Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Na jaké místo v instalaci RD lze zapojit odlehčovací relé?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Na jaké místo v instalaci RD lze zapojit odlehčovací relé?  (Přečteno 11618 krát)
Tomáš Kypta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 09.02.2009, 16:45 »

V novostavbě provádím elektroinstala ci. Je zde schválen jistič 3x32A ale chtěl bych pro úsporu v měsíční sazbě za jistič tento snížit na 3x25A. Chtěl bych použít odlehčovač zátěže. Moc jsem jich nenašel, jeden od f.Fenixgroup zde: http://shop.fenixgroup.cz/z2035-bmr-hj-101
Nejsem si jist se zapojením. V celém objektu bude elektrické podlahové topení celkově o příkonu 10kW. Dále v objektu bude 2,2kW bojler a indukční deska s troubou cca 10kW a jinak běžné věci.
Odlehčovač se zapojí hned za hlavní jistič před hránič nebo až za něj? A pokud se příkonem odpínané větve vejdu do limitu proudu na svorce odlehčovače, nemusím spínat zátěž přez stykač? Je při těchto odběrech reálné snížení na 25A nebo i níže?
 a zkušenosti.

116,
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #1 kdy: 09.02.2009, 17:53 »

Podívejte se zde:
http://elektrika.cz/data/clanky/jts030819/view
http://elektrika.cz/data/clanky/ddue031126/view
je tam jak to funguje,
zde je starší diskuse na stejné téma:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,912.0.html/view
pokud dáte do vyhledávače heslo "přednostní nebo odlehčovací relé" zjeví se vám snad všichni známí výrobci el. instalačních přístrojů.
Odlehčovací relé se začlení na místo instalace a zapojí podle konkrétního typu a výrobce, zpravidla se odlehčuje dočasným vypnutím obvodu pro topení. Samozřejmě, že bez silovýého stykače (nebo jiného výkonového prvku) se neobejdete.

K zátěži v domě obecně, moje 9 letá zkušenost praví, že RD nebo byt okolo 170m2 s nadstandardním množstvím el. spotřebičů lze bez problému provozovat dohromady s 12kW elektrickým topením na jistič 3x25A bez použití přednostního relé nebo dalších opatření.  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 09.02.2009, 18:32 »

Je zde schválen jistič 3x32A ale chtěl bych pro úsporu v měsíční sazbě za jistič tento snížit na 3x25A.

Díval jsem se k jednomu distributorovi a měsíční úspora činí mezi pěti a osmi korunami. Nejedná se spíš o úsporu poplatku za rezervaci příkonu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Tomáš Kypta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 09.02.2009, 18:48 »

to Jirka Š. Svejkovský : jde o sazbu D45d - přímotop a tam je rozdíl mezi 25A a 32A 91,- Kč měsíčně, což je 1092,- ročně. Návratnost odlehčovče je tedy cca 4 roky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 09.02.2009, 18:58 »

Až tam jsem nedokoukal  ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Tomáš Kypta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 09.02.2009, 20:26 »

Děkuji p.Karvánkovi za rady a odkazy. Došel jsem po prostudování nalezených materiálů k závěru, že odlehčovač při 3x25A hl.jističi nebude třeba, pokud mám přímotopné elektrické podlahové topení celkem 10kW a ostatní klasické věci v domácnostech (bojler,trouba,indukčka apod),  dům 6+kk.
Ušetřím tedy 2x. Za rezervaci vyššího příkonu a za odlehčovač  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 09.02.2009, 20:36 »

TO: Kypta> snad jen pokud je instalace zatím ve stádiu zrodu nechte si instalovat domovní rozvaděč s dostatečnou prostorovou kapacitou, ba přímo s rezervou, doporučuji min. rezervu skutečně volných 12 modulů, které lze v budoucnu osadit dle potřeby.
Také bude záležet na zateplení domu, lokalitě a tuhosti zimy, můj 12kW elektrokotel skutečně na plný výkon jede jen několik dnů v roce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3
« Odpověď #7 kdy: 10.02.2009, 09:46 »

Kolega Karvánek má plně pravdu, zimy jsou relativně mírné a tudíž potřeba velkého výkonu topení je krátkodobá. Moje zkušenost za několik posledních zim s RD (přízemí a podkroví) o podlahové ploše 180m2 s ÚT a elektrokotlem: vystačilo zapojení topných těles o 8kW po celou zimu. Přitom nastavená teplota v obytných místnostech 23 st.C byla dodržována bez potíží. Pochopitelně je nutná patřičná tepelná izolace budovy, u starších objektů se bez dodatečného izolování pláště budovy nelze obejít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 23 dotazů.