 kdy: 18.02.2009, 08:52 »

U satelitu na balkóně,dejte pozor, pokud je jeho zábradlí připojeno k svodu hromosvodu  Mrknutí .
Už to zde bylo řešeno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
jardal
« Odpověď #10 kdy: 19.02.2009, 07:12 »

U satelitu na balkóně,dejte pozor, pokud je jeho zábradlí připojeno k svodu hromosvodu  Mrknutí .
Už to zde bylo řešeno.
Nechám si to namontovat firmou - tak snad se postará ona. Ale myslím, že balkóny připojeny k hromosvodu nejsou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #11 kdy: 19.02.2009, 08:22 »

montaz firmou nejsou zaruka ze to bude spravne. Mam krasne fotky z panelaku kde je montovany satelit jednou nejmenovanou spolecnosti a je to pripaskovano izolackou k hromosvodu mel sem 100 chuti jim to urvat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 19.02.2009, 12:34 »

.... Ale myslím, že balkóny připojeny k hromosvodu nejsou.

Pozor, to se nedá s určitostí zjistit jinak, než měřením !  pozor

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 23 dotazů.