Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Kde se dá na internetu zjistit podoba schematických značek elektro?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde se dá na internetu zjistit podoba schematických značek elektro?  (Přečteno 65466 krát)
Milan Selezan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 26.09.2006, 10:00 »

No tak s tou čiarkou a 3 som doteraz stále považoval za 3-fázovú a to veru podľa ČSN 345546/1969. U tých novších som to nejak prehliadol. Ono ta legenda je na výkresoch predsa k niečomu dobrá, kde si to človek upresní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vaclav Jedlicka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 04.10.2007, 11:23 »

<p>Marně jsem hledal u Proficadu značky elektrotechnik y.</p>



Když mi sdělíte kterou značku jste nenašel, rád ji tam doplním.

S pozdravem
Václav Jedlička
autor programu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
H
« Odpověď #20 kdy: 07.10.2007, 19:11 »

Nechápu k čemu projektant potřebuje hledat někde na netu databázi značek v dwg formátu???  Buď kreslí v proj. aut.  systéméch typu E-plan, ru-plan apod.,  kde jsou značky již součástí nebo kreslí ručně a v tom případě má dávno své značky nakreslené, neboť má svůj zavedený styl kroků apod.

... v tom případě má značky dávno nakreslené ... to je hezký názor, koukám že už se moc ani neuvažuje s tím, že by nějací mladí projektanti s projektováním začínali, v tom případě totiž žádné značky "dávno nakreslené" jaksi nemají.

V tom případě jim bohužel nezbývá než si značky pracně překreslovat z (již zrušených) norem EN 60617, sem tam si nějakou značku "ukrást" z cizího projektu (jsou-li použitelné, protože drtivá většina cizích projektů co mi např. projde rukama jsou bohužel dosti bídně provedené),  anebo přejít na uvedené automatizované CAE systémy (což zas ale nemusí každému vyhovovat).

Citace
Navíc jestli projektant není schopen v cadu nakreslit značku stykače, jističe a podobné triviální znaky, pak není schopen nakreslit vůbec NIC!
Kde kdo je schopen nakreslit kde co, ale podle toho pak některé projekty bohužel taky vypadají ...

Existovala-li by nějaká .dwg databáze, bylo by vše jednodušší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #21 kdy: 14.10.2007, 19:47 »

To Hlavatý:
1) Napsal jsem jen svůj názor, na kterém si trvám. Mladý projektant se nejlíp značky naučí právě tím, že si je sám v dwg nakreslí podle značek z norem. To není šikana, to je rada nad zlato. Určitě lepší než neustálé kopírování chybných značek z pochybných databází pochybných projektantů či jiných brouků pytlíků.
Mám zkušenost, že dokonce i některé nadstavbové projekční programy používájí neplatné zastaralé značky.

2) Proto radím: Nový projektant by se neměl kazit manýry starých projektantů, protože pak se těch manýrů nikdy nezbavíme a Vy pane Hlavatý budete nadále na projektanty nadávat.

3) Jestli je pro projektanta pracné nakreslit si značku, ať jde tedy raději prodávat na náměstí rajčata, bude to tak lepší pro všechny.

4) Universální databáze existovat nemůže, resp. může, když si někdo tu svou za takovou databázi prohlásí. To ale může každý, jak tedy poznám, že je to ta pravá maková? Proč každý dnes požaduje něco kopírovat a nikdo není ochoten něco sám udělat? Někdy mám pocit, že žijeme v kopírovacím století. Ctrl-C  CtrlV, to je pomalu jediné, co jsou někteří ochotni učinit.

5) I když někdo nějakou svou dwg databázi prohlasí za tu pravou a jedinou správnou, a i když bude odpovídat platnému značení, nemůže vyhovovat každému. Velikostí, krokem atd.  Každý projektant kreslí v jiném kroku, v jiné velikosti, v jiném stylu. A pokud někdo schémata  v kroku nekreslí, pak není projektant, ale šmudla.

6) Když jsem začínal, kreslil jsem ručně na prkně každou značku zvlášť a tolikrát, kolikrát byl prvek v projektu použit A neměl jsem s tím žádný problém!
Mezitím se stejně značky měnily a vyvíjely. To je takový problém si tutéž značku v počítači nakreslit alespoň jednou?

7) Opakuji, je to jen můj názor a nikomu je nevnucuji.

Přeji vám ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #22 kdy: 16.10.2007, 10:30 »

Pravě v té uniformitě značek je problém. Každy projektant ma sve nuance (nemyslim tim kroky a nastaveni bloků,  popisu a pod.). Zvlaště v novějších oborech je trochu "bordel". Každa firma dodavajici prvky třeba inteligentnich instalaci si dava sve vlastni "značky". Nevim jestli obkresleny obrys sběrnicového tlačitka je to prave ořechové v projektu. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #23 kdy: 16.10.2007, 11:20 »

Hlavně aby v projektu byla legenda   Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #24 kdy: 19.10.2007, 12:06 »

Zjistil jsem s hrůzou následující:
ČSN EN 60617-7 Grafické značky pro schémata - část 7 Spínací, řídící a jistící zařízení

ZRUŠENA BEZ NÁHRADY!!

Z momentálně platné řady ČSN ISO 14617 (1-15) si toho moc nevyberete. Sice tam tu a tam najdete nějakou elektro značku, ale je tam velmi zobecněna a pro práci s klasickými elektro-schematy je dle mého názoru NEPOUŽITELNÁ!

Závěr - zase se zrušilo něco, co dobře fiungovalo a na co byl svět zvyklý a byl nahrazen obecným chaotickým nepřehledným a nicneříkajícím nesmyslem!

Z toho je vidět, že druhá věta termodynamická opět funguje - Každý systém směřuje ze stavu uspořádanosti do stavu neuspořádaného a nikdy naopak! Tvůrci norem tento fyzikální zákon bezezbytku naplňují!

Normálním slušným lidem tak doporučuji používat ve schématech zavedené značky ze zrušené ČSN EN 60617-7 ačkoliv ani tam není úplně všechno.

Naprostý chaos ve značení el. schemat byl tak vydáním nových norem ČSN ISO 14617 dokonale legalizován!
Ať žije svoboda a chaos!  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 20.10.2007, 10:24 »

No, tak to je teda fakt v pr... a bordel nemalého kalibru. Základní spínací prvky asi ještě dlouho budou založeny na dosud používaných principech prostého rozpojení, byť toho mnoho směřuje k "inteligenci". Nyní to tedy vypadá tak, že si může každý popustit uzdy své fantazie za podmínky, že každá prkotina bude v legendě. A protože tomu tak bývá jen málo kdy, to zas přibude upřesňujících telefonátů. Že by lobby O2 a dalších?  Škleb
Je pravda ale, že dnešní rozmanitost výrobků a naopak požadavků nepřeberného množství specifikací není zrovna moc jednoduchým prostředím pro stále nové zhotovování legálních a normalizovanýc h značek.
A mimochodem, docela bych rád věděl, jakou značku kdo používáte pro označení klasického spínače 1/0+1/0?  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #26 kdy: 20.10.2007, 10:43 »

Značka klasického dvojtlačitka 1/0+1/0 dle katalogu Moeller v přiloze. Pravě vyrobci se snaží vyjit vstříc v ruzných kombinací tlačítek a přepínaču, takže s řazenim 5(AneboB) už nevystačím. Možna by stalo se zamyslet a opravdu vytvořit nějakou databazi, třeba zrovna na tomto serveru. Stačily by pouze obrazky, nemusi to byt zrovna v dwg. Co na to správci portálu? Vyplazuji jazyk


* Spinace.jpg (68.4 KB, 566x370 - prohlédnuto 841 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #27 kdy: 20.10.2007, 11:06 »

Kolegové, rozlišujme značky pro:
Přehledová schemata
Obvodová schemata
Dispoziční, instalační schemata
Ideální by bylo uvést grafickou podobu prvku pro všechny 3 případy. Snaha něco vytvořit se datuje od 07/2005 viz:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,559.45.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 20.10.2007, 14:26 »

Ad značka dvojitého 1/0: No právě o to mi šlo, jak rozeznat na situačce, že jde o dvě klapky v jednom společném jednoduchém rámečku a nebo že jde o dva samostatné 1/0 ve vlastních krabicích, byť třeba vedle sebe, ve dvojitém rámečku. Tohle se dvěmi, vedle sebe ležícími značkami pro tlačítko těžko rozezná bez doplňujícího popisu (který občas někteří jedinci již nečtou).

Vytvořit databázi *.dwg či *.dxf značek by nebyl špatný nápad, pokud budu v pozici toho, kdo ji bude stahovat...  Mrknutí Netvrdím však, že bych nebyl ochoten něco z vlastní knihovny sesypat nahromadu a poslat, eventuelně něco dotvořit. Dlouhé zimní večery jsou na obzoru, jenže jak známo, vždy se najdou ještě nějaké resty či šolíchy, které je třeba dohánět a tak... ,  vždyť to všichni znáte. Jenže mám ale dojem, že je tu spíše hlad po jakýchsi "normovaných" značkách, srozumitelných a známých všem, tedy i nečtenářům elektriky. Pokud jde o vypínače, žárovky, stykače, jističe, motory, zásuvky a nespočet dalších klasických značek, pak asi s jednotností tolik problém není. Ale v případě méně typických zařízení a přístrojů, dosud normativně nestanovených, nevím, nevím. Snad by se dalo seskupit návrhy na jednu velkou hromadu, z té pak vybrat nejvýstižnější obrázek a ten do místní databáze vložit. (Už vidím tu hromadu námětů, nehlaste se všichni...  Super! ) Stejně to ale asi zůstane na vlastní fantazii s připojenou legendou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
H
« Odpověď #29 kdy: 08.01.2008, 12:59 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) po delší době

Ohledně té zrušené ČSN EN 60617-7 Grafické značky pro schémata
Ano, tato norma byla sice zrušená, nicméně vznikla databáze značek ISO/IEC 60617 DB,  podle všeho se stejným obsahem jako ona ČSN EN 60617, ovšem jako databáze s placeným přístupem.

Navíc podíváte-li se do platné normy ČSN EN 61082-1 Zhotovování dokumentů v elektrotechnic e,  je zde v kapitole 5.12 Značky uvedeno následující:

5.12.1 Volba značek
Značky musejí odpovídat platným normám IEC, ISO nebo IEC/ISO, například:
IEC 60617 pro elektrické předměty ve schématech a instalačních výkresech;
• ISO 14617 pro neelektrické předměty ve schématech;
• ISO 5807 pro základní vývojové diagramy


Takžo ono to s tím chaosem ve značení el. schemat, jak píše p. Georgis Fasulis, není úplně tak jednoznačné a norma ČSN EN 61082-1 přímo říká jaké značky ve výkresech mají být použity.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
H
« Odpověď #30 kdy: 08.01.2008, 13:07 »

Ještě doplním odkaz, na který jsem narazil v podobném tématu
http://elektrika.cz/data/clanky/databaze-grafickych-znacek-iec-60417-db-a-iec-60617-db/view
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tvrdík Václav
« Odpověď #31 kdy: 03.02.2008, 05:49 »

Omlouvám se, reaguji ač jsem neměl tu sílu prečíst všechny příspěvky. Jsem vyučený elektrikář a nyní si doplňuji vzdělání. Do školy mám vypracovat projekt. Neříkám, že nemám znalosti schematických značek, ale přeci jen neznám všechny. Pracuji s programem, který má knihovnu schematických značek, bohužel spoustu obyčejných značek tam není a ty co tam jsou si musím upravit. Ty značky co neznám nebo si nejsem jejich podobou jistý, hledám na netu. No a on je to trochu problém (díky za odkazy). Co se týká elektrotechnik y, je vše téměř tabu. Chceš značky zaplať, chceš normy zaplať ...... Učrbnice neexistují.... .. atd. Mám dojem, že další generace elektrotrchnik ů bude banda fušerů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
H
« Odpověď #32 kdy: 06.02.2008, 11:25 »

Ještě k těm značkám ... předpokládám, že spousta z vás má přístup na Extranet Schneider electric (a pokud ne, registrace je otázkou pár chvil). Dnes jsem tam ěnco hledal a všimnul jsem si, že v kategorii Nástroje online - AutoCAD knihovna je hned druhý odkaz Elektrotechnic ké značky. Když na to kliknete, je tam spousta elektrotechnic kých značek ISO ve formátech WMF/DWG/DXF

Tak snad to někomu pomůže ...  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Kučera
*
Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 05.02.2009, 14:36 »

,
i když dost pozdě přidám vám ještě jeden odkaz. Jedná se o značky podle zrušené ČSN EN 60617.
http://fei1.vsb.cz/kat452/CSNEN617.htm
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Poradíte studentovi jednoduchý SW na kreslení projektu?
 Poradíte mi s kreslením sítí v CADu?
 Má někdo zkušenost s kreslícím programem ecsCAD?
 EPLAN Pro Panel vstupuje do světa 3D
 CADKON+ s vlastním jádrem
 Nevie mi niekto pomôcť s prekonvertovaním súboru DWG do súboru ECS CAD?
 CADKON+ Elektroinstalace: projekty snadno a rychle
 Nehledáte free elektro CAD software?
 Nemáte někdo zkušenost z projekčním programem ARCADIA?
 LIVE EATON: Kreslení jednopólových schémat v E-Configu
 V jaké normě jsou uvedeny grafické značky pro situační schémata elektro?
 Která norma nahrazuje ČSN EN 60617-7?
 Projekt - Proficad - Jak se v ton dělají přípojky do kuchyně?
 Nemáte někdo nákresy vypínačů?
 Koupili byste si druhý díl SCHÉMATA a ZAPOJENÍ?
 Kde si môžem stiahnuť šablony vo formáte dwg ?
 Jaký je správný označení této schématuické značke ukostření/ uzemnění?
 V jaké normě najdu náležitosti pro elektrotechnická schémata?
 Kde najdu elektrotechnické značky pro rozvaděče?
 Přivítáte rychle dostupnou knihovnu DWG?
 Co znamená značka šipky napříč kruhem?
 Existuje platný předpis (norma) pro značky v elektrotechnice?
 Co znamená schematická značka s otazníky v příloze?
 Jsou nějaké změny v kreslení spojů ve schématech?
 Co znamená ve schématu vodorovná čárka nad/pod číslem?
 Co znamenají značky označující vodiče v schématech?
 Kde najít význam značek ve schématu (asi z EPLANu?)?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.076 sekund, 24 dotazů.