Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Kto má zabezpečiť ochranu pred bleskom, při dodatečné montáži klima na střechu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kto má zabezpečiť ochranu pred bleskom, při dodatečné montáži klima na střechu?  (Přečteno 13221 krát)
Jaroslav Klč
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 13.02.2009, 11:17 »

V prípade montáže klimatizačnej jednotky na strechu existujúcej budovy, je nutné posudzovať aj ochranu pred bleskom. V ktorej časti projektovej dokumentácie sa má uvádzať riešenie tejto ochrany a kto je zodpovedný za montáž takejto ochrany?

1.) chladiar spočíta akú jednotku použiť
2.) elektrikár povie ako jednotku istiť a ako ju pripojiť na elektrickú sieť

Ak sa jedná o už existujúcu budovu, kto je povinný ísť pozrieť na strechu v ako stave je bleskozvodná sústava a ako sa má riešiť pripojenie?
"Normálny" stav je že skutočnosť zistí až revízny technik pri revízi a to je už neskoro. A vtedy sú už predavači aj montéry preč a poruke je iba majiteľ(prevádzkovateľ).

#112#116#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 13.02.2009, 13:06 »

Měl by to být dodavatel klima jednotky. Ten by měl garantovat jednak "elektrickou" bezpečnost dodaného zařízení včetně připojení, a rovněž by měl uvést, jakým způsobem je jím dodané a na střeše umístěné zařízení opatřeno vzhledem k ochraně před bleskem. Pohlídat to musí vždy zadavatel zakázky a je dobré mít toto smluvně zajištěné. Zakázku přebírat vždy s revizními zprávami nejenom na elektro, ale rovněž na ochranu před bleskem. Potom bude v pozdější době méně problémů. Rozhodně nestačí zakázku "jenom" zadat s tím, že pracovníci dodavatele jsou dobří pracanti a pašáci, kteří sami dobře vědí jak co mají udělat, kteří už provedli mnoho zakázek k úplné spokojenosti zákazníků. Takzvaný "Normálny stav",  kdy při další pravidelné revizi jsou prodavači zařízení a montéři již dávno pryč a po ruce je jenom majitel - provozovatel, j především chyba samotného majitele - provozovatele.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #2 kdy: 13.02.2009, 15:20 »

TO: Klč> ... ale dobře vím kam míříte, dnes je bohužel taková praxe, že klimajednotku montují chlaďaři a to včetně zapojení elektroinstala ce!! Majitel budovy většinou pošle svého údržbáře "aby určil místo připojení" což se mnohdy odehraje zcela tragickým způsobem, přibastlením do nejbližšího rozvaděče.

Sám jsem byl několikrát pozván na revizi takto instalované klima jednotky, zadavatelem byla ona chlaďařská firma, zadání toto: "revize kabelového vedení mezi venkovní jednotkou a napájecím bodem" to vše bez připojení k tomuto bodu napájení, "protože to si už zajistí majitel objektu svojí údržbou".... "revize hromosvodu se nás netýká, neb si jí majitel objektu neobjednal".... Takže jsem viděl hodně .... špatně udělané práce, ale v podstatě jsem byl pozván pouze na revizi jednoho kabelu, takže jsem změřil izolaci, tuto hodnotu napsal do RZ a ve 2 dalších odstavcích vypsal co všechno není předmětém této mé revize. No vidíte a investor to i tak převzal a byl spokojený "že má revizi na klimatizaci" ... přitom má houby a né kompletní revizi zle 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Tomáš Jarovec
« Odpověď #3 kdy: 13.02.2009, 17:43 »

Elektrikář by se tím podle mne v projektové dokumentaci mohl zabývat, pokud nebude samostatná projektová dokumentace na řešení ochrany zařízení před bleskem. Je to na dohodě zadavatele a provádějící firmy.

Pak by se k montáži měl vyjádřit ještě statik (zatížení střešní konstrukce, prostupy kontrukcí pro přívody),  pokrývač (způsob připevnění ke střešní krytině a zajištění před vnikáním vody),  případně památkový úřad (změna vzhledu budovy),  spolek pro ochranu ptactva už bych do toho netahal...

To by mne zajímalo, kdo řeší ochranu před bleskem, když vám UPC namontuje na střechu parabolu, nebo kominík vytáhne AL vložku nad komín.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #4 kdy: 13.02.2009, 18:14 »

Určitě to chlaďaři neřeší sami, jakmile se klima jednotka zapracovává do dokumentace objektu (viz stavební zákon),  jistě se na všechny možné konflikty technologií přijde.
Montážní firmy by měla na všechna možná úskalí při montáži zadavatele upozornit, tak aby to nakonec nezaplatila jako se třeba stalo zde:
internet a hromosvod

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #5 kdy: 13.02.2009, 20:23 »

Určitě to chlaďaři neřeší sami, jakmile se klima jednotka zapracovává do dokumentace objektu (viz stavební zákon),  jistě se na všechny možné konflikty technologií přijde.
Montážní firmy by měla na všechna možná úskalí při montáži zadavatele upozornit, tak aby to nakonec nezaplatila jako se třeba stalo zde:
internet a hromosvod

Velice správě, tak by to mělo být  podivej a já jsem v předchozím příspěvku popsal jak se to běžně v ČR dělá a to i na hodně velkých a drahých skleněných palácích zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ľudovít Horváth
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 14.02.2009, 11:29 »

TO: Klč> ... ale dobře vím kam míříte, dnes je bohužel taková praxe, že klimajednotku montují chlaďaři a to včetně zapojení elektroinstala ce!! Majitel budovy většinou pošle svého údržbáře "aby určil místo připojení" což se mnohdy odehraje zcela tragickým způsobem, přibastlením do nejbližšího rozvaděče.

Sám jsem byl několikrát pozván na revizi takto instalované klima jednotky, zadavatelem byla ona chlaďařská firma, zadání toto: "revize kabelového vedení mezi venkovní jednotkou a napájecím bodem" to vše bez připojení k tomuto bodu napájení, "protože to si už zajistí majitel objektu svojí údržbou".... "revize hromosvodu se nás netýká, neb si jí majitel objektu neobjednal".... Takže jsem viděl hodně .... špatně udělané práce, ale v podstatě jsem byl pozván pouze na revizi jednoho kabelu, takže jsem změřil izolaci, tuto hodnotu napsal do RZ a ve 2 dalších odstavcích vypsal co všechno není předmětém této mé revize. No vidíte a investor to i tak převzal a byl spokojený "že má revizi na klimatizaci" ... přitom má houby a né kompletní revizi zle 

Presne tak to chodí....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak si vybrat typ svodiče přepětí?
 Proč chalupář zemřel zásahem blesku když byl v ochranné zóně hromosvodu?
 Jak ochráním PC a Audio/Video techniku před přepětím (způsobené jakkoliv)?
 Lze instaloval ochranu, která řeší i případ, kdy se na nuláku objeví přepětí?
 Musí se udělat nová instalace po zásahu kulovým bleskem?
 Jak spojit zemnící drát se zemnící pásovinou?
 Patri bleskozvod pod alebo nad zateplení?
 Je možné dokázat konkrétní škody po úderu blesku?
 Bude tato varianta uzemnění hromosvodu a rozvaděče bezpečná a funkční ?
 Lze kombinovat napěťovou a proudovou ochranu u zásuvek?
 Jak mám ochránit 8 pc v jedné kanceláři?
 Je vzdálenost 20cm svodu hromosvodu od plynového vedení v pořádku?
 Opravdu tato přepěťová ochrana ochrání spotřebiče před zničením?
 Bylo by možné realizovat ochranu před bleskem u rodinného domu v dubnu 2009 ?
 Odpojovat televizní přijímač před bouřkou?
 Bude muset být v novostavbách přepěťová ochrana ?
 Co udělat proto aby nebyl u RD hromosvod?
 Můžete mi poradit zapojení svodiče přepětí na rodinném domku?
 Co dělat, když je opravdu nejvyšším bodem na domu anténa?
 Kde podle vás je hranice mezi opravou a rekonstrukcí hromosvodu?
 Musí se na plechové střeše provést hromosvod?
 Jaká musí být vzdálenost svodu od zateplené fasády domu?
 Jaký svodič přepětí tř. C na UPC Internet?
 Může se dle nové normy v nových projektech RD anténní stožár uzemňovat?
 Ako spravne chranit tento typ kominu proti blesku?
 Jak je to s bleskem, je opravdu hromosvod ochrana?
 Jak vybudovat kvalitni zemneni pro hromosvod?
 Bude dobré umiestniť prepetovú ochranu tr. B a C mimo hl. rozvadzača?
 Za jakých podmínek mohu skrýt svod hromosvodu pod omítku?
 Jak chránit el. instalaci před bleskem do blízkého stožáru?
 Jaký má význam vypnutí hlavního vypínače uvnitř domu za bouřky?
 Je nebezpečné za bouřky v Praze nosit deštník?
 Je tato ochrana parabolickej antény pred úderom blesku urobená dobre?
 Můžete mi poradit s konstrukcí hromosvodu na budově do tvaru L?
 Jak ochránit plechovou buňku před bleskem?
 Je třeba chránit kolo, resp. cyklistu před bleskem?
 Akú ochranu termokábla proti blesku?
 Může nést někdo zodpovědnost za to, že "poslal přepětí k sousedovi"?
 Je blesk opravdu nevyzpytatelný?
 Přehled škod co způsobil blesk 2012
 Sledujete blesky kolem vás?
 Mohla bouřka narušit elektrický obvod v garáži?
 Byl příčinou požáru v Rovni odpojený svod hromosvodu?
 Je přepěťová ochrana v novostavbách povinná?
 Proč uhodil blesk potřetí do přibližně stejného místa?
 Hrozí při úderu blesku nebezpečí prostřednictvím pospojování?
 Jak předejít poškození hladinového spínače po úderu bleskem v okolí?
 Může být strom v těsné blízkosti budovy nebezpečím z hlediska úderu blesku?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 23 dotazů.